Souboj Titánů (1981)

Není to žádná sláva. Je to průměrný film, který má plno výrazných nedostatků. Za hlavní chybu považuji hlavně průměrné a podprůměrné výkony nevýrazných herců bez nějakého charismatu. Téměř nikdo z herců mě nezaujal a hlavní hrdina mi přišel nudný a snad i nesympatický. Příběh je pestrý a dobrý, ale dalo se to ztvárnit lépe. Film působí celkově velmi staře, triky působí velmi zastarale a to nemyslím jen ve srovnání s dnešní dobou, ale hlavně v kontextu tehdejší doby. Velmi mi to připomínalo československé filmy z 50.let, různé pohádky Hrátky s čertem, nebo film - Cesta do pravěku. Myslím si, že v 80.letech už byly k dispozici lepší triky. Quo Vadis, který byl natočen asi ještě o třicet let dříve mě bavil asi o něco více. Je to zpracování spíše jako pohádka, než jako nějaký napínavý, dobrodružný film. Některé scény jsou nudné a zdlouhavé. Co se mi líbilo bylo ale vylíčení mýtických postav (Medúza, převozník, tři čarodějnice....). Ale když to porovnán s filmem - Souboj Titánů z roku 2010, tak se mi nové zpracování líbí o dost více. Nejen kvůli pokročilejším trikům, ale také kvůli silnějšímu a lépe zpracovanějšímu příběhu a kvůli lepším hereckým výkonům. Tento film je možná "klasika", ale mě neoslnil. Čistý průměr.

Tajný život mazlíčků (2016)

Je to vcelku průměrné animák, některé scénky přináší zábavu a pobavení, jiné zase spíše nudí. Vizuálně je to pěkné (ale to už je dnes snad samozřejmost), příběh je jednoduchý a zároveň přehlcený, protože se do toho motá strašně velké a zbytečné množství postav s dalšími dějovými uzly. Je to opravdu velmi přeplácané, tudíž většina zajímavých postav dostává jen minimální prostor, protože zkrátka devadesátiminutovou stopáž nenafouknete. Většina postav je zábavná a některé si mě získaly. Dabing se také povedl. Přesto to není animák, který bych preferoval. Bylo to velmi přehlcené, komplikované, smysl některých postav nebyl dotažený do konce, chvílemi to bylo nudné a bylo tam málo emocionálních momentů, což považuji spíše za mínus. Silné tři hvězdičky.

Mělčiny (2016)

Ukázkový průměrný film, který ani neoslní, ale ani nezklame. Je to takový zlatý střed. Určitě je to dobré na zpříjemnění letního odpoledne, je to taková jednohubka. Není to žádný filmařský zázrak. Něco tomu zkrátka chybělo. Blake má sice krásné tělo, ale to z filmu trhák neudělá. Herecké výkony jsou vesměs průměrné, atmosféra je slušná a vizuálně je to velmi pěkné. Pár "lekaček" funguje, ale hororovou atmosféru to nenavodilo. Příběh je jednodušší a myslím si, že z boje krásné blondýnky a žraloka se dalo více vytěžit. Je to něco na způsob filmu Gravitace, který se mi tedy opravdu nelíbil. Mám raději filmy se složitějším příběhem a větším množstvím postav. Na druhou stranu, tohle je určitě zvládnuté o třídu líp, než Gravitace. Nečekejte zázrak, ale zklamaní nebudete. Silné tři hvězdičky.

Sebevražedný oddíl (2016)

Proč být pořád tak přísný v hodnocení a neodpustit filmu žádnou chybičku? Dávám vymodlených pět hvězdiček, jde o jeden z nejlepších filmů, co jsem letos v kině viděl. Pořád to nemá na tu komiksovou špičku, kterou představuje např. Temný rytíř, nebo Avengers 1. Ale je to o něco lepší, než BvS i než Muž z oceli. Parta zlých padouchů je neskutečně zábavná, každá postava má charisma a něco, s čím může filmu přispět na atraktivitě. Nenašla se snad žádná postava, která by mě přímo nebavila. Samozřejmě že nejlepší herecký výkon předvedl Will Smith, který neskutečně táhne něco, co už samo o sobě velmi dobře funguje. A potom byla také fajn i ta vyšinutá blondýna, ta uměla strhávat pozornost a kradla si některé scény pro sebe. Ale všichni byli dobří i třeba chlápek šlehající oheň, nebo krokodýl.... :D :-D Herecké výkony vysoce nadprůměrné a díky tomu také bylo i skvělé vyobrazení postav. Hlavní záporák ušel, nebyl to žádný zázrak, ale obstálo to. Joker hrál spíš druhé housle, nebyl tam příliš důležitý, ale scény s ním nenudily a film oživily. Je to temné, napínavé, vážné a zábavné zároveň a má to i dobrou atmosféru. Film skoro vůbec nenudí a má tempo s tím, že první polovina je o něco lepší, než ta druhá. Závěr mohl být lepší, ale nebyl špatný. Příběh byl určitou slabinou, mohl být komplikovanější a originálnější. Ale tak asi nešlo ani tak o příběh, jako spíše o postavy, o padouchy a o atmosféru, protože ani akce tam příliš nebylo. Ale jako tým si mě tihle padouši získali, jsou neskutečně zábavní a díky tomu vystřelili film k pěti hvězdičkám (alespoň v mých očích) a vykompenzovali chyby ohledně slabšího příběhu, slabšího závěru, atd.... Rozhodně si ale myslím, že moc lepších filmů letos v kině nebylo. Fakt jsem se neskutečně bavil a doporučuji.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Očekával jsem, že nížší hodnocení od uživatelů čsfd předznamenává, že se mi bude film líbit. A toto pravidlo se opět potvrdilo, i když nevím čím to je. Zkrátka tohle opravdu není špatný film. Nemá sice na čistých pět hvězdiček, ale s přivřením oka mu je dám. Vizuálně je to hodně pěkné, zvířata jsou sympatická, herecké výkony jsou hodně nad průměrem, příběh vcelku originální a napínavý a atmosféra to korunovala. Má to skvělou atmosféru, příběh nenudí a hlavně bych vyzdvihl herecké výkony, především Samuel L.Jackson jako sympatický a vtipný tahoun a Christoph Waltz jako sympaticky odporný záporák. Každému se líbí něco jiného, záleží, co kdo preferuje. Ale mně se film líbil, neměl jsem pocity nudy. Druhá polovina a závěr už sice nezvládaly tempo, které nastavila první polovina, ale těch slabších 5 hvězdiček dám. Neříkám, že je to dokonalý a že to nešlo zpracovat lépe, ale patří k tomu lepšímu, co jsem v životě viděl.... Co se týče srovnávání s Knihou džunglí. Tohle je jiný film. Zvířata zde neplní úlohu zábavných mazlíčků, ale jsou realističtější. Legenda o Tarzanovi je cílená na jinou věkovou kategorii, než Kniha džunglí. Vizuálně jsou pěkné oba dva filmy s tím, že Kniha džunglí je barevnější a vtipnější. To ale neznamená, že je tento nový Tarzan špatný film.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001)

Nevím proč se mi většinou filmu, která tady mají nízké hodnocení líbí, možná nejsem tak konzervativní a nevadí mi ani tak trochu lacinější humor... Jako jsou lepší komedie, ale tohle patří mezi ty nadprůměrné. Neviděl jsem francouzské dva filmy, takže nic nesrovnávám, ale samo o sobě je to sice šílené, ale i zábavné. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem se hodně dobře bavil, po druhé už to nebylo ono, no ale na čtyři hvězdičky to u mě dosáhne. Ke konci už tomu možná trochu dochází dech, ale jinak jsem bavil.

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Můj velký handicap je ten, že jsem dosud neviděl první dva díly Návštěvníků. Dříve se totiž ke mne tato komedie nedostala a teprve před asi půl rokem jsem viděl Návštěvníci: cesta do Ameriky, což nelze považovat asi za stěžejní film této série. Moje hodnocení se tedy neopírá o srovnání s nejúspěšnějšími dvěma díly a není tedy asi úplně objektivní. Jako návštěvníci 3: Revoluce není špatná komedie, řekl bych, že je lehce nadprůměrná. Každopádně to není nic oslnivého ani nic, u čeho by se člověk popadal smíchy, to rozhodně ne. Působí to velmi přeplácaným dojmem, je to velmi barevné, jsou tam krásná a působivá místa a je tam také hodně postav a to zbytečně. Celé to je takové zmatené, nedrží to moc dobře pohromadě, člověk ani pořádně nepochopí, jaká je hlavní dějová linie. Celou dobu to totiž vypadá, že uprchlí návštěvníci se rozhodnou dosadit monarchu zpět na trůn a vrátit mu moc. Jean Reno se dostává ke svým potomkům a chce je použít k tomu, aby se dostal do Paříže a udělal "převrat". Po příjezdu do Paříže se to začne rozpadat a směr se úplně mění. Je to zaplaveno zdlouhavými scénami a okamžiky, které s dějem vůbec nesouvisí. A ke konci filmu se najednou o dosazení následníka na trůn přestává mluvit a jediným cílem Návštěvníků je opět vrátit se do svých časů.... To jsem tedy moc nepochopil, pokud bylo od začátku cílem děje dostat se ke kouzelníkovi, proč do toho tahat nějaké pokusy o dosazení následníka zpět na trůn a pokud už to tam tedy bylo zapojeno, mělo se to lépe dotáhnout. Jako by jedna část filmu byla o nespokojenosti návštěvníků s novou dobou a o myšlence obnovení monarchie a druhá část filmu zase úplně o něčem jiném..... Nakonec to tedy končí velmi primitivně, cestou časem a opět někam úplně jinam - do dob 2.světové války a rovnou do okupované Francie..... Do toho se ve filmu objevilo plno zbytečných postav se svými nějakými úplně zbytečnými osudy, které vůbec do filmu nezapadly a naopak ubraly úplně zbytečně prostor návštěvníkům, tedy hlavně J.Renovi. Do toho mě přišlo chování některých postav taky zmatené a nelogické.... Herecké výkony špatné nejsou, postavy sice nenudí, ale také nezapadají do děje, pokud to tedy má vůbec nějaký ucelený děj.... Nevím, jako atmosféru to má, párkrát se zasmějete, ale žádný zázrak to není. Spíše by bylo objektivnější dát tři hvězdičky, ale protože jsem se na film těšil a styl návštěvníků se mi líbí, tak dávám slabé čtyři hvězdičky.... Jako nechápu, proč se většině hodnotitelů nelíbilo americké zpracování, to mě tedy přišlo hodně vtipné a lepší, než tento film.... Navzdory tomu, že trailer mě nalákal na větší porci humoru, než jsem dostal, tak nemám nic proti dalšímu pokračování o 2.světové válce. To by mohlo být celkem zajímavé téma pro tyto dva vtipné magory.

Bohové musí být šílení (1980)

Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude.

Záměna (1983)

Lehce nadprůměrná komedie, která není ani tak vtipná, ale má originální a zábavný příběh. Znám lepší komedie s Eddiem Murphym.

Válka světů (2005)

Když někdy nechápu nízké hodnocení některých kvalitních filmů na čsfd, tak se to zase rychle vyváží mým podivením na tím, že některý průměrný a vcelku nezajímavý film se pohybuje v červených číslech. A tomu odpovídá zhruba tento snímek. Nechápu co na tomto filmu bylo nějak úchvatného a fascinujícího. Efekty byly na úrovni tehdejší doby, herecké výkony rozhodně nedosahují výš, než na průměr (T,Cruise je sice tahoun filmu, ale není zase až tak kvalitním hercem, aby to utáhl sám), Spielbergovo jméno film sice pěkně zdobí, ale to je asi tak všechno (kdybych to nevěděl, tak bych ani neřekl že je to od něj) a příběh je takový průměrný, prostě o mimozemské invazi na Zemi, kdy mnohonásobně silnější a vyspělejší mimozemská civilizace zaútočí na lidstvo s pistolkami, nejdříve drtí davy lidí a nakonec zase vše dopadne dobře a silnější nepřítel je náhle poražen.... Nemá to žádnou originalitu, žádný nápad, naopak k tomu ještě místy drhne logika a některé zvraty ve filmu jsou absolutně nepochopitelné, až nereálné (např. co se stalo s tím chudákem ze sklepa? Proč měl Tom potřebu ho zneškodnit? Protože se chtěl dostat tunelem do bezpečí?). Ani jsem se nemohl ztotožnit s hlavními postavami, nikdo mi tam nijak extra nesedl.... Šel bych s hodnocením ještě níž, ale kvůli těm efektům, které zase špatné nejsou, kvůli tomu, že je to pořád ještě koukatelné (i když na hraně), kvůli pár dobrým a napínavým scénám a kvůli tomu, že je to sci-fi, dávám ty tři hvězdičky..... Není to vyloženě špatný film, ale trhák to není už vůbec. A na to, že to natáčel můj oblíbený režisér, je to tedy hodně slabý....