• Western

Kurýr 3 (2008)

Uf. Ešte podstatne stupídnejšie a nelogickejšie než prvé dva diely. Ani tie nemám veľmi rád, ale v porovnaní s touto demenciou je aj dvojka pohodová nadhľadová zábava. Hlavný problém Kuriéra 3 tkvie v tom, že sa tvorcovia pokúsili o vážnejší, realistickejší a temnejší tón. Prvú polhodinu je to celkom sympatické, potom vypukne romantická línia. Zamilovaný Frank? C´mon!!! V Megatonovom podaní má poľudštenie "transportéra" podobu rozvláčnych, nudne nasnímaných dialógov Franka s chutnou, ale čím ďalej otravnejšou ukrajinskou pehaňou. Pri scéne Frankovho striptízu a následného intímneho zblíženia som mal chuť natiahnuť si na hlavu papierové vrece, tak trapne mi bolo. Viac chémie je aj na stretnutí Ochrancov Zeme. Dve hviezdičky sú za solídne akčné scény a tradične kvalitnú bojovú choreografiu.

Babylon A.D. (2008)

Mathieu môže štúdio Fox zo zničenia svojho filmu obviňovať koľko chce, z tohto sa nevyvlečie. Áno, zostrih z R na PG-13 urobil z akčných scén zmätený a nezáživný bordel a zo záveru obrovské WTF (predpokladám, že tam ešte malo byť vykynoženie šéfstva Cirkvi, to asi americkí producenti neprežreli), ale ten film je celkovo taký bullshit, má tak zle napísané dialógy, taký nedostatok atmosféry a tak zle zrežírované scény, že ani u prípadného director´s cutu neverím vo vyššiu kvalitu. Škoda, Vin na to stále má, Michelle je sympatická a na tej zázračnej dorastenke je radosť okom spočinúť.

Slavní jezdci (1965)

„Mŕtvy Indián, dobrý Indián“. Peckinpahov scenár, dobrý scenár. Áno, príbeh sa drží tradičnej schémy „vojenských príbehov“ (zostavovanie jednotky, zoznamovanie sa s postavami, výcvik, milostný trojuholník + prehlbovanie priateľstva medzi sokmi, bojové nasadenie, hrdinské obete...), ale bohato to vyvažuje šťavnatými postavami a dobre napísanými dialógmi. Z obsadenia som okrem mladého Jamesa Caana nepoznal ani jedinú tvár, ale herecké výkony sú bez výhrad. K tomu krásne ženy, sem-tam slušná hláška a výborne natočené bojové scény – proste veľmi fajn vojnový western, ktorý (hoci mená sú zmenené) zobrazuje nešťastnú bitku pri Little Big Horn.

Jezero smrti (2008)

Scenár nie je celkom "čistý" (tradičné hororové blbé jednanie niektorých postáv), ale gradácia od nervozity (prvá polhodina) k napätiu (druhá polhodina), obhrýzaniu nechtov (zvyšok) až k depresii (po filme) funguje bezchybne. Francúzske Frontiéres je síce ešte intenzívnejšie a prerod hlavnej hrdinky na killerku je tam presvedčivejší, ale ako pohľad Britov na prehnane chránené práva detí, ktoré "nevedia, čo od dobroty", je to naozaj zaujímavé a k veci.

Zack a Miri točí porno (2008)

"Let us fuck!" Zábavné? Ale áno. Miestami veľmi. Ale Kevin už sa opakuje ako poškriabaná platňa a ďalší film v štýle "roztomilá romantika zamaskovaná do prasačín a záplavy f-words" už svet asi nepotrebuje. Hlavne keď scény, v ktorých hrdinovia prestanú kliať a začnú sa skutočne zaoberať vzťahmi, sú omnoho pôsobivejšie a lepšie natočené než fóry typu "pornoherečka si análnym sexom lieči zápchu a kameraman to točí z podhľadu".

Rallye smrti (2008)

Andersonovi by už mal konečne niekto povedať, nech sa vykašle na písanie scenárov. Ako režisér to dokáže parádne roztočiť, tento film je toho dôkazom, ale človek si kvôli tej vizuálnej akčnej žranici musí vytrpieť všetok ten stupídny dej. Death Race totiž nie je vedome blbý ako Doomsday, Anderson sa zjavne snaží o niečo viac, ale nejde mu to. Nejde a nejde. Je to škoda, lebo dokonca aj vážne scény, keď Statham dumá nad fotkou svojej dcérky, majú v Andersonovom režijnom podaní niečo do seba. Len tie drísty, tie to všetko posielajú pod fialky.

Prci, prci, prcičky: Spolek Beta (2007)

Soft porno (to myslím úplne vážne), tváriace sa ako pokračovanie slávnej teenagerskej komédie. Prvé kozy a oholená šuška sa na vás vyvalia už asi v tretej minúte filmu a potom už je to len "o tom jednom". Áno, asi trikrát som sa zasmial (ruská ruleta z Lovca jeleňov tu má mimoriadne humusácku modifikáciu), inak zúfalstvo. Ale ako tu už bolo viackrát spomenuté - ako film k hromade chľastu s kamošmi je to ideálne.

Oni (2008)

Strata času. Niet v tom štipky logiky a pre mňa osobne ani napätia. Úvodná polhodina je ešte ako-tak pôsobivá, ale neustále sa zjavujúci a miznúci bubáci v maskách postupne stratia na svojej tajomnosti a strašidelnosti a stanú sa z nich len otravní a nudní pandrláci. Po hodine už si budete želať, aby konečne prišiel producent, vyhodil toho neschopného režiséra a zvyšok filmu zveril nejakému francúzskemu mäsiarovi. Ten rádoby šokujúci záver by mal možno v podaní á la Hranice smrti slušnú šťavu, takto je to len zúfalo bezkrvné zavŕšenie rovnako suchého filmu.

Kašlu na lásku (2003)

Vtipné, svižné, šarmantné, sexy, výborná štylizácia... a potom začne byť v druhej polovici tých prekáračiek priveľa a vy si uvedomíte, že to medzi Ewanom a Renée vlastne veľmi neiskrí. A potom už len čakáte, kedy to konečne skončí.

Batman začíná (2005)

Veľká komiksovo-psychologická paráda... hoci ten Temný rytier je fakt o triedu lepší. Človek to spozná podľa toho, že keď si dnes BB pustíte, najlepšou scénou je záver, v ktorom Gordon ukáže Batmanovi žolíka. Hneď máte chuť pustiť si dvojku.