Proroctví (2009)

Ale tak dalo se to. Nejvíc šokující na filmu je fakt, že za celou dobu Cage ani jednou nepředvede svůj záchvat urputnýho herectví, ale hraje tlumeně, tedy dobře. Klasickej problém, kdy se film zmatenou formou snaží strašně sdělit něco velkýho, ale vlastně ani neví moc co. Brala bych to jako nadprůměrnou sci-fi, která nemá velkej přesah, ale pobaví, nějaký ty otázky k zamyšlení taky vznese a triky i vizuál jsou na jedničku. Navíc k tomu hororově podbarvený borci nemaj chybu. Mě se teda nejvíc líbila ta apokalyptická vize, celkem mě u toho někdy i mrazilo a konečná část za zvuků Beethovena vysloveně nemá chybu. Takže třeba za tohle se Cage vůbec stydět nemusí.

Kodenavn Hunter (2007) (seriál)

Celkem napínavej kriminální seriál, kterej je atraktivní hlavně tou skandinávskou atmosférou. Nebudu zapírat, že jsem si to sehnala (mimochodem sehnat tohle byl dost porod) jenom proto, že tam hraje Kristoffer Joner a filmů či seriálů s ním, kde hraje nějakou významnou roli (a kde nemá knír) je jako šafránu. No, a nezklamal, hraje svýho gangstera tak, jak se mi to líbí. Kdo se mi taky hodně líbil, byla Ane Dahl Torp jako jeho parťačka, velice sympatická. I když příběh se dá celkem odhadnout a konec taky, bavil mě vývoj obou postav a jejich vzájemnej vztah je zajímavě a poutavě vykreslenej. Takže jo, stálo to za to.

Méďa (2012)

POZOR - zřejmě obsahuje spoilery. Jé, to je bezva vtipnej nápad, jé ten méďa hulí a souloží, jé osahává někomu kozy - hlína, hm... už je to trochu nuda, téma se vyčerpává, wow, ten Sam J. Jones je ale exot, fuj, nepřehnali to s tím hovnem? hm, víc nudy, ty sprosťárny už mě tak neberou, Giovanni Ribisi je teda totální úchyl, Méďa už trochu prudí, á romantická linka, kde nabalil lůzr typu Johna kóču jako Lori?, ha vtipná scéna s výplní plyšového zvířete, tak, a žili šťastně až do smrti... Méďa se asi taky pochlapil a brzo se dá dohromady se sexy medvědicí. No, shrnuto - čekala jsem, že to bude větší vodvaz, ale jako odlehčená zábava k pivu a brku dobrý.

Vlasy (1979)

Výborná hudba a květinový příběh, herecké výkony, taneční čísla, vygradovaný a působivý konec, který tak trochu připomene například konec české Jízdy, kdy jde celou dobu jakoby jen o srandu a povyražení a v závěru je divákovi uštědřena řádná rána palicí. Akorát tady má závěr zřejmě širší dosah i význam, než v Jízdě. Jediným problémem je, že tenhle film pro mě znehodnotil čas, neřekla bych tedy, že se jedná vyloženě o nadčasovou záležitost (krom některých univerzálních myšlenek, co film sděloval, např. na téma rasismu). Takže aby zážitek z filmu dosáhl maxima, je třeba vrátit se v čase do doby vzniku a omládnout tak na patnáct až osmnáct let. Ti, kterým se to podaří, ať si přidají tu pátou *. PS: Nejlepší role Treata Williamse!

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Na vlnách podivna je přiléhavej název, páč podivně působí skoro celej film. Putování postav je dost nudný a neucelený, fontána je podaná nezáživně a celou dobu mi byla šumák, postavy jsou neslaný nemastný - a to včetně Cruz a hlavně McShanea - ten to projel asi nejvíc. Depp se tak vyčerpal, že mě kolikrát už vyloženě sral a tak jediná postava, který se dá trochu fandit, je Rushův perfektní jednonohej kapitán. Ten to má prostě na háku. Jako nejnenucenější pak vyznívají právě scénky s Deppem a Rushem. Jinak se film skládá ze 70% pořád stejnejch, strašně dlouhejch a neuvěřitelně nudnejch šermovacích a jinejch bitek, kdy furt někdo vlaje po lanech, skáče po palmách, visí na lustrech a podobný hovadiny, z 15% keců o fontáně, z 10% z rádoby sexuálně napjatejch konfrontací Cruz a Deppa (přičemž jejich "vztah" nebyl za celej film vůbec nastíněnej a na konci vyšumí zcela do pryč) a zbytek připadá na příběh a Deppovu úmornou opilou chůzi. Pár zajímavejch scének tu je, jako například mořský panny, který pak zas pohřbí přímo idiotská linie se zamilovaným misionářem (která se naštěstí dá chápat i trochu ironicky). A nejlepší vtip zazní těsně před koncem (je to ten o třech kozlech), jedinej moment, kdy jsem se vážně zasmála. Takže abych to shrnula, nikdy se na to znovu nepodívám a vážně mě to vůbec nebavilo.

Agatha Christie's Poirot - Sloni mají paměť (2013) (epizoda)

Knížku jsem četla a považuju jí za to nejslabší, co jsem kdy od Agathy četla. Na Agathu dost přímočará zápletka, málo vedlejších linií, což nemusí bejt vždycky na škodu, ale hlavní příběh je podle mě příliš průhlednej a očividnej, aby to utáhl sám. Chybí zajímavější postavy, v ústředí je opět "mladý pár, kterému není přáno" a to už mě moc neba. Stejně jako v knížce je i tady od půlky po pár zmínkách jasný to hlavní a žádný překvapení, kdy by brilantní a předem neviděná pointa všechno postavila na hlavu, se nekoná. Tudíž se nekoná to, proč Agathu tak zbožňuju. Dobře si pamatuju, kdy jsem zůstala po šokujícím odhalení zklamaně čučet, protože jsem celou dobu věřila, že tohle od začátku se nabízející řešení zaručení nemůže bejt pravda. Ale co. Je to její poslední knížka a dokonce se tvrdí, že mohla trpět Alzheimerovou chorobou, což by zase vysvětlovalo jistý nesrovnalosti. Navíc je to pořád Poirot, pořád Suchet, navíc Zoe je skvělá a výborně se se Suchetem doplňujou. K tomu je tu Ser Jorah, takže za to palec nahoru. Víc se sice těším na další 4 díly poslední série (obzvlášť na The Curtain, uch...), ale i tohle je pořád nadprůměrná záležitost. 65%

Sinister (2012)

Ano, Sinister bezpochyby je jedním z nejlepších hororů roku 2012. U hororů téměř vše již bylo viděno, nicméně ne všechno již bylo slyšeno. A polovina Sinisteru spočívá v tom maglajzu, co splodil geniální Young a čím byl film ozvučen. Protože tyhle zvuky samy o sobě jsou děsivý, ale ve spojení s hororovýma scénama je to teda vrchol. Vadily mi tak maximálně ty přemaskovaný děti, ty už mě teda moc neberou, zato boogie man byl krutej jak sviňa. Plus k tomu samy nahrávky zločinů jsou hrůzný. Táhne to nahoru i Hawke, Rylance a hodně se mi líbil James Ransone v menší roli "deputyho". Sinister patří k tomu typu nervních, skutečně děsivých hororů, co postupně gradujou a přesně to se mi líbí. Takže proto neváhám se 5* ani chvíli. O chlup lepší, než Mama.

Hra o trůny (2011) (seriál)

GOT není dokonalej seriál. Například ta záplava postav a dějovejch linií, z nichž ne všechny postavy jsou dost zajímavý a i některý ty hlavní mě neberou (Cersei, Theon, Melisandra, Stannis, Robb, Catelyn, překvapivě i Boromir - ten si snad odskočil z natáčení LOTRa) a jen čekám, až přijde na řadu nějaká, co mě zajímá víc. Přesto disponuje GOT ohromným počtem božích charakterů. Vévodí jim Tyrion, of course, geniálně napsaná a zahraná postava. Děj je trochu nekonzistentní, ale většinu času dost poutavej, někdy i strhující, a není nouze o dost nečekaný zvraty a šoky. Plusem je výborná hudba. Nechybí ani vývoj postav, totiž věc, proč většinou na seriály koukám. Objeví se tu pár scén, co jsou téměř dokonalý. Například když Dany daruje jednoho draka otrokáři a pak... bomba! Vtipný je, kolik zápornejch nebo aspoň "shady" postav si člověk oblíbí, až by se dalo říct, že bejt vyloženě klaďák je v GOT co se popularity týče dost nevýhoda. Rozhodně jeden z nejzajímavějších počinů poslední doby, co vážně baví sledovat a pěkně mě štve, že 4. série bude až příští duben (to je snad vtip?!). Budu mít ale podobný přání, jako u mnoha seriálů - ať to důstojně ukončí dřív, než to začne smrdět. Oblíbený postavy: Dany + Drogo (tuhle linii neměli ukončit tak rychle *sob*), Jon Snow, Tywin (ultimate badassery a ultimátní Dance) + Tyrion (má to na háku) + Jaime (ve třetí sérii charakterní posun, kéž mu to vydrží), Jaqen H'ghar (hu hu, ten byl k tomu všemu i sexy, což si pokazil až posledním záběrem, ve kterým se vyskytnul, takovej opičí zjev, ach jo), Ramsey Snow (jak pomučil Theona bylo vostrý), Arya Stark, Ros, Samwell Tarly a Ser Jorah.

Princ a Večernice (1978)

Je to lepší než většina novějších pohádek. Samozřejmě krásná Libuška Šafránková hodně zachraňuje, Velen je celkem sympatickej, ale ty tři hastroši nastrojený jak na pochod 4% menšiny... Větrník by ušel, ale má debilní jméno. Měsíčník nosí příšernou paručku z bílé vaty a kníry, Slunečník má opět blbý jméno a navíc se pozlacuje. A pak taky nechápu, proč se Večernice rozhodla pro prince Velena a ne Mrakomora. Zrekapitulujeme si schopnosti obou uchazečů. Mrakomor: ovládání počasí, schopnost zmizet z okovů, teleportace, sexy vzhled a hlas Brzobohatého a epesní kožený obleček. Velen: cvičený v chytání kroužků a nošení žebráků, ve vhodném obutí dokáže i chodit. Záliba v punčochách. Takže koho? No, moje volba by byla jasná, ale Večernice měla asi jiný názor.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Co opravdu nemusím je kritika typu: příliš dlouhé na tak krátkou předlohu. Hm, na to by asi nikdo nepřišel. Další kritika: příliš to připomíná Pána prstenů. A co jako, bože? S tím jsem na to taky šla. A kdo sakra ne? Kdo na to nešel kvůli Pánovi prstenů? To jako všichni chtěli, aby to teď vypadalo úplně jinak? A jak? Ále, kašlat na to, prostě za mě osobně je to 5*. Pár věcí, proč zrovna 5*: Bilbo je zřejmě nejsympatičtější hobit v dějinách, dokonale zahrán Matinem Freemanem. Ian McKellen jako Gandalf totálně exceluje. Několik trpaslíků je vážně k sežrání, hudba perfektní. Konečně pořádnej hnusej záporák Azog, co nevypadá jako zmutovanej brambor. Výtečný scény jako večeře tří obrů, vrrci, orlové, Bilbův heorický zásah ke konci, hádanky s Glumem, Glum, Glumova jeskyně, intro, hromoví obři apod. Abych jen nechválila, tak na druhou stranu bych změnila: Radagastovu vizáž, až příliš snadno se dal zaměnit za dalšího trpaslíka. Vypustila bych toho trpasličího obezitu, co je tak tlustej, že se sám snad ani nezvedne. Skřetí král byl až přehnaně nechutnej, přišlo mi to zbytečný. A jsem jediná, komu přišlo divný, jak se Thorin za monumentálního chóru a zpomalenýho běhu vrhal na Azoga a pak pohořel jak největší sušinka? Ale to jsou jen maličkosti. Když to shrnu, tak takhle: Jsem ráda, že hobit vzniknul. Jackson se s tím popral statečně a dokázal vykřesat z prvního dílu zdání, že vážně bylo třeba látku rozdělit do tří kusů. Je vážně fajn vrátit se do Středozemě. Je demence čekat to samý, jako u Pána prstenů. VŹDYCKY to končí zklamáním a navíc to ani nemá logiku, hobit je v úplně jiným, lehčím duchu. Těším se na další díl a spokojenost převažuje. 88% PS: A nepotopil to ani českej dabing. Všichni se dali přežít, všichni až na jednoho, na Gluma, ten je nadabovej totálně zabitej.