Dracula (1992)

Poslední pořádný film velkého režiséra. Nejhodnotnější bude pro znalce předlohy a v tomhle ohledu, kdy je každá adaptace hlavně vzájemnou reklamou, se jedná o důležitý počin. Bez knížky je to příběh na efekt, ale s ní se můžete plně nechat omámit začarovanou, až muzikálově extravagantní režií. Energie z toho tryská a jako svérázná romance (ta složka ve které příběh funguje) - sexuálně smyslná, perverzní fantazie mě to uchvátilo. Nemá to nic z katolické cti Stokerova morálního souboje proti zlu ani Doylovy pečlivé příběhové strategie detektivek, zato Coppolův Dracula opanuje třetí doménu - viktoriánsky hororovou atmosféru, které dá šťávu eklektických devadesátek a udělá z nich zdrogovanou pornografii. Užil jsem si to.

Král (2019)

Televize se prostě nezapře. Král nemá moc filmové snímání (obyčejné scény jsou opravdu obyčejné), ale bohužel tam kde by chtěl být o to důležitější scénář minimalisticky účinný a přirozený, je moc doslovný v tom co bysme měli vidět nebo si domyslet sami (všichni tam mají nějak moc přesah nad tím co dělají ne?). Přesto čtyři, protože hipsterským charismatem Chalameta to má zajímavou hlavní postavu a ta bitva je to, co se trapně snažili dodat v mnohem protěžovanější Hře o trůny.

Cesta do Ameriky (1988)

To tu nikdo nechápe, že je to přeci ultimátní negr odysea ukazující bílejm Američanům kulturní sílu černochů?!

Apollo 13 (1995)

Jak bych si užil technický drama, kdyby Howard furt neotravoval s lidskym klišé. Tohle dělá pořád. Postavy na baterky.

Donnie Darko (2001)

Donnie zemřel při kuriózní nehodě, když jeho rodině na dům spadl letecký motor. Cosi mu umožnilo prožít si poslední dny života a dořešit resty.

Planeta opic (1968)

"Proč?! Proč vy opice, jste udělali zrovna takovouhle sochu?!!" o "Nevíme, prostě jsme jí udělali."