Zatmění (1962)

Čas ukázal, jak dobová "módní" forma pohřbila jinak dobrý a svým způsobem symbolický příběh. Dnešní divák s "klipovým" viděním prostě už nemá trpělivost zírat na Monicu Vitti nekonečně přecházející po pokoji sem a tam.

Camille Claudelová (1988)

Výkon Adjaniové prostě strhující! Její proměna z něžné dívenky až ve stárnoucí paranoidní alkoholičku je neuvěřitelná. O to neuvěřitelnější, že herečce nepomáhalo žádné zvláštní maskování. Jinak - v obecné rovině - opět příběh o tom, jak důležité je umět prohrávat. Camille byla talentovaná, silná, cílevědomá, pracovitá - a přece ji svým způsobem zlomilo vaz právě to, že se nedokázala vyrovnat s několika vážnými prohrami.

Chůva (1997)

Uvažovala jsem o překladu slova, jelikož výraz nebyl k nalezení ani ve všech slovnících na internetových stránkách Gramota.ru. Anglický název filmu je však jednoznačný: „mašinka“ – „choo-choo“ (v dětském smyslu). Zároveň jde samozřejmě o odkaz na proslulou skladbu Glenna Millera Chattanooga Choo Choo, a tudíž i na slavný film Sun Valley Serenade (Zasněžená romance). Celý snímek Čuča je podkreslen právě těmito jazzovými evergreeny Glenna Millera (Chattanooga Choo Choo; A String of Pearls, American Patrol, Serenade in Blue, Moonlight Serenade, In the Mood aj.). A zpátky k ruštině: podstatné jméno „čučelo“ znamená mj. vycpaninu (ptáka, zvířete), dále vycpaného panáka – a konečně i hastroše. Shrnuto: čuča je vycpanina, tak trochu hastroš, trochu mašinka, ale hlavně nejlepší chůva na světě, která dokáže vychovat i samotné rodiče. - Jinak: ve srovnání s předchozími Bardinovými brilantními, silně sarkastickými snímky (Seryj volk end Krasnaja Šapočka, Kot v sapogach...) je Čuča uhlazená podle amerického mustru, sentimentalita balancuje už na hranici kýče, avšak u vánočního příběhu pro děti to lze jistě odpustit.Takže za čtyři hvězdičky, nikoli za plný počet.

Drahá maminko (1981)

Zhlédla jsem film potřetí - vždy s několikaletým časovým odstupem. Nevím, zda je to tím, jak stárnu, ale nyní si už spíše kladu otázku, jak moc si svými memoáry léčila vlastní komplexy a křivdy adoptivní dcera Christina. Joan Crawfordová musela být nepochybně nesmírně ctižádostivá, cholerická, dominantní osobnost a perfekcionistka. Navíc žila pod neustálým tlakem. Jenomže její soukromý život je zde redukován na několik emocionálních výbuchů, pár výchovných zákeřností a alkoholické období. Myslím, že dobře to vystihl komentář uživatele "Oskara". - Mimochodem, když jsem tak potřetí sledovala onu milou, vzornou dívenku, skoro se mi chtělo vybuchnout taky. Vidno, že ani ze mě by nebyla zrovna příliš laskavá matička.

Oscar Wilde (1997)

Stephen Fry coby Oscar Wilde dokonalý, nicméně celkově mě film zklamal, teprve asi posledních patnáct minut zlepšilo celkový dojem. A proč to zklamání? Protože většina toho, co se o tomto výjimečném spisovateli dozvíme, je redukována jen a jen na problematiku jeho homosexuality. To, že byl gay v době, která gaye exkomunikovala, Wildovi sice sakramentsky zamotalo osud, avšak tím, čím Wilde přispěl do světové kultury, zajisté nebyla jeho sexuální orientace, nýbrž jeho dílo. Mimochodem, dílo vyznívající "heterosexuálně". Zdá se mi, že zde došlo ke stejné chybě, jako např. u filmu A. Hollandové o Rimbaudovi.

Kamennaja baška (2008)

Syrový příběh se správnou dávkou katarze v závěru. Sportovní filmy sleduji jen výjimečně, boxerské prostředí mě navíc odrazuje, nicméně tady jde o víc než o vítězství v ringu. Dívala jsem se hlavně ze zvědavosti - kvůli Nikolaji Valujevovi, mistru světa v supertěžké váze. A jako Kamenná palice (palice či kebule by asi byl přesnější překlad) mě opravdu příjemně překvapil, dokonce dojal. Ostatně, jak jsem se dočetla na ruské Wikipedii, hrál už ve vícero snímcích. Kdo chce, najde tento film ke zhlédnutí přes Movie-library...

Freud (1962)

Dobrý, poctivě udělaný film. Divácky zajímavý "úvod" k historii vzniku hlubinné psychologie. Hlavně mě příjemně překvapil Montgomery Clift v roli Freuda. Na rozdíl např. od Freudových přednášek snímek zobrazil subjektivní motivy, jež se promítly do Freudovy teorie a praxe léčby neuróz.

Seryj volk & Krasnaja Šapočka (1990)

Objevuji úžasného Garriho Bardina! Opět notoricky známé téma v nevypočitatelném, vždy však vtipném a vícevýznamovém pojetí. Ve srovnání s jeho pozdějším animákem Kot v sapogach přece jenom o drobeček horší, ale i tak za plný počet hvězdiček.

Tajemství Nikola Tesly (1980)

Z hlediska filmařského řemesla sice jen mírně nadprůměrný film, nicméně závažností své výpovědi velmi cenný. Pojatý jako neokázalá pocta velkému vynálezci a velkému člověku. Výborný výkon podal herec v hlavní roli. Prostě inteligentní snímek nutící v závěru k zamyšlení, co by bylo, kdyby...

Kot v sapogach (1995)

Veleznámá pohádka ve zcela novém, sarkastickém pojetí. Překvapivý děj a nečekané zvraty, vtipné střídání čtyř jazyků (ruštiny, angličtiny, francouzštiny a němčiny), a to s takovým výběrem slovní zásoby, že v kontextu děje každý rozumí i bez překladu. Skvělá studie národních charakterů, zejména mě pobavil humanista Herr Kaputt, velký milovník lidí. Prostě malý animovaný skvost, na který jsem se podívala hned dvakrát.