Monarch: Odkaz monster (2023) (seriál)

Věřím že z toho nějaký šikula na netu udělá dvouhodinový sestřih který vystihne to nejpodstatnější a ten by mělo smysl vidět, sledovat celý seriál jinak je jen ztráta času. Na skutečná monstra dojde v každém dílu většinou jen tak v závěrečných pěti minutách. Těšil mě tam Kurt Russell, pro kterého je to dost možná poslední zásek ve velké trikové akci, baví mě skoky mezi časovými rovinami a odkrývání historie Monarchu v minulosti s jeho mladší verzí hranou trefně jeho synem, ale té vaty je vážně hrozně moc. A hlavně na to že jde o navázání na výborný Kong: Skull Island tu absolutně chybí nadhled a humor, bez kterého takhle cheesy náměty vůbec nemůžou fungovat. 5/10

One Piece (2023) (seriál)

Netflix znovu dokazuje že jestli jim v něčem jde věřit, tak jsou anime filmy - a s One Piece i jejich live action animace. Je to pakárna pro děti, ale velmi zábavná... jen ze začátku je potřeba se trochu zakousnout a zvyknout si na ty bizarně cheesy schopnosti hlavních postav.

Hotel Continental (2023) (seriál)

První díl - Jsem příjemně překvapený, očekávání jsem neměl velká a ono je to nakonec výborné. Ne John Wick samozřejmě, protože Keanu Reeves je jen jeden, ale naštěstí se o to samé ani nesnaží - ani budováním kultu osobnosti nějakého neporazitelného hrdiny, ani čistým soustředěním na akci s tím že všechno ostatní je jen cheesy vycpávka. Akce tu je samozřejmě dost, a je dost slušně natočená (ne nějak absolutní pecka, ale na seriál dobrý), ale mnohem líp než ve Wickovi tu funguje příběh a postavy. A taky prostředí - mytologii toho světa resp hotelu drží (zatím?) mnohem víc při zemi než šílené veletoče z posledních dílů Wicka, a ten místní retro New York má Gothamovský feel mnohem víc než samotný Gotham z DCEU. Druhý a třetí díl - tak jsem se krapet unáhlil. Většinu kvalitní akce si vyplýtvali na začátek, a pak už se tam děje víceméně hovno, jen příběhy postav se čím dál víc komplikují, vykecávají se, a v tom hezky stylovém světě se tak nějak potácí od ničeho k ničemu, aby se nakonec přecejen konečně vystříleli. Být ty díly jen hodinové by jim sedělo mnohem víc.

Gran Turismo (2023)

Ok, "ten" Blomkamp který natočil fantastický District 9 je mrtvý, ale s tím jsme se smířili už dávno - a s tímhle vědomím mu Gran Tourismo vůbec nebudu mít za zlé. Jednoduchý, ale ne nezajímavý náhled na adaptacce videoher. A docela v pohodě závodní film. 7/10

Gen V (2023) (seriál)

The Boys pro teenagery kteří podvratnost superhero žánru vyměnili za podvratnost spíše žánru Prcičkovského. Některé brutální scény dost pobaví, se přiblblým příběhem a nezajímavými postavami ale nemá moc čím zaujmout. Lepší než většina Marvelovských seriálů, ale to není zas tak velká pochvala. 6/10

Cliffhanger (1993)

Poslední špičkový Slyův film v jeho vrcholné formě - po Cliffhangerovi měl ještě několik velmi kvalitních návratů, ale všechny přišly v době kdy už neměl fyzičku na to aby mu někdo věřil že dokáže skákat mezi skalami a stromy jako hodně nasraná veverka. A zároveň i vrchol pro Harlina, kterého nevím proč lidé považovali za tehdejšího akčního specialistu, přitom krom tohoto má jen čtvrtou nejslabší Smrtonosnou past, a víceméně guilty pleasure Dlouhý polibek na dobrou noc... a velkou řádku větších či menších srágor na které se zbytek světa rychle snažil zapomenout. Tady se mu ale povedlo natočit komorní, ale díky nádherné krajině epicky působící, akční nářez který i bez desítek mrtvol nezastavuje v solidním napětí ani na vteřinu a nemá žádná hluchá místa. Jednoduchý příběh stačí, když má charismatické herce a dobré nápady na to co s nimi na vrcholcích hor dělat. 8/10

Marvels (2023)

Čekal jsem větší bolest a utrpení - filmu zásadně prospívá jednak že je agresivním sestříháním tak krátký, že nestihne způsobit rakovinu tak moc jako jiné výblitky Marvelu poslední doby, a jednak mu prospívá kupodivu vlastně docela zajímavá zápletka s glitchujícími schopnostmi hrdinů která autorům vnutila zásadní omezení v akčních scénách - takže se museli uchýlit k jen lehce okořeněným kontaktním soubojům, místo tradičního blivajzu CGI bordelu a blikajících světel kde vůbec nezáleží na tom co a proč se děje. Příběh je samozřejmě debilní, v tomhle sestřihu nedává moc smysl, a charaktery nefungují a nezajímají mě - ale to je teď u Marvelu standard. Ale nezbyde na něj moc času, a pár scén kolem je vlastně místy i nápaditých a zábavných. Uznávám, u sledování jsem trochu cheatoval a část se zpívajícími kretény jsem prostě přeskočil, ale třeba část s kočičkami je tak bizarní úlet že jsem se u ní nepokrytě bavil. 5/10

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Dobrý krátký film se Stathamem, škoda že je na něj nalepený ten bordel okolo kde se vyskytují i ostatní postavy. Sorry Slyi, ale tuhle sérii už by jsi fakt měl nechat umřít.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Po předchozím vrcholu série krutý propad dolů. Pořád fajn MI zábava, ale ty 4/5 jsou tentokrát hodně hraniční - nejvíc filmu škodí rozdělení na dva, příběh je rozmělněný a pořádné akční a narativní finále tu absentuje velmi bolestivě.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Rebel Moon je v současném sestřihu "v pohodě blbina" na 6/10, lepší film než poslední Star Wars nebo všechny jeho DC filmy po Man of Steel. Doufal jsem že to bude jako právě první čtvrthodina MoS (zdaleka nejlepší část filmu) roztažená na celovečerní délku, no to se mu až tak moc nepovedlo. Rko tomu chybí velmi, pořádné finále taky, na to si musíme počkat do dalšího filmu a to je dost zlo. Rozšíření současného střihu... teoreticky to může zlepšit, ale není to zásadní. Střih je mezi scénami občas až moc ostrý, ale masivní zkratky při představování postav nejsou velký problém.   Čekal jsem zábavně pitomé béčko snažící se o rule of cool a vykrádající úplně všechno okolo, jak jen se na Warhammerovský klon sluší. A to jsem plus mínus i dostal... ale ne, není to žádným způsobem "dobře natočený film". Je aspoň o fous lepší než starší béčková sci-fi vyriace na Sedm statečných - Sador, vládce vesmíru od Rogera Cormana... což je asi tak největší ambice na jakou se Snyder vůbec zmůže.