• Pohádka

Tenká červená linie (1998)

Protiválečné dílo s pátráním po smyslu lidského života a lidského konání s nezaměnitelným Malickovým rukopisem. Nemám ráda válečné filmy. Tento film se tváří také jako jeden z nich, ale je úplně jiný. Je v něm poezie, hluboké zamyšlení. Malick je obdivuhodný člověk, je to vidět v jeho dílech. Válka a lidské hemžení na pozadí krásné přírody tichomoří. Scény a výjevy byly sice hrůzné a odstrašující, ale ne beze smyslu, ale ve zcela jasném kontextu. Uprostřed bitevní vřavy záběry plazícího se hada, umírajícího ptačího mláděte.., to vše střídané pohledy na nebe skrze koruny stromů. To je T. Malick, který se nám snaží svým dílem něco sdělit či spíše nás přimět k přemýšlení jak je to s naším životem a bytím v tomto světě. Co jsme to za tvory, kteří si neváží bohatství tohoto světa a existence své i jiných tvorů? Dílo o válce, skrzeníž zkoumá Boha, svět, lidstvo. Téměř tříhodinový film o válce, ale nedal mi šanci se nudit, naopak bych se takovým rozjímáním nechala unášet dál. Asi jediný film o válce, který má opravdu co říct. Jen zamrzí, kolik lidí toto dílo nepochopilo, stejně jako Strom života.

Mikrokosmos (1996)

A pak, že je život náhoda! Krásný a jistě pracný film z fascinujícího světa hmyzu. Nejvíc mě asi bavil déšť padající na jednotlivé tvorečky. Doporučuji lidem, kteří mají ke hmyzu averzi.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Po dlouhé době zase inteligentní komedie se špetkou romantiky. A hlavně toho humoru tam je dostatečně a navrch je totálně bláznivý závěr. Je to film, při kterém je vám dobře, ikdyž se v něm přihodí něco smutného. A když nic jiného, tak alespoň je se na co koukat, tedy pro dámy - Ryan Gosling a po proměně snad i Steve Carell..Mám ráda romatické komedie bez vulgárních scén, kde hlavní hrdinové nepůsobí jako mentálně retardovaní a tohle je přesně ono. Kouzelné byla zamilovanost pubertálního syna Emily, která je zodpovědná za velkou čast nejvtipnějších scén.

Kid (2010)

Pět hvězdiček dávám za vyjímečný příběh. Vyjímečný, ale stal se. Odmalička dostával od života jen bití, nadávky a facky. A jejich zdrojem byli převážně ti, kteří ho měli chránit a bezvýhradně milovat. Ale nevzdal to, statečně se pral o své místo v životě. Ale ani to pak nestačílo, aby ho život dál nezkoušel. Přesto se nevzdal. Dokonce neskončil ani jako bezcitná a sobecká bytost jako tomu někdy u tak těžce emočně a sociálně deprivovaných lidí bývá, ale nebylo by proč se tomu divit, když už v dětství je malá osůbka napadrť. Byla v něm neobyčejná vůle k životu, ale také k férovému jednání, což u lidí s jeho původem nebývá na prvním místě. Je úžasné vidět jak si život, osud, Bůh s člověkem "hraje" a jak těmto "hrám" dokáží někteří lidé čelit. Skoro by se mi chtělo říct, že by měly tento příběh znát děti z dětských domovů a ústavů, možná alespoň několika z nich by mohl být inpirací.

Milk (2008)

Skvěle natočená biografie o nesnadném boji homosexuálů za běžná životní práva. Takový polodokument zajímavě natočený, kdy děj filmu prolínají historické záběry. K tématu jsem byla skeptická, ale nakonec to byl statečný boj lidí s předem daným osudem díky sexuální orientaci proti lidem citově i mravně omezeným, ačkoliv se oháněli hlavně mravní ochranou obyvatel USA. Sean Penn, ačkoliv ho již dávno považuji za výborného herce, naprosto překvapil. Protože roli homosexuála jsem mu uvéřila se vším všudy a jaký je to jindy drsňák. Přímo z něj vyzařovala jakási lidskost, čitelná dobrota, charakter či něco takového. Musím říct, že právě kvůli němu mě tento film tak zasáhl a bez něj by mohla být kamera i režie jaká chtěla. Sean Penn udělal Milk tím čím je.

Skrýš (2010)

Horor, který upoutá a nenechá vás v klidu. Ale s realitou nemá naprosto nic společného, což je asi záměr, doufám. Alespoň to není další film s již nutně vyčpělým tématem rozpolcené osobnosti, kterou se snaží psycholog či psychiatr nějakým způsobem odhalit a najít podstatu poruchy či odhalit vraha nebo něco podobného. Rozpolcená osobnost tam sice je, ale trochu nečekaného rázu a pozadí je také jiné, již v dimenzi fantazie. A to je asi záchrana tohoto filmu. Podle popisu by se dal očekávat spíše thriller s kombinací krimi, ale je to parádní a ujetý horor od kterého neodtrhnete oči. A že hrdinům prakticky schází pud sebezáchovy a neplatí zákony logiky a racionálního jednání? To přece vůbec nevadí.

Poslední čas na lásku (2008)

Příjemné, celkem klidné oddechové romantické drama, které mě nijak zvlášť nenadchlo. Nějak tomu chyběla šťáva, emoce či ještě něco jiného. Dustin Hoffman hrál výborně, ale trapnou roli. Je to opravdu film na klidný večer, kdy nepotřebujete příliš přemýšlet. Plyne to samo, téměř jako po másle k romantickému konci.

Bílá vrána (2008)

Naprosto úžasný film, plný emocí i vtipných situací. Teenager, který má doma autistického brášku a ještě mimino, to je fakt síla! Zcela realisticky je tu vylíčeno nelehké soužití s autistou, kdy je třeba donekonečna přinášet oběti a starat se. A co přitom prožívá dospívající kluk, který se snaží uspět a nezklamat v kolektivu vrstevníků? Zdá se to být nenesitelné. Ale to obohacení života životem s někým takovým, zkušenost s nezištnou láskou a dáváním je k nezaplacení. Jeden z filmů, kde vidíme, že život je těžký a pochopíme, že někdy i proto tak krásný.

Paranoid Park (2007)

Postupně do sebe zapadající střípky paměti jednoho teenagera, který působí značně depresivně a izolovaně. Izolovaný je hrůzným činem, nešťastnou náhodou, se kterou se lze smířit jen obtížně a za cenu velkého duševního utrpení. Alex se během filmu potácí v jakémsi depersonalizovaném stavu uprostřed vzpomínek a emocí, které umocňuje doprovodná hudba. Je otázkou, zda jde takovou dálost, ikdyž nebo buhužel nechtěnou přeskočit a zda lze přijmout odraz k dalšímu klidnému životu. Spíše odkazuje k tomu, že život ano, ale s doživotní jizvou, kdy už je pak na jedinci jak bude hluboká a citlivá.

Temná voda (2001)

Chladný a temný příběh, asi tak chladný jako působí Tilda Swinton, která je přesvědčivá jako vždy. 4 hvězdičky dávám za precizní zpracování a kvůli skvělé Tildě. Příběh je to zajímavý a zpočátku tajemný, ale ke konci se z něj bohužel vyklube něco trochu tuctového až kýčovitého. A bohužel je to jen o akčních zápletkách a krátkodobých emocích než o psychologickém dramatu, které by si dané téma možná zasloužilo. Vyjma slušně propracované postavy matky působí ostatní postavy značně ploše, bezemočně. Zkrátka film pro dlouhé zimní večery bez jakéhokoliv většího přesahu, který drží Tilda Swinton.