Potomci lidí (2006)

No narozdil od ostatnich lidi mi tenhle film tak uzasnej neprisel, ale zase jsem nebyl zklamanej, jelikoz narozdil od ostatnich jsem se na nej nijak zvlast netesil. Nejvic tu vsichni chvali atmosferu. Ano, ta je skutecne perfektni. Jenze problem je, ze to skoro ani jako budoucnost nevypada. Tim myslim to, ze tu prakticky neni zadna vec, ktera by ted neexistovala. Cuaron se tak strasne moc snazil o co nejvetsi realisticnost, az to prehnal. A bojovy sceny na me pusobily spis jak nejakej valecnej film z Iraku, nebo nejaky podobny oblasti. Nehlede na fakt, ze jich tu je minimum, coz je docela skoda. Dalsi problem je pribeh. Ten je sice slusnej, ale je docela predvidatelnej. Prekvapila me jen jedina smrt, jinak vse na vas pusobi dojmem, ze to proste takle musi bejt, jakmile nekdo zacne pronaset dojemnej projev, je jasny, ze umre atd. Co se tyce hercu, tak hrajou celkem slusne, nicmene je to takovej jejich standart, takze nejvic potesi Michael Caine. Navic jejich postavy obcas jednaj docela nelogicky. Taky je problem, ze misty sceny, ktery maj vypadat nejak dojemne, pusobi spis vtipne. Docela me potesilo velky mnozstvi vtipu, ted myslim ty, co tam byli schvalne, protoze ve filmu nepusobily nucene a byli fakt vtipny. Ted by to podle komentare mohlo vypadat, ze film je kravina, to zas ne a ani nemuzu rict, ze bych se nudil. Na jedno skouknuti je to docela fajnovej film s peknou kamerou, misty drsnejma zaberama, skvelou rezii a slusnejma hercema, ale film roku nebo 173. nejlepsi film urcite ne.

Lost Highway (1997)

Tohle byla hodne husta zalezitost. Sice se prvni pul hodinu dej prakticky odehrava jen v jednom pokoji, ale v momente, kdy je Pullman zatcenej, se film rozjede a cim dal tim vic vas vtahuje do deje. Fakt asi nema smysl premejslet nad pribehem, staci si uzivat tu dokonalou atmosferu. Sice kdyz budete pozorny, vsimnete si spousty detailu, ktery do sebe hezky zapadaj, ale ve vysledku vam to k nicemu nebude, protoze to stejne nepochopite. Herci hrajou docela slusne, ale nejhustsi je Robert Blake. Ale o herce tu zas az tak nejde, tady de skutecne o tu atmosferu, kterou Lynch postupne buduje a stale zvysuje napeti, navic podporenou skvele vybranou hudbou a vybornou kamerou. Nektere sceny jsou skoro jak z hororu. Sice jsem to ze zacatku na 5* nevidel, ale po skonceni filmu nic jinyho nez 5* nejde, protoze to byl fakt desnej masakr.

Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981)

Tak tohle bylo teda dost hrozny. Jeste, ze film neni moc dlouhej a nestihne vas unudit k smrti. Pribeh by sice nebyl uplne nejhorsi, ale vetsina situaci je strasne krecovita a vtipnejch scen tu je fakt minimum. Reziser to proste nezvlada a pribeh se mu tak rozbiji na jednotlive (misty skoro ani nenavazujici) scenky. A do toho Matej, kterej se misty chova jak Napoleon Dynamite. 2* davam za docela slusnou kameru a za Zdenka Podhurskeho, kterej sice nic extra taky nehraje, ale jeho postava je proste cool.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Tenhle film mel velkej potencial, Liman neni nejakej amater a umi natocit slusnej film a hlavni herci jsou ty nejvetsi hvezdy, navic v trailerech nam predvadel nehoraznou akci a tak je vysledek dost rozporuplnej. V jedny rovine se Liman snazi o neco ve stylu Valky Roseovych, nutno rict, ze s o hodne mene vtipama a mensi lehkosti a v druhe se snazi o akcni film. Problem je, ze na komedii je tu malo vtipu a i kdyz Angelina a Brad nemaj chybu a jejich vzajemne postuchovani je mistama vtipne a chemie mezi nima funguje, presto z toho nic extra vtipnyho neni. A na akcni film tu je desne malo akcnich scen, v podstate jsou tu jen dve poradne - Brad proti Angeline, Brad a Angelina proti spouste nepratel, problem je, ze ackoliv jsou natoceny docela efektivne a zvlast ta druha prestrelka je docela husta, nemaj potrebnej svih. Ne, ze bych se u filmu nudil, ale skouknul jsem ho a za chvily jsem si nemoh poradne vybavit, co se v nem delo.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Diky komentarum, ruznejm recenzim atd., jsem vedel co me priblizne ceka a tudiz jsem nebyl zklamanej, ze tu neni moc akce, ale presto jsem se nejak extra super nebavil. Uvodni souboj sice neni nejak zvlast efektivni, ale na druhou stranu mi prisel docela realistickej a to se taky pocita. Problem je, ze pak posadka furt jen nekam jezdi s lodi a obcas se neco resi. Navic ani neresi nic duleziteho, vztahy mezi posadkou se tu resi fakt minimalne, takze jediny silnejsi dialogy obstaravaj hlavni dve postavy, skvele zahrany Bettanym a Crowem. A kdyz uz to vypada, ze pride nejaka zmena (domorodci, galapagy), Weir honem pospicha zpet na lod, aby moh dal ukazovat tezkej zivot namorniku. Neni to ani moc akcni, ani moc dramaticke, proste takova smeska, ktera je ve vysledku docela o nicem a ma silene jednoduchej pribeh. Skoda, ze to tvurci neozivily aspon nejakou poradnou hudbou, i kdyz obcas zazni dobra pisnicka. Zaverecna bitva je sice perfektni a konec je docela vtipnej, ale uz to film moc nezachranuje. Par lidi tu strasne chvali Billy Boyda, coz ja nemuzu, jednak proto, ze neni moc videt a taky proto, ze pokazdy kdyz sem ho videl, vybavil jsem si Pana prstenu a vubec sem se pak nesoustredil na dej. Weir natocil hezky realistickej namornickej film, kterej stoji za skouknuti jako protiklad Piratum z karibiku, ale krome kamery a dobrejch hereckejch vykonu nema v podstate co nabidnout, ale nenudil sem se a to se taky pocita, takze 4*.

Sexmise (1983)

Tohle byl druhej film, kterej jsem od Machulskiho videl a byla to opet strasna silenost, ale opet originalni. Vtipu tu je opravdu spousta, vetsina fakt skvelejch, dej filmu hezky odsejpa, triky sou v klidu, hudba pekna a zaver je vyresenej fakt dobre. Ale nejvetsi klad je Jerzy Stuhr, kterej ma daleko vetsi roli nez v Kingsajz a i v momentech, kdy se nic moc nedeje, dokaze film utahnout. Fakt husta komedie.

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Tohle je dost jinej film, nez ktery duo Spencer - Hill delaj a tolik me nezajujal, ale presto to je dobre zvladnutej western. Problem je v pomalejsim tempu filmu, nekdo furt nekam jezdi a vsichni furt kecaj a kecaj a kecaj... Navic jsem se ze zacatku nemoh moc v deji zorientovat. Ale aspon tu neni tak jednoducha zapletka, jak u tehle dvojky bejva zvykem a najde se tu i par zvratu. Skoda, ze reziser moc nevytezil ze vzajemneho postuchovani hlavni dvojice, takze se tu najdou tak dva tri vtipy a par hlasek. Bitka tu je vetsi jen jedna a prestrelek tu taky moc neni. Navic mi prislo, ze hudba se snazi kopirovat Leoneovky, ale moc ji to nejde a misty byla dost neprijemna. A tentokrat to moc nezachranuje ani Spencer s Hillem, ktery tu nejsou moc za sympataky (Tady neni kladnej asi vubec nikdo.), Spencer ma malo prostoru a Hill se tak strasne snazi tvarit vazne a drsne az to je nekdy k smichu. Kdyz privru oboje oci, bude to na slabsi 4*, protoze i pres veskerou tu kritiku, jsem se nudil jen vyjimecne.

Vánoční skřítek (2003)

Tohle je ten typ filmu, kterej je tak silene blbej, az je desne vtipnej. Tohle byla fakt idealni role pro Willa Ferrella, kterej si s roli vymastenyho skritka poradil na vybornou, prakticky zdrojem vetsiny vtipu je on a tudiz celej film tahne a dari se mu to dost odbre. Ostatni herci tu jsou jen kuli tomu, aby nahravali Farrellovi, ale nehrajou nejak zvlast spatne, rek bych, ze na takovejhle typ filmu to je v pohode. Skoda te zaverecne dvacetiminutovky, kdy vse musi dobre dopadnout, vsichni se polepsi atd. Ale na druhou stranu musim rict, ze je konec aspon docela svizne a napinave natocenej. Sice se nejedna o nejaky veledilo, ale kdyby ho televize davaly na vanoce misto sve obvykle nabidky, bylo by to super.

Million Dollar Baby (2004)

U Tajemny reky jsem mel jeste nejaky pochybnosti, ale tentokrat to Eastwood fakt dokazal. Takhle husty drama jsem uz dlouho nevidel. Navic je toto drama z boxerskeho prostredi a vubec nevadi, ze nejde o chlapskej box. Takze i kdyby se nekomu nelibila dramaticka cast, urcite se mu bude libit aspon ta boxerska, ale me se libily obe. Ze zacatku se sice nejedna o nic extra, dej je misty vtipnej, misty predvidatelnej, ale postupem casu se stava cim dal tim mene predvidatelnej a vic zajimavejsi az vyvrcholi v az neprijemne drsne zaverecne pulhodince a cele to Eastwood vyborne zakoncil. A necekejte zadnou hollywoodskou podivanou. Jediny, co mi moc nesedlo, byl Freemanuv komentar, sice obcas rekne par zajimavejch veci, ale vetsinou jen rusi od deni, opakuje to co uz bylo ve filmu receno a nebo predcasne vyzrazuje nejake situace. Taky me zaujala hudba, samotnou bych si ji nepustil, ale k filmu se skvele hodila. Zapasy byli natoceny velmi slusne a celkove kamera byla taky dobra. Hlavnim kladem je urcite Hilary Swank, ktery tu boxerku fakt verite, ale zaroven to neni nejaka rozmlacena drzka a i kdyz boxuje, porad ji to slusi. Eastwood si strihnul imho na nej dost znicenou postavu, ktera je vetsinu casu smutna a jediny poteseni ma v boxu, hlavne v Hilary. Morgan Freeman tu je tak trochu navic, ale nektery jeho komentare na Clinta jsou vtipny a dej hezky osvezi. Akorat bych dal oscara spis Clintovi nez Morganovi, s tema ostatnima oscarama souhlasim. Skvelej film, kterej ani na chvilku nenudi a tudiz jasnejch 5*.

Princezna Nevěsta (1987)

Tohle byla fakt vyborna pohadka, prislo mi to jak hranej Shrek. I kdyz je dej vcelku jednoduchej a kulisy pusobi obcas docela levne, presto mi to nevadilo a fakt dobre jsem se bavil. Do toho vseho naprosto genialni (vetsinou hodne vtipny) dialogy, velmi slusny souboje, skvela hudba, ktere by ale mohlo byt vic, vypravec Peter Falk a vynikajici hlavni dvojice v podani Caryho Elwese a Robin Wright Penn, ty byli fakt skvely. A z vedlejsich postav se mi nejvic libil Mandy Patinkin. I kdyz film na par mistech krapet ztraci tempo, presto jsem se vyborne bavil.