Kletba bratří Grimmů (2005)

Působivý úvod filmu, kdy se ukáže, že vymítané obludy jsou jen jako, kulisy a atrapy bratří Grimmů. Následuje historka o kouzelných fazolích a k jaké tragédii vedlo v dětství uvěřit na čáry a kouzla. V tu chvíli jasných 5 hvězd! A pak do příběhu vletí „skutečné“ čarodějnice a já jsem se jen chytal za hlavu: "Co to sakra má být?!" To si měl Terry Gilliam rozmyslet, co vlastně chce točit. Jestli syrovou baladu ze skutečného života, kdy vše nadpřirozené existuje jen v hlavách (chudých a nešťastných) lidí, nebo zda chce točit jen obyčejnou pohádku, byť v zajímavých kulisách. Zřejmě sám nevěděl, co vlastně chce.

Kapitán Phillips (2013)

Slabším divákům by film mohl způsobit mořskou nemoc. Chytrolínům zase epileptický záchvat – při vztekání nad tím, že posádky nákladních lodí nemají zbraně. Jistě, shodit jim žebříček, postřílet černoušky, vždyť na tom nic není, že? Tak si zajďete někdy na střelnici a tam se párkrát proběhněte před terči, do kterých ostatní střílí, jo? Skutečné zbraně jsou totiž trochu jiný level, než ty paintballové... To není legrace ani pro profi vojáka, který to má ve smlouvě, strkat hlavu mezi letící kulky. A námořníky-civilisty, organizované v silných odborech, ty dá práci přesvědčit i jen k pouhému stříkání hadicemi. A ne aby si hráli na Ramba a stříleli po zfetovaných Somálcích. Kteří, na rozdíl od námořníků z bohatého světa, nemají co ztratit! Mě se film líbil a Tom Hanks v závěrečné scéně na ošetřovně, to sedlo. Velmi působivé.

Pí a jeho život (2012)

Že je život pes, to už vím dávno, stejně jako každý jiný trosečník ve člunu uprostřed nekonečného oceánu, ať už s tygrem či bez. Očekával jsem zážitek roku, ale byl jsem trochu zklamán. Pro mě to chtělo míň času ztrácet marnou (sebe)drezúrou té kočkovité šelmy a ušetřený čas věnovat aspoň pár živým scénám s kuchařem - při tom vzpomínání na druhou verzi příběhu. Ale za ty božské kulisy, za potopení lodi, působivé jak v Titaniku, a taky za Richarda Parkera si to své čtyři hvězdy rozhodně zaslouží.

Forrest Gump (1994)

„Utíkej, Forreste, utíkej!“ Vlastně neutíkej, už stejně nemáš kam. Už jsi doběhl až na stupně vítězů. První nejoblíbenější film na ČSFD. Nebo že bys přece jen ještě jednou nazul tenisky a znovu se rozběhl? Pouze Druhý nejlepší film na ČSFD? Hanebné a divné podhodnocení filmu! :-) Podobně divné jako tahle uběhaná pohádka, běžící celým světem i všemi kiny, co jich na světě jen je. Příběh o (poněkud retardovaných) moderních dějinách. Těžce vykalkulovaná pohádka, ve které mi k udělení páté hvězdy chyběla nějaká silnější katarze. Ten film prostě jen spolu s Forrestem proběhl kolem mě, aniž by ve mně vzbudil touhu si také nazout tenisky. A nijak zvlášť mě nedojmul. (Trefné - Gilmour93: "Nevím, jaký bonbón si z bonboniéry vyberu, co ale vím je to, že když ji sním celou, tak mi bude zle...")

Maska (1994)

Jima Carreyho obecně moc nemusím a když si navíc hraje na Supermana (který si zřejmě zobnul pár houbiček) tak to už opravdu trpím jako zvíře. Děkuji Galadriel za trefný výraz, který jsem měl na jazyku, jen jsem si nemohl vzpomenout. Taškařice, to je to správné označení. To je trochu jiný level, než komedie, natož dobrá komedie.

Trosečník (2000)

Jak úspěšně filmařsky ztroskotat na liduprázdném (lidožrouty nepočítám :-) ostrově, přežít, zachovat si naději i zdravý rozum a zachovat i ducha literární předlohy? Přesně takhle. Myslím, že Daniel Defoe by měl z Toma Hankse opravdu radost.

Marketa Lazarová (1967)

Marketa Lazarová, to je pro mě král českých filmů. Kozlík, zeman sezením na Roháčku:"Král je pánem nás všech. Ale válka je pánem králů..." Vrásčitá matka rodu, paní Kateřina, jeho žena:"Rozkoš pomine a nevábí, není-li splácena strastí. Bez bolesti život nemá ceny".

Balada pro banditu (1978)

Střelba z kytar, místo z pušek, to musí potěšit srdce každého trampa! Jedno uhození do stun a prásk!, psanci či žandárovi zasviští kulka kolem hlavy. „Zabili, zabili, chlapa z Koločavy...“ „Ani tak nehoří svíčka farářovi, jako se bělají...“ Miluju ty písničky a nesčetněkrát jsme si je zpívali u táborových ohňů. Mám rád tenhle zvláštní, outdoor-divadelní film a jeho těžkou romantiku, drsnou jak život zbojníků v horách a lesích. Těžkou i jako život četníka, vysvětlujícího nadřízeným, proč už dávno toho Šuhaje nechytil. Z knížky Ivana Olbrachta jsem si sice Nikolu Šuhaje loupežníka představoval úplně jinak, než jako Mirka Donutila, ale poťouchlý Bolek Polívka jako protřelý obchodník Mageri nemá chybu a Iva Bitová jako samička z hor Eržika, ta je prostě k pomilování! „Koho s kým jsi podvedla, Eržiko?“ „Nikoho, mám je ráda oba! ... Nikola, to je svátek a ten je jen párkrát do roka. A Pavel, ten je všechno ostatní.“ „Takhle mluvit je hřích, Eržiko!“ „Proč? Pánbůh stvořil všední dny i neděle!“ Sympatický výklad božího přikázání Nesesmilníš! :-)

U Konce světa (2013)

Až do té hromadné bitky 5 proti 5 na záchodcích jsem byl spokojenej. Hořká komedie ze života o vzpomínání na staré dobré časy Kingova mládí. Bavič Pegg přesně tak, jak ho mám rád. Ale ta dějová linie s mimozemšťany mi naprosto nesedla. Oč lepší by bylo, kdyby našich pět kamarádů muselo bojovat jen s obyčejnými místními občany, řekněme podobně konzervativními a „spravedlivými“, jako byl ten spolek militantních důchodců v Hot Fuzz. Jo jo, The World´s End aka Hot Fuzz 2, to bych si pošmáknul! Nicméně, i tak Pegg a Frost zůstávají má oblíbená dvojka. A taky mám rád filmy, které se neberou vůbec vážně a utahují si ze sebe, ze všech možných i nemožných filmových klišé a samozřejmě i z diváků. A utahují si z nich tak divoce, že jim div hlavu neutrhnou (zde doslova :-) Tak už vím, kam bych chtěl jet příští rok na dovolenou! Newton Haven jasná volba. Ještě ukecám pár kámošů z mládí, aby jeli do Anglie se mnou a pak vzhůru za zábavou - pokořit Zlatou míli!

Černé Vánoce (1974)

Každé Vánoce mají své kouzlo. I ty třicet let staré. Ostatně, zeptejte se Clear, jak si je užila... Například já docela jo. Přitom to není žádný horor, není to klasická vyvražďovačka a není to vlastně ani nijak zvlášť napínavá detektivka. Ale má to ucházející "kulisy" včetně té (retro)vánoční atmosféry, čiperné a hezké oběti – holky z internátu - a díky tomu všemu to není marné k pokoukání ani po třiceti letech.