Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

"Láska dodává klid k přemýšlení detektive." je určitě geniální věta, ale jinak pouze čtyřhvězdičkový film nadaného dramatika se psaním schopným přeskakovat zjevné kroky a jednotnýma postavama vzhledem k prostředí. Dobrá práce nic víc. V Bruggách byla mnohem propracovanější mašina.

Matrix (1999)

První díl je pubertální akční hongkongská mašina a precizní komiksová kompozice. Doslova okýnko po okýnku v hollywoodské líbivosti žánrově dokonalá a filmařsky...no zpětně přeci jen trochu moc 90kově televizní. Nic tu neplyne samo, divák je matematickou návazností. Vskutku generační film uzavírající eklektickou dekádu úchvatnou poctou braku a zavedené schéma znovu oživuje variováním a násobením. Jako ho Klub rváčů decimuje realismem smrti, Matrix nakopává geekovskou fantazií a kompama. V novém století je možné všechno. Díky kompům. Matrix aspiruje na náboženství jako Star Wars "je to o všem; je to všechno". A právě proto zůstává navždy dětinským jako Hvězdné války. Americký patetický model o vyvoleném dobrákovi ze střední třídy, romanci ze střední školy (přitom matriarchát 21. století je paradoxně a logicky v sexualitě velmi nesentimentální), a západní pseudosvobodě v útěkářském konzumu. Nějaké ty plebejské scifi hrozby. Velký šok, když se Neo probere do skutečného kyberpunkového světa a mé dětství formující scéna, kdy si bere piluli (proto pět). Ryzí Hollywood, takže kulové Gibson (jako vždycky). Zbytek jde dolů v typicky nucenější poloze všeho víc není víc. Filosofie - akce - fiosofie - akce. Poprvé soustředění na děj a tedy v rámci možností na poměrně vitální postavy a téma se rodí samo; podruhé a potřetí jde o těžkopádnou epiku, povšechně hloupější scénář a tovární režii protěžující to nejnižsí na produkci (efekt). "Poznej sám sebe" jako příklad scény, jež má v sobě elegantnost vyprávění. Ne násilnost a fádnost. Na konci se jim to trochu celý zamotalo, ale obrat ve dvojce byl hezký příklad atraktivity ala zítra vstanu a opařím se čajem.

Rocky (1976)

Několikero nedokonalostí nemůže ubrat dojemnost tomuhle velkýmu srdci. Prožitej film.

Pásky z Nagana (2018)

Mikropříběhy ve velkém oblouku o Davidovi o Goliáších. Trhání gauče a to mi to tehdy a asi i dneska bylo u prdele. Hudeček je vlna sama o sobě. Poď s tim celovečerákem do nebes!___Po druhé projekci jsem si uvědomil, že Hudeček bude asi docela nacionalista, jako by měl každej Čech ještě pár dekád, a že ty záběry IMAX kamerama jsou lepší než život. Jo a dneska už mi to u prdele neni, už moc vidim ten kulturní význam - hlavně do budoucna tedy. Je to vlastně srandovní, všichni si myslí, že všechno je v hajzlu a přitom v ČR to naopak od První republiky po 100 letech zase začíná nějak vypadat. Oproti velkým národům. Depresivní třicátníci se můžou těšit.

Sunshine (2007)

To jako vážně v lodi velký jak město je kyslík jen pro 3 lidi, takže se přetřásá zápletka, že bude vlastně výhodné, když se ten čtvrtej zabije sám? Z vědeckého hlediska scénář na úrovni dílu Futuramy.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Stejně jako v Cirkuse se Pythoni snaží dosáhnout vrcholu. Seriál dovedl satiru - parodii až tak daleko, že všechno po nich už je jen omíláním. Vždycky mě zdrtí, že pokud takovou únavu z klišé zažívali před půl stoletím, co teprve my dneska. Ojedinělá skupina ultrarebelů se ale jen tak znova nesejde. Pořádnej, surovej, filmovej středověk s kotelnejma bitkama, krví, nastoupenou armádou a čarodějem pálícím firebally. Temné hvozdy, propasti kouřící lávy, nekonečná mlžná vřesoviště, větrná solná skaliska, bestiální jeskyně.

Samuraj (1967)

Proč se nepřevlík? Proč nešel prostě domů? Od kdy fízlové mají takovou kapacitu a soustředěnost na jeden případ - působí to až fašisticky a celý příběh je paradoxně navzdory metodickému stylu logicky neohrabaný.

Sedmikrásky (1966)

Mír. Ten jejich k uzoufání nudnej mír!

Psycho (1960)

Nadmíru překvapivý konec prvního dějství. Jak revoluční rozdíl v sugestivním snímání a hercích oproti teatrálnímu Vertigu. Na svojí dobu neuvěřitelné.