• Western

Spider-Plant Man (2005) (TV film)

Ale hej, dalo sa to. Síce je tam veľa trápnej hlušiny, ale tých pár vydarených gagov skutočne stojí za to (Bat-Clio vládne)...

Arn (2007)

Nuž, severania sa veľmi po vrecku neplesli. Vyzerá to televízne, dobovú atmosféru to má len chvíľami, celé je to ukrutne rozťahané (z toho filmu sa dalo vystrihať 40 minút bez toho, aby akokoľvek utrpel) a skladateľovi by som za to kopírovanie Pána prsteňov zlomil dirigentskú paličku. Na druhej strane, príbeh je fajn (rytiersko-dobrodružná klasika), má to dobré kostýmy a zbrane a režisér sa naozaj snaží, takže je to v rámci možností vizuálne na úrovni a akčné scény, keď už sa vyskytnú, tiež nie sú na zahodenie. Keby to bola produkcia Hallmarku, nadšene tlieskam, ale koprodukčná adaptácia švédskeho bestselleru by si zaslúžila viac. Napr. Bathory to samozrejme po všetkých stránkach strčí do kešene, ale vedľa novodobých ruských veľkofilmov typu 1612 alebo Sluga... je Arn veľmi, veľmi chudobným príbuzným.

Mučedníci (2008)

Mierne sklamanie. Hodinu je to výborne natočený a netradične komponovaný horor s vysokým faktorom "čo to všetko znamená a kam sa to bude uberať ďalej?". Gore síce neoslní (deti považujúce Twilight za napínavý horor asi zvracajú, nás, čo sme vyrástli na úchylných Talianoch, trocha práce s brokovnicou a žiletkou a jedna hlavička rozfašírkovaná kladivom rozhodne nezaskočí), ale technicky je to bezchybné. Potom však príde zvrat, ktorý sa snaží tváriť sofistikovane, ale v skutočnosti je postavený na dosť primitívnom, ba absurdnom nápade ("Pozrite na ich oči.." - no tak!!!). A nasleduje polhodina nudného torture porna, ktoré by snáď zaujímavejšie natočil aj Eli Roth. Škoda. Ako hrátka s jednoduchým "prišli sme sa pomstiť tým úchylom" by ma to asi uspokojilo viac než tieto pokusy o hĺbkový presah.

Město Ember (2008)

Zaujímavé, svižné, napínavé. A vzhľadom na to, čo nám žáner detskej SF/F v posledných rokoch ponúkal, aj osviežujúco originálne. Úprimne, bavilo ma to viac než všetky Narnie a Kompasy dohromady. Hlavní detskí predstavitelia sú výborní a na rozdiel od väčšiny žánrových rovesníkov aj veľmi sympatickí. K tomu si Murray a Landau strihli zábavné vedľajšie postavy. Nebyť vlažného záveru, ktorému by veľmi pomohlo niečo drahšie a veľkolepejšie, išiel by som s hodnotením ešte vyššie.

Hodný, zlý a divný (2008)

Možno najpoctivejší spaghetti-western od čias, kedy Franco Nero ako Keoma vyprevadil žáner do hrobu. Okorenený tým, že sa neodohráva v mexickom pohraničí, ale v Japoncami okupovanom Mandžusku. To ale nestačí, aby som hýkal nadšením. Zhruba v polovici filmu (pri už asi tretej prestrelke na trhovisku - to tú dekoráciu museli naozaj využívať tak dlho?) som si už vravel, že tej vystrieľanej munície je priveľa a nápadov naopak primálo a že ak sa niečo nezmení, začnem sa vážne nudiť. Našťastie vzápätí sa filmom začali mihať náznaky naozajstného deja, nastúpila japonská armáda a reči o nezávislosti. Skrátka to začalo dávať zmysel. Samozrejme to nenabralo také rozmery ako v leonovskom predobraze, ktorý sa v druhej polovici preklopil z čisto zábavného westernu na takmer protivojnovú drámu, ale predsa len to vyhnalo film nad priemer. Predzáverečná naháňačka na púšti je nadupaná, hlavne etuda na tému "jeden strelec proti celej japonskej divízii". Nakoniec je to slušných 7/10, ale pôjdem dole, pretože druhýkrát by som ten film už nezvládol.

Rande na jednu noc (2008)

Trochu uťahaná a chvíľami zakopávajúca, ale inak veľmi príjemná teenagerská romantika "s ľudskou tvárou". Nad priemer ju dvíhajú sympatické vedľajšie postavy a výborný ústredný pár, ktorému som veril každé zaváhanie i každý zamilovaný pohľad. Kat Dennings je neodolateľná. 7/10

The 81st Annual Academy Awards (2009) (pořad)

Indická čokoláda, teplé mlieko a Austrálčan, čo hral v austrálskom filme nazvanom Austrália. Prvýkrát v živote som sa rozhodol sledovať priamy prenos a... dostal som síce svižnú, ale nie príliš zábavnú trojhodinovú reklamu na X-Men Origins: Wolverine a High School Musical. Nič proti, Hugh bol so svojím šarmom, elegantným vystupovaním, drvivo dobrým vzhľadom a suverénnymi speváckymi a tanečnými číslami živou vodou večera. Bravo! Zvyšok už si taký potlesk nezaslúži. Odovzdávanie hereckých kategórií považujem za nešťastne poňaté, chlapi to ešte ako-tak zvládali (Cuba rules), ale u žien to bolo odporne patetické a všetky sa tvárili, akoby odovzdávali Nobelovku za liek proti rakovine. Bolo mi trápne. Ďalšie postrehy: Výsledky boli zúfalo predvídateľné až na jedno nepríjemné prekvapenie (Penn). Blackove a Stillerove fóry šli mimo, Rogen a Franco a hlavne Steve Martin ich s prehľadom prevalcovali. Will Smith dokázal vydolovať vtip aj z breptu. Chris Nolan len smutne zízal z davu. Ďakovná reč Heathových rodičov nedojala (už to proste vyšumelo), naopak hlas Paula Newmana menil kameň na maslo. Angie a Brad ako najlepšie vyzerajúci pár večera žiarili, no aj tak ich dokázala zatieniť bezprostredná radosť indickej tlupy pri každej ďalšej soške. Už len kvôli nim som to Milionárovi prial. No a Danny Boyle sa celý čas zoširoka usmieval a dal najlepšiu ďakovnú reč. Bodaj by aj nie. :-)

Úpis (2005)

Dejovo bohatá a vizuálne úchvatná rozprávková fantasy, ktorá má zásadný problém - tá lavína deja a trikových zázrakov je taká mohutná, že pod ňou hynú emócie. Ale aj napriek tomu, že objektívne nemôžem dať vyššie hodnotenie, je to rozhodne pozoruhodný film. Ak máte radi fantasy, odporúčam.

Městečko South Park: Říše fantazie (2008)

Toto bolo poslabšie a som rád, že z toho Matt a Trey neurobili druhý celovečerák, ako pôvodne plánovali. Je to slušný námet na jednu epizódu, v troch už je to priam neznesiteľne rozťahané (running joke s lízaním Cartmanových gulí vôbec nefunguje). Hoci... kde inde uvidíte, ako Ježiš zabije Pinheada a votrelca a Pepek Námorník dá nakladačku Darth Maulovi? :-)

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Zďaleka nie také slabé, ako to vyznieva z tunajších komentárov a hodnotení. Iste, z kina by som odchádzal nespokojný, ale na DVD som s hrdinami mojej mladosti, keď Akty X boli bezkonkurenčne najlepším seriálom na planéte, strávil veľmi príjemný večer. Problém je v tom, že XF:IWTB nie je to, čo 95% z nás čakalo. Namiesto nadupaného nadprirodzeného thrilleru o poľovačke na bubáky nám totiž stará banda servíruje takmer komorný, v každom okamihu láskyplne natočený, atmosférický, psychologicky prepracovaný a hlavne výýýborne zahraný ponor do súkromia Dany a Foxa. Nuž a tá mysterióznom zľahka šľahnutá kriminálna zápletka je tam len ako korenie. Nie je to strhujúce, ale v závere tomu nechýba napätie a určite to nie je zle napísané a nezaujímavé. V seriáli by to patrilo k najdospelejším epizódam.