Bohové Egypta (2016)

Áá tady si chtel nekdo zacvicit v pí-sí efektech a rekl si, ze by za to mohl dostat zaplaceno! Genialni. Jen skoda, ze to necerpa ze skutecnych egyptskych mytu. Egyptane, jak znamo, byli slusni uchylaci - nechtelo se jim delat strechy, tak staveli velky jehlany a jebich myty jsou plny sexualne perverznich detailu, u kterych i zkuseny konzument porna rudne studem. Tak napr. jedno znasilneni boha Hóra bohem Sutechem probehlo za takovych otresnych okolnosti, ze se i jinak otrle egyptske bozstvo pozvracelo hnusem. Rad bych byl v hvezdickovem pridelu stedrejsi, ale na to mne ten cucak vylozene lezl na nervy, ale fakt moc.

Truman Show (1998)

Reality show Vyvolený anebo taky Big Brother Ed. Pamatujete si na dobu, kdy tyhle blbárny běžely v TV a lidi hltali, co se děje ve vile? Weir to dovedl ad absurdum a nabídl vhled na reality show našeho života - jsme fakt svými pány, nebo bioroboty pro pobavení sousedů? A proč nás vlastně tak fascinují jiné ložnice a obýváky a cizí lidé s jejich problémy? Weir je skutečně neskutečný rejža.

Černobyl (2019) (seriál)

Silný zážitek. Ano, jsem západní divák, nejsem od fochu a v Rusku jsem nikdy nebyl, takže hodnotím jen a pouze dopad na mé divácké čelo. Je jistě mnoho věcí filmově modifikovaných, ale proč bych se v tom měl rýpat, když poslání seriálu je tak jasné. Komunismus byla ideologie přímo postavená na lži, takže to nejsilnější je, jak tváří v tvář katastrofě lhali a bylo jim u prdele, kolika lidem zničí život. To je výpověď seriálu a jako taková je mimořádně sugestivní. A velice dobře natočená. Nejslabší díl je ten, ve kterém se vybíjejí zvířata. Stačilo to ťuknout několika scénami, takhle tomu vyčítám zteč na city divaček/diváků. "Pošleme tam bioroboty." Jo, to byla trefa do černého, co jiného člověk pro komanče byl že?

Chraň nás od zlého (2014)

_-_SPOILERS_-_Tak v Iráku se dá chytnout leccos, že áno? Ňákej ten ajc, písek v uších nebo pekelný žbreberky. Škoda, že film je zaměřený na Ralpha, protože mě by zajímala postava Santina, zvlášť po duchovní sprše na konci filmu - co cítil? Lítost? Úlevu? Vztek? Bohužel se úplně vypařil, přitom jeho příběh by byl zajímavější než triviální rodinné drama (byť dodávalo hlavnímu hrdinovi další rozměr). Tím výtky končí, protože jinak je to špičkově natočený hororec se vším všudy. Oproti Děsivému dědictví, které jsem viděl nedávno, je to úplně jiná liga. Tajemný a postupně se rozplétajíc děj, žádné samoúčelné polekačky, vše má své místo. A děj korunovaný závěrem, který tomu všemu dal hloubku a smysl (myslím tím akci s hlavním záporákem). Navíc sympatický důraz na křesťanství a Ramirézův kněz je super. Největší pochavala ale míří k Seanovi Harrisovi, jehož postava byla naprosto odporně démonická, na konci však předvedl takové procitnutí, které mě odrovnalo. Smekám. Takhle dobrý horůrek jsem dlouho neviděl.

Děsivé dědictví (2018)

Jako jóó, atmosféru novodobé horůrky vytvářet umí a Aster ji tu zdatně buduje po dlouhou část stopáže. Jenže většině novodobých hororů zoufale, ale zoufale, chybí uspokojivý závěr a rozuzlení. Po "milostném vzplanutí" Gabriela Byrna šlo všecko do kopru. Dovolte mi ryze subjektivní áchnutí: ááááááchjo. Na konci filmu jsem se přistihl, jak v duchu na tvůrce nebývale zvýšeným tónem s lehkým podkresem nazlobení křičím: Jděte už s tím peklem doprd***le! Měl jsem sto chutí omlátit jim hlavu o stožár. Filmu má dát závěr smysl, tady to nedopadlo a všechny žánrové propriety, pomůcky, postupy, taháky a atmosféra skončily v čudu. A to měl film tvář Milly Shapiro, která je sama o sobě děsivější než Pokémon, pardon nějakej Paimon nebo co to je za odchovance ústavu Peklíčko - sanatorium pro eané lidi, Podzemí 666, Zeměkoule.

Český sen (2004)

Český sen je super/hypermarket, alespoň pro mnohé (osobní vložka komentéra: já markety s jakoukoli předponou nenávidím). Co to vypovídá? O síle reklamy? (osobní vložka komentéra: na reklamy seru a letáky neberu). O blbosti lidí, kteří se nechají oblbnout letákem plným absurdních cen? O totálně konzumní společnosti, která netráví čas s rodinou v lese ale v nákupním centru? Mně bylo tááák smutno při sledování, smutno z těch lidských těl, jejichž snem je třímat v ruce nákupní košík a vlastnit žrádlo v akci. Na druhou stranu obdiv oběma režisérům i naprosto parádní zapojení staré anglické koledy Hey Ho, Nobody´s Home coby hudebního podkresu. Ta melodie totiž tu tragikomiku přesně podtrhla. A asi nejvíc mě zaujalo povídání reklamního tvůrce, že to on hýbe světem. Vytvoří kus cancu, vyvěsí to po městě a de facto určí, co budou dva tácy lidí onoho dne dělat. A strop Sixtinské kaple jako nejstarší billboard? No tohle je arogance reklamníků napřesdržku. Prostě zajímavá podívaná a ukažte mi aspoň trochu škodolibou dušičku, která na konci nezažívala labůžo :-) Na druhou stranu, lidi, kteří to vzali s humorem, jsou mega sympaťáci. A tak by to asi mělo být, umět si udělat prču ze sebe samých, ale já vím, o tohle tvůrcům nešlo.

Zvláštní vyšetřování (2016) (seriál)

Těžko hodnotitelné. Na jednu stranu dobrá investigativní práce, na stranu druhou ne úplně sympatický formát. Těžko hodnotit i proto, kdo je čí volič. Troubové jako Lucas87 tu plácají nesmysly o zhrzenosti, přitom by měli zatnout a dát si jednu přes hubu. Pár dílů mi přišlo nevyvážených a nedostatečně vyzdrojovaných. Rozpačité.

Bílá velryba (1956)

Mám rád starou filmařinu, protože je je to poctivé rukodělné řemeslo. Nemám rád novodobou filmařinu, která s řemeslem mnoho společného nemá. Poctivý film, pravda. Jediné, co bych snad vytknul, jsou tu a tam příliš patetické proslovy a nevyváženost v zaostřování na jednotlivé postavy. Ale to jen tak pod čarou. Jinak parádní dobrodružný film, který se nevyhýbá i hlubším myšlenkám, čehož se novodobé patlaniny hrůzyplně děsí. Gregory Peck fantastický - fanatický.

Sexmise (1983)

Sexmise aneb Planeta Opic, pardon - Planeta Slepic. Vzhledem k tématu film asi nikdy nezestárne. Jednoduché, vtipné, absurdní. Ti dva kluci měli štěstí, že holky polykaly pilulky. A náťuk na politický systém nesvobody je jasný jak facka. Až se budete jednou snažit někomu hacknout heslo, ulevte si z plných plic :-) Velice sympatický je skoro minimální důraz na erotiku, pouze nutně doplňující děj o vydařené vtípky chlapáka Maxe. Kdyby se točila Sexmise dnes, klidně byste ji našli pod žánrem porno. Jen si nemůžu pomoct, komedie to sice je, ale místy mi přišla depresivní...fakt jo.

Život nikdy nekončí (2009)

Tyhle filmy těží z emocionálně silného příběhu, takže jsou si podobné jak moucha mouše. To není tak docela výtka. Výtkou je casting. Asi nikdo by nechtěl vidět film, kde by nemovitou dámu hrála obyčejná a třeba i nehezká žena. To se v případě "přírodního úkazu krásy" pod názvem Sophie Marceau nestane, protože už pro ten úsměv by se o ni staral kdekdo. Takže pokud přijmu, že je to jen těžko reálná pohádka, pak se to vydržet dá. PS: Taky jste si mysleli, že Lambert má na sobě masku balzamovaného Attily? Docela svým zjevem děsil.