Bitvy starověku (2009) (seriál)

Na jednej strane zaujímavé a podrobné informácie, ale na strane druhej je chabý pokus "zatraktívniť" dokument pridaním poloanimovaných súbojov v štýle "300". Keby však tie súboje aspoň vyzerali reálne, nič by som nenamietal, ale vidieť Caesara ako rúbe dvoma mečmi jedného nepriateľa za druhým mi príde dosť pritiahnuté za vlasy. 60%.

Demolition Man (1993)

Zaujímavý film. Hoci som pôvodne očakával poriadny akčný nášup, v ktorom sa ako ozvena prejavia staré dobré 80. roky, výsledný dojem bol trochu iný. Ako akčný film sám o sebe by veľa vody v tomto žánri nenamútil, ale za zobrazenie snáď najzábavnejšieho pohľadu na budúcnosť si tento film zaslúži aspoň určité hodnotové "odškodnenie". Fakt som sa úprimne pobavil a dojem mi nepokazil ani ináč dosť toporný príbeh. Obsadenie je fajn, hlavne mladá Sandra a pološialený Snipes. 70%.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Na to, že tento film je veľký finančný prepadák a tunajšie komentáre sú z väčšej časti negatívne a hanlivé, som sa prekvapujúco relatívne bavil. Hoci samotný fakt, že ide opäť len o infantilné sprznenie Verneovho diela uberá na mojom konečnom dojme, samotný príbeh bol celkom zaujímavý a zábavný. Obsadenie je celkom fajn, ale skôr v rámci vedľajších postáv, pretože hlavný hrdina v podaní Steva Coogana je podľa mňa castingový fail. Jackie Chan je stále zlý herec, ale jeho bojové umenie je stále pozoruhodné a dodáva filmu potrebnú akčnú zábavnosť. Nuž a nejde nezmieniť ani Arnieho mini rolu, ktorá bola asi najzábavnejšou v jeho kariére. 60%.

Johnny English se vrací (2011)

Hoci som dokopy nič výnimočné neočakával, aj tak som vcelku sklamaný. Prvý Johnny English je podľa mňa podarená komédia s množstvom dobrých gagov, ktorý využíva dramatickú dejovú líniu len ako doplnok. Tu je to skôr naopak, keďže väčšinu diania vo filme si uchvacuje tá "krimi" dejová línia a vtipné momenty, mnohokrát silené, sa dostávajú len do vedľajších polôh. Tretie pokračovanie by som neodmietal, ale tvorcovia by sa mali vyvarovať podobných chýb ako v tomto filme.

Drsný časy (2005)

Ako režijný debut to Ayer zvládol celkom dobre, hoci film má viacero nedostatkov jednak v rámci scenára a réžie, a taktiež vzhľadom na rozpočet to vždy nevyzerá stopercentne zvládnuté. Príbeh ako celok nie je nič extra, len prosté poflakovanie sa pár chlapcov mimo zákona, ale film pozdvihujú jednotlivé scénky a rozličné vychtávky a samozrejme excelentný výkon Ch. Balea, ktorému v niektorých chvíľach neverím, že toho psychicky labilného agresora len hral. 70%.

Zoolander (2001)

Súhlasím s názormi, že je to hovadina, ale určite sa neprikláňam k tomu, že táto hovadina bola aj zábavná. Stillerov zmysel pre humor v tomto filme dosiahol pre niekoho možno vrchol, ale mne tento film potvrdil, prečo tento človek patrí medzi mojich najmenej obľúbených hercov a komikov. Aj celý príbeh bol taký viac menej "vypatlaný" a skutočne zábavných momentov tu bolo len veľmi málo (ale našli sa), prípadné pozitíva možno vidím v parodickom nádychu na svet modelingu a v postave Willa Ferrela. 40%.

Kredenc (2014) (pořad)

Po piatich dieloch môžem bez výčitiek prehlásiť, že sa jedná o ďalší nevydarený projekt, ktorý síce dal dokopy zostavu ľudí, ktorí majú zmysle pre humor, čo dokazovali v iných, podstatne zábavnejších reláciách, ale tunajší "humor" proste nefunguje a keď sa v 25 minútovom diely zasmejem tak dva krát, a aj to len tak ledabolo, nemôžem byť pri hodnotení ústretový.

NON-STOP (2014)

Tri štvrtiny filmu sú napínavé jak sviňa, celý čas som horel nedočkavosťou z ďalšieho kroku a z ďalšieho jednania postáv. Moju myseľ už zahmlievala paranoja a podobne ako L. Neeson som upodozrieval každého druhého človeka na palube. Potom sa však niečo pokazilo. Logika začala upadať, postavy konali úplne iracionálne a celé to rozuzlenie bolo proste prapodivné a vôbec som si to tak nepredstavoval. Škoda, lebo tento film mal u mňa našliapnuté na plné hodnotenie, ale takto to bude o niečo menej, ale určite je pozitívne, že spolupráca tohto režiséra a Liama Neeson dáva vzniknúť naozaj pozoruhodným filmom, len to chce nabudúce popracovať na rozuzlení. 75%.

Avengers (2012)

Zrejme dosiaľ najlepšia vec od Marvelu, pretože dostať do jedného filmu takúto skvelú partičku hercov a postáv ktoré stvárňujú je určite požehnanie. Postavenie hlavných hrdinov je pritom vyvážené, nikto nemá ani príliš veľa, ale ani príliš málo priestoru a dokonca aj postavy bez vlastných filmov, teda Hawkeye a Black Widow, dokonale využívajú svoj priestor a sú príjemným prekvapením. Najlepšou postavou z marvelovského univerza stále zostáva Tony Stark alias Iron Man, ktorý v podaní R. Downey Jr. predvádza skutočné divy. Príbeh má dynamický náboj, stále nás zasypávajú šťavnaté a zábavné dialógy a hlášky, vzájomné súboje hrdinov sú výborné, nuž a záverečné apokalyptické mäso nepotrebuje komentár. Lenže v rámci sfilmovaných komixov mi to oproti takému "Temnému rytierovi" alebo "X-men" stále pripadá príliš infantilne odľahčené, a preto strhávam jednu, alebo skôr pol hviezdy. 80%.

Četa (1986)

Zo trojice najslávnejších "vietnamských" filmov (Apokalypsa, Čata, Olovená vesta) mám najradšej práve túto osobitú Stoneovu spoveď o vlastných zážitkoch z tohto konfliktu. Hociˇ "Čate" chýba trebárs silný existencionálny podtón alebo osudovosť vyplývajúca z psychologickej roviny, ktoré zdobili známy Coppolov, respektíve Kubrickov snímok, jej sila tkvie niekde inde. V tomto prípade tkvie v zdanlivo jednoduchej záležitosti, čo z človekom urobí vojnové peklo a ako sa s tým daná osoba dokáže vyrovnať. Zosobnenia týchto pocitov sa vo svojich rolách excelentným spôsobom zhostili Willem Dafoe a Tom Berenger, ktorých taktiež výborne dopĺňa Charlie Sheen v roli neskúseného nováčika. Scenáru a réžii nie je čo vytknúť, proste je vidieť, že Stone to naozaj zažil a každá scéna je do detailu premyslená a realisticky podaná, od tých najrutinnejších vojenských povinností, cez "krátenie" si času húlením, až po samotný kontakt s nepriateľom. Určite však nejde o oslavný film US Army, pretože tu sme svedkami, že ak jednotlivca vojnové peklo premôže, môže sa dopustiť brutálnych činov aj na tých najnevinnejších. 95%.