Kanibalové (1980)

Moc by mě zajímalo, proč se všude píše, jak neskutečně brutální Cannibal Holocaust je. Buď už jsem vážně ujetá já, že mi to jako kdovíjaká brutalita nepřišlo, nebo to tak prostě není. Nevím... Tak jako tak se ale pořád jedná o vcelku poutavý a dobře natočený film ze zajímavého prostředí.

Experiment: Zombie (2006)

Tak tohle se moc nepovedlo. Kamera byla rozklepaná víc než nutno, herci afektovaní, děj bez spádu a fůra klišé k tomu. Dávám jedinou hvězdičku za občas docela nápadité brutalitky. Jeden z nejhorších zombie filmů, co jsem kdy viděla.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Partička studentíků natáčejících dokument o záhadném Dr. Satanovi narazí v typickém americkém zapadákově na stopařku... a zde začíná noční můra. Nyní už skoro klasický gore snímek od režiséra Roba Zombieho dle mého názoru patří mezi nejlepší horory vzniklé po roce 2000. Je brutální, vtipný, neotřelý a hlavně... pěkně ujetý. Rob Zombie vzdává filmem hold starým béčkovým/trash filmům z 50.-70. let, takže atmosféra je zde trochu jiná než vidíte v jiných filmech s podobným rokem vzniku. A ačkoliv můžeme v úchylné filmové rodince vystopovat inspiraci Texaským masakrem motorovou pilou z r. 1974, není to v nejmenším na škodu, zdegenerované buranské rodinky jsou pořád v kurzu:). Bod navíc dávám za slizáckého klauna - kapitána Spauldinga:). Není to nejspíš ideální film pro každého, protože mírou nechuťáren a svou celkovou bizarností se dost liší od obvyklé (dnes už bohužel značně vyměklé a stále se opakující) americké produkce, ale pro hororové fandy je to nepochybně něco, co čas prověří jakožto klenot:).

Carrie (1976)

Další z úspěšných Kingových adaptací, mezi mnohými (včetně mě) považovaná za nejlepší. Sledujeme příběh plaché Carrie a jejího vztahu s nábožensky fanatickou matkou a spolužáky, kteří dívku rozhodně do kolektivou přijmout nehodlají. Carrie navíc ovládá telekinezi a vše směřuje k pěknému průšvihu. Zdánlivě jednoduchý děj ovšem ani na chvilku nenudí a s téměř konstantní mírou napětí přejde v naprosto úžasné zakončení. Mladá herečka Sissy Spacek hraje jako ostřílená filmová hvězda (to znamená naprosto perfektně) a její nadstandartní výkon sám o sobě značně zvyšuje hodnocení filmu. Jen tak mimochodem: mrcha, která má na Carrie spadeno, je až úděsně nesympatická a na pěst:).

Hřbitov domácích zvířátek 2 (1992)

Pokud se na tento počin podívám jako na pokračování prvního dílu, musím nutně dojít k závěru, že je to hodně špatné pokračování, které už neobsahuje to kouzlo, co měl první film. Pokud ovšem o filmu uvažuju jako o něčem zcela samostatném a bez návaznosti na první díl, musím uznat, že to zas tak špatné není. Při hodnocení jsem nakonec zvolila onen druhý úhel pohledu, protože film mě přeci jen od začátku do konce docela bavil a to zejména díky výborné postavě despotického otčíma jedné z dětských postav.

Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Knihy Stephena Kinga mám ráda. A taky vím, že adaptovat je do filmové podoby není zrovna lehké, vzhledem k tomu, že King pracuje s výborně promyšlenou psychologií postav, která do filmu moc dobře promítnout nejde. Kingovky jsou zkrátka pořádná výzva. V tomto případě se však zadařilo a filmové zpracování jednoho z jeho nejznámějších hororů dopadlo víc než dobře. Vzhledem k tomu, že scénáře se chopil sám autor předlohy, film je její takřka přesnou adaptací, což je u mě rozhodně plus, protože nemám ráda, když se filmy od předlohy příliš liší. Jedinou slabinou jsou místy dost prkenní herci. !SPOILER!: Vraždící ani ne tříletý klučina na mě z nějakého důvodu působil opravdu děsivě.

Útěk ze Sibiře (2010)

Ačkoliv byl Útěk ze Sibiře proklamován coby děsný trhák, nemohu bohužel souhlasit. Ne, že by to byl špatný nápad, je jen poněkud... přetažený. A to nejen co se týče až příliš dlouhé stopáže. Začátek je hodně slibný a útrapy, které hrdinové zažívají v prostředí gulagu, jsou velmi reálné a syrové. Největší chybou filmu je, že tomuto prostředí nebylo věnováno trochu víc místa. Samotný útěk postupně přestává mít grády a po hodině a půl jsem si pomalu začala říkat kdy už konečně dorazí tam kam chtěli. Filmu ovšem nejde upřít dobrá práce s kamerou a působivé scenérie z míst, kam se věčně hladoví hlavní hrdinové propracovávají.

Skin (1995)

Krátkometrážní, sotva desetiminutové dílko, ale vypráví hodně. Je trochu náročnější na pochopení a spíš připomíná surrealistický obraz. Sarah Kaneová, která se na filmečku podílela, je spíše autorkou divadelních her, což je na snímku vcelku vidět, ale rozhodně mu neubírá na zajímavosti.

Tichý dům (2010)

Když jsem se dočetla, že film je natočen na jediný záběr, byla jsem vcelku zvědavá. Bohužel ale musím říct, že mě film nenadchl tolik jak jsem původně očekávala. Ono se tam většinou totiž vůbec nic neděje. Svým způsobem mi to připomínalo geniální REC, akorát s tím rozdílem, že to nebylo schopno upoutat mou pozornost právě díky absenci akce. Bloudění hlavní hrdinky po prázdném (alespoň zdánlivě) domě přestane poměrně rychle bavit. Původně jsem filmu chtěla dát pouze dvě hvězdičky, ale naštěstí to zachránila pointa, která sice není kdovíjak originální, ale v tomto případě do filmu krásně zapadá.

Bláznivá školka (2003)

Ačkoliv Eddieho Murphyho dvakrát nemusím, v Tátovské školce mi kdovíjak nevadil. Pokud hledáte něco, čím chcete zaplácnout čas například před sobotním odchodem do hospody, tak tahle komedie rozhodně neurazí. Hvězdičku navíc si u mě zasloužili dětští herci, někteří z nich mě opravdu dost bavili:).