Ultraviolet (2006)

Pane boze tohle byl nehoraznej grafickej ulet. Pribeh nema cenu rozebirat, je to takovej mix mezi Immortal, Equilibrium a Matrixem, ze kterejch i Wimmer vykrada akcni a soubojove sceny. Ale nutno rict, ze dobre. Souboje jsou fakt perfektni, choreografie nema chybu, je to to nejlepsi na celym filmu. Dej je uz hodnekrat ohranej, plnej nelogicnosti a misty zmatenej. Ale na druhou stranu, spolu se sviznou hudbou je fakt strasne sviznej, na rozhovory je jen minimum prostoru a prevaznou cast filmu vyplnuje akce, takze se ani nerozkoukate a uz je konec, takze nehrozi, ze byste se nudily. A ted k nejvetsimu problemu, vizualni strance. Tohle proste Wimmer nemoh myslet vazne, skoro mi prislo, ze to tak mel schvalne, aby se nejak odlisil od jinejch podobnejch filmu. Coz se mu povedlo, ale nevim jesli se to da povazovat za klad. Par zaberu jeste ujde, hlavne behem souboju to nijak nevadi, ale jakmile jsou zabery na mesto nebo motorku atd. je to fakt otresny. Jako kdyby se tvurci spokojily s previzualizaci a na nejakou konecnou upravu triku se vysrali nebo nemeli penize. A do toho vseho strasne syty barvy. Tohle se proste musi videt, je to jak kdyz clovek dostane dratem do oka. Ale akcoliv je grafika naprosto otresna, je to jen jedna ze slozek filmu a ty ostatni se mi libily, takze nevim proc bych mel filmu dat tak spatny hodnoceni, jako vetsina uzivatelu.

Poslání (2001)

Na tenhle Van Dammuv film jsem se dlouho tesil a ze zacatku to skutecne vypadalo, ze se dockame opet nejakeho nadprumerneho filmu. Zacatek vypada spravne akcne, do toho naky ty napinavy momenty, Van Damme pekelne ve forme, hraje pro akcni film netradicni, ale celkem chytlava hudba a do toho ne nejak zvlast originalni, ale odlisnej pribeh, nez je u Van Dammovo filmu zvykem. Navic mi to cely prislo, ze to tvurci pojali docela s nadhledem. Jenze postupem casu se ze zajimave zapletky vyvinula ta klasicka o zachrane/pomste nekoho, hudba mi uz pozdejc moc nesedla a zaporak byl spis smesnej a stavala se z filmu nechtena komedie. Jediny co zustalo byl Van Damme, kterej pred filmem asi hodne trenoval, protoze se fakt rve hodne dobre. Nakonec dam filmu 3*, i kdyz ke konci sem se uz krapet nudil.

Návrat do 36. komnaty Shaolinu (1980)

Druhej dil je krapet jinej, ale presto de v podstate o to same jako v prvnim dilu. Jenze tady si uz tvurci nehrajou na nejakej extra vaznej film a od zacatku je jasny, ze pujde o komedii. Navic cela rezie pusobi znacne profesionalnejc nez v prvnim dile, pribeh uz neni zmatenej, hudba se mi taky libila daleko vic a choreografie je docela originalni, "lesenarske kung fu" rulez. Navic i hlavni hrdina tu je sympatictejsi nez ten v prvnim dile, i kdyz se misty tvari az zbytecne moc jako idiot. Skoda, ze tu neni vic bojovejch scen a prakticky tu ani neni moc z treninku, ale i tak jsem se tady bavil o dost vic nez u prvniho dilu, ale presto to na lepsi hodnoceni nebude.

36. komnata Shaolinu (1978)

Ja vim, ze je tenhle film uz starsi a je to asijska klasika, ale prave proto jsem od filmu hodne cekal a nehodlam mu nic prominout. Prislo mi, jako kdyby tvurci hezky promakali pouze napad s 35 komnatami a zbytek deje k filmu narychlo hodily. Sceny z komnat jsou fakt dobre udelany, i kdyz misty pusobi trochu naivne, ale nastvalo me, ze se podrobne podivame jen zhruba do 10 komnat. A dej pred a po shaolinskem klasteru je fakt na prd. Uvodni pulhodina, nez se dej presune do klastera, je naprosto otresna, vsichni se tam zmatene motaj, dej je zmatenej, nevedel jsem kdo je kdo, proste jako kdyby reziser zaspal zacatek nataceni. A to samy plati o scenach po klastere, opet je celej film zmatenej, az to pusobi skoro amatersky, prislo mi, ze postavy, ktere jsem videl umrit, se tu objevuji znovu atd., proste zmatek. Jednoduse receno, pribeh za moc nestoji. Nastesti to zachranujou souboje, ktery byly fakt dobre provedeny, coz se ale uz rozhodne neda rict o krvi a zvucich. Tu krev bych jeste prezil, i kdyz vypada az moc jako barva, ale ty zvuky byli neco silenyho, treba se mlati rukama a do toho zvuky jak z drticky odpadu, proste neco strasnyho. A herci, ackoliv se jich velka cast tvari strasne drsne, pusobily misty spis smesne. Coz se ostatne da rict o celym filmu, ty komicky prvky, at uz umyslny nebo neumyslny, ve filmu silene rusily. Fakt bych filmu rad dal vyssi hodnoceni a mozna, kdyby nebyl tak dlouhej, tak tu hvezdicku pridam, ale fakt to nejde a to mam asijsky filmy rad.

Dogville (2003)

Tohle je prvni film, ktery jsem od Triera videl, ale rozhodne me nepresvedcil, abych si pustil jeste nejakej jeho dalsi. Vedel jsem, co od filmu priblizne cekat, tudiz jsem zpracovanim nebyl prekvapenej, ale chvily mi trvalo si na nej zvyknout. Navic kdyz obcas vidite jak se deje neco dramatickeho a kousek dal "v dome" delaj nejaky kraviny, tak to pak tu dramaticnost dost srazi, zvlast kdyz do toho jeste vetsinou keca vypravec svym stale stejnym ospalym hlasem nejaky informace, ktery jsou patrny z deje a tudiz se spoustu veci dozvidate dvakrat a navic to vypravi jak pohadku. Taky obcas herci jakoby zapomneli, ze se nalezaji "za zdi" a koukaj na sebe jako by stali tvari v tvar. Ale rozhodne se tomuhle zpracovani neda uprit originalita, problem je, ze by se to fakt hodilo vic do divadla. Navic jsem netusil, ze film ma skoro tri hodiny a ty tri hodiny me malem zabily, fakt se to nedalo skoro vydrzet do konce, jaka to byla misty strasna nuda. Navic je film ve sve podstate dost jednoduchej a napoprve sem uhad, jak se bude film vyvijet az do konce. Herci hrali perfektne, ale rozhodne bych nerek, ze u tech, ktery znam, se jedna o nejaky vysoce nadprumerny vykony. Herci jako Kidman, Skarsgard, Bettany, Caan atd. hrajou slusne prakticky vsude a i tady si odvedli svuj slusnej prumer. Takze jediny k cemu nemam zadne vyhrady je nadherna hudba, ovsem mohlo ji bejt vic. Taky mi moc nesedla kamera, misty jen dlouze zabirala urcite misto a chvilema to vypadalo, jak kdyz kameraman zakopne a cela kamera se roztrasla. Fakt jsem od takle dobre hodnocenyho filmu cekal vic, nez trihodinovou nudu s nekolika dobrejma dramatickejma scenama a povedenym zaverem.

Amistad (1997)

Nic moc jsem od filmu necekal, ale nakonec to byl celkem slusnej film. Jak uz to u podobnejch filmu bejva, nejvetsi problem je delka. Scena vzpoury a zaverecnych 10 minut je sice hodne hustejch, jenze ty dve hodiny mezi nima jsou takovy o nicem. Spielberg se strasne snazi aby vas kazda scena dojmula, fandily jste cernochum atd., ale moc mu to tu nejde. Prislo mi, ze film nema zadnou gradaci napeti, prakticky se furt opakuje stejna situace u soudu, nejdriv problemy, pak vyhrajou a de se k dalsimu soudu a tak furt dokola a taky mi bylo v podstate jedno, kdo soud vyhraje, takze me celej soudni proces nijak nevzrusoval. Navic tu nejsou nejake pusobive sceny od soudu, kdy by se predlozila spousta dukazu, vyslechlo spousta svedku a v dramatickem finale by ti spravni vyhrali. Tady predlozi tak dva tri dukazy, promluvi dva lidi a nic moc se neresi a je konec soudu. A zaverecnej soud, kterej se vyhraje jen diky proslovu, byl taky pekne blbej. Ani herci to tentokrat nezachrani, Morgan Freeman tu je naprosto zbytecnej, Matthew McConaughey malo charismatickej, Anthony Hopkins tak pekelne starej, ze ty jeho reci nijak zvlast pusobivy nejsou. Nejlip z nich hraje asi Djimon Hounson, i kdyz misty prehrava. Docela se mi libila kamera, zvlast povstani bylo skoro az hororovy. Spielberg se strasne moc snazil udelat dojemnej film, cpal sem spoutu dojemnejch reci, dojemnou hudbu a dojemny sceny, ale proste mu to tentokrat nevyslo, film skonci a nic z toho. A nic na tom nezmeni ani fakt, ze vychazi ze skutecnejch udalosti. 4* tak vlasne davam ze dvou duvodu, za kvalitni rezii a za to, ze jsem se prakticky nenudil.

Děsnej doják (2006)

Dalsi z tech druhu filmu, ktery jsou tak dementni, az jsou docela vtipny. Prvnich zhruba 20 minut je pekelne sviznejch, jeden for za druhym a docela slusny, ale v momente, kdy je dlouhej zaber na kocku na hajzlu, uz filmu trochu dojde stava a od ty doby uz se jedna o prumernou parodii, kde je sem tam nejakej dobrej vtip. Ale rozhodne bych podle hodnoceni cekal vetsi sracku, nejaky veledilo to neni, ale v ramci zanru to je slusnej prumer. Co se tyce pribehu, tak to je fakt "desnej dojak", takze se muzete tesit na ruzny scenky z romantickejch komedii, ktery vetsinu casu dobre drzej pohromade. Jenze to tvurcum nestacilo a tak museli sem tam hodit do deje nejakou radoby vtipnou scenku, ktera je tam navic a nema s dejem nic spolecnyho. Sesla se tady docela dobra parta hercu, ktera je pro danej zanr v pohode. Diky svy delce a docela slusnymu tempu jsem se nestih nudit a obcas jsem se i zasmal, takze nevidim duvod, proc tenhle film uplne odstrelit.

Hvězdná pěchota (1997)

Dalsi vostrej film od Paula Verhoevena. Je to takova zabavna uchylarna plna cernyho humoru, ktera misty sklouzava k parodii a neodpusti si ani nejakou tu kritiku. Pribeh je sice trochu jednodussi, ale komu by to vadilo. I kdyz se prvnich zhruba 40 minut prakticky nic nedeje, film stejne plyne ve sviznym a vtipnym tempu a pomalu, ale jiste, smeruje k zacatku valky. Navic, misto aby se Verhoeven zatezoval s nejakym vysvetlovanim deje, misto toho si asi rek: "Kde se lidi dozvi nejvic veci?". Ve zpravach. Takze sem soup zpravy, ktere prubezne vysvetlujou o co go a muze se pokracovat v rezbe. Ktera je zvlast v druhy polovine hodne vostra. Triky sice uz misty krapet pokulhavaj, ale brouci jsou udelany fakt perfektne, vypadaj jak mix mezi Cernocernou tmou a Vetrelcema a to co nezvladaj triky, Verhoeven hezky zamaskoval litrama slizu a krve, vnitrnostma, mrtvolama a utrhanejma koncetinama. Verhoeven obsadil vice mene druhorade herce, ale snazi se a jejich vykony nepusobi nijak rusive a maj i velice nadprumerny momenty. Navic tu je krasna Denise Richards a perfektne hustej Michael Ironside. To vse dohromady vytvari skvelou, misty napinavou akcni zabavnou podivanou se skvelou hudbou, ktera se radi mezi ty velice nadprumerny sci-fi filmy.

12 opic (1995)

Tak tohle je jeden z nejlepsich filmu Terryho Gilliama a taky jedno z nejlepsich temnejch sci-fi, co jsem kdy videl. Samozrejme, ze kazdej si pod pojmem sci-fi predstavi ruzny veci, takze nekoho, koho napadnou jen stihacky ve vesmiru, laserovy mece atd., tenhle film asi zklame, ale ja z neho byl nadsenej. Pribeh je spravne zamotanej a i kdyz jsem tusil, co a jak bude, stejne sem si nemoh az do konce bejt jistej. K tomu si jeste prictete Bruce Willise a Brada Pitta v jednech z nejlepsich vykonu jejich karier, perfektni atmosferu, misty uchylnou kameru a skvelou hudbu. Dokonalost.

Mechanik (2004)

Tak tohle bylo husty, tohle bylo pekelne husty. Takovejhle typ pribehu se da v podstate vypravet trema zpusobama. Bud od zacatku do konce netusite co se to deje ala Lynch, nebo je vam naopak vse az do konce jasny a konec to cely postavi na hlavu ala Shyamalan. A pak je treti pripad a to, ze sice ze zacatku netusite co se deje, ale film vam postupne dava cim dal tim vetsi smysl, jednotlivy epizody zacinaj zapadat do sebe a na konec se vse logicky vysvetli. A tohle je ten treti pripad, kterej mi vyhovuje nejvic. A nic na tom nemeni fakt, ze jsem pointu odhad uz par minut pred zaverecnym vysvetlenim. A musim se zminit o Christianovi Baleovi, to bylo neco neuveritelnyho, fakt ho vystihuje jedna hlaska z filmu: "Jeste trochu bys zhubnul a uz bys nebyl.", na jeho vzhled jen tak nezapomenete. Navic kdyz hral naprosto dokonale. K tomu vsemu si pripoctete vynikajici kameru, originalni pribeh, syrovou az skoro neprijemnou a napinavou atmosferu, dobre zvolenou hudbu a sviznou rezii a vyjde vam bezchybnej 5* film.