Evropa (1991)

Úplně se třepu hrůzou, když si představím všechny velké filmové odborníky a všechny ty filmové laiky nabité filmovým intelektem, tady z databáze, jak čtou po řadě mé komentáře a právě porovnávají tři hvězdičky, které jsem dal Evropě, s tím, co ode mne dostal předchozí film (Jay a mlčenlivý Bob vrací úder). A tak to řeším podobně zoufale a spontánně jako Leo, v téhle zmatené, mne cizí csfdEvropě hodnotící vlastně samu sebe, a dávám v rozporu se svým svědomím hvězdičky čtyři filmu, který mne přesvědčil svou obrazovou výtvarností, velkou spoustou scénáristických, režisérských, střihových a nevím jakých nápadů, (jen) některými hereckými výkony, občas tolik vychvalovanou hudbou (oč mě ale víc vzala třeba hudba v nedávno uvedeném Pokání) a vynikajícím, úžasným on-line komentářem Maxe von Sydowa, ale který mne současně nechal (téměř) zcela chladným a vůbec nevzal za srdce.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Relativně vysoké hodnocení dávám, přestože toho vím o filmech Kevina Smitha hodně málo. Parodické prvky téhle bláznivé komedie mají mnohem širší záběr a přijde si zde na své filmový fanoušek, který viděl leccos, nehledě na to, že poslední třetina je parodií na Hollywood jako takový. A hlavně -vůbec mi nevadí filmy, kde je jeden fór nic moc a druhý trapný, když je ten třetí hodně dobrý a všech je ve filmu hodně - horší je to s filmy, kde sice žádnou trapnost nenajdete, ale vtip postrádají taky. Jason Mewes mi sice extra neseděl, ale Kevin Smith je výborný a moc mě potěšily třeba rolky Bena Affecka, Matta Damona, Willa Ferella, Alanis Morisette, a to, že do filmu dotáhli i Marka Hamilla. Film se navíc sympaticky obloukem nevyhýbá "citlivým" tématům (ano, jde o humor, ale jak často si tady scénáristé dávají pozor!) a tak tady najdete třeba taky pěkně vymalovanýho černýho rasistu nebo všudypřítomné homosexuální nadržení, ti opravdu jetí se snad dostanou až k zoofilii. Všudypřítomně vulgární, často laciné, ale často taky hodně vtipné a jako celek dobře udělané!

Spáči (1996)

V rozporu s některými jinými komentáři vnímám první část filmu, přes její nespornou společenskou závažnost, pouze jako velmi citlivě a dobře natočený úvod ke strhujícímu hereckému koncertu v části druhé. Robert de Niro září celý film v roli faráře (Jak moc je mu podobný Jiří Bartoška v o dva roky později dokončeném skvělém "Je třeba zabít Sekala!"), ale když se k němu ve druhé půlce přidá Brad Pitt a ušmajdaný ochlasta Dustin Hoffman, který přes menší prostor vytříská ze své role neuvěřitelné, máme tady sestavu jak z pohádky, a to ji ještě zdařile doplňuje Kevin Bacon, velmi silně klepající na to místo za čelním obloukem, kde mám slabost pro svých deset nejoblibenějších filmových záporáků. Kromě hereckých výkonů bych rád vyzdvihl scénář, který šťastným propojením veškerého děje s polomafiózním prostředím našel ten úplně nejlepší úhel, ze kterého se mohl vyhnout byť jen stopě laciného moralizování. 90%.

Daleko od ní (2006)

Realisticky natočený snímek, který má i přes zdánlivě nepříliš nosný námět hodně co říci a který asi při hodnocení trochu doplácí na to, že víc jak polovina diváků pevně věří, že se jich nikdy (nebo aspoň ještě dlouho ne) týkat nebude. Celé téma je velice citlivě zpracováno a naprosto nesouhlasím, že kvalitu filmu poznamenává "Hollywood". Ano, sentiment se tady opravdu mohl pěkně zabydlet, roztáhnout, vyřádit a pohltit realitu, ale buďme objektivní, nestalo se tak. Výborné herecké výkony jsou samozřejmostí a najde se pár momentů, které pohladí a osvěží (co udělá Alzheimer ze sportovního komentátora je tedy docela síla). Nezapomenutelný zážitek to není, ale hodně obsažná exkurze do doposud zapovězených míst ano.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Neodděloval bych tak jasně od sebe první a druhou polovinu tohohle filmu. Příklon od thrilleru k hororu pro mne nebyl podstatný, protože ten thriller v Rodriguezově dílku vlastně není thrillerem a následný horor je ještě daleko méně hororem, obě části mnohem silněji a společně vyznívají jako pološílený festival morbidní nadsázky, parodie a humoru. Nebo se snad v "hororovém" závěru o své hrdiny bojíte? Já tedy vůbec ne a moc se mi líbí psychologický vývoj dcery pastora. Jsem proto nenormální? Věřím, že ne, věřím, že takhle to Rodriguez chtěl u každýho svýho diváka. Ale stejně je to blázen, to ovšem nic nemění na tom, že zpracování téhle malé road-movie je velkolepé. Kdyby se dalo cestovat v čase, poslal bych ji do nějakého kinospektáklu pro lepší vrstvu v třicátých letech minulého století.

Střihoruký Edward (1990)

Když tak trochu přeženu, tři hvězdičky za Johnyho Deppa, a čtvrtou za satirické prvky ve filmu (ranní odjezd do práce je boží) Jinak musím znovu zdůraznit famózní výkon Deppa, který svou roli pojal absolutně dokonale - stačila malinko větší ukecanost (nebo nemluvnost), malinko rozmáchlejší gesta, malinko jiná mimika, malinko tu a tam a už by to nebylo ono. Postupný ucelený přerod příjemné slunečné atmosféry někam na kraj hororu je dalším plusem, herecké výkony ostatních (kromě skvělé Dianne Westové) spíš minusem, který ale nedokáže stáhnout film moc hluboko. Poslední hvězdičku dávám za to, že konečně vím, proč sněží (a kdybyste mě někdy navštívili a stali se mými kamarády, pošeptám vám, kde se bere sníh u nás).

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Nemám rád více či méně skryté filmové politické agitky. Nemám rád antiamerikanismus. V tomhle filmu to jde proti sobě. Hodný senátor sám sežene obrovskou hromadu peněz a využije ji k nákupu zbraní pro hodné bezbranné afghánské vesničany, kteří pak šikovně sestřelují vrtulníky ruských netvorů bavících se při safari, kde jsou cílem afghánské ženy a děti. Černobíle podaný příspěvek o tom, jak jsou vlastně ti Arabové hodní a jak s nimi Amerika umí vzít za jeden provaz, když chtějí. Scénář rovněž banální.. typický případ, kdy se na nepříliš nosně pojatý námět nabalí něco kolem (senátor užívající si v Las Vegas, mající plnou kancelář kočinek) atd. atd., aby se hlavní hrdina zlidštil. Nemohu si pomoci, ale spíš slabší 2/5. To už je minimálně o třídu lepší jiná politická agitka s Angelinou Jolie "Síla srdce", kde je aspoň fantasticky natočený Pakistán. Ve zde hdnoceném filmu je i obraz Afgánistánu povrchní a neprůkazný. Je vidět, že i herec jako Tom Hanks natočí shit, pokud to dostane za svazácký úkol. A jestli chcete vidět Phillipa S.Hoffmana v ROLI, zajděte na "Než zjistí ďábel, že seš mrtvej".

Vrať se do hrobu! (1989)

Vyšlo teď na levným DVD a má dobré hodnocení na csfd = řekl jsem si, že chci vidět. No... prý je to nejlepší film Milana Šteindlera... prý je to příjemně "sklepácký" Šteindler... prý je to... Ani náhodou! Jde o průměrný film, ve kterým toho zbylo z typické socialistické komedie překvapivě hrozně moc (a že jsem těch socialistických komedií viděl!), s geniálním Sklepem má strašně málo společnýho a celou dobu jsem si říkal "Dělá si ten Šteindler ze mne prču na druhou? Nebo je to opravdu takhle slabý?". Pravdou je, že film pár silných okamžiků má, ale to mezi je, nezlobte se, balast a zmar (herecký výkon mladinké Šteindlerovy "lásky"), a tak ty okamžíčky spíš vypadají, jako ukradený z filmů jiných, lepších (výstupy Jaroslava Duška). Nakonec asi převáží úcta k mistrovi, kterého jinak obdivuji a ty 3/5 filmu dám, ale dlouhou dobu jsem uvažoval o výrazně horším hodnocení. Jenže pravda je, že jednu velmi silnou dějovou linii ten film má - porady týmu sociologů, které geniálně ukazují, za co taky byli a jsou lidé placeni....

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Hodně drsné rodinné drama, ze kterého vám v paměti utkví nejvíce fantastické herecké výkony trojky Hofmann +Hawke +Finney, přičemž ten poslední je snad úplně nejlepší a dokazuje, že Velká ryba z něj ještě hned tak nebude, dále perfektní hlavní hudební motiv, který zazní vždycky přesně na tom místě, kam se nejvíce hodí, a konečně úvodní šukačka, na který vy mladí konečně uvidíte, že i my starší pánové s nepěknými těly si to umíme pěkně užívat. Podivný název tentokrát dobře vystihuje podstatu tohohle přetěžkýho díla bez jediný vteřiny humoru, protože film je přesně o tom krátkém období nekonečné bezvýchodnosti a zoufalství, kdy už jeho hrdinové ďáblu celou duší patří, ale on si je nechá ještě trochu uzrát a vyválet v hromadě střepů, než si na ně konečně sáhne a vysaje jim mozek do temného šílenství. Asi má zrovna moc práce vedle, kde běží "Tahle země není pro starý".

Saw: Hra o přežití (2004)

Film je zručně natočen a má poměrně originální námět a pointu, která nebyla dokonalá, ale zase mi nepříšla až tak trapná. Čtyři hvězdičky odpovídají relativnímu hodnocení v kategorii horrorů, kde je ve spoustě shitu svou originalitou osvěžením. V "absolutním" hodnocení o jednu hvězdu méně.