Banshee - Season 1 (2013) (série)

Banshee totálně překlopil veškeré stereotypy a místo vaty, nabízí prvotřídní a fyzickou akci se skvělou dynamikou. Mám především na mysli celkový koncept - vzalo se malé prostředí, nahustilo se to zajímavými charaktery, které pro kontrast nejdou daleko. K tomu je celé dění perfektně zrežírované a má to dost "barbarskou" atmosféru díky samotné hudbě - ať už to jsou emocionální motivy v podobě jemných klavírních tónů, tak ty country/rockové vypalovačky. Úvodní titulky též pak působí dojmem, že prochází vývojem a ladí ke každému charakteru pomocí těch fotek, takže je potřeba být dost pozorný, pač každý snímek má nějaký význam. O hereckých výkonech asi nemá cenu moc mluvit, to by člověk mohl napsat slohovku - ale show jednoznačně patří Ulrichovi Thomsenovi, co hraje charismatického gangstera Kaie Proctora a pak samozřejmě... Antony Starr. Už od prvního dílu dává absolutní maximum do úplně každičké scény a jeho oči jsou pro mě hlavním tahounem seriálu. Z jeho očí lze pocítit masivní kovadlinu emocí. Pak je zde hafo vedlejších charakterů - ďábelský Ben Cross (né pro efekt), komediální Hoon Lee a suprová postava barmana, kterého hraje Frankie Faison. Nejvíc si užívám filozofické debaty mezi barmanem a šerifem. Akci tvoří fyzické a dost brutální souboje a explozivní přestřelky. Jediné co se musí vytknout, tak celková produkce působí dost béčkově - ať už je to zvuk, nebo vizuál jako takovej, ale všichni víme, že seriál - ačkoliv je první série každým dílem hustější a intenzivnější... s tím nejlepším teprve přijde ;-)

8 MM (1999)

Dokud to byla civilní detektivka, tak jsem se bavil královsky díky přirozeným dialogům a celkově detailní detektivní práci. A Cage se na takové role prostě hodí. Jakmile se však postupně začlo vše odkrývat, trapné twisty se začli vrstvit a hlavně se ke slovu naneštěstí připojila ubohá akce. Poslední bitka je naprosto směšná a nechápal jsem, jak z perfektního thrilleru, film spadne do takového bahna. Klišé opět. A hlavně ačkoliv Cage hrál skvěle - jeho postava se nijak za celej film nevyvijí a vyloženě mi pilo krev, jak se choval ke své manželce. Upřímnost je to poslední, co Tom Welles zvládá. Otřes prostě. A taky je zde i plno stupidních momentů. SPOILER: Jak Cage byl připoután k posteli a jeden ze záporáků se snažil získat pistol co byla pod autem, takže se natahoval jak dement a při tom by stačilo, kdyby jí sebral ze země z druhé strany, což udělá teprve potom až Cage je na útěku. Tak tohle byla totální demence a zabilo to pro mě celou, seriozní atmosféru. Najít kvalitní, syrovej thriller je docela taky hardcore jak tak koukám... dál mi vadilo, jak najednou - záporáci mají potřebu něco vysvětlovat a hlavně soundtrack je příšernej. Film ani nepůsobí temně, protože na to má příliš moc lacinných stereotypů. Prostě to nepůsobilo nijak depresivně. Zklamání no.

Oggy a škodíci (1998) (seriál)

Je to nářez. Oggy si skutečně zaslouží robustnější komentář, protože je to promakaná záležitost. Absurdní hudba, veškeré ty pazvuky co postavy vydávají, fenomenální trojice švábů, veškeré akční scény jsou kreativní a líbí se mi, jak absolutně nic nedává logiku v téhlé bizardní adventuře. Architektura všech interiérů a exteriérů se mění ze vteřiny na vteřinu, takže každej díl má opravdu fenomenální dynamiku. A dovolim si říct, že celkovej svět ve kterým se dění odehrává, je též plný detailů. Hafo odkazů a easter eggů v podobě vyvěšených obrázků, novinových článků anebo když Oggy sleduje televizi, odkazuje na postavy, události, epizody co jsme mohli vidět předtím. Už úvodní intro je šílenost!! Navíc zde jsou skvělé a kreativní momenty se střihem a kamerou. Jediné co vytknu, je že novější verze původních dílů a celkově od čtvrté série, tam jsou zvuky navíc, bez kterých bych se obešel a chybí mi ta syrovost prvních třech sérií. Ale jinak to neztrácí na tempu a je to furt nehoráznost. Úžasnej trip. A kritizovat příšernou animaci, mi přijde lehce zcestné, protože o tom Oggy je. Kompletně kašle na zavedená pravidla a je to prostě nekompromisní, syrová vybíjená. Právě ta lesklá animace z nových sérií tohle prostě odebrala a mě chybí to barbarství.

The Wall (2017)

Působilo to dost nekompromisně, syrově a "správně" špinavě. Bez hudby, napjatá atmosféra. Bohužel, místama je to příliš velká nuda a naprosto to pro mě zabil ten závěr filmu. Předvídatelnej jako prase. Pochválit můžu akorát tak opět špičkové nazvučení zbraní. O chlup lepší, než Mine.

Mine (2016)

Pominu-li né příliš přirozené a racionální chování jak během prvotní akce, tak i potom - se jedná o písečnou nudu. Vyloženě mi pila krev ta vydírající a zejména generická hudba, co na sílu se snaží tahat z diváka emoce. A nesmíme opomenout naprosto frustrující chování toho milého pána, co tam našeho hrdinu poučoval, místo toho aby se mu snažil nějak pomoct. Bylo znát, že se scénárista snaží držet pevných mantinelů jen aby hlavní postavu udržel na té mině. Závěr je pohádkovej a jediné co mohu pochválit, tak pořádné nazvučení zbraní, za to i dávám jednu hvězdu, vlastně za zvuk celkově. Uvidíme co nabídne Wall.

Pustina (2006)

Ani mě tolik nemrzí, že se nedočkáme tolik brutalit. Pár jich tu je, ale víc se mi líbí hodně syrová a až poměrně absurdní atmosféra, která ani na chvíli nepoleví. Opět zde není tolik hororových/slasherových klišé a většina z tý bandy se chovají jako naprostý idioti, což v tomhle případě dává i docela smysl. Film táhne naprosto fantastickej Toby Kebbell, kterej toho svého magora zahrál hodně autenticky a veškeré jeho vyhrocené výstupy, skutečně stojí za to. Co se mi i líbilo, tak celkové znázornění samotného "lovce". Je zde osobní motiv, takže jsem ani příliš neočekával že se bude chovat racionálně, ale bude se s nimi opravdu hodně patlat. Líbil se mi i celkovej, nervozní hudební motiv. Poslední bitka na nože je brutální a má to, to "pravé ostří". Navíc tempo se žene solidně vpřed a i prostředí je dost magnetické. Nadšenej jsem tedy zejména kvůli charakteru Tobyho, pač ti ostatní jsou spíš neschopný imbecilové na odstřel :-) jeden z mála filmů, kde budete víc fandit spíš té záporné straně, což je i pochopitelný. Já jsem byl víceméně ve středobodu a nechal jsem se spíš unášet tou surovou vybíjenou. Zamrzí maximálně nevýrazný audiovizuál, nevhodné střihy a nějaká, skutečně památná scéna co by utkvěla, zde není. Chválím však dost velkou nekompromisnost, co film nabízí. Další, kvalitní Britské, syrovější béčko!

Psí vojáci (2002)

Poctivé, chlapské béčko, kde dominuje banda charismatických vojáků. Taktizují, komunikují mezi sebou, ošetřují si zranění, počítají náboje a mohl bych pokračovat. Téměř každému z nich jsem věřil jejich schopnosti obstát proti nepříteli. A hlavně je tu plno černého humoru a doslovných hlášek, takže jsem se fakt smál - naneštěstí to však narušuje celkové napětí a hororovou atmosféru. Sem tam bohužel dost kolísá logika a chování některých. Prostředí naštěstí funguje parádně a má to hodně pochmůrnou atmosféru. Audiovizuálně mi to přijde vzhledem k menšímu rozpočtu, dostatečně strhující, hlavně co se týče celkového nazvučení, i když se nejedná o nic speciálního. Občas jen režie některých scén působí hodně divně a i samotnej scénář/pár dialogů/sled několika scén, působí lehce nepřirozeně. Film však táhne dost kulervoucí tempo, zajímavá akce, hlášky a charisma vojáků. Ústřední hudební motiv je dost památnej, není zde tolik hororových klišé a potěší i několik zajímavých easter eggů na události, které se údajně měli odehrát v realitě, takže jsem si i něco pogooglil, viz; "Beast of Bodmin Moor / Battle of Rorke's Drift". Je zde i dost prvků kolem samotné mytologie vlkodlaků, takže se toho i hafo dozvíme. Dog Soldiers je skutečně zábavnou atrakcí, která i po všech těch letech má své kouzlo, jen místama působí lehce zastarale. Pokud však někdo chce zábavnou, krvavou a nahláškovanou vybíjenou mezi vojákama a bandou vlkodlaků, tak do toho!

Případ SK1 (2014)

Nic moc. Má to fajn civilní a přirozenou atmosféru, bohužel celková režie a herecké výkony jsou až moc chladné a vše se tak nějak odehrává jakoby beze zájmu a z naprosté samozřejmosti. Nijak se film pořádně nerozvíjí a chybí tomu intenzita. Rozhovor mezi vrahem a tím detektivem byl naprostým zklamáním a není zde jediná scéna, co by to pro mě vykopla z průměru.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Nakonec jsem skutečně nadšený. T2 je obrovským rozšířením původního prologu, a však to dokonale funguje jako samostatný film. Dovolim si tvrdit, že audiovizuál je na absolutně špičkové úrovni a ze všech filmů co jsem kdy viděl, se jich málo může vyrovnat co se týče kvality, tomuhle gigantovi. Režie je fenomenální a pokud vše, co vidím na obrazovce, jsou praktické efekty, tak klobouk dolů. Takhle to vypadá, když tvůrci dělají věci analogově a né digitálně. Nezestárlo to ani malinko, kdežto digitální guláš nemá takovou dlouholetost. Díky té režii, každá akční scéna, každej kaskadérskej kousek a každý praktický efekt, vynikne naplno, takže to působí ještě více autenticky. Ty nejlepší scény, kdy se T1000 mutuje, nejsou přerušovaný střihem. Pochválit musím i herecké výkony a scénář. Linda Hamilton je sexy, zároveň je však její postava Sáry dost rozervaná, vzhledem k tomu čím vším si prošla. Hraje vyhroceně, civilně a dost emocionálně. Každá scéna s ní je zážitek. O proti prvnímu dílu, kde působila jako neviňátko, je zde jako absolutní dračice v tom vojenském outfitu a i to jak drží zbraně... no chrochtal jsem blahem. Robert Patrick a Arnold jsou oba fantastický a dával jsem si pozor, jak své Terminátory zvládají. Během střelby nemrkají, během akce nevydávají zvuky apod, takže tady ta imerze funguje opravdu organickým dojmem. Furlong projde obrovským vývojem a hlavně působí i dost užitečně ve spoustě momentech, takže mu i baštíte to, že by měl být velkým vůdcem odboje. V malé roličce mě potěšil Beihn a přiznám se, že mi zde chybí. Linda sice vynahrazuje tu lidskost co přinesl on v prvním díle - a však Kyle je prostě Kyle :-) akční scény působí intenzivně, perfektně natočený a hlavně dost napínavé momenty. Není to úplně můj typ akce, ale veškeré souboje vynikají originalitou a i střelba je docela taktická. Potěšilo mě, že zde není příliš civilních obětí, je na to kladen velký důraz, takže jsem nikdy nezpochybňoval činy a konání hlavních hrdinů. Film i perfektně a přirozeně prolíná horror, komedii, akci a dystopickej nádech. Všechno se vyvíjí přirozeným děním, chápal jsem vše a nic nepůsobí na sílu, či extra přehhnaně - hlavně i to, že hlavní postavy trpí, schytají střelné rány, obvazují si je apod. což se dnes už nevidí. T2 má i pěkný epilog a podle mě prostě nebyl vůbec žádnej důvod pokračovat, mimo výdělek, prostě rakovina filmového univerza. Byl to úžasný zážitek a skvělé dobrodužství. Nemůžu zde vypsat jednotlivé scény, protože to bych tu byl do zítra. T2 je právem kultovní, revoluční, filmová atrakce.

Terminátor (1984)

Místama, bohužel - Terminátor nezestárl příliš dobře. Je fajn, že se celkové dění výhradně drží realistických mantinelů. Lze to vidět na tunu kaskadérských kousků, využití skutečných lokací a je to i dáno hlavním hrdinou, kterej je traumatizovanej voják, co nosí bandáže, cítí bolest, strach a figuruje zde nějaká fyzičnost z akčních scén. Michael Biehn naprosto vymetl podlahu s Arnoldem. Jeho voják vypadá jako kdyby si fakt prošel největšíma sračkama a ta únava z jeho očí, byla hmatatelná. Scéna, kdy brokádou střílí do Arnolda na diskotéce a kouše si rty, je naprosto fascinující. Arnoldovi jsem toho cyborga příliš nevěřil, se přiznám - během střelby hodně mrká, a při nejvíce vyhrocených momentech, jeho mimika vypovídá spíš o tom, že je vzteklej (automobilová honička viz). Furt z něj jde respekt, ale myslim si, že i Robert Patrick zahrál Terminátora líp. Film má však perfektní, až retro-futuristickou atmosféru. Všechny scény z budoucnosti, jsou strašidelné a i moment kdy dvojice dětí sleduje tu televizi, ve mě vzbudil nával emocí. Film jsem prožíval. S tím však i přišla daň, že samotná režie stojí fakt za hovno. Otřesný střihy, místama fakt nevhodný a hlavně totální chaos co se týče režie jako takové - naháněčka, kdy hlavní dvojice utíká před kamionem, je vyloženě směšná a hrozně jsem se smál, jak v jedné scéně je kamion blízko Lindy a v další scéně je o kilometr ona daleko. A musím pochválit špičkovej soundtrack, hlavně když Arnold vstane po hlášce "Pojď se mnou, jestli chceš žít." To mi nahnalo husinu. Terminátor má dost možná právo na kultovní status, ale místama už působí dost bezzubě a uměle. Nepočítám vizuál a celkovou stylizaci, ale i zvuk je místama dost nevyvážený. Ale říkám, užil jsem si to, Biehn byl fantastickej a těším se na dvojku.