Lovec trolů (2010)

Konečně po dlouhé době originální handycam film! Po všech těch duchařinkách, zombíkárnách a jiných tématech přišlo něco úplně nového. Trojice studentíků se vydává do lesa hledat údajného pytláka medvědů. Ovšem tenhle týpek má ve skutečnosti políčeno na daleko větší potvory - trolly. Ti jsou zde prezentováni vskutku neobvyklým a zajímavým způsobem. V podstatě vypadají jako pohádkové bytosti a přesto, kdykoliv se objeví, působí to na vás tím správným hororovým dojmem. Zvláště pak se to týká prvního setkání s trollem nebo scény na mostě. Myslím, že kdybyste ty potvory viděli někde na obrázku, v životě by vás nenapadlo, že když je někdo rozpohybuje a dá do filmu, že budou děsiví. Budete z nich mít zkrátka respekt. Další plus je pak krásná severská krajina. Postavy samotné kdovíjak nenadchnou (snad kromě lovce trollů) a i děj se občas dost vleče, což jsou ovšem jediné chyby, které film má.

Resident Evil: Afterlife (2010)

První Resident Evil byl super. Moc dobře si pamatuju, jak jsme na to s bráchou čučeli a nemohli se od toho odlepit. Byl to originální svět, originální postavy a doteď je to pro mě víceméně kulťák. To, co přišlo po prvním díle, se dá hodnotit všelijak, vesměs ne zrovna pozitivně, ale toto "dílo" se skutečně překonalo v tom, jak je špatné. Předně, je to celé neuvěřitelně sterilní, bezemoční, nabušené a ve výsledku dost nudné. První scénu s Japonečkou na přechodu pomíjím, ta byla skoro geniální. Místo toho si ukažme, co je zde opravdu špatně. Tak například, hned ze začátku se dočkáme scény, která je sice co se týče efektů působivá, ale inspirace Matrixem je do očí b(l)ijící. Některé záběry jsou prakticky identické. A není to ve filmu zdaleka jediné nechutně neoriginální místo. Vemte si například skupinku přeživších, na které Alice narazí. Namakaný černoch, otravný egoistický slizák, voják, týpek, o kterém nic nevíme a máme z něj blbý pocit, subtilní Asiat, který by se sám neubránil ani zombíkovi bez všech končetin, a pár bab v sexy oblečcích. Kdyby tam ještě byl nějaký chrlič vtípků, máme dokonalé klišé, které už mě opravdu nebaví. Zapomenout samozřejmě nesmíme na cosi, co připomíná Pyramidheada ze Silent Hillu, a opravdu přehnané množství slow-motion akčních scén. O záporákovi se radši ani moc zmiňovat nebudu, to je agent Smith jak vyšitej. --------------- Marně si vzpomínám na cokoliv pozitivního, co bych o tom mohla říct. Snad jen kromě toho, že jsem byla schopna to dokoukat.

Casa Carnivora (2010) (amatérský film)

Jako amatérský kraťas to ujde a to je tak celé co o tom jde říct. Ono se tam toho vlastně tolik neděje, jenom pořád někdo mizí a žádného rozuzlení ke konci se nedočkáme. Ale hudba je docela povedená a atmosféra není zlá. Akorát jednu věc jsem nepochopila: proč španělský název?

The Slayer (1982)

Na tomhle filmu je krásně vidět mezi starými a novými slashery. Zde, na rozdíl od těch novějších, se hraje na atmosféru a ne na žádný ohromující bodycount a střeva na každém rohu (tím netvrdím, že střeva na každém rohu jsou špatná :) ). Je to vcelku příjemný zážitek, místy jsem skoro ani nedýchala napětím a herci taky nejsou k zahození. Konec je trochu dost přepálenej a z odhalení vraha jsem měla tak trochu rozpačitý dojem, ale jako celek to rozhodně nezklamalo.

The Collector (2009)

Zajímavé to je, bohužel mě to ale nechytlo tak, jak jsem od toho očekávala. Zápletka je vcelku fajn a není okoukaná. A ty pasti, které jsou nastražené po celém domě, jsou skoro geniální. I napínavé to je. Ale pořád mě to z nějakého důvodu plně nepohltilo. Sama nevím, čím to je. Možná je to opravdu tím filmem, možná jsem měla blbou náladu... netuším. Tak jako tak, pokud máte rádi brutální mučící horory, myslím, že zklamaní nebudete.

Zombinladen : The Axis of Evil Dead (2011)

Pokud Bin Ládin vůbec kdy existoval a jestliže ano, byl-li vůbec zabit (tohle téma přenechávám s radostí fanouškům konspiračních teorií), musí se obracet v hrobě :). A zatímco tak činí, já se směju jak idiot, protože tohle je přesně ten druh srandy, který můžu :).

Ďábel (2010)

Musím uznat, že je to překvapivě dobré. A hned na úvod si neodpustím poznámku, že jako horor odehrávající se na extrémně malém prostoru jednoho výtahu se to povedlo znamenitě. Považte, kabinka veliká 3x3 metry nenabízí moc s čím by se dalo pracovat. Většina hororů pracuje s exteriéry i interiéry mnohonásobně většími, po ruce jsou zajímavé místnosti, předměty, je kam utíkat a podobně. Ze začátku jsem tudíž byla k tomuhle filmu skeptická, protože jsem si nedokázala představit, jak s takovým prostorem mohou pracovat tak, aby to mělo vše, co horor potřebuje. Naštěstí jsem se zmýlila. Jediné, co mi zde vyloženě chybělo, byla výraznější sympatická postava, se kterou by se šlo ztotožnit. A ani ten polda to nezachrání... I děj je poněkud předvídatelný, minimálně v tom ohledu, že není tak těžké přijít na to, kdo z lidí ve výtahu zemře jako další. A poslední věc: posledních pár moralizujících minut si mohli odpustit, bylo by to dobré i bez nich... Tak jako tak, ani chvíli jsem se nenudila a nápad to rozhodně má.

Tears of Kali (2004)

Přes velmi (nebo spíše VELMI) silný úvod to není zas takový zázrak. Jednotlivé tři povídky jsou značně nevyvážené, proberu je tudíž postupně. Povídka první: Jedná se asi o tu nejlepší. Nepostrádá napětí a mysticismus orientálního světa z ní přímo dýchá. Povídka druhá: Nejhorší. Buď se jedná o strašné nepochopení z mé strany nebo chování postav absolutně postrádá logiku. Menší gore na konci je na druhou stranu slušné. Povídka třetí: Takový milý průměr. Místy napínavé, místy zdlouhavé, ale rozhodně ne nezajímavé. --------------- Jako celek je to zajímavý pokus, ale v mnohém bohužel nedotažený. Mysticky-exotický nádech tomu dodává nebývalé - u evropského hororu málo vídané - grády, ovšem vše místy značně padá buď na chování postav nebo na přílišné ukecanosti. Herci jsou těžce průměrní, ale to jsem vcelku očekávala, takže o zklamání se v tomto ohledu mluvit nedá. No, leccos mohlo být o dost lepší, ale snaha o vnesení nového prvku se rozhodně ucenit musí.

Případ číslo 39 (2009)

Tohle je bohužel naprosto čistý průměr a to i když zde hrají hned dvě skvělé herečky. První - Renée Zellweger - je sice dáma, na kterou se dobře kouká a chyby v hraní nedělá, ale myslím, že nehororové role jí sedí mnohem víc. Jodelle Ferland, která je na svůj věk jinak ohromně talentovaná a můžeme ji vidět například ve filmech Silent Hill či Tideland, zde hraje nezáživně a většinu času jsem jí to démonické děcko prostě nevěřila. Trochu škoda, v jejím případě jsem si jistá, že má na víc. O efektech se radši ani nebudu blíž zmiňovat, stačí říct, že lacinost z nich jednom dýchá. Na druhou stranu, vysloveně nudné to není, pár hororových momentů je velmi slušných a i přes jistou předvídatelnost je konec vcelku povedený. Dávám 3* a myslím si, že to naprosto sedí.

Nebe, Peklo (2010)

Ze začátku je to celkem zábava, ke konci už nuda - zhruba takto jednoduše by se to dalo shrnout. Problém vidím zejména v povrchnosti. Dokument je zaměřen na několik protagonistů - lidí se zálibou v BDSM - a sleduje jejich běžný život i akce a setkání, kterých se účastní. Téma je to fajn, ovšem ponecháno o samotě se strašně rychle vyčerpá. Myslím, že účel (ukázat, že tihle lidé jsou ve skutečnosti úplně normální) byl splněn dlouho před první polovinou a zbytek dokumentu je tam tím pádem tak trochu zbytečně. Přitom se nabízí spousta možností jak by se dal dokument obohatit - co takhle rozhovor s nějakým sexuologem, popřípadě názor lidí mimo tuto subkulturu? Nebo něco o tom jak to vypadá v zahraničí? Trocha historie? A mohla bych toho vyjmenovat mnohem víc. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že v poslední době je móda točit dokumenty, které jsou sice tématicky zajímavé, ale děsně odfláklé. Z Nebe, Peklo mám podobný dojem jako z jiného českého dokumentu: Generace Singles. Jedná se o tentýž problém, bohužel...