• Krátkometrážní
  • Hudební

Terminator Genisys (2015)

Dobrý sequel, ktorý nezarmúti z dôvery v záchranu série, ani nenadchne. Nápad vôbec vrátiť sa k sto ročnému skvostu je hlúposť sama o sebe, ale ešte k tomu totálne ho obratiť naruby, viac prekombinovať a hlavne celý okrem najväčšieho ťahúňa série preobsadiť je extémna lajdáckosť a hra s ohňom. Plus pokusom o akože nenormálny zvrat v druhej polovici len film viac utrpel. Po otrasnom Salvation sa to aspoň dalo užiť napriek wtf dieram v scenári (či hlavách scenáristov?), ktoré ani tvorcovia vysvetliť úplne nevedia. Bez Arnieho by boli viac stratení, aj keď sa nakoniec ukazuje že z pohľadu tržieb už dávno sú aj s ním. Zlý film to nie je preto dávam silné 3 a rád si to znovu niekedy dám, no keď rebootujú základnú sériu filmového žánru aspoň by nemuseli ničiť jej kultové časti. Víziu peňazí musí sprevádzať snaha.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Zabavilo ma to viac a lepšie než prvý, ale stále to pôsobí veľmi odradne hlúpo naivným rozprávkovým dojmom. Dal som to len kvôli 90% čo tu má, záver - vysoko nadhodnotený prevlečený detský úlet v dobrých rukách s ambicióznym ale nedotiahnutým scenárom a tieto honby za pokladom by mali v prvom rade byť veľmi sofistikovane napísané lebo pri určení širokému publiku je ťažko uspokojiť či naplniť túžby aspoň fiktívne si užiť vyriešenie najväčších záhad ľudstva (pozri Stargate).

Výměna (2008)

Prvá sekunda filmu začne Angelinou ako vstane po zobudení z postele s dokonale upraveným három. Od tohto typu filmu s týmto typom réžie by sa očakávala aspoň väčšia koncentrovanosť na podobné okaté detaily, ktoré môžu ľahko kaziť dojem realistickosti. Silný zážitok, na ktorom ani trochu neuberá niekoľkonásobné videnie a poznanie deja. Geniálne obsadené a výborne zahrané dielo schopné nielen strhnúť, ale priam trhať vyvolávajúcimi emóciami v pomalom striedavom tempe, aj keď nie na každom mieste dosť úderne ako by sa hodilo (chlapec vypovedá). Herecký koncert Angeliny a prednáška majstrovského scenáru sa stalo kombináciou prinášajúcou klam "dovoľujúci" Clintovi trošku vydýchnuť, ale scénu s vykopávaním a vetu „Keď si ich zakopal, tak ich aj vykop.” si vymazať z hlavy asi už nedokážem.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Zaujalo ma to mierne viac než mne neobľúbené ktorékoľvek SW či lotr a podobné výplody, no nie natoľko aby som bol unesený podobne ako väčšina tu hodnotiacich. Skvelá akcia prostredie príbeh kamera výkony réžia, ale napriek tomu ma táto rozprávka v prestrojení nepobaví. Aj som sa k tomu musel s odporom dokopávať v rámci jazdy nadhodnotených kusov, snáď naposledy.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Úchvatná trilogia. O to väčsmi tým, že je každý diel odlišný a tento z inej réžie nijak nesklamal, práveže nečakane celkom nadchol. Navyše preplnený vtipnými hláškami či narážkami a so záverom, ktorý konečne aj čo-to zanechá. Zakopávala jedine kamera a sem-tam nepresvedčivé výkony.

Zelená míle (1999)

Pre mňa bezpochyby najemotívnejší film aký existuje. Opus pri ktorom som nedýchal a po ktorom nikdy nenachádzam slová. Roky rokúce a stále ma dojíma už len prostá myšlienka naň. Číslo 1 svetového filmu, Shawshank sa nechytá a kam sa hrabe Forrest. Nezabudnuteľný výkon M C Duncana vo filme, ktorý navždy zanechal nemalú stopu v mojej duši. Tu * nestačia, ∞/10

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Film, ktorému sa od podstaty nedá dať menej ako plný, lenže zatiaľ čo pri niektorých počinoch ani toľko nestačí na vyjadrenie pocitov a len mierne polichotí oku, tu je to za mňa krásne v medziach únosnosti. Shawshank vo mne doposiaľ nedokázal zanechať ani náznakom toľko čo vždy dokáže bolestne skvostné Green Mile, zato svojou majstrovskosťou ma pri sledovaní milo unáša vysoko v oblakoch mimoriadne jedinečným zobrazením prostredia a útrap. Nemôžem povedať, že by som sa pár krát nepozrel na hodiny alebo nedúfal v koniec, no kvôli súcitu s neustálym "bičovaním" postáv, nie zaujatosti z pomalého tempa. Poznám xy lepších filmov, ktoré by boli prvého miesta hodnejšie, ale pri tomto sa nenájde absolútne žiadna možná rozporuplnosť a tak všetci ticho súhlasia. Vrátiť sa k tomu niekedy znovu teda nenachádzam dôvod, pretože Freeman má aj väčšie výkony (7), ktoré zanechajú dokonca viac než treba a Darabont tiež. Takže v tomto prípade radšej Kingovku na papieri, aj keď pokorne s úctou. Kvôli extrémnej naivite príbehu ale plný dať nakoniec ani nemám srdce a nechcem ani náznakom dehonestovať kusy, čo ma pamätnedostali do kolien.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Obrovský posun nielen po technickej stránke, ale rovnako hereckej u Arnieho a réžijnej u Cameron. Porovnávať s prvým je to ťažké podobne asi ako Godfather I a Godfather III, preto by som sa tomu radšej vyhol a (aj) preto nechávam prvému plný. Judgment day je proste moderné scifi, ktoré sa sústredí už na vývoj postáv na úrovni súbežnej s akciou pričom prvému išlo väčšmi o príbeh. Prvý vtiahol do deja a pútavo držal, tento násilne zdrapí za golier a nepustí ani po titulkoch. Ikonická takmer každá scéna alebo hláška, podobného niet

Terminátor (1984)

Prekvapilo ma, ako skvelo to aj dnes funguje a vôbec nevyznieva smiešne. Pútavé necelé dve hodiny bez jediného zaváhania. Základom nestarnutia tohto kultu je zasadenie budúcnosti v minulej prítomnosti, takže žiaden futuristický úlet, ale realistické zobrazenie. Dej vtiahne natoľko, že najmä v scéne na policajnej stanici (aj celkovo) ide z Arnolda skutočne strach akoby sa to dialo naozaj. K tomu všetko so štýlom a LEN ZA 6 MILIÓNOV, dnes by minimálne 30x toľko a pravdepodobne bez efektu