• Western

Edith Piaf (2007)

...alebo ako "doplnková kráska" Marion Cotillard urobila zo všetkých súčasných anglo-amerických oscarových herečiek len afektované dedinské ochotníčky. Ten film má svoje nedostatky, ale už len kvôli jej fenomenálnemu, strhujúcemu hereckému výkonu (vlastne nie, to nie je herecký výkon, to je PREVTELENIE) je to úchvatná záležitosť. Pravda, hneď po skončení filmu som rýchlo strčil do DVD prehrávača Dobrý ročník, aby som sa presvedčil, že Marion je stále pomilovaniahodná ako predtým. :-)

Kletba zlatého květu (2006)

Zhang Yimou rozhodne nešliapol vedľa. Tak, ako sa Klan lietajúcich dýk výrazne líši od Hrdinu, tak je celkom iným typom historického spektáklu aj Zlatý kvet. Hneď na úvod treba pristúpiť na fakt, že sa nejedná o akčný kung-fu film s preskakovaním striech (hoci aj na také veci dôjde) a že tá úchvatná davová bitka, na ktorej sú postavené trailery, je až celkom na konci. Kliatba je predovšetkým antickou tragédiou v pompéznych (fakt POMPÉZNYCH) čínskych kulisách. Nie je to príbeh plný šermovania a kopania, ale intríg, sprisahaní, zrád a čajov plných jedu. Yimouov jasný zámer dať do kontrastu všetku tú vizuálnu nádheru a palácový prepych s temnými prúdmi, ktoré tečú pod povrchom, je zvládnutý dokonale a asi najlepšie ho vystihuje záverečné "upratovanie po bitke" (geniálna scéna). Na jednej strane chladné, strohé tváre, v ktorých sa pocity odrážajú len minimálne (Gong Li je v tom skvelá), na strane druhej divoká krútňava vášní, ktorá vyvrcholí strašným masakrom. Splete vzťahov a motivácie postáv sú napriek tomu zámernému emocionálnemu minimalizmu vykreslené dokonale. A najlepšie je, že sa celá tá vyhrotená dráma vôbec nestráca pod opulentnou a fascinujúco pestrofarebnou vizuálnou stránkou. Obe majú v príbehu svoje jasné miesto, niet tu jedinej samoúčelnosti. Skvelý film.

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Tak som sa dozvedel, že moje obľúbené Vtedy na východe je vlastne drzá kópia tejto klasiky, akurát katanou švihajúceho Mifuneho nahradil kungfujúci Jackie a hláškujúceho Bronsona hláškujúci Wilson. To sú mi veci. Krvavé slnko je solídne natočená, výborne zahraná (Bronson a Mifune sú skvelá dvojica a Delon je prekvapivo hnusný záporák) a obstojne odsýpajúca divokozápadná road-movie. Celý film som koketoval dokonca až s 5 hviezdičkami, ale zážitok mi pokazili tí fakt stupídni "parochňoví" Indiáni v závere.

Zbouchnutá (2007)

Na jednej strane veľmi sympatická ústredná dvojica, davy úžasných vedľajších figúrok (vrátane tých štekových - milujem vyhadzovača v diskobare, personálnu pracovníčku z televízie a v podstate všetkých gynekológov), množstvo tučných hlášok a fakt nezabudnuteľných vtipných scén ("Ja nemám zápal očných spojiviek. Som len totálne zhúlený."; "Keď si vracala, vyzerala si ako zomierajúci Jabba Hutt."). Na strane druhej nulová erotická chémia ústrednej dvojice, citeľne nižšia frekvencia gagov ako v geniálnom 40-ročnom panicovi a zbytočne premrštená stopáž (takú ságu z toho naozaj robiť nemuseli, kľudne by som vysekal 20 minút blbostí s výletmi do Las Vegas a podobnými zbytočnosťami). Napriek akýmkoľvek výhradám je to výborná komédia, ktorá posiela "generačné filmy" Kevina Smitha do hrobu. A vôbec, všetci by sme mali Juddovi Apatowovi fajčiť brko za to, že aspoň niekto na tejto planéte ešte dokáže natočiť skutočne zábavnú komédiu. Tých debilných paródií typu Scary Movie a Epic Movie už mám vážne po krk.

Andělé v Americe (2003) (seriál)

Banda židovských a mormonských buzíkov a frustrovaných ženských na seba kričí, zdochýna na AIDS, halucinuje, pácha samovraždy a popri tom neustále zdĺhavo drísta o zhubnosti rasizmu a pravicovej politiky. Proste definícia intelektuálneho shitu ;-). Vydržal som sa na to dívať len vďaka tradične excelentnému Al Pacinovi. Každý jeho výstup diváka dokonale uzemní - je v úlohe právnika ("heterosexuála, ktorý zhodou okolností spáva s mladými chlapcami") snáď ešte diabolskejší ako v Diablovom advokátovi. Hodnotiť vlastný zážitok, tak je to za slabšie 3, objektívne dávam 4, pretože niečo s takýmto stupňom náročnosti sa medzi súčasnými televíznymi seriálmi naozaj nevyskytuje.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

Pre milovníkov bombastickej sci-fi estetiky (ku ktorým sa radím) a dravej anime akcie (tam už je to u mňa diskutabilnejšie) absolútne úchvatný zážitok. Nie som hráč, takže som sa asi polhodinu urputne snažil zorientovať v deji a zachytiť aspoň náznaky košatého, epického backgroundu FF - a potom som sa na to jednoducho vykašľal a naplno si užíval pohľad na ultranadupaného borca, ktorý na svojej bombovej futuristickej motorke, z ktorej sa frajersky vysúvajú držiaky na parádne obrovské (fakt OBROVSKÉ!) meče, jazdí úžasnými scenériami postkatastrofického sveta a v dych vyrážajúcich, výborne "zrežírovaných", brilantne "nasnímaných" a špičkovo animovaných akčných sekvenciách sa mláti s inými nadupanými borcami s veľkými mečmi (a veľkými búchačkami) a orginálne dizajnovanými monštrami. Pre priaznivcov anime a počítačových hráčov povinnosť. Súboj s lietajúcim netvorom v kulisách zničeného mesta je väčší náhul ako záver Transformers.

Hvězdný prach (2007)

Tomu filmu sa dá vytknúť to i ono - premrštená stopáž, potkýnavé tempo (bombastická, veľmi dramatická hudba občas zachraňuje situáciu tam, kde réžia začína byť silne zadychčaná), lacná výprava, nekvalita niektorých trikov či vyložené vizuálne podvádzanie, smrdiace chýbajúcimi peniazmi (premena sedliackeho junáka na capa) a vôbec, už som z toho neustáleho chodenia postáv hore-dole po kráľovstve začínal byť vážne utrmácaný. LENŽE... Popri všetkých tých nedostatkoch a hluchých miestach Stardust stále obsahuje také množstvo vydarených, nápaditých a skvelými gagmi nabitých scén, že je v konečnom dôsledku dokonale neodolateľný. Imf vo svojom komentári tvrdí, že na film si už koncom roka nikto nespomenie - ja si naopak myslím, že užívajúci si Bobby a Michelle, obetovanie zvieratiek, make-up Ruperta Everetta, čelný stret capka-krčmára s jednorožcom, Shakespearovo vyjednávanie o cene bleskov, otrávený biskup, Lamiino spadnuté ňadro, neuveriteľný záverečný súboj Tristana s polámaným princom (ako to natočili?!) a hlášky typu "Ať tě ta děvka neutahá!" urobia z Hviezdneho prachu sice nenápadnú, ale aj tak milovanú a nestarnúcu klasiku. Keď tak o tom rozmýšľam: videli sme od Pána prsteňov lepšiu fantasy?

Třináct dní (2000)

Nezaobišlo sa to bez pátosu (Kennedy: "Ako ma môže kongres prinútiť, aby som vydal rozkaz k zmareniu miliónov nevinných životov?!") a občasného polopatizmu a zjednodušovania, ale aj tak je to veľmi solídne napísaná a šmrncovne zrežírovaná dráma, ktorá napriek nemalej minutáži ani chvíľu nenudí. A Costnerovi táto úloha sadla.

Nuda v Brně (2003)

"Na lečo se vykašli, udělej řízky." Jeden z najmilších filmov o láske a prvom sexe vôbec. Zároveň jeden z mála znesiteľných českých filmov prvej dekády 3. tisícročia. "Hele, nohy!" :-)

Válka policajtů (2004)

Jeden z mála (ak nie jediný) moderných francúzskych krimithrillerov, ktorý nerobí hanbu starej drsnej škole žabožrútskej kriminálky. Precízne premyslené, sústredene natočené, výborne zahrané a s príjemne nehrdinským, ale dostatočné zadosťučinenie poskytujúcim záverom. Na DVD je strašne zábavný bonus o výbere zbraní do filmu - režisér a pár hercov v zbrojnici je v podstate to isté ako malí chlapci v hračkárstve. :-)