Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Tento film = nádherné okénko do života Adolfa Hitlera, od jeho prvních výstupů v pivnici až po jeho projev při pohřbu Hindenburga a tím jeho počátku absolutní moci. Jeho přerod od bezdomovce přes vojenskou službu až k politické kariéře je zde velice dobře popsán a, a to zejména velice přesvědčivě zahrán Robertem Carlylem. Carlyle jakoby se pro roli Hitlera narodil a jeho životní výkon v tomto filmu vás uchvátí, nedá vám spát a prozradí vám, jaký byl Hitler, pokud neřečnil při svých projevech. Autenticitě dodává i fakt, že byl film natáčen i v Česku, kde nám zachovalá kulisa např. Prahy krásně dokresluje celkový obraz děje. Od prvního shlédnutí jsem si film pustil snad 15x a nikdy mě v žádném případě noemrzel. Takže, tento film mohu jen doporučit. U mě má jasných 100%

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

Další z mé tetraiády nejoblíbenějších a nejlepších seriálů naší televize, který poutavě vypráví o historii našich, nebo zahraničních zbojníků. Zdroj úspěchu je zde stejný jako u Dobrodružství kriminalistiky - výborná režie a opět široký herecký ansámbl s Milošem Kopeckým jako vypravěčem v čele dělá z tohoto filmu jeden z nejlepších seriálů a zároveň svou délkou jeden z nejkratších seriálů naší kinematografie.

Lincoln (2012)

Panebože lidi, co to je s váma? To vždy očekáváte od Spielberga nějakou pecku typu Indiana Jones přes Zachraňte vojína Ryana až po Čelisti? Já jsem byl z těchto vašich komentářů (vyjma několika, viz např. POMO, Matty, Radek99 či viperblade) hodně zklamaný, jelikož mám historii rád a každý takovýto přírůstek do žánru vítám. Ale zvědavost mi prostě nedala spát a Lincolna jsem shlédl. A výsledek? Výborně zpracované dílo zaměřené na nejožehavější téma války Severu proti Jihu a zároveň opravdu, jak už tady naznačil Radek99, vynikající filmový dějepis o velikánovi, jenž ustanovil pomocí úplatků a dohod rovnost všech Američanů a tak zrušil otroctví, jenž také ale za své snažení zaplatil cenu nejvyšší. Nyní uvádím důvody, proč s hodnocením filmu nesouhlasím: 1) Spielberg určitě nechtěl natočit pecku, na jakou jsme všichni zvyklí, ale především složit poctu muži, díky kterému žije v takovém státě, jak mu a ostatním jej Lincoln do budoucna, tedy s jasným záměrem zařídil. 2) Nechtěl natočit samotnou válku Severu proti Jihu, ale především politickou situaci za války a neustálé dohady okolo otroctví, jehož zrušení se i přes nabídku okamžité kapitulace Jihu snažil prosadit; protože její ztvárnění v podobě seriálu Sever a Jih I + II už bylo natočeno a bylo by asi zcela zbytečné. 3) Akademici se ve výběru určitě nespletli, jelikož by si to klidně zasloužilo i více Oscarů, než jen za hlavního herce a výpravu, protože vůbec poprvé se jim (a všem ostatním) naskytl objektivní (a hlavně filmový) pohled na jejich největšího tvůrce národa a dobu, v níž žil. A hlavně, a zde chci trochu víc rozvít viperbladovu otázku, kdyby někdo v České republice natočil na té samé kostře příběhu film o Masarykovi, všichni by tomu danému režisérovi tleskali, ověnčovali by jej vavříny a v Americe by byl názor na tento film zcela stejný, jako tady na Lincolna, tedy pokud by byl natočen stejným způsobem, i když např. použití našich měst, např. Prahy jako exteriérů by mu výrazně dodalo na autenticitě a pošouplo by jej hodně do popředí. Dále a samozřejmě, film má i svoje trochu prázdnější pasáže, dlouhé řádově několik vteřin či pár minut, ale ty mě rozhodně neomrzely. Herci zde předvádí velice výborné a přesvědčivé výkony jako především Daniel Day-Lewis, ihned po něm Sally Field a Tommy Lee Jones. Hudba je padnoucí a naprosto zapadající. Od Les Miserables jsem se takto nádherně kulturně nepobavil. A to je co říct. Závěrem: Tento film je rozhodně jedním z historických filmů, které by se měly točit častěji. A měl by mít alespoň 70% hodnocení. U mě tento film má 10* a 150%, ale zde 5* a 100% .

Iron Man 3 (2013)

První trailery na nového Iron Mana 3 sice nic moc neprozradily, ale bylo to moc dobře. Od předchozích dvou se liší, a to především hustším a výborným humorem (hlášky tu srší odevšad), a hlavně, jak už tady bylo řečeno, větší propracovaností postav, jakou jsme jistě nečekali. Po shlédnutí jsem měl velice dobrý pocit a nenudil jsem se ani na chvilku. Opravdu, nejlepší Iron Man, co byl kdy natočen. Pokud mám srovnávat celou sérii podle mé vlastní oblíbenosti, tak: Iron Man 75%, Iron Man 2 80% a Iron Man 3 88%. P.S.: Projekt House Party - asi nejlepší moment z celého filmu.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Špička mezi českými seriály, která již za dlouhou dobu své působnosti oslovila mnoho generací. První dvě řady jsou skvělé. Každý díl má své osobité kouzlo, díky čemuž vás nikdy neomrzí se na něj znovu podívat. S koncem třetí řady to už malinko skřípe a na konci čtvrté řady to už není ono. Je to pořád dobrý seriál, ale už to nemá ten správný náboj jako na začátku. Ale jinak se jedná o (podle mě) nejlepší seriál (krom Hříšných lidí města pražského, Zdivočelé země, Slavných historek zbojnických a Osudových okamžiků) natočený na našem území. Vynikající režie a opravdu pestré herecké obsazení dělají z tohoto seriálu jeden z klenotů naší kinematografie.

Saturnin (1994)

Před přečtením knihy jsem shlédl tuto adaptaci, a rozhodně nelituji. Oldřich Vízner jako by se pro Saturnina narodil, jeho výkon je tady víc než přesvědčivý; Jana Synková jako teta Kateřina správně slizká a Milouš v podání Petra Vacka správně hloupý. Prostě, nádhera a vzorný otisk knižní předlohy, protože jsem se nenudil ani na vteřinu.

S čerty nejsou žerty (1984)

Srdcovka!!!!!!! Karel heřmánek jako Lucifer nezapomenutelný, Vladimír Dlouhý a Ondřej Vetchý jako dvojice Petr a čert suproví, i ostatní sedí a hrají skvěle, pokaždé se na ni o Vánocích těším a nikdy mě neomrzí.

Muž se železnou maskou (1998)

Oblíbený film mého dětství nejen kvůli hercům, ale, a to hlavně, díky krásné hudbě Nicka Glennieho-Smithe. I dnes si Johna Malkoviche, Gerarda Depardieua a Jeremy Ironse jako Athose, Porthose a Aramise nemůžu jinak představit. Zde mi jednoznačně utkvěli v paměti. Konec filmu úplně prevrací historii samotnou, ale pořád má u mě 85-90 %. Kvůli skvělým hercům a celému zbytku filmu, který je jednoduše super.

Temný rytíř (2008)

Nejlepší Batman, dále také jeden z nejlepších filmů, co byly kdy natočeny a nejlepší Nolanovka. Nejvíce mě dostalo Jokerovo povídání o původu jizev a především jeho šílená a přitom tak silná povaha, které jej povyšuje nad všechny záporáky filmů všech dob. A ta reálnost všeho, která je tu daleko více markantní než v prvním díle, vás do děje vtáhne tak, že jste jako jeden z nich. Další důležitý aspekt, díky kterému je film tak dobrý, jaký je, je hudba,opět stvořená od dvojice Zimmer/Howard. Jednoduchost, rychlejší tempo a také pomalu gradující vícetónová hudba, jako např. z filmu Znamení od Howarda, jak je u něho zvykem, se tu krásně snoubí s velkolepostí hudby Zimmera. Do toho všeho ještě tahouni Christian Bale a Heath Ledger v jejich životních rolích. Na komiksovou adaptaci a film obecně fakt síla. Film za 15*, ale zde za přeplněných 5*.

Bídníci (2012)

Dnes jsem na nich byl v kině a jedním slovem: nádhera. Naprosto souhlasím s Djkoma, J*A*S*M, novoten a především viperblade - výborné herecké výkony a muzikál, tak, jak má být. Do kina jsem přicházel v rozpacích, ale z něj velice dobře pobaven. Prostě muzikál, jak má být. Neviděl jsem však předchozí filmová ztvárnění, takže nemohu blíže posoudit. Ale jinak super. Musíte to mít prostě rádi, jinak to není nic pro vás. 100%