Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Co dodat, Gunn a všichni v týmu to neodflákli a přinesli luxusní rozlučku. Jako čekal jsem, že to bude dobré a protože jsem fanoušek prvních dvou filmů, že se budu bavit, ale tohle byla jízda na kterou bych šel snad i dvakrát po sobě. Emoce to vzbuzuje snad ještě víc než konec dvojky ale je to celá paleta emocí, stejně jako ten film je paletou kreativity. Když teď bude Gunn šéfovat DC filmovému universu, máme se na co těšit. Jsem docela zvědaví, zda si Marvel řekne, že Strážci jsou tímto uzavřeni a nebo co spíš, že to ještě podojí a pak je otázka zda tomu dá alespoň polovinu snahy a schopností které byly věnovány tomuto filmu. Po pravdě osobně si myslím, že tohle netrumfne ani příští Avengers film a Marvel by měl najít nové talentované režiséry kterým dá víc svobody, jinak mu totiž hrozí, že poslední legendární film MCU budou třetí Střážci.

Pod královniným deštníkem (2022) (seriál)

Tento seriál se u mne neubrání srovnávání se skvělým seriálem Přízeň krále. V obou najdete špičkové kostýmy a kulisy. Asi není divu, nechce se mi to hledat, ale je téměř jisté, že si tento seriál půjčoval kostýmy, kulisy a schopné lidi z předchozího počinu. Ale nenechte se zmást, krom těchto prvků to není to samé. Seriál probírá jiná témata a často na to jde jinak. Je podstatně diplomatičtější a hlavní prvky diplomacie dává do rukou ženským postavám z královského dvora. A musím říci, že je to doslova koncert kde najdete skvělé herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích. Seriál má méně akce, než by tomu některé pasáže nasvědčovali, za to má místy až detektivní nádech :-). Seriál má také několik zajímavých odboček, kde dostali prostor postavy které se jinak moc do popředí nedostali. Je to o něco horší než Přízeň krále, ale i tak je to pro Evropana zajímavý seriál.

Přízeň krále (2021) (seriál)

Recenzi píši trochu zpětně protože jsem chtěl napsat recenzi na seriál Pod královniným deštníkem a vyzdvihnout rozdíly těchto dvou seriálů. Pamatuji si, jak mi netflix neustále cpal abych se na Přízeň krále podíval. V té době jsem sledoval nějaké korejské komediální seriály a do historického se mi moc nechtělo. Nakonec jsem však podlehl a během velmi krátké doby, jsem shlédl všech 20 epizod (cca za tři dny).  Tento seriál táhne zajímavý námět, a několik skvěle zahraných vyčnívajících postav mezi kterými září Eun-bin Park. Kostýmy, kulisy, scénář i herecké výkony jsou dobré. Místy se opakují některé motivy až příliš na sílu, ale to je taková klasika u korejských seriálů. To co Korejci umí je zakončení. Seriál mohu doporučit, i jako úvodní do korejské "historické" produkce.

Spolu (2022)

Vlastně mne to trochu zklamalo, podle traileru jsem čekal že to bude pro Žilkovou životní role, a že Kozub to zahraje dost věrohodně. Možná pro to, že od té doby co jsem viděl trailer, jsem zároveň viděl další dva filmy s Kozubem, jsem byl nakonec trochu zklamán, protože předvedl svůj klasický výkon a já si myslím, že tenhle film potřeboval o trochu víc. Žilková hrála skvěle, ale životní výkon to asi nebyl. Nakonec asi nejzajímavější byla Janičová která roli podává dobře, ale kazí jí to scénář. Na českou produkci to je dobrý film, ale měl rozhodně na víc. Režisér měl z těchto herců vytáhnout víc a scénář se měl ještě doladit. Navíc si myslím, že film na konci příliš chvátá, a děj by tam potřeboval víc prostoru na vykreslení situace.

Princezna D. (2021)

Já si říkám, že tohle by snad i královská rodina schválila, sice tu také není vykreslena v dobrém světle, ale na můj vkus je zde Diana tak labilní, že mám větší pochopení pro chování královské rodiny než pro ni.

Známí neznámí (2021)

Klasický český "dialogový" film. Děj není až tak realistický, když se zamyslíte nad tím kolik "tajemství ohrožujících" zpráv přijde na Silvestra vám. Nálepku komedie to má spíš jen ze zvyku, kdyby tam pár vtípků nehodil Hofmann tak si říkám, zda se nad tím můžou vůbec lidé smát. Moje hodnocení je tak mezi 20 a 40 procenty, 20 je můj názor na ten film, 40 kdybych byl v kůži některé z těch postav.

Zaklínač: Pokrevní pouto - O písních, půtkách a prolévání krve (2022) (epizoda)

Mělo to potenciál, ale scénárista na to prostě neměl. Podle mne si ten kdo tenhle seriál schvaloval měl přečíst scénář a říci, "to není dost dobré, přepište to". Nechce se mi věřit, že si někdo přečetl scénář k prvnímu dílu a řekl si, že to bude mít dobré ohlasy. Triky jsou hrozné, ujdou kostýmy a interiéry, herecké výkony jsou dost nevyvážené ale spíš slabota. Pokud nemáte na co koukat, tak se to shlédnout dá, ale jinak je to spíš podprůměrná Netflix fantasy produkce, horší než druhá řada Zaklínače. A horší také pro to, že tady mohly tvůrci kladně překvapit, ale nezvládli to.

Zaklínač: Pokrevní pouto (2022) (seriál)

Přidal jsem recenzi k prvnímu dílu. Kde kritizuji hlavně scénář, triky a dost nevyvážené herecké výkony. To se sice táhne celím seriálem, ale někde u třetího dílu už jsem začal nekvalitu scénáře mírně odpouštět. Triky zůstali stejně špatné. Když to shrnu celkově, na to jak velké zklamání byl pro mne první díl, to vlastně není takový odpad. Je to spíš takové fantasy béčko na styl dračího doupěte. V seriálu mi přijdou dobré tři postavy (Císařovna, Balor, trpaslice) a kladivo. Nejvíce se mi líbí čtvrtý díl, ale ne dějem, nebo scénářem, ale že se alespoň trochu snaží odkrývat něco ze světa Zaklínačů, nebo spíš ze světa seriálového Zaklínače, který si předlohu přechroustá tak jak se to jejich produkci hodí (bohužel dost pošlape kvality předlohy). Přemýšlím zda bych chtěl pokračování a spíš říkám, že bych klidně to co po seriálu zbylo opustil a vrátil se o nějaké ty desítky let později, ale hlavně s kvalitním scénářem, jinak to nemá cenu. Klidně ať zůstane nekvalita triků a rozporuplné herecké výkony, ale jen ať zaplatí kvalitní scénáristy. Tohle byla kvalita scénáře tak z 80-90tkových seriálů (a to bych některé urazil).

Rekrut - N. Š. J. P. (2022) (epizoda)

Realističnost děje první epizody je na nule, ale je to zábava sledovat i když zatím nejsem na sto procent přesvědčený, že v tom budu pokračovat.  Jako vážně Netflix by k tomu měl přihodit nálepku komedie, ne pro to, že je to vtipné, ale pro to, že jen představa, že by takhle pracovala tajná služba o co hůř její právní oddělení je dost ujetá.

Wednesday (2022) (seriál)

Za jeden den jsem shlédl všechny díly, to o něčem vypovídá. Předně dávám pět hvězd ne proto, že by to bylo perfektní dílo a naprosto geniální kombinace talentu Tima Burtona a vytěžení podstaty Adamsových, to se totiž bohužel nestalo. Nicméně bylo by škoda pět hvězd nedat, protože seriál obsahuje plno míst kde se tyto aspekty objeví. Bavila mne každá epizoda, postavy jsou zahrané dobře, skvělá kamera, kostýmy, lokace, ani scénář v průměru není špatný, je tam jedna extra hloupá pasáž, která mne fakt štve, ale tu jim odpustím. Je zde jedna lehká slabina a tou je očekávání diváka. Začnu lehkým spoilerem: Pokud vás trailer a znalost předchozího díla navnadil na to, že budete tradičně sledovat, alespoň část seriálu to jak okolní svět nedává střetnutí s excentrickou rodinou Addamsovích, nebo alespoň s Wednesday, tak toho se vám bohužel zas tolik nedostane, i když se seriál po přehnaně rychlém útěku do Akademie Newermore snaží tvářit, že Wednesday nebudou dávat ani vyvrhelové. Další velké očekávání bylo, že seriál Bude nabytý Burtonovou geniální ujetou estetikou, ale je to spíš jako kdyby se Burton občas probral, zazářit a pak to zase nechal na někom méně talentovaném. Nicméně to v tomto ohledu připomíná Burtonovi filmy od roku 2012.tedy po Alence v Říši divů. Moje přání na pokračování je, aby obsahovalo záblesky z minulosti, před Newermore a aby se víc vytěžil střet světa "normálů" a vyvrhelů.