Vítejte u Ch'tisů (2008)

Projednou u zahraničního filmu doporučuji český dabing, který si s "překladatelským oříškem" ohledně severofrancouzského dialektu poradil výborně. Jinak komedie sama o sobě je příjemná, obzvláště ve své první půlce i vtipná, ale ke konci už mi připadala trochu trapná a přesládlá.

Bowling for Columbine (2002)

Doporučuji také Mooreovu knihu 'Dude Where's My Country?' (Kde domov tvůj?) - to bylo moje první setkání s Moorem, kde se potvrdila debilita určitých aspektů Americké kultury a hlavně Republikánského křídla Bushovského klanu. I kdyby půlka z toho byla pravda, je to neskutečná fraška, co všechno jim prošlo. Moore je srandista a dokázal to i v tomhle "prý jeho nejlepším" dokumentu (nevím, ostatní jsem zatím neviděl). Každopádně s ním souhlasím - nahánění strachu a negativismu médii není jen problémem USA, ale tam je to možná, jako mnoho dalších věcí, v mnohem větším, velkolepějším měřítku. Amíci zkrátka umí leccos prodat - i oblbování veřejnosti v zájmu vyšších zisků. Proto se nedívám na TV zpravodajství - z toho neustálého přísunu negativismu by mě jeblo.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

První půl hoďka nadupaně svižná, vtipná, řízná a hudebně zdařilá, pak už se to podle mě horšilo. A "syn továrníka pana Kolaloky" pro mě není tak absolutně bělostě kladnou postavou, jak se může jevit. Za ty jeho agitky proti jakémukoliv množství alkoholu bych se nepostavil a to, jak odbyl chudinku Tornado Lou - to gentlemani nedělají. A ten pohádkový konec je taky rozporuplný, ale budiž - dyť je to parodie...

Bezvadíkyještěprosím (2010)

Tahle romanticka mi perfektně sedla. Není to hloupé, jak některé RK bývají, ani na chvíli kýčovité či přeslazené,naopak: je tu hned několik silných dialogů, které mě přiměly k zamyšlení. Padnoucí hudba, skvěle vybraní herci, délka akorát a jedno z hlavních vyznění filmu? Pryč se smutkem a cynismem, buďte pozitivní, veselí a (alespoň někdy) věřte, že můžete být šťastní. Tenhle filmeček je radostný a plný optimismu, a proto se mi líbí mnohem víc, než nějaká těžkotonážní dramata, která mají možná 88%, ale člověk má po nich depku. Pokud vám tento film myšlenkově sedne tak, jako mně, budete se po něm cítit pozitivně naladěni, to vám zaručuji. PS: Josh Radnor, kt. i režíroval a napsal scénář, si u mě zvednul reputaci, protože mně už v posledních sériích HIMYM začínal lézt na nervy.

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Příběhy v tomhle snímku NEJSOU nijak nadprůměrně originální, zajímavé či zábavné, proto nechápu nadprůměrné hodnocení zde na CSFD (86% k dnešnímu dni). Zvolené výtvarné pojetí zajímavé je, přesto jsem se až moc často u sledování nudil.

Iron Man (2008)

Robert Downey Jr. byl pro roli Iron Mana naprosto perfektní volbou. Co se týče režiséra Favreaua, to nelze říct jednoznačně - kdo ví, jaký nářez by to byl od Tarantina či Whedona, každopaádně nezklamal. Mám rád filmy plné citováníhodných vtipných hlášek, a z úst RDJr mají navíc tu správnou razanci. || Režie: ****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ***, Výprava/Efekty: *****, Kamera: *****. Viděl jsem třikrát a pokaždé se mi to líbilo ještě snad víc než před tím.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Filmy mají potěšit, rozveselit, člověk by se u nich měl odreagovat, v nejlepších případech i nadchnout. Nic takového v tomto případě nastat nemohlo. Jestli něcé, tak pořádná depka a špatná nálada. První půlka filmu byla tak nezáživná, že jsme se přestali dívat a já sám jsem si zbytek pustil až druhý den. Kruté, pravdivé, špinavé, drsné. Docela dobře, realisticky natočené, ale vidět už to nechci.

Půlnoční kovboj (1969)

Nádhernej film o síle lidského kamarádství s bezva ústřední dvojicí Voight-Hoffman, skvělou hudbou Johna Barryho, kreativní vizuální stránkou a příběhem, který dokáže chytnout. Film má spoustu výborných míst, ale jednu pasáž si neodpustím vyzdvihnout: "Florida Fantasy", podbarvená geniální hudbou, mě zkrátka odrovnala.

Zabiják Joe (2011)

Ujetá zábava z texaského vidlákova, která se rozhodně neostáchá něco ukázat. Hodně divákům se líbil závěr, u mě naopak posledních 20 minut poněkud zkazilo do té doby pozitivní dojem a při závěrečných titulích jsem se cítil trošku rozpačitě. Celkově tak tři a půl hvězdy, ale za výborné herecké výkony a bezva vidlácké figurky a odvahu některých scén zaokrouhluji nahoru. Sledování tohoto filmu skýtá rozhodně, který doporučuji, ovšem ne puritánkám.

Dnes neumírej (2002)

Já se bavil i přes pár nedostatků. Těmi jsou: zcela nehodící se titulní skladba od Madonny (a její remix u závěrečných titulků), nevýrazný a slabý záporák, Halle Berry více sluší dlouhé vlasy - kladná Bond gril by neměla mít sestřih na kluka. To vše však vyvažuje výborná akce - hlavně na ledě a v prostorách Eden Projectu. Dále výborný Brosnan - pro mě nejlepší Bond (nemyslím filmy, ale vizáží, charismem a vtipem). Rosamund Pike měla hrát kladnou Bond Girl, protože je opět líbezná. Možná bych vynechal pasáž "honičky aut skrz ledový palác", ale jinak ze všech Bondů bych tenhle přiřadil rozhodně do té vyšší poloviny.