Domek z karet (2013) (seriál)

Po prvej sérií a pár epizódach zo série druhej, nemôžem ísť s čistým svedomím do plného hodnotenia. Dramaturgicky, herecky, režisérsky a príbehovo naozaj na vysokej úrovni. Všetko je tak obyčajne neobyčajné, honba po moci bez limitov v tej najsofistikovanejšej forme. Alebo to je celé na mňa až príliš chladnokrvné?

Philadelphia (1993)

Boj proti predsudkom v tomto prípade miestami tlačí možno až prílišne na emocionálnu pílu, v konečnom dôsledku ale necháva priestor (aj keď limitovaný) aj pre Danzelovu "faggot" ofenzívu či Beckettove morálne otázne životné epizódky. Hanks ako klasická "underdog" postava opäť (zas a znova) exceluje, pričom ale neprináša oboznámenému divákovi nič nevšedné či prevratné. Mne osobne bol viac sympatický Denzel s jeho rolou priamočiareho právnika, a jeho postupného prerodu a precítenia sa do celej problematiky.

Mafiáni (1990)

Osudy fauny a flóry odvrátenej strany zákona. Už je to nejaký ten čas, čo som vzhliadol prvých dvoch krstných otcov (v pamäti mi utkveli len tie kvalitnejšie momenty), o niečo čerstvejšie je vzhliadnutie pána Donnie Brasca, ktorý ma teda vonkoncom neohúril a tu sa ocitám pred ďalšou preslávenou gangsterkou. Na ceste po hľadaní významu spravodlivosti, určite človek narazí na isté stanoviská, ktoré ho prinútia sa zamyslieť nad skutočným významom morálnych zásad. Nechcem tento film zavrhnúť kvôli mojim subjektívnym pocitom vzhľadom na hlavných aktérov, ktorí disponovali všetkým, a pritom boli tak blízko dna, a preto ak sa zamerám na momenty, dialógy, vývoj príbehu a pod., povedal by som, že aj tak ma nejak nič neohuruje. Stále tí istí drsní chlapíci, stále tie isté hysterické ženy, stále tie isté špagety zapíjané alkoholom a vo vzduchu biely kokaínový opar. Ako sprostredkovanie pohľadu na zvieraciu ríšu s jej pravidlami, veľmi sugestívne, ako film, ktorý mi mal ponúknuť niečo špeciálne, u mňa ale goodfellas zlyhávajú.

Dr. House (2004) (seriál)

Mne už po dlhé roky známy seriál, ktorý som tu a tam vzhliadol na verejnoprávnej televízií. Pamätal som si ho ako niečo zaujímavé, ale nič unikátne. Po dlhej odmlke som sa pustil do seriózneho sledovania od prvej série, a tá jeho zaujímavosť prechádza aj do nepochybnej unikátnosti. Zaujímave postavy, ich interakcie, humor, prípady, ktoré majú istú repetitívnu povahu čo sa postupu liečby týka, ale ja ako neznalec medicíny nemám čo vytýkať v podstate. Asi prvý seriál u ktorého mi zvlhli očné bulvy, nuff said. Vrátim sa po vzhliadnutí všetkých sérií. Edit: Housa som dopozeral už dávnejšie no nejak som sa pozabudol vyjadriť. Asi by som len dodal že, nebyť poslednej série, House by bol nedotknuteľný pán seriálovej tvorby, teda aspoň pre mňa. Posledné epizódy seriálu, keď opäť niekto dôležitý umiera (tento krát seriózne), niekto dôležitý pri tom chýba, vniesli nežiadúci účinok na konečné vyznenie série, ktorá nie že by bola vyslovene nezvládnutá, no s ohľadom na nastavenú latku to nebolo to pravé orechové.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Už ubehol nejaký ten čas, odkedy ma zaujal nejaký skôr emocionálny než intelektuálny snímok. Pravdupovediac, nevedel som ani čo to vlastne zapínam, z úvodných titulkov mi bolo povedomé len meno Davida Lyncha, ktorý mi už dokázal sprostredkovať ten nefalšovaný emocionálny zážitok z jeho iných diel. Tento krát mi z jeho repertoáru bol poskytnutý starý dedo, jazdiaci na posranej kosačke s prívesom. Takže čo dodať...opäť zásah do čierneho, v opäť jedinečnom prevedení.

Ratatouille (2007)

Remeselne skvele zvládnuté (na animáciu si ale nepotrpím) pričom mi to ale dejovo neponúklo nič nové na poli top animovaných filmov (ak opomeniem prostredie samozrejme a vskutku jediný originálny a podmanivý moment :)).

Brubaker (1980)

Mám pocit, že film skončil skôr, ako sa dostal k pointe a niečomu naozaj prevratnému. Od úvodného nástupu cez "odtajnenie" sa presúvame povedzme do strednej pasáže, ktorá sa prekvapivo tiahne až do posledných sekúnd. Áno, sú nám sprostredkované bežné problémy fungovania väzenského zariadenia, a takisto problémy systému, no nakoniec Brubaker vo mne nezanecháva dostatočne silný dojem niečoho špeciálneho, za čo hlavne môže nesúrodý záver bez skutočnej gradácie.

Jump street 21 (2012)

21 Jump Street-u nemôžem uprieť dávku originality, aj keď sa tam vyskytlo hneď niekoľko už videných momentov. Išlo si to väčšinou tak na hrane nekorektnosti, ale kedže na konci (dick bite attempt) to tam predsa padlo, prikloním sa k vyššiemu hodnoteniu.

Andrej Rublev (1966)

Viem čo som mohol očakávať a pri predchádzajúcich sci-fi kúskoch som to proste hltal, ale presunuli sme sa do stredoveku a úvodná hodina sa ma rozhodne nedotkla ani v náznaku. Vyčerpaný dejom som určite uvítal pasáže ako bosoráctvo, Tatári či zvon, no aj medzi týmito výdatnými dramatickými scénami opäť nastali viac či menej hluché miesta, na ktoré mi už neostala trpezlivosť, čo sa odzrkadľuje na mojom finálnom hodnotení.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Po prvej sérií to má našliapnuté na celkom zrelaxovanú verziu totálneho šialenstva s niekoľkými známymi postavami. Neviem kedy, ako a vlastne či sa to morálne zvrhne, no aj v takomto prevedení mi to nejak neprekážalo.