Zakázané království (2008)

O filmu, ve kterém se setkají Jet Li a Jackie Chan snili jejich fanoušci už pěknou dobu. Mohli si vybrat ovšem lepší projekt, než rodinnou podívanou. No ale co, aspoň že už to je. Mohlo totiž být mnohem hůř, protože ohlášení režiséra příšerného Strašidelného domu ve mně ze začátku vyvolalo děsivou reakci. Nakonec se ale rejža trochu převdedl a nabídl nám vcelku příjemnou podívanou s velmi dobrou choreografií. Jackiemu a Jetovi to kope pořád stejně dobře a při akčních sekvencích film dobře utíká a prominete mu i slabší dějovou linii. Scény, kde se nebojuje už jsou malinko horší a zvlášť někdy v půlce to byla trochu nuda, ale pak se to zase zvedlo a závěrečná bitva byla parádní. Jenom ten Michael Angarano mě chvilkama iritoval, duo Jackie-Jet mi to ovšem dokázalo vynahradit. Vcelku je to takový neškodný průměr, který ovšem fanoušky zmiňovacích bijců potěší, zvlášť pokud viděli jejich předchozí snímky (War a Rush Hour 3).

Kladivo na čarodějnice (1969)

Depresivnější a tak mrazivý film v české kinematografii asi nenajdete. Mrazilo mě v zádech od první do poslední minuty, herecké výkony byly vynikající a z toho inkvizitora budu mít noční můry. Opravdu mistrovské.

Poslední plavky (2008)

A já jsem si pořád naivně i po těch zdejších negativních komentářích myslel, že by to mohlo aspoň trochu dobrý. No a zase jsem se spletl. Pár hlášek tam sice Čtvrtníček pronese a Hrušínskej si to evidentně užívá, ale to je tak všechno. Zbytek je opravdu hodně dlouhá a utahaná nuda u rybníka, kde Polášek furt blbě čumí a supersumec co žere psy. Tahle letní komedie se vážně nepovedla.

Street Kings (2008)

Další film Davida Ayera o ne zrovna poctivých policajtech v ne zrovna bezpečných čtvrtích L.A. A zase se mi to zdá o kousek lepší. Ayerova režie je totiž čim dál lepší, točí agresivněji a přidává na tempu. U Drsných časů jsem se např. chvilkama i nudil. Tady ovšem ne, protože se pořád něco děje a celý to strašně uteče. Atmosféru vystihnul taky dobře, ale to už se povedlo v již zmiňovaných Časech. Je tu také o trochu více akce a ta se mu taky docela vydařila. Dalším plusem je vydařené herecké obsazení. Keanu Reeves takovouhle roli docela potřeboval a je hezké se koukat na jeho věčně naštvanej ksicht. Forest Whitaker je také výborný a jeho slovní přestřelky s vynikajícím Hughem Lauriem jsou super. A Chris Evans ve vedlejší roli také nic nezkazí. Zkrátka ta správná poctivá kriminálka o zkorumpovaných policistech, na které má Ayer zjevně talent. Už by ale mohl také zkusit jiný žánr.

Speed Racer (2008)

No jo, byl to vážně nářez! Nečekal jsem, že se mi to bude líbit tolik. Wachowski mají anime evidentně dost nakoukáný a je to vidět. Od prvního do posledního záběru vypiplaný, vizuálně dokonalý, ale rozhodně ne pro každýho. S klasickým anime to má hodně zachytných bodů a jejich příznivci budou nejspíše vrnět blahem. Já vrněl blahem hlavně u závodů. Ty jsou tak nabušený, že jsem mnohdy jenom koukal s otevřenou pusou (zvláště u toho posledního závodu). V závodech se totiž pořád něco děje. Auta litaj vzduchem, střílej po sobě a vybuchujou v různých pestrobarevných barvičkách. A nad nima lítá roztomilá Christina Ricci ve svý helikoptéře. No a to se dostávám pomalu k obsazení. Emile Hirsch je super a stejně tak Mathew Fox, kterýho mám čím dál radši. John Goodman hraje po delší době hodně dobře a Susan Sarandon si to taky užívá. No a jediný postavy, který mě vysloveně štvali, byl ten protivnej kluk s tím opičákem. To byla asi jediná kaňka na jinak kulervoucím filmu. I tu jsem ale ochoten přehlédnout, protože musím brát v potaz, že je to točený pro děti a těm se bude kluk s opičákem hodně líbit. Prostě vynikající film, který si užijou jak děti, tak dospělí. P.S.: Dabing se překvapivě dal vcelku přežít a nebyl tak protivnej. P.P.S. : Na podruhý je to ještě lepší, už i to opičí duo mi tam sedlo.

10 000 př. n. l. (2008)

Scénář je tak naivní a blbý, až je to celý zábavný. Kdejakej historik u toho bude asi trpět, ale mně ty nesmysly ve výsledku tolik nevadily. No v jakým jiným filmu naleznete pohromadě mamuty, stavění pyramid a mnoho dalšího. Roland Emmerich si sice není tolik jistý, jako když má po ruce Manhattan a může ho ničit, akci ale umí pořád natočit parádní. Nebyl to tedy nakonec takový průser, jaký jsem čekal. Rychle to plynulo, akce bylo dost a já jsem celkem příjemně pobavil.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Jedno z těch pokračování, u kterýho jsem věděl co mám čekat. Prostě že to bude stejnej průměr jako jednička. A opravdu jsem skoro to samý taky dostal. Scénář mi sice přišel ještě horší, než v případě jedničky, ale jinak zůstalo všechno stejné. Režie je průměrná, akce moc není a herci si jenom vydělávají na nájem. Ale na druhou stranu ještě že má Cage tuto sérii, aspoň si zde vždycky po všech těch Ghost Riderech a Rituálech napraví reputaci. 60%

Alvin a Chipmunkové (2007)

Tak tohle bylo vážné peklo! Hrozně digitální veverky (nebo chipmunkové, mně je to fuk) tady hodinu a půl protivně skáčou, všechno rozbijej, hrozně mluví a navíc příšerně zpívaj. Takhle hrozný písničky jsem snad ještě neslyšel, to si radši pustim Šmouly. A do toho všeho navíc pobíhá Jason Lee a zabijí zde svůj komediální talent. Ne tohle fakt už ne. Chápu sice, že je to pro děti, ale je to vážně hrozně nesnesitelný. Timu Hillovi (režíroval i druhého Garfielda) bych už nikdy kameru do ruky nedával.

Horší než smrt (2007)

Taková malá, nenápadná britská komedie plná černého humoru, které mě hodně překvapila. Bavil jsem se od začátku do konce. Scénář je totiž vynikající plný výborných dialogů a situací, u kterých se prostě nemůžete nesmát. Navíc obsazení je fakt vydařené a je taky velkým plusem filmu (možná jenom ten Ewen Bremmer zůstal trochu nevyužit). Prostě skvělá černá komedie, která pobaví za každé situace.

Spalovač mrtvol (1968)

Opravdu jeden z vrcholů českého filmu. Mrazivý výkon Rudolfa Hrušínského, bezchybná kamera a střih. No prostě tomuto filmu se nedá snad nic vytknout. Kéž by se u nás tak kvalitní filmy točily i dnes.