Kokain (2001)

V podstate je to pribeh podla sablony ako mnohe ine, ale pre tento mam slabost. Skoda ze to miestami posobi dost skratkovito (v prvej polovici to filmu ubera na doveryhodnosti), ale posledna tretina nabita emociami, o ktore sa postarali najma vyborni herci, mi to vynahradila. 90%

Pláž (2000)

Po dvoch dnoch od pozretia zdviham na 4*, o co sa zasluzil najma vyborny soundtrack, ktoreho ustredny song si neustale prehravam v hlave. A spolu s nim prirodzene aj sceny z filmu, o ktorom som si po dopozerani povedal, ze svoj potencial nevyuzil zdaleka naplno, no napriek tomu uz teraz viem, ze nanho tak skoro nezabudnem. Scena so svietiacim planktonom je pre mna jednym z najlepsich romantickych filmovych momentov ever. 70%

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Pre mna urcite najprepracovanejsi, najzaujimavejsi a najkvalitnejsi X-Meni. Zazitok tak medzi 4 a 5*, ale po porovani s ostatnymi Marvelovkami a komiksovym subzanrom rad "pritlacim". Prave kvoli preciznemu spracovaniu, ktore je napriek naoko komplikovanemu deju maximalne prehladne, kazda postava a dejova suvislost ma svoje miesto a cele to krasne hladko doplava do emotivneho finale. Singer to s touto partickou proste umi. Spomalena scena v kuchyni bola famozna. 90%

Trans (2013)

Tymto filmom sa treba nechat viest, nebyt nanho prilis prisny a je z toho super zazitok. Natocene je to vyborne, ma to rychle tempo a dej sa posuva cize to divaka stale bavi. Zapletka je originalna a herci presvedcivi. Ked sa pocas deja nebudete prehnane vrtat v detailoch a hladat vysvetlenia na veci ktore v nom nenajdete, v podstate to nema chybu. Napriek tomuto nedostatku by som to predsa len oznacil za inteligentny film, ktory je sviezy, originalny, podmanivy a napriek tomu ze vyvoj bol obcas trochu matuci, vzbudil vo mne zaujem a zvedavost ktora vydrzala az do posledneho zaberu. Silne 4.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Film ako celok doplaca na zbytocnu a nezaujimavu pasaz ohladne postavy Jessicy Alby, ktora tam posobila absolutne navyse. Je to skoda, lebo zvysok bol vyborny a pre mna dosahoval vsetky kvality jednotky, aj ked samozrejme ten "wow efekt" zo sposobu spracovania uz nebol taky silny, ako ked to clovek vidi prvy raz. Dvojita skoda ze ta nezaujimava cast bola na konci, cim su pozitivne dojmy prekryte a zostane z toho len fajn oddychovka, ale bez problemov a rad sa k tomu niekedy vratim. 70% a dlhe rozhodovanie medzi 3 a 4*.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Soderbergh uz v minulosti dokazal, ze tematika drog (Traffic) a zdravotnictva (Side Effects) mu sedi a vie ju perfektne spracovat. Na tychto pilieroch postavil podmanivy serial z originalneho prostredia, ktory skvele vykresluje dobu v ktorej sa odohrava so vsetkym, co k tomu patri. Tematika rasizmu spracovana na vybornu, najma (ale rozhodne nie len) v dokonalej epizode, kde doslo k riotu. Cela postava Edwardsa a jeho vyvoj vztahov s okolim bola zaujimavou studiou samou o sebe. Zobrazenie gangstrov (Bunky Collier), slizkych uradnikov (riaditel Bowe, health inspector...) ci povyseneckej vysokej vrstvy bolo nemenej doveryhodne a zaujimave. Ale jednoznacne najviac ma bavili momenty, ked sa na scenu dostavali vsetky tie vynalezy a invencie, ktore dnes povazujeme za samozrejmost, ci uz drobnym naznakom (diktafon na vecierku) alebo v hlavnej ulohe (rontgen - "A teraz sa hodinu nehybte a je to"). Bola tam toho kopa a bolo to super. Malo to aj slabsie (ale rozhodnie nie slabe) casti a prve epizody ma nevtiahli az tak ako som cakal, ale celkovo to zobrazuje vedecky a ludsky pokrok takym fascinujucim sposobom, ze aj uplneho neznalca a ignoranta medicinskej oblasti to oslovi. V poslednej scene posledneho dielu som presne vedel, ako bude vyzerat finalny zaber, ale napriek tomu to malo svoje caro. 90% P.S. Napriek tomu, ze tematika drog vo filmoch/serialoch patri k mojim najoblubenejsim, tu jej bolo v poslednych epizodach mozno trosku privela na ukor zaujimavejsieho diana na operacnej sale, kedze prave to dodavalo serialu svoju originalnu tvar. Uvidime ako sa to cele bude dalej uberat.

Zmizelá (2014)

Budu SPOILERY. Tazko povedat, ako by moj zazitok dopadol, ak by som mal od filmu ine ocakavania, najma co sa tyka priebehu. V prvej hodine som sa takmer vobec nedostal do deja, postavy mi boli nesympaticke, atmosfera ziadna, zvedavost co sa stane minimalna. Zacinal som tusit, ze v tom asi bude ona a ked sa mi to potvrdilo, pocas vysvetlovacej pasaze som vyslovene trpel a snazil sa pochopit, ako sa taketo nieco ocitlo v prvej stovke a ci uz z Fincheroviek vymizli posledne zvysky originality a hlavne spojenia s divakom a zalezi mu ozaj len na formalnej bezchybnosti. Ked som si uvedomil, ze som zle vnimal stopaz a toto zdlhave a predvidatelne rozuzlenie je len prostriedok k niecomu vacsiemu, snazil som sa dostat spat do filmu a prekvapivo ma to postupne zacalo zaujimat. Pasaz so stroskotancami v chatkach pri bazene bola este stale slaba, ale akonahle sa dostal na scenu Neil Patrick Harris, zacalo ma to fakt bavit. Ten film sa vlastne pre mna zacal v momente, ked sa k nemu prestahovala, konecne tam bola atmosfera, gradacia deja, zacalo byt zaujimave co sa stane a prisli aj vynikajuce memorable sceny doprevadzane vybornou osobitou hudbou - najskor fake znasilnenia pre kamery a nasledne jednoznacny highlight filmu - scena v posteli, ktora bola azda jednou z top 10 scen co som kedy vo filmoch videl. Fincher v poslednej tretine filmu ukazal svoje kvality aj dovtedy chybajucu originalitu a celkovo jeho nevsedny pohlad na manzelstvo v tomto snimku, satiricky a desivy zaroven, umocneny finalnymi zabermi, bol niecim, nad cim sa minimalne zamyslite a uvedomite si, ze nieco take ste este nikde nevideli. Ale aj tak, ako ludovo prehlasil pri zaverecnych titulkoch (hoci mna to prave vtedy silno zasiahlo) neznamy divak sediaci za mnou: "Ty k***t, hodinu dvadsat intro..." - bolo to jednoducho privela. Celkovo mam z toho strasne zmiesane pocity. Ale aby som to uzavrel, film, ktory ma takmer polovicu stopaze vdaka svojej predvidatelnej sablone a absolutnej neoriginalite nebavi (s tym ze cast z nej som vyslovene pretrpel) si napriek brilantnej formalnej stranke, dvom nezabudnutelnym scenam a skvelej poslednej tretine (mozno hodine) zasluzi akurat tak takyto dlhy komentar, ale urcite nie taketo vysoke hodnotenie. Novodoby chladny Fincher nie je nic pre mna. Bol by som rad, keby sa rozpamatal na atmosferu, emocie a postavy, ktore dokazal priniest v prvej polovici svojej filmografie.

Truman Show (1998)

Napad za milion. Vynikajuco spracovane a zahrane, na prve pozretie to bol absolutny uzas. Pri druhom pozreti (po rokoch) tam tie emocie uz trochu chybali, ale originalitu a posolstvo, prednesene takto bravurnym sposobom, treba ocenit. 90%