Rocky Balboa (2006)

Ta nostalgická kovadlina je nekompromisní a dovolím si říct, že Rocky čelí největšímu zápasu svého života. Stárnutí. Je to nenávratný bod, moment a zlom, který čeká na každého z nás. Nejbližší umřou, forma za zenitem, prostě uvadáme pod vrakem historie, takže musíme žít naplno dokud vůbec existujeme v nějaké podobě. Rocky Balboa je opravdu fyzický film s emocionální nadstavbou a nejzdravější filozofií. Jednoznačně nejlepší díl série, nejdospělejší a přesto působí svěže.

Rocky V (1990)

Rocky se vrátil ke syrovějším kořenům a myslím si, že to skutečně prospělo. Líbí se mi že Rockyho postava neustále čelí výzvám a jeho charakter se má pořád co učit a vyvíjet. Prostředí je chladnější a jak jsem řekl, syrovější, má to daleko větší impakt na charaktery, je tam velkej kontrast nálad apod. a myslím si že i ty dějové linky působí docela přirozeným dojmem (ať už pád Rockyho, to jak penězům podlehl Tommy), všechno to na můj vkus působilo docela přirozeně. Je tam hodně prvků a detailů kolem všech charakterů, jež ovlivňují jejich chování, nálady a tak. Stallone hraje poctivě, vyvolalo to ve mě opět spoustu emocí (zejména scény se synem a Adrian) a závěrečnej fight je nekompromisní, pouliční řezničina. Vzpomínka na Micka dojala. Jediné co vytknu, že to hodně těží z fungující normy (hudba na konci, záchvaty nostalgie apod) a je to místy už dost klišovité. Nicméně.. už se těším na poslední rodeo...

Rocky IV (1985)

Rocky utrpěl další osobní ztrátu v životě a musel se opět překonat a zatraceně vyhecovat. Mám skutečně rád charaktery ve filmech, co prochází vývojem a i přes veškeré úspěchy se nebojí říct, že mají strach či pochybnosti. Je to lidské. Skutečné a autentické. Zdravé. Nicméně Rocky využil všechen strach, pochybnosti a nepřízně okolností v jeho palebnou sílu v podobě nepřátelského davu a chladných podmínkách. Zocelilo ho to. Je to inspirující. A ačkoliv je závěr dost pohádkový, tak podporuju tu myšlenku a filozofii, se kterou Stallone závěr vystužil. Lundgren působí jako Ruskej tank bez náznaku emocí pouze do momentu, kdy inkasuje krvavé zranění - najednou se pak odkryje i ten fakt, že to je člověk. Co cítí bolest bez ohledu na to, kolik mašin má za prdelí. Závěrečnej boj je nadopovanej fyzičnem, potem a zábavou k prasknutí. Chtěl jsem vstát ze židle a hodit jí po místnosti. Miluju takové těžké a fyzické filmy, kde herci - ať už hereckým výkonem, či fyzickým - vytřískají ze sebe to nejlepší. A do toho komické scény s robotem, boží Adrian jak jinak, emoce a osmdesátková atmosféra v podobě těch sporťáků a licencovanou muzikou.

Rocky III (1982)

SPOILEEERYYYYYYYYYYYY!!!!!!!! Tak i třetí díl působí stále svěžím dojmem, ačkoliv se jede přes promítačku stereotypů, skrz kterou je Rocky známej - emocionální první hodina, sebenalezení - poctivej tréning - finální zápas. Více než tréningové pasáže a zápasy mě zajímá vývoj charakterů a zejména Adrian prošla fakt nádherným vývojem. Je to hnací motor Rockyho a dokáže mu promluvit do hlavy. Ta scéna na pláži je jeden z dalších vrcholů této série. Hodně se bojím, že absence Adrian pro zbytek série bude zatraceně kritická - už zde chybí Mickey, kterej byl mentor Rockyho a dokázal z něj vyždímat to nejlepší. Ale líbí se mi interakce charakterů a i Apollo dostává nový rozměr, kterým obohatí Rockyho. Finální fight mi přijde zatím nejvíce zajímavej, protože Rocky konečně mění strategii a rychlost Stalloneho impozantní. Líbila se mi i ta choreografie a fyzičnost z toho stříká neutichajícím způsobem. Celkově mi to asi přišlo slabší, pač to působí ještě víc "filmově" a fakt mi chybí ta syrovost a chatrnost z prvních dvou dílů - NICMÉNĚ, i přes nějaké ty komické scény a ten pohádkovej první fight s Hoganem - i tenhle díl má to nejpodstatnější - srdce. Scéna, kdy se Stallone sesype v šatně patří mezi to nejlepší, co Stallone herecky ze sebe vydoloval. Už se těším na čtyřku.

Rocky II (1979)

Rocky II má pevnější scénář, který se už tolik neodráží od improvizace, lepší audiovizuál, fantastickej finální zápas a daleko větší výzvy pro Rockyho a jeho ženu. Vesměs je to prostě první díl s více svalama. Epilog působí působivě jako poprvé vzhledem k okolnostem druhého dílu. Herci jsou naprosto fantastický, špičková hudba a hlavně mě překvapilo, že film není nadopovaný hromadou klišé, ale většina vztahů (zejména novomanželů) působí dospěle. Je to emocionální kovadlina a to jak Rocky běží s děckama patří též mezi ty nejvíce ikonický záběry, které jsem kdy viděl. Jak se všichni sjednotí v jednu harmonii jako vítězové.... celé je to dospělejší a má to i větší tah na branku.

Rocky (1976)

Důvod, proč jsem si film tak užil je jak syrově a autenticky působí. Veškeré ty vztahy mezi lidmi tam, dialogy, celkově ta atmosféra.. a cesta na vrchol Rockyho je zasloužená. Stallone je fakt dobrej herec i když si myslím, že v tomhle filmu spíš tu roli žil, než že by něco hrál. Rockyho přítelkyně je roztomilá a nádherně se doplňují. Nepamatuju si romantický vztah ve filmu, co by mě bavil víc. Fantastická hudba. Špatnej zvuk. Scéna kdy Rocky vyběhne ty schody a zvedne ruce patří mezi ty nejvíce ikonické scény co jsem kdy viděl. Je to i hodně fyzický film a zatraceně inspirující. Už se těším na další. A hodně moc jsem to emocionálně prožíval, nejen ty tréningy, ale i dialogy ;-) Rocky je jedna z nejvíce sympatických postav, se kterými jsem se kdy setkal. Scéna jak si schová do kapsy tu vizitku... to je skvost.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 2 (2019) (série)

Je zde furt hafo věcí, které moc nemusím (vedlejší linky s Wendy a Greggem jsou docela chabé i když nějaké zajímavé náznaky tam jsou). A i ta dějová linka se synem Tenche je trošku umělá. Nicméně to působí strašidelně, autenticky a nepříjemně. Ta dějová linka v Atlantě naprosto boží. Je to logický a přirozený vývoj - uplatnit veškeré poznatky v praxi. Groff jakožto Holden je na jiný úrovni, každá scéna s ním je zážitek. Dlouho jsem se necítil tak frustrovaný nějakou skutečností. Chválím i perfektní režii, která ve mě vyvolává nepříjemnou paranoiu. A pochvalu zaslouží i fenomenální soundtrack (ať už hudební motivy udělané pro seriál, nebo vybrané písničky), opět výborné rozhovory s těma maniakama a jak věrné to je skutečnosti i se všemi detaily. Chci třetí sérii.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

Jedna z nejvíce frustrovaných epizod, se kterou jsem se kdy setkal. Groff je absolutní king, každá scéna s ním je zážitek a dostanu se mu do hlavy, jak frustrující a vyčerpávající, je to vyšetřování protože razítka, papíry a birokracie. Jeho postava je nadčasová, přemýšlí mimo škatulky a tenhle díl napnul plachty této filozofii. Jediný co mi vadí, je zbytečná vyhrocenost u toho lesbického páru, to je otřesný klišé.

Rozhněvaný muž (2021)

Ještě, než začnu psát MŮJ NÁZOR, MOJE DOJMY A MŮJ ÚHEL POHLEDU na to jak se mi líbil a nelíbil Wrath Of Man, chci dodat pár bodů - jeden je věnovaný uživatelům, od který bych prosil, aby za mě přestali dělat závěry. Skutečnost je taková, že trailer mi přišel nudný a na tom nic nemění film - trailer mi přijde pořád nudný. Proto nerozumím tomu, že někdo si dovolí tvrdit, že hodnotím film na základě traileru - dvou minutový sestřih nedokáže vstřebat dvou hodinový obsah filmu. Dokud film neuvidím, nikdo neví jak budu hodnotit, pač to nevím ani já. Takže dělat za mě závěry, je vyloženě absurdní. Druhý bod se týká nového Csfd - nelíbí se mi, že komentáře jsou brány jako recenze - jelikož můj komentář a dojem z filmu NENÍ objektivní, ale těžce subjektivní, nelze to brát jako věrohodnou recenzi - to že něco se zdálo mě takové a takové NEZNAMENÁ, že to platí pro každého. A nyní k filmu! Dovolím si říct, že to není až tak klasická Stathamovka - tedy, pokud jde o motivaci jeho charakteru a přístupu, je to furt šablovité. Statham neprojevuje moc emocí a nemá moc dialogů. Jeho charakter je prostě nudný a nikam jeho vývoj nesměřuje. Daleko víc mě bavila skupina těch žoldáků, díky nim film dostal po hodině úplně nový náboj a palivo. Chápal jsem jejich motivace - nicméně ani nesouhlasím s jejich filozofií. Potěšilo mě, že je film fakt nekompromisní a spoustu charakterů to schytá, snad každej tedy. Guy Ritchie je šikovnej a jeho režie je nejen oku lahodící, ale ta kadence střihů a práce s kamerou.. pastva pro oči. A ten zvuk v tomhle filmu, TY KRÁVO! Během přestřelek slyším dopad nábojnic o zem, když se kulky tříští o všeljaký materiál, je to brutální rachot co trhá uši a i výstřely mají dost hlasité nazvučení - tak jak si to představuju, že zbraň bude znít. Strašidelně, hmotně, bestiálně a hlasitě. Akce až tak moc není a Statham se vyznamená pouze chvilkově, ale celej ten heist, plán a chaos v depu patří mezi ty nejvíce intenzivní přestřelky, se kterými jsem se ve filmu kdy setkal. Jak co se týče výbavy, zvuku, tak i režie, střihů a celkové "choreografie." Statham není až tak "atraktivní" v tomhle filmu, takže nemá co nabídnout - ale díky ostatním charakterům a partě žoldáků, mi přišlo že se film ke konci solidně rozjede a oživnul. Těší mě, že Jason má šanci se dostat do kin na rozdíl od ostatních akčních hercích, kteří uvadají v béčkových vodách - a líbilo se mi, že film je docela vrstevnatý. Pochválit musim i organický a nervozní soundtrack (ty struny/ten hlavní motiv oohh), jen škoda že se příliš recykluje. Wrath Of Man mě fakt překvapil a myslím si, že se mi opět vyplatilo mít nízká očekávání ;-) Co bych vytkl tak trošku předvídatelný směr a z toho konce jsem necítil vůbec nic, vlastně mi ve výsledku byl každej u zadku. Jo a film je fakt luxusní Rko, prostřelené palice dlouho nevypadaly tak brutálně. Jo a dialogy byly hůř slyšet, ten film má sice špičkové nazvučení bouchaček, ale hudba byla až moc hlasitá a dialogy namixovaný docela tiše. Jo a pak mě štvalo spoustu nedořešených věcí a pár momentů kde logika řekla "ahoj."

Úsvit mrtvých (2004)

Scénář filmu nezestárl moc dobře, jelikož to stupidní chování postav bylo frustrující. Kdo by chtěl mít v týmu bandu lidí, co hledají jen způsoby jak se samoúčelně dostat do nebezpečí? Pak to vypadá, že si spousta postav spíš přeje umřít a vystavují tim ostatní velkému riziku. Spousta postav zde umřelo jen protože SCÉNÁŘ. Nechybí ani klasický hororový klišé a tzv. ninja zombíci, co se teleportují a vyskakují z wtf míst. To že charaktery zde mění jejich názory jak na běžícím páse a zbytečně věci komplikují je taky mazec. Nahoře to drží jen perfektní režie a dynamické tempo. Jo a ten monolog toho křesťana v televizi.... eh. No... nepamatuju si kdy jsem slyšel větší blábol.