• Krátkometrážní

Anglický pacient (1996)

Veľkorozpočtová, akademicky chladná telenovela. 50%

Casino (1995)

Ako človek pozná dokonalý film? Tak, že po troch hodinách nechce aby skončil. 100%

Dobrý Will Hunting (1997)

Film rovnako nezrelý ako Damon ako herec, ako Damon ako Will. "Renomovaní" americkí scénaristi majú také čudné pravidlo: "Pokiaľ do pol hodiny chrakterom neveríte, neuveríte im až do konca filmu." Imho je to celkom kravina, ale pri Huntingovi mi to behalo po rozume skoro celý film. Damon (aj s Afflackom) ako scénarista ok a Williams (aj keď nepatrí do mojej topky) vládol každému filmovému políčku, na ktorom sa čoby len mihol. 70%

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Mr. & Mrs. Smith sú krásni, vedia trafiť slepačí zadok na 500 metrov, vedia dokonale zaradiť rýchlosť, včas strhnúť volnat, sú mladí, inteligentní, dokonalí a ... rovnakí. Prečo sú úplne rovnakí? Prečo je žena femina s ocelovým hákom a muž hladký metroš? Prečo ich spojením nevznikne niečo nové, iné, ale znova len to isté len nafúknuté? A prečo funguje pikantný gender battle iba keď je večera na stole? Lebo je to popkornová rýchlokvaska a bodka. Smutná odpoveď na záludné otázky, ale je to tak. Škoda veliká už len koli ultrasympatickému páriku, ktorého iskrenie zrejme nebolo hrané. 60%

Temný obraz (2006)

Psychedelicke sci-fi s ultimátne depkoidnou atmosférou. Symbióza obrazu a uvuku v porospech príbehu, ktorý s počiatku nestíha, aby na konci zvíťazil. 85% P.S. Videne tesne po Truffautovom Farhenheite 451.

Ruiny (2008)

A že sa z plazivej a spievajúcej marišky nedá uvariť silný čaj. Dá. Aj keď úvodné skratky a pózy naladia diváka na apatickú vlnu (tak potrebnú strávenie amerických " teen hororov" kde je banda natupírovaných modeliek a športovcov vo flip-flopoch postupne zmizikováná z plátna), tak vysvetlenie nielen že nie je na cezdržku ale dáva aj zmysel. Hore na kopčeku je to celkom slušný teror. Trošku dopilovať úvod a záver a nemám výhrad. 70%

Čaroděj ze země Krev (1970)

Zaspal som a to som mal zo sebou liter vína! Hviezda za mečík v krku. Pre intoša z druhej rady: hodnotené v rámci žánru. 10%

Fando a Lis (1968)

Hodnotenie s VEĽKOU rezervou. Na tom, že som tento absurdný guláš vydržal sledovať do 60-tej minúty má okrem Jodorowskeho prsty aj 35 stupňou celzia v Redute bez kyslíka. Sprcha bodla.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

"Dnešní generace je jiná". Touto vetou režisér pri poprojekčnej debate kamufloval miernu bezradnosť z toho, že sám nevie pre koho je vlastne Kozí príbeh určený. Neviem to ani ja, v rozpakoch boli aj diváci, ktorí si odpoveď prehadzovali ako horúci zemiak. Čo ale viem, že odmietam aby podobný typ filmu, maskovaný za náučnú pohádku pověstí Pražkých vychovával moje dieťa. Pustili by ste ho vy na niečo, kde je polovicu stopáže na plátne opitá(ý) Koza? Koza nechávajúca zo seba dojiť alkoholové mlieko (ktoré ide na dračku)? Alebo Koza balená(ý) prostitútkou s veľkými kozami (joke), či Kozu ležiacu v posteli a oblizujúcu svojeho miznúceho priateľa? Nebodaj Kozu pobehujúcu v ženských šatách s hlávkovými šalátmi miesto pŕs? Nehovoriac o romantike na šibenici, či v rakvi sa bozkávajúcich kostlivcov. Jednoducho štýl, ktorým sa snaží Kozí príběh oslovovať publikum mi v kontexte zaujímavej témy príde odporný. Samotné povesti sú zväčša nedokončené, mnohokrát len naznačené, príbeh je neučesaný a evidentne bol plácany dodatočne (ako vata k prevažne trápnym gagom). Český pokus shrekoidnú antirozprávku, ktorá nemá sympatického antihrdinu, ale nesympatického nehrdinu + hafo záporných postáv, ktoré robia zlobu bez potrestania. Film bez mozgu a bez srdca, ktorý určite nepôsobí dojmom, že na ňom niekto strávil 6 rokov života, ale skôr akoby ho zbúchal americký producent, ktorý si u kávy a sušienky prečítal dvojriadkový popis povestí. A to mi príde koniec koncov, ako najväčšia tragédia. Od 90-tych rokov idú české pohádky dolu vodou, ale teraz dostávajú kopanec medzi nohy s oceľovou kanadou na ktorej je napísane: "první celovečerní 3D animovaný film ve východní Evropě a Čechách". Gratulujem, ale ak tvorcovia po tomto fiasku nepochopia, že tudy cesta nevede, bude to cesta do p...ekla. P.S. Hodnotím s ohľadom na to, že išlo testovaciu projekciu na LFŠ 2008 t.j. chýbajúce rendery, ruchy, postavy, nedoladené farby, adt. je to jedno. Technická nedokonalosť je v tomto prípade naozaj ten najmenší problém. 15%

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

Saudek je divný muž s nepopierateľne geniálnym okom (pokiaľ teda čučí na svet cez hľadáčik flexaretky). Jeho názory a ideologická perspektíva ma v mnohých smeroch míňa mílovými oblúkmi, ale zároveň svojim spôsobom fascinuje. Kaleidoskop života umelca, o ktorom viac vedieť nechcem, ani nepotrebujem. Spokojnosť. 75%