Troja (2004) odpad!

Bezduché, neoslňujúce a zbytočné dielo, ktoré zožralo viac ako pár melónov (ale to je pre Holý úd typické). Áno je to plné "hereckých hviezd", je to plné trikov, efektov a graficky vymakané, ale film ktorý chce byť považovaný za veľkofilm by mal mať dačo viac, omnoho viac. U mňa to je mizerné, mínusové, komerčne konzumné a povrchné "dielo", ktorého cieľom je naservírovať dnešným ľuďom totálnu hovadinu, ale v peknom obale.

Rob Roy (1995)

Film, ktorý má nádhernú scenériu, zaujímavý príbeh, dobré herecké obsadenie a prostredie ktoré sa podobá na Statočné srdce (ale za týmto filmom akosi zaostáva, možno to robí malá rebelskosť a komornosť celého Rob Roya). Jediné, čo film kazí je prílišná rozťahanosť, aspoň mne to prišlo veľmi dlhé (skresať to na menej a zhustiť scény, bolo by to lepšie). No a J. Lange vyzerala v prvej scéne naozaj okúzľujúco, no potom akoby tam bola zrazu iná herečka (nevýrazná a málo pohľadná).

Noc na Karlštejně (1973)

Nejako mimo môj záujem. Raz, alebo párkrát som to videl, ale jediné, čo si stade pamätám je tá pieseň a že tam hralo zopár celkom fajn hercov.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Takže pozrel som si tento do neba vychvaľovaný film. Ale že by to bolo nejaké strašne prelomové a dychberúce, to vôbec nie. Ako film bez humbuku to mohlo byť slušné predstavenie, ale takto som bol sklamaný. Čo však snímku nejde uprieť je dynamika, bojové scény, spomalené zábery a celkom originálna kamera.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

"Pomsta Sithov", alebo "Ako Anakin našiel svoju životnú cestu", či "Ako H. Christensen zistil, že vyzerá ako dement (a začne nosiť cool čiernu masku)". Ňa, už som myslel, že SW sa rozdelia na dve časti: 1. totálna pičovina (1., 2. a 3. diel) a 2. vynikajúce sci-fi (4., 5. a 6. diel), avšak toto už bola vážne pecka. Tento diel nesklamal, Darth Sidious, Anakin na ceste k Vaderovi, brutalita, masaker a drsnosť (nielen ako Anakin dostal výprask). Čo viac čakať (má to šmrnc starých dielov a perfektný vizuál dnešných filmov).

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Neviem, čo bolo horšie - či Jar Jar, alebo ten smrad, čo sa hrá na Anakina (to nebol nejaký menej buzerantský ksicht v holivúde?). Ale napriek tomu, že mi to kazilo skoro celý film, tak N. Portman, Yoda a útok klonov to ako-tak dokázali dať zase na správnu mieru. Ale H. Christensen sa sem vážne nehodí. A už tôbož sa to nevyrovná starým SW.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Tento diel ešte celkom ušiel, no už tu je vidno, že starým SW sa to už nevyrovná. Malý Anakin ešte nerobí bordel a je celkom sympaťák. Ale čo sa tomuto dielu vytknúť nedá je Darth Maul - škoda, že mal tak málo priestoru (kľudne mohol Jediov poslať všetkých do jediovského neba). Zase raz rýchlo skončila príjemná záporná postava a dala priestor nezaujímavým klaďasom.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Svojim spôsobom sterilný diel, ktorý sa nikam nedá zaradiť: 1. a 2. časť boli rozprávky, 3. a 5. časť boli vrcholne dokonalé a temné, 6., 7. a 8. časť už je konzumný brak (hoci sa to tvári na strašnú dark fantasy). Napriek tomu sa tu dá pokochať príjemným prostredím, peknými tváričkami (slečny z Beauxbatonsu) a potterovskými scénami (celý Trojčarodejnícky turnaj), pričom to všetko vyústi do celkom podareného konca (smrť Diggoryho, oživenie Lorda Voldemorta a prichytenie falošného Moodyho). Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Ak bol 1. a 2. akousi rozprávkou, tak 3. a 5. dielom začalo (a viac menej aj skončilo) naozaj temné obdobie v čarodejníckom svete a hlavne v Rokforte (4. diel bol akýsi mix esencie rozprávkovosti - viď nové čarodejné školy a temnosti - rituál na cintoríne). Voldemort už je na svete, môže začať sranda (škoda, že 6. a dva 7. diely nepokračovali v tomto duchu), a tej je v tomto diely naozaj požehnane: od eskorty blbečka HP, cez teror v Rokforte (Dolores je nechutná sviňa, kde sa podel starý dobrý Snape) až po finále na ministerstve. Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8.

Souboj Titánů (1981)

Ako malý som niektorým pasážam a replikám vo filme nerozumel (asi aj preto som to videl nie raz), ale konečný názor na film je, že ide o podarené vykreslenie gréckych mýtov. Triky a efekty sú na svoju dobu viac než perfektné (Medúza, Pegas, Kraken), film oplýva dosť veľkou dávkou hrôzostrašnosti (dvojhlavý pes, varenie ľudských ostatkov v kotli, znetvorené rohaté monštrum a veľkí škorpióni. Okrem toho je to veľkolepé, výpravné a epochálne. Väčšinu súčasných filmov by to zmietlo ľavou zadnou.