• Krátkometrážní
  • Hudební

Hra (1997)

Jeden z najviac podceňovaných a najoriginálnejších filmov čo poznám. Ibaže na druhý to až tak drasticky nefunguje a tak si všímam ako to zakopáva v pútavosti a zbytočne prekombinovaných odbočkách spôsobujúcich pri danej téme odpudivú dĺžku. Ďalej otravné klišé a nezmyselné konanie postáv ako záruka zlého dojmu so sklamaním ničia celkový efekt v závere, ktorým som bol po prvom v hodnotení príliš ovplyvnený. Súhra talentovanej réžie a hlavnej úlohy nestačí.

Bulšit (2001)

Nehorázna trápnosť, ktorá zosmiešňuje samú seba nevtipným pokusom sparodovať skvostnú American Beauty a mne srdcu blízku výbornú teen drámu Cruel Intensions. Nestojí ani za povšimnutie

Drahokam (2019)

Už samo o sebe vidieť rutinného Sandlera v tak raritnej polohe o niečom vypovedá, minimálne vyvolá neisté očakávania. On ich veľmi milo dokázal skokom vpred preskočiť výkonom zanechajúcim prinajmenšom wau efekt. U mňa to sú ďalšie (obrazne povedané) hlboké stopy na duši potvrdené rovnako pri druhom s utvrdením sa v podmienke nevrátiť sa k tomu na dlhšiu dobu, pretože zážitok premohol túžbu. Nevšedný, nemilo prekvapivý zároveň ohromný a stiestňujúci pocit vysoko vyvíjajúceho tlaku megastupňujúceho do nečakane grandiózneho finále dokáže tak ohromiť, že nezáleží na počte projekcií vždy to poriadne dostane akoby ma tiež trafili. Inak Sandler je právom totálne nad vecou lebo elegantne vyvracia (konečne!) domnienku, že by bol len obyčajným komediálnym hercom bežne hlášujúcim v 4xl polokošeli. Životná úloha, 10/10

Thor: Temný svět (2013)

Doposiaľ nerozumiem prečo práve toto z Infinity ságy zožalo toľkú nehatívnu kritiku a priemerný Ant-Man naopak nadšené ohlasy. Je pravda, že Dark World nemá čím zvláštnym dostať, no oproti prvému je to veľmi viditeľný posun v kvalitách scenára aj vizuálu a v rámci komiksových vôd to za mňa ničím nesklame (ani nenadchne) a i tak to nasýti hladného fanúšika.

Rosemary má děťátko (1968)

Jeden z najväčších klenotov hororu a tiež jeden z najstrašidelnejších aký som videl. Husia koža silná až ma miestami striasalo. Hrozivý zážitok podobný Psychu, ibaže väčší. Dnes už žiaľ takých dlho niet. Facinujúce ako úchvatne to celé do bodky funguje aj po skoro 60 rokoch bez jediného zaváhania. Keďže sa vždy snažím nedopustiť aby moje hodnotenie ovplyvnila nejaká silnejšia časť filmu, ako to tu robí väčšina recenzentov, rovnako to zo zásady musí byť aj pri slabšej časti preto ani nedovarený záver (na mňa pôsobil aj tak veľmi nepríjemne) tomu nemôžem vyčítať.

Vetřelec: Covenant (2017)

Prehliadnuteľné nedostatky, v ktorých Prometheus mierne zakopával je v Covenantovi absolútne cez čiaru bez rozumu. Správanie postáv tu už nie je nelogické, ale doslova retardované. Akoby to Ridley tvoril z povinnosti, keď v prvom načrtol odznovu svoj nový rozbeh série výborným príbehom, tu len dosluhuje v rámci záväzkov bez kúska viditeľného citu. Kamerové zábery pôsobia miestami neprirodzene, hlavne closeupy v obilí a nenormálne prekáža ten istý od prvej minúty dokola opakovaný dej s vyvraždením ďalšej posádky (už po piaty krát!) bez zaujímavej fantázie, s prelepovaním očí nezaujatému divákovi zábermi na akože strašlivé činy Davida. Lenže strašlivá je na tom akurát tá scenáristická podpriemernosť (aj herecká), ktorá ničím neprekvapí ani nezaujme. Preto všetko krásne čo s veľkým potenciálom naposledy v závere tvorcovia načrtli tu primitívne tápe na odvare sto x videného. Nehorázne sklamanie

Prometheus (2012)

Dal by som tomu kľudne aj plný keby to nebolo tak strašne iritujúco natrieskané toľkým klišé a nelogickým správaním postáv. Tým pádom musím aj po druhom ostať pri veľmi silných 4*. Inak je to struhujúce epické veľdielo, pri ktorom fanúšik ani na sekundu nezaváha a že sa toho znovu ujal Ridley s výborným rozhodnutím konečne sa vykašľať na dávno omrzených votrelcov a radšej predstaviť načo sa čakalo od úplného začiatku, čo malo obrovsky nevyužitý potenciál od 79, je najlepšie čo mohlo sériu stretnúť. Nakoniec sa ukázal byť poriadnou záchranou a spasením v udržaní kvality a tempa pokiaľ ide o príbeh. Dobrý výber hercov, len zamrzí, že pre fantastickú Noomi je Prometheus stále jediným výkrikom do svetových vôd blokbasteru.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Najslabší diel, ale zároveň ani nijak nesklame. Samotné vzkriesenie neni na 100% vysvetlené keďže sa naposledy celá rozpustila a spomínali len nejaké trápne vzorky krvy čiže film ide celú dobu v duchu nezmyslov scenáru tak aby sa to hodilo v danej chvíli svojmu účelu. Ripley má konečne priestor byť nad vecou a nikoho nepresviedčať o pravde, to jej aj svedčí. Ostatné postavy (Perlman!) vrátane nej strieľajú hlášky judnu za druhou a tak to vyznieva miestami parodicky, čo robí lepší dojem po troch extra vážnych dieloch. Že Alien nemá žiadny zlý sequel poteší.

Vetřelec ³ (1992)

Fincherova trojka (osvetlenie!) ma dostala viac než Cameron s jeho dvojko a keby si mám vybrať tak by som ju aj uprednostnil. Návrat (odlišný) k mrazivej atmosfére sa osvedčil hlavne v prvých 30 min. Ani hororová stránka neni na zahodenie, funguje aj napätie či vcítenie sa do postáv aj keď Alien je dokonca len akoby na druhej koľaji. Celkovo idea vykašľať sa na akčnú zábavu a radšej zasadiť dej do mysteriózneho prostredia s tajomným obsahom je mne vždy bližší, spravidla ak hovoríme o tak vynimočnej sérii nesúcej v sebe mnoho neodkrytého.

Brimstone (2016)

Nenápadný western, ktorý dokáže poriadne prekvapiť svojim po každej stránke kvalitným spracovaním a tajomstvami oplývajúcim príbehom plným neodhalených myšlienok a upozornení nechávajúc diváka vyvodiť si vlastný záver a uváženie. Na mňa to pôsobilo ako silná alegória na zvrátenosť, násilie alebo aj dobovú inteligenciu, myslenie či nevšedné spôsoby žitia života ako možný nástroj moci. Guy typicky hraním vyčnievajúci, každým pohybom sa úžasne predvádzajúci. Dakota tiež ok, ale mimo toho všetkého sú tie kamerové zábery skutočne svetové.      „Ľudia si myslia, že kvôli plameňom je peklo neznesiteľné. Je to kvôli absencii lásky.”