Tropická bouře (2008)

Ben Stiller vrací úder a po jeho přiliš nekvalitních komediích z poslední doby se vrací po Zoolendorevi opět za kameru a natočil nejšílenější komedii od Borata. A taky nejvtipnější. Ben Stiller nabízí komedii plnou odzbrojujících hlášek, nekoretních rejpanců do Hollywoodu, citací z filmu a taky plno dobrých akčních scén. Člověk se nenudí ani chvilku, hláška střídá hlášku a tempo filmu vás taky nenechá ani na chvilku vydechnout. Už počáteční trailery daly mé bránici pořádně zabrat, ale to jsem netušil,že budou v kontextu se zbytkem filmu patřit mezi to slabší. Ovšem i sebelepší hlášky a sebešílenější děj by vyšel prázdno nebejt herců. Všichni hrajou na 200% a já sám nevim koho vyzdvihnout víc. Jasný Robert Downey Jr. přitáhne nejvíce pozornosti už jenom tím jak vypadá, pravda ale že hraje fakt famózně a celý si to náramně užívá. Ben Stiller se ale rozhodně nenechal zastínit a předvádí další ze svých výborných výkonů. Jack Black měl z hlavní trojice sice asi nejméně prostoru, ale i tak za nimi v kadenci hlášek ničím nezaostával. A vedlejší postavy jsou taky labužnický. Tom Cruise tady má asi nejšílenější roli svojí kariéry, Nick Nolte má místo rukou háky, Matthew McConaghey chce nejvíc ze všeho zapojit své hvězdě satelit a Tobey Maguire hraje teplýho kněze. Stillerovi vyšel tenhle tah dokonale, celý to výborně odsejpá, výtečně baví a závěrečná akce je jak z toho nejlepšího válečnýho filmu (akorát ten střih v akčních scénách mi občas vadil). Prostě nejlepší komedie roku.

Rallye smrti (2008)

Totální bečkovej nářez, jak má být! Paul W.S. Anderson se konečně vzchopil a natočil jednoduchou akční pecku,která si na nic nehraje a chce vyloženě jenom bavit. A to se mu opravdu daří a fandové béček a Jasona Stathama budou chrochtat blahem. Zápletka je sice primitivní až hanba, ale co i jiného bychom taky od Andersona očekávali. A navíc je to tady úplně jedno. Mega drsnej Jason Statham tady řídí trochu vylepšenýho Mustanga, má vedle sebe sexy navigátorku a za sebou pernamentně střílícího Tyrese Gibsona. No a pak tu jsou i ostatní závodníci, ti ale budˇ lítaj vzduchem nebo jim někdo urve hlavu. Celý to je ještě víc anarchičtější a brutálnější než Soudný den a závody jsou jak z nějaký hodně bláznivý videohry (taky to má všechny potřebný prvky videohry). Prostě pravý akční výplach podle mého gusta a já se tentokrát nebojím dát plné hodnocení, protože takhle perfektně už jsem se u akčňáku dlouho nebavil a vůbec se za to nestydím. I love this game!!!

Guru lásky (2008)

Myersův styl humoru jsem nikdy moc nemusel, nevadil mi ale nikdy jsem mu nepřišel na chuť (jenom první Austin Powers je docela fajn). Tady už mi ale trochu vadit začal, protože jeho humor už je daleko za hranicí jakéhokoliv vkusu a většinu stopáže převládá trapnost. Mike Myers dělá držky, blbě se chichotá, dělá samý prasárný a celý to má asi působit jako dobrá bláznivá komedie plná vtipných scén. Ale nepůsobí to tak. Jasný, párkrát jsem se zasmál, ale to nebylo Myersovým přičíněním, protože to většinou byly scény, ve kterých se vyskytoval Justin Timberlake nebo ten trenér. Těch tam bylo ale dost málo a většinu času tu jsou jenom ty trapný Myersovy ksichty a Jessica Alba, která je úplně mimo. Příště ať se radši vrátí k tomu Austinovi,nebo ať radši netočí vůbec.

Dostaňte agenty Bruce a Lloyda (2008)

V době, kdy agent Smart plní v kině svou první bláznivou misi, vyšla na dvd mise jeho dvou kolegů vynálezců. A kupodivu to není taková katastrofa, jakou tituly direct-to-dvd většinou bývají. Není to sice megavtipný jako hláškující Carrel a je tam dost slabých míst, ale je tam taky překvapivě docela dost vtipných okamžiků. Navíc hlavní dvojice Masi Oka a Nate Torrence jsou sympaťáci a zachraňují co se dá a jejich vynálezy jsou docela fajn. Pobaví i camea z áčkového bratříčka (hlavně Anne Hathaway) a celý je to naštěstí až moc krátký na to, aby to začalo nějak extra nudit. Na Smarta to nemá ani v nejmenším, ale svůj účel to myslím splnilo.

Postal (2007)

Tak a Uwe je tu zase. Tentokrát nám chtěl předvést kontroverzní, politicky nekorektní a vtipnou komedii. No a zase se mu to nepovedlo. Je sice fakt, že dva tři nápady se tu překvapivě i našly, ale i ty Uwe zazdil v nějaké trapnosti co přišla potom. A co na tom, že si chtěl udělat tvůrce srandu i sám ze sebe, když to nakonec působí spíš opačným účinkem. Je to prostě demetní, příběh nemá logiku, všechny ty rádoby přemrštěné scény jsou trapné a já být příbuzný některé z obětí 11. září, tak ho snad zabiju. Prostě další shit, tentokrát s malým probleskem průměrnosti, ale pořád shit.

Krvavá neděle (2002)

Z dnešního pohledu už možná typická Greengrassovka. Jsou zde totiž poprvé přítomni jeho současné prvky jako je rozklepaná kamera, dokumentaristický styl natočení apod. To opět vyvolává sugestivní a autentistické pocity podobným těm z Letu č.93. Ovšem zde možná ještě navíc jedná o jeho nejosobitější film a je to na tom docela znát. Greengrass popisuje postoj a postup obou táborů a i když se o to místy snaží neutrálně, tak je jasné kdo za tuto památnou událost má největší zodpovědnost. Budete mít po skončení filmu zkrátka hodně pocitů a tento film ve mně bude asi hodně dlouho rezonovat. A po závěrečných titulcích jsem měl husí kůži.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Tohle je přesně akční komedie podle mého gusta. Plno hlášek, humornejch situací, slovních přestřelek a taky dost slušná akce. Většina z toho tady opravdu funguje a když se náhodou nějaká scéna nepovede, tak za ní následuje další, která vás úplně odrovná. Herci jsou taky dobře vybráni. Steve Carell potřeboval po svém trapném výkonu v Božském Evanovi nějaké pořádné nakopnutí a tady opravdu válí a u mě si napravil reputaci. Super je taky The Rock, i když má málo prostoru, Alan Arkin si svojí roli zjevně užívá a Anne Hathaway je tady hlavně přes krásu a to docela funguje. A fajn jsou i camea Billa Murrayaho a Jamesa Caana. Tenhle film mě prostě příjemně překvapil, má všechno co by akční komedie měla mít a celý to perfektně šlape.

Venkovský učitel (2008)

Bohdan Sláma opět dokazuje, že úplně jinde než většina tuzemských režisérů. I tento film útočí především na city a velmi se mu to daří. Postavy vás totiž osloví, chápete jejich vnitřní pohnůtky i všechny jejich problémy. A po herecké stránce je to také bezchybné. Pavel Liška pod Slámovým vedením předvádí opět jeden ze svých nejlepších výkonů. Debutující Ladislav Šedivý je výborný a má talent, Bydžovská také nic nezkazí a zaujme i Daniel s Voříškovou ve vedlejších rolích. Prostě Bohdan Sláma opět přesvědčil o svých mimořádných kvalitách a já jsem velice zvědav na jeho další počin.

Já a moje příšera (2007)

Docela slušná dětská podívaná, u které se možná docela zabaví i dospělí. Lochneska je správně roztomilá, Ben Chaplin má potřebné charizma a celé to docela rychle uteče. Akorát ten hlavní capart mohl být trochu talentovanější a ne se tvářit tak vypatlaně.60%

Nikdy to nevzdávej (2008)

Takovouhle teenagerskou oddychovku čas od času potřebuju a tahle má všechny potřebné ingredience. Je to hloupé a naivní, ale ví to o sobě a pokouší se z toho vydolovat (nebo v tomhle případě spíš vykopat) co nejvíc. A daří se to. Ti dva rváči sice vypadají jak hezouni z bravíčka, záda jim ale kryje mega cool Djimon Hounsou a půvabná Amber Heard. Bitky mají ty správný grády, hraje k tomu ta správná hudba a celý to opravdu připomíná ty starý dobrý 80ky, protože to má všechny ty klišé. Akorát je to celý více videoklipovější. Ale na mě to prostě fungovalo.