• Krátkometrážní

Tenkú no Escaflowne (1996) (seriál)

Velmi zajímavý mix fantasy a mecha, stylů, které, řekla bych, se k sobě nehodí. Opak je pravdou. Toto kvalitní anime má už jen v názvu jméno velkého robota, kterého pilotuje hlavní hrdina. Děj je trochu chaotický, spousta válek, pronásledování, ničení atd. je ovšem na pozadí několika liniím, a to romantické (která celý brutální svět odlehčuje) a psychologické (filozofování ohledně moci osudu). Přeplněnost postavami nemá za následek neschopnost je od sebe rozeznat, ale spíše neschopnost se k nějaké více přiklonit. Většina je sympatická do té míry, že jim trochu fandíte, ale víc emocí nevyvolají. Stejně tak pro mě dopadlo i anime celkově, uvědomuji si, že svým propracovaným dějem a psychologickou hloubkou se blíží kategorii masterpiece, ale po celou dobu mě žádný díl neohromil natolik, abych se těšila na další.

Voda pro slony (2011)

Film je krásně natočený, slušně zahraný a doprovázený nádhernou hudbou. Příběh cirkusu se jen tak nevidí, o to víc je zajímavé, že se odehrává ve 30. letech v Americe, v době krize a prohibice. Velkofilm se ovšem nekoná. Voda pro slony má jen nádech oscarovosti, trochu cirkusové kýčovitosti a naprosto nulovou chemii mezi hlavní dvojicí. Příjemně strávený večer - ano, delší hloubání po skončení - ne.

Thor (2011)

Thor je blonďatý floutek, který neposlechl otce a je vyhnán na Zem. Zbytek není podstatný, je třeba se kochat akcí, dechberoucím Asgardem, vedle kterého je Zem nuda nuda šeď. Spousta CGI, občasný humor a odkazy na Avengers, nemasná neslaná Natalie Portman a trochu buransky vtipný (a to neznamená špatný) Chris Hemsworth, který s kladívkem umí lépe, než byste čekali. Dohromady slušná zábava, jen těch poselství by mohli tvůrci vynechat.

Naprosto osvětleno (2005)

Úsměvná roadmovie, neboli hledání minulosti, které se záhy strhne v něco hlubšího. První polovina filmu celkem nudná, snažící se ze sebe vysoukat vtip a nadhled, odhalit kritický pohled na Ukrajinu (ve které každý Čech pozná Čechy, o to víc je to úsměvné) a ukázat, jak moc jiný svět je Amerika. Hrdinové jsou jakýs takýs vykreslené postavičky, rádoby odlišné, ovšem postupem zjišťujeme, jak moc jsou si blízcí. Druhá polovina nebo spíš poslední třetina filmu už hraje na vážnější notu a třímá emoce a prozrazuje, jak moc je důležitá minulost. Hlavní hrdina je sběratel a na odpověď, proč to dělá, jednoduše řekne, že aby nezapomněl. Ano, na minulost by se zapomínat nemělo, abychom neopakovali své chyby.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Kung Fu Panda 2 je zase o pandě a kung fu a to dvojnásobně. V podstatě je to průměrný film pro rodiny s dětmi, ovšem množství nápadů, vtipů, patřičná dávka emoci a úžasná hudba film povyšují na nadprůměr.

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

Arrietty je další plnohodnotný film studia Ghibli. Průměrný mezi studijními anime, ovšem nadprůměrný mezi zbytkem. Příběh pidislečny Arrietty (a její rodiny), která se seznámí s chlapcem (člověkem) je kouzelný, dobrodružný, trochu znepokojivý a moc příjemný na pohled. Navozená atmosféra je podobná jiným „ghibliovkám“ – trocha sem od Totora, trocha tam z Howla. Film je méně dětský než Ponyo, ovšem do dospěláckosti Mononoke má hodně daleko. Jako samostatný funguje výborně a jako ostatní navodí neuvěřitelně příjemnou náladu.

Prokletý ostrov (2010)

Paranoidní atmosféra, nervy řezající hudba, nejasnost mezi realitou, snem a vidinami. Divák neví, komu z postav fandit, komu věřit, koho podezřívat. A to jsem čekala úplně obyčejnou detektivku.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Rozdíl oproti jedničce a dvojce je znát, ovšem není v negativním duchu. Tvůrci zakončení trilogie pojali masověji, výpravněji, do filmu nacpali neuvěřitelné množství efektů (ve srovnání s předešlými díly), velké množství postav (samozřejmě mutantů s různými zajímavými schopnostmi). Neobešlo se i bez kvanta zvratů, čímž se filmu dodala i podstatná emocionální stránka a snížila se míra sucharství. Zápletka je sice jednoduchá, ovšem zabalena do pěkného líbivého kabátu, dohromady vše sviští jak po másle a nezadrhává se nudou. Pro mě celkem slušné zakončení, jen jsem trochu nepochopila scénu po závěrečných titulcích, zdá tvůrci opravdu naráží na nějaký sequel či nikoliv.

Nedotknutelní (2011)

Ať si kdo chce říká co chce, že se jedná o sociální pohádku apod. Na tenhle film jsem narazila již dávno před oficiální premiérou u nás a bylo to pro mě velké a nečekané překvapení. Možná právě i absolutní nevědomost o filmu hodně přidalo na celkovém dojmu, protože moc jsem neočekávala. Proto a přesto 5 hvězd za opravdu příjemný, téměř nadnášející pocit a skvělou náladu.

Romeo × Juliet (2007) (seriál)

Téma Romea a Julie je natolik nadčasové, že se s ním dá dělat prakticky cokoliv, a to dokazuje i tento seriál. Jednoduchou zápletku, kterou zná každé dítě základní školy, zde tvůrci umístili do fiktivního středověko-podobného světa Neo Verony. Znepřátelenost rodů byla hned na začátku kulminována vyvražděním Kapuletů Montekem, přitom příznivcům těch prvních se podařilo zachránit pouze dvouletou Julii. S nevědomím krutého osudu jejích rodičů se dívka dožila 16 let a potkala trochu idealistického, trochu naivního chlapce Romea, též syna vraha Kapuletů. Romance těchto dvou lidí je jakousi červenou linií seriálu, ovšem není tou hlavní, což tvůrci mohli natáhnout na krásných 24 dílů. Některé části jsou trochu nudné a nezajímavé, u některých zase ani nemrknete, včetně závěru nevyjímaje. Některé motivy mi byly dost povědomé – Zorro, osud princezny Anastázie, Evangelion, a popravně ani nevím, jestli to mám seriálu vyčítat či naopak, protože nakonec je to úplně jedno. K pozitivům přidávám moc pěknou a dynamickou animaci, příjemnou hudbu a celkově povznášející dojem. Stoprocentně 70%, subjektivně o pár procent víc.