21 gramů (2003)

Koľko váži ľudská duša? 21 gramov. Scenar je naprosto úžasný a este k tomu bonus v podobe možnosti reality.Herecké výkony hodnotim iba v superlatívoch a veľmi som bol spokojný ,že jednu z hlavných postav stvárňuje Sean Penn ,ktorý opäť dokázal ,že je to pán herec.Deju trošičku trvá kým sa naštartuje no potom to už je iba pastva pre oči,uši a myseľ.Spôsob preskakovania scen a prelinania dejov mi absolútne vyhovuje pretože to dáva filmu šťavu a neustále nutí byť diváka v strehu.Film hodnotím veľmi kladne a dúfam ,že sa s podobnými filmami budem stretávať aj v budúcnosti.

Barbar Conan (2011)

Dejovo obrovsky potencial ,ktorý sa dal nadherne vyuzit na dnesné možnosti.Tesil som sa na film pretoze cakal som novodobý narez Conana. Dostal som vsak nemastný neslaný pribeh , z ktoreho som bol velmi sklamany. Skoda tento film som si odkladal dost dlho a uplne zbytocne. Suma Sumarum Filmu chyba dusa a je uplne prázdny!

Přátelé Zeleného údolí (1980) (seriál)

Dnes brutalne chybaju podobne serialy.Je mi luto ze sa netocia lebo v dnesnej dobe deti stratili pojem co je vztah k prirode a co vsetko sa tam skryva a nachadza.Ano je trochu ideologicky no napriek tomu ma omnoho viac co ponuknut ako uplne TUPE serialy v nedelu doobedu ako Stratene duse,Superman , Carodejnice a nim podobne. Je to legendarny serial a taky aj ostane v srdciach Husakových detí.Nikdy nemam problem ho pustit synovi ,lebo viem ze z obrazovky nikdy nevyletí duch,krv alebo hola teta!!!!

TACHO (2010)

Ajejej Dan Dan čože ste to spáchali. Scénar dosť hrozný celé to je strašne Amatérske. Kde sa stratila kvalita Tajomstva alebo aspoň Kvasky .Hviezdy mu dávam iba kvôli Sondtracku a preto,že ho počúvam už od roku 1990 kedy prišiel s Albumom OI.Nie je čo hodnotiť až na pár pekných záberov na Nitru od Dražovského kostolíka :-)

Děrsu Uzala (1975)

Jednoduchý emocionálno krásny príbeh . Netušil som do čoho idem a po 5 minútach som ho chcel vypnúť , ale moja intuiícia my zavelila počkaj a dobre urobila. Tak úprimný film ktorý poukazuje na lásku k prírode som ešte asi nevidel . Pre Dersu Uzalu bola tajga spálňou,kuchyňou i obývačkou a tak ako sa mi vieme pohybovať po našich bytoch on sa vedel tak isto pohybovať po Tajge.Tak ako my čítame knihy on vedel čítať vo veľkej knihe prírody.Bol to chlap ktorý bol spätý s prírodou ako dieťa s pupočnou šnúrov a preto tak trpel keď prišiel do mesta.Bol ako Usurijský Tiger zavretý v klietke menom Mesto , kde platia zákony ktoré sa vymykajú jeho chápaniu. Film sa určite oplatí pozrieť napriek tomu ,že už ho poznačil zub času ak by prebehla na filme digitalizácia zážitok by bol ešte väčší!

Příliš vzdálený most (1977)

Market Garden , Market Garden taká odvážna ,ale taká nereálna !!! Vsadiť životy toľkých mužov na to, že sa udržia na ceste širokej pár metrov v hlbokom tyle nepriateľa iba preto aby sa ukojilo ego Montyho osoby!!! Áno ješitnosť, nevraživosť a arogancia jedného Anglána ktorý vôbec nerešpektoval americké vedenie armád a ľudia ako Patton ,Bradley boli pre Montyho ako súkno pre býka. Vraj na Vianoce 44 sme v Berlíne hmm ... iba zbožné želanie ktoré viedlo k zdecimovaniu 1.Vzdušnej anglickej výsadkovej divízie v Arnheme ťažko ublížilo 101.výsadkovej divízii pri Eindhovene a relatívne lepšie obstála 82.Výsadková divízia pri Nijmegene. Samotný vojaci tejto tenkej ceste nepovedali niak ináč iba PEKELNÁ DIAĽNICA. Samotný film je o spomenutej 1.Vzdušnej anglickej výsadkovej divízií – Červených diablov pod vedením R.E. Urquharta ( Sean Connery), ktorá mala za úlohu dobyť most v Arnheme. Úloha mala trvať dva dni a potom sa mali dovaliť pancierové vojska ,ale opak bol pravdou. Divízia prelievala krv každým dňom a pri sledovaní filmu si človek uvedomí ako miznú postavy z plátna ako napr: Gen.Sosabowski (Gene Hackman) . Ťažko je mi hodnotiť poctivú filmárčinu s množstvom hereckých hviezd pretože tento film patrí medzi kultové vojnové filmy ,ktoré sú natočené podľa skutečných udalostí počas 2.sv.vojny. Ak by mal niekto záujem dozvedieť sa viac o tejto operácii tak by si mal prečítať knihy od Franka Steera , Tima Saundersa alebo Donalda Burgetta priameho účastníka týchto dní. A na záver si myslím,že všetky kritiky sú neopodstatnené pretože tento film ma historicky výpovednu hodnotu , nie je to žiaden blábol a je perlou na filmovom nebi. RIP všetkým zosnulým účastníkom Market Garden!

Legenda o Janě (2009)

Fikcia alebo reálne žila? Podľa mňa na všetkom je zrnko pravdy a aj keď ju cirkev zaprela verím ,že tento príbeh sa ozaj mohol stať. Veď nakoniec pravda môže ležať vo Vatikáne a prečo potom vlastne vymysleli stoličku s otvorom?  Pokiaľ ide o pozadie filmu , exteriéry , interiéry a taktiež kostými až na malé odchýlky z historického hľadiska nie je čo vyčítať. Scénar poniektorí zvozili pod čiernu zem avšak také zlé to určite nie je . Tento film nebol nikdy reklamovaný ako veľkofilm o legende takže tu musíme čo sa týka kritiky trochu ubrať. Je to pekný historický film , kde pri sledovaní si človek dobre oddýchne a po skončení filmu si zapne počitač a začne hľadať fakty alebo zmienky o Jane na Wikipédii a iných serveroch. Herecké výkony boli v poriadku a určite tento film bol plný emócií. Takže suma sumárum kto ho nevidel nech si ho pozrie pretože sa to oplatí!

Létat jako pták (1984)

To je typ filmu ,ktorý mám rád. Alan Parker dal tomu filmu dušu a to dnes nie je pravidlom. Dráma kde hrajú hl. postavy Matthew Modine, Nicolas Cage, sa odohráva koncom 60-tych a zač.70-tych rokov počas Vietnamského konfliktu a práve tento konflikt stojí v pozadí tohto filmu. Neodohrávajú sa tu žiadne veľkolepé vojnové scény avšak aj keď tam nie sú prítomné, divák si uvedomí hrôzu prežitých zážitkov Ala a Birdyho. Jeden sa z toho čiastočne otrasie avšak druhý sa zmení. Po oslobodení alebo úteku zo zajatia prestane vnímať skutočný svet a chce sa stať vtákom o čom sníval už od malička. Dej filmu je rozdelený na tri časti v prvej sa zoznámime s chlapcami ktorý vyrastajú v americkom meste a užívajú si svoje sny a túžby napriek tomu ,že obaja majú iné priority . Druhá časť trvá iba chvíľu ,ale Parker do nej dal perfektnú myšlienku bolo to v okamihu keď Al odchádza do Vietnamu a Birdymu zahynie jeho obľúbený vták. Tretia časť sa vlastne odohráva už v ústave pre poruchy správania kde je Alovou úlohou priviesť späť Birdyho. Toto spočiatku vyzeralo ako Syzyfovská práca avšak v istom okamihu sa to zlomilo a vojnou poznačený veteráni začali útek za ″slobodou″ vetou CO JE ?

Ondine (2009)

Keď som siahol po filme ONDINE bral som ho trochu s určitou skepsou . Popravde nevedel som si Colina Farella predstaviť ako Írskeho rybára ktorý vyloví morskú pannu. Avšak po 10 minútach sledovania filmu ma to dobehlo a dostalo. Prírodné pobrežné scenérie sú dokonalé a keď som začal vnímať aj hudbu Sigur Rós k dokonalosti pozadia filmu tu už nechýba veľa. Dej filmu plynie v prirodzenom tempe bez rušivých scén. Colin Farell predviedol sympatický herecký výkon ktorý som mu uveril . Dej síce začal trochu dramaticky ,ale potom to bol už klasický príbeh zo života akých sú stovky. Hral otca , ktorý sa musí prebíjať sám ťažkým životom rybára ,kde môže utratiť iba toľko koľko mu dá more a popritom pomáha s výchovou dcéry ,ktorá sa utieka za fantáziou. Chvíľami aj on uverí tomu, že môže mať šťastie v osobnom živote avšak ako sa ukáže šťastiu musí každý výjsť v ústrety.

Ponorka (1981)

Das Boot – To slovné spojenie čo v nás evokuje? Milovníci hudby hneď majú v ušiach skladbu od U96 a filmový fajnšmekri? No najlepší a najúchvatnejší ponorkový film v dejinách kinematografie. Ak začnem písať superlatívy tak to môžem písať ďalšiu hodinu. Tento film sa však odlišuje od iných najmä svojou autentickosťou. Klaustrofobické scény na dne úžiny ešte aj dnes prinášajú nepriemné zimomriavky. Zápach nafty , spálený olej, dym to je priam cítiť z tohto filmu. Fascinujúce je aj to s akou odvahou a ideologickou zaslepenosťou sa vedeli popasovať vtedy ešte len chlapci vo veku 18 – 22 rokov s situáciami ktoré si absolútne nevieme predstaviť . Samozrejme , že aj oni sa občas zložili, ale už iba nastúpiť do ponorky chce odvahu. Vojna je svinstvo , prináša obete a tento film to zobrazuje v celej svojej nahote. Juergen Prochnow predviedol herecký koncert a myslím , že aj zahral svoju životnú úlohu.