Podraz (1973)

Když se řekne Americká klasika, vybaví se mi vždy Podraz. Film prodchnutý až na kost všemi vůněmi té pravé staré dobré Ameriky. To co zde zahráli Newman a Redford je zkrátka i dnes neotřelé, tedy geniální. Úžasná hudba, krásně plynoucí děj o atmosféře ani nemluvě. Mnoho věcí je dnes nazýváno klasikou pouze díky svému stáří, tedy neprávem. Toto je však opravdová nafalšovaná klasika. Film působící dojmem hrdosti, působící dojmem silného vědomí své samozřejmosti, nepotřeby ptání se po jeho smyslu, vystačí si bohatě se svou vlastní krásou a působivostí. Jeden z nejlepších filmů všech dob.

Jaká slast žít (1961)

Umírněnější Clément. Příčinou je nepochybně fakt, že film je komedií. Tedy film jako komedie působí velmi svěžím dojmem a uvolněná atmosféra Říma a prostory okolo Andělského hradu tento pocit ještě umocňují. Ve srovnání s jinými Clémentovými snímky může tento zcela jistě zapadnout. Ovšem ono to není lehké natočit svižnou a uvolněnou komedii, to je trochu jiné řemeslo. V šedesátém roce podle mého soudu však cestu k tomu, jak takovouto komedii natočit, Clément našel.

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Jako experiment místy docela zajímavé. Jako celek však naprosto nepřijatelné. Výsledkem divákova sledování je pouhý pocit nepochopeného vtipu a hrátek režisérových vášní. Mám pocit, že v případě Jířího Stracha již lze v jistých ohledech mluvit o jisté posedlosti.Další otázkou je, jak moc je toto na škodu. Konečná, bohužel i průbežná uvěřitelnost filmu je nulová. Takhle se to zkrátka nedělá. Je to slabota a navíc se silným závanem alternativního manýrismu. Ovšem v porovnání se současnou tuzemskou filmovou produkcí jde stále o sympatický pokus. O panu Strachovi lze bohužel v současné době směle prohlásit, že on jako jednooký je mezi našimi slepými filmaři králem.

Odvrácená strana Slunce (1988)

Velmi zajímavý námět je asi největším plusem filmu. Ovšem mizerné zpracování odhaluje jeho skutečný účel a sice propagaci amerického úsměvu mladého Brada Pitta na balkáně. Film je jako celek dnes již opravdu slabý a působí neuvěřitelně naivně, prvoplánově. Přesto objektivně vzato je film stále ještě dobrý průměr a jako oddychový je dostačující i pro současného diváka.

Smrt darebáka (1977)

Jeden z nejlepších typických thrillerů s Alainem Delonem. Nádherně vykreslené charaktery z prostředí politicko- policejní korupce. Film nemá pouze dobrou atmosféru, ale má především myšlenku, která předběhla svou dobu, myšlenku která je stále více než-li aktuální. Vyzdvihnu též vynikajícím způsobem vystavěné dialogy. Skvělé herecké výkony zejména v případě Delona, Roneta, Kinskiho, Boiuse, filmu dávají jakýsi pocit uvěřitelnosti. Myslím, že je velmi důležité, aby filmy takovéhoto střihu měly výpovědní hodnotu a zároveň byly dobře, efektivně zpracovány. Toto je případ, kde jsou obsaženy oba tyto důležité požadavky. Jedná se bezesporu o věc, která si svou úroveň drží i po letech. Velmi podceňovaná francouzská záležitost.

Tak mě někdy napadá (1971)

Snímek založením velmi naturalistický. Příběh je nádherně zfilmován, ovšem té naturaličnosti je tam chvílemi možná až moc. Proto v některých okamžicích snímek působí bohužel trochu nudným mrtvolným dojmem. Problém je v tom, že zub času si zkrátka svou daň v tomto případě vybral. Na plné hodnnocení to není. Z pohledu současného moderního diváka filmu k dokonalosti schází jistá komplexnost.

Hačikó - příběh psa (2009)

Snímek si svou cestu razí pomocí jednoduchosti, což není na začátku vůbec špatné, právě s ohledem na krásné téma, kterým se zabývá. Avšak jak ubíhají minuty, vše začne působit velmi natahovaným dojmem, té jednoduchosti již najednou začne být moc. Film se snaží působit na diváka právě prostřednictvím svého jednoduchého provedení jaksi poeticky, snaží se být komorním snímkem, ale to mu ani zdaleka nevychází. Nádherné téma, které je přes kratší stopáž né tak úplně scénáristicky a režijně dotaženo

První rytíř (1995)

Nevím. Možná jsem z toho nějak naměkko, ale myslím, že to celistvě má něco do sebe. Z faktografického hlediska a vůbec s ohledem na báje je to opravdu dost mimo. Je to taková klasika 90. let, ale je i velmi dotažená. Můžem celkem jasně konstatovat, že tady především jde o typický romantický film s Richardem Gerem, tentokrát hozený do historického hávu. Přidává se k tomu vynikající Sean Connery a lhal bych, kdybych neuznal, že snímek své kouzlo má, i když přednostně nejde o jeho technickou stránku. Ve filmu jsou jasně viditelné velmi skromné kulisy, ale není to až tak na škodu. Tento aspekt dělá z tohoto skromného počinu celkem komorní věc, která jisté kvality má.

Kočky (1964)

Učesaný a odevšad pronikající art ve spojení s detektivními prvky. Tedy alchymie vytvářející typologickou nadčasovost, vytvářející příkladnost bez hranic. To je nejspíš asi nejsilnější parketa René Clémenta. Neznám nic, co by atmosféru těchto jistým způsobem archaických snímků připomínalo. René Clément je jednou z nejoriginálnějších postav, které se kdy ve filmovém průmyslu objevily. Pro mne je to jakýsi renesanční čaroděj. Vynikající komentáře: Vesper001, Rosalinda,

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Harry Potter mne po celou dobu svého působení na filmovém plátně s výjimkou začátku naprosto míjel. Potýkal jsem se tedy s jedním celkem prostým problémem a tím byla nepochybně nuda. Je jasné, že celá filmová série Harryho Pottera je především ziskový projekt. Je to jakási marketingová povinnost toto vše zfilmovat. Ovšem uroveň fimařiny je v celém projektu velmi kolísavá a celkově skoro žádná.Harry Potter jako komplexní filmový projekt zkrátka nefunguje, nepodařilo se to narozdíl od zfilmovaného Toolkiena. Avšak toto grandiozní finále díky kvalitnímu příběhu, dostatku akce, celkové dechberoucí vizuálnosti a všeho dalšího důležitého koření, funguje naprosto dokonale jako samostatný, moderní fantasy movie 21. století. Náležitě jsem si ho užil.