Zabíjení (1956)

Určite to nejdem velebiť kvôli režisérovi. Dočkal som sa hutných momentov a zaujímavého rozuzlenia, ale aj plochých postáv a nezáživnej prvej polovice. Jeden z prvých filmov kinematografického génia, ktorý určite oplýva istým šarmom tých rokov päťdesiatych, a nebyť vyššie spomenutých mínusov, nepochybne by som šiel s hodnotením aj vyššie.

Dobrý Will Hunting (1997)

Zaujímavá idea za scenárom k tomuto snímku. O to viac, že to bolo z hláv mladého Afflecka a Damona. Bolo v ňom spomenutých veľa zaujímavých tém, ktoré sú mi osobne veľmi blízke, takže v tom to vo veľa pasážach bola trefa do čierneho. To teda platí aspoň pre intelektuálny rozmer snímku, čo sa týka emocionality, nájdu sa tam pre mňa občasné hluché miesta, nazval by som to možno prílišným sentimentom. Odhliadnuc od týchto aspektov filmu, musím rozhodne vyzdvihnúť herecké výkony a vykreslenie postáv. Skutočne skvelú prácu odviedli najmä Damon (ktorý inak nepatrí medzi mojich favoritov) a Williams.

Muž na Měsíci (1999)

Tento príbeh ma tak trošku minul. Boli momenty, pri ktorých mi to prišlo nápadité, neočakávané, avšak ani pri týchto momentoch som nepociťoval chuť vidieť viac. Počul som, že na Jim Carrym stvárnenie tejto postavy niečo zanechalo. Už fakt ťažko prísť na to, čomu veriť v show biznise.

Mexická jízda (2001)

Pozorujem istý trend čo sa týka filmov v španielčine. Ťažko nájsť toľko lásky, hádok, sexu, sklamaní aj nadšenia, proste života niekde inde. Nie je to óda na psychológiu, niečo nasilu intelektuálne, niečo čo sa na niečo hrá. Je to inteligentné, má to 'common sense' čo sa týka stvárnenia postáv a hlavne z toho srší realita, emócie a teplo. Hrejivé kinematografické teplo. Tento trend by mohol pokračovať...

Život je krásný (1997)

Tento film, ako každý iný, má svoje silné aj slabšie stránky. Tak ako občas logicky zlyháva, vynahradzuje si to obrovskou dávkou ľudskosti. Je zjednodušený, no napriek tomu premyslený. Ukazuje len to, čo chce, no v podstate mu nič nechýba. Na to, že je to v podstate dielo jedného muža, musím dať klobúk dole, a že to bol u mňa emocionálny zásah do čierneho, môžu potvrdiť moje zvlhnuté bulvy. 5*

3-iron (2004)

Po prvej polovici tohto unikátneho snímku som bol navnadený na zvyšok, aj bez akéhokoľvek dialógu hlavných protagonistov. Minúty ubiehali, nuda síce nenastala, no dojmy sa trošku vykryštalizovali a tesne pred koncom som si hovoril, že ak nastane aspoň nejaké zaujímavé vyústenie, nemám problém dať 4*.

Ztraceni (2004) (seriál)

Najlepšia úvodná séria seriálu, akú som kedy videl. Druhá séria o čosi slabšia a ďalej to už nemá nejak zmysel komentovať.

Joker (2019)

Tak rád by som dal tomuto dielku 5 hviezd ako zvyšok kinematografickej komunity. Avšak musím strhnúť zopár hviezd za portrét neadekvátne patetického, neskutočne slizkého, priam až účel postrádajúceho ohnivka z komixového sveta, ktorý o revolucionára s nadmernou dávkou kognitívnej činnosti, ktorého som mal možnosť vzhliadnuť vyše jednej dekády dozadu, ani len nezavadil. Ak by som nemal tento vývoj postavy s čím porovnať, určite by som nebol tak kritický,. Obávam sa ale, že nemám na výber vzhľadom na kus filmového umenia, ktoré vlastne prinieslo túto postavu do popredia s jej revolučným bojom, schopnosťou excelentne plánovať, predvídať, improvizovať a staviť úplne všetko na jedinú kartu. Musím uznať, že náznaky toho posledného tam boli, to nič ale nemení na veci, že zvyšok chýba a k tomu som na to musel prísť absolútne nezáživnou hodinou a pol, ktorá keď už viedla aspoň k nejakým zapamätania hodným momentom, môj cit pre postavu bol dávno odstránený dosavadným príbehom bez zvratov, akcie, či vývoja postavy, ktorá má čeliť mafiánskym bosom, polícií a v neposlednom rade temnému rytierovi.

Já a Ty a všichni ostatní (2005)

Best poop story ever. Hlavná romantická linka ma nijak neoslovila, avšak vedľajšie postavy s ich nie príliš vysokými morálnymi štandardami mi to viac ako dostatočne vynahradili.

Nikdy nezestárnou (2018)

Vždy si rád pozriem dokument o veľkej vojne. A som aj rád, že hlasy mužov, ktorí tú veľkú vojnu zažili na vlastnej koži, boli zachované až do dnešného dňa. Ťažko stupiť vedľa pri podobnom formáte ale rozhodne vyzdvihujem štylizáciu.