Nebezpečné hry (1998)

Zábavný a dobře natočený thriller s erotickou atmosférou. Když jsem tento film viděl poprvé v kině, byl jsem naprosto nadšen nečekanými zvraty a také nádhernou Denise Richards, která jako herečka není sice nic zvláštního, ale tento film jí sedl. Ani hudba nemá chybu. Dvě pokračování tohoto filmu nejsou rozhodně špatná, s jedničkou se však nemohou rovnat, mj. i kvůli přílišnému vykrádání a znovuomýlání děje. Zcela absurdní je i to, že se děj všech dílů odehrává na stejné škole.

Vřískot 3 (2000)

Jedná se o omýlání toho stejného pořád dokola, přesto se mně líbí i tento díl trilogie Vřískot. Rozuzlení příběhu je velmi překvapující na hranici uvěřitelnosti a reálnosti, divák zjistí o matce Cidney věci, o kterých dosud neměl vůbec žádné tušení. Vraždění již není tak brutální (to mně osobně nevadí), hlavní tři postavy jsou pořád stejné, humor je stejný. Zkrátka a dobře třikrát kvalitně a dost, čtvrtý díl by byl již zbytečný. Pro mě je trilogie Vřískot kvalitní filmařský produkt 90. let.

Vřískot 2 (1997)

K diskuzi v tomto filmu k druhým dílům filmových výtvorů: i pro mě je např. Terminátor 2 lepší než 1. díl, ale zrovna tak to platí třeba právě o Vřískotu 2. Ve filmu není tolik brutálních scén ani vražd jako v jedničce, zápletka je poměrně nečekaná a zajímavá. Představitelka paní Lumisové mně trochu připomíná naši Ilonu Svobodovou. Úvodní scéna v kině je tím nejbrutálnějším ve filmu a závěrečný střet v divadle tím nejnapínavějším ve filmu. Dost mně vadí ty přiblblé spolky studentů ve filmu s názvy "Delta lambda zeta" apod. 90 %

Vřískot (1996)

Trilogie Vřískot patří k mým oblíbeným americkým filmům z poslední dekády 20. století. Nepovažuji je vůbec za horory, ale za brutální thrillery. Sadističtí vrahové z masa a kostí nejsou žádné oživlé mrtvoly, vlkodlaci, vesmírné příšery či smyšlená a zmutovaná zvířata, ale bohužel reálný prvek lidské existence. První díl trilogie Vřískot je nejbrutálnější a nejkrvavější ze všech, úvodní mord Drew Barrymorové je na můj vkus až přespříliš sadistický. Jestli se nepletu, tak i obětí je v tomto dílu nejvíce. Neve Campbellová hraje v celé trilogii oběť, v podstatě nemůže věřit nikomu ze svého okolí. Matka Cid Prescottové připravila své dceři svým životem peklo na zemi... Cid je však nesmírně statečná a inteligentní a může se spolehnout alespoň na pomoc novinářky Gale a rozpačitého policisty. Neve hrála nesmírně inteligentní postavu i ve filmu Nebezpečné hry, tam se však jednalo o postavu zápornou. Dodatek z ledna 2022: Dnes už vím, že film patří do hororového subžánru slasher (tzv. vyvražďovačky, které jsou poměrně realistické).

Dallas (1978) (seriál)

Souhlasím s Canakjou a ostatními, kteří označují Dallas za nedostižnou telenovelu. Je to spolu s Knots Landing jediný "nekonečný seriál", který jsem sledoval od začátku až do konce. Škoda, že ho úplně kompletní dávali jenom jednou. K mým oblíbeným postavám patřili hlavně Bobby, Pamela a Ray. Vedle J. R. jsem neměl rád ani Barnese - to byl hrozný slaboch, který si hrál na mizeru. Na J. R. vůbec neměl, akorát párkrát chrápal se Sue Ellen. To byla mimochodem velmi zajímavá postava, v první půlce seriálu nevyrovnaná, hysterická alkoholička, v druhé polovině stále vyrovnanější a silnější postava. Akorát s tím Pameliným snem o 28-30 dílech to totálně přehnali. I když návrat Bobbyho jsem uvítal. Při přimhouření jednoho oka čisté tři hvězdičky.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Na tomto filmu se mi velice líbí výprava a kostýmy, tím pro mě ovšem výčet kladů končí (snad kromě Keiry Knightley). Trapný humor, nudný děj, přehrávání herců, obrovská nadsázka atd. Kvalitní dobrodružné filmy si představuji zcela jinak. Pokračování tohoto snímku mě vůbec nezajímají.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Nádherný film, spolu s Adélou je to pro mě vrchol české kinematografie a tak to asi pro mě zůstane navždy. Nebudu se tady rozepisovat o kladech a záporech filmu, poněvadž psát o kladech, tak tady napíši román na pokračování a o negativech taky psát nebudu a vlastně ani nemůžu, protože film je bezvadný (když jsem byl malý, tak mi vadila absence indiánů). Snad se jen zmíním o Květě Fialové - někde jsem četl, že jedinou skutečnou českou hereckou sexbombou byla Olga Schoberová - no to prrrrrrrrrrr! Květa se mi ve srovnání s ní zdá alespoň v tomto filmu (v přímé konfrontaci)mnohem hezčí. Apropos roli Joea měl hrát původně mladičký Jiří Kodet!

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Druhý skvělý snímek vzniklý za spolupráce režiséra Oldřicha Lipského a scénáristy Jiřího Brdečky. Stejně jako Joe je Adéla pěknou a vkusnou parodií. Vynikající herecké výkony všech herců, krásná hudba, výprava, vtipné dialogy atd. atd. atd. Snad úplně nejradši mám komisaře Ledvinu v podání R. Hrušínského, i když Kopeckého zahradník je taktéž famózní. I tento film stejně jako limonádník v Americe uspěl. Já osobně bych komedií století (nejen českou) označil právě buď limonádníka nebo Adélu. Nebylo by co řešit. Apropos číslem tři by byly Čtyři vraždy...

Dr. No (1962)

Průměrná bondovka, která má jisté specifické kouzlo. Snad je to tím, že je vůbec první filmovou bondovkou. Snad je to na bondovky nezvyklou romantičností. Jisté je, že Ursula Andress patří k nejhezčím bondgirls.

Malý velký muž (1970)

Jedná se o atypický western. Film je velice dobře natočen, Dustin Hoffman předvádí jako snad vždy výborný herecký výkon. Film zdařile přepíná z humorných poloh přes vážnější až po ty zcela tragické (pobíjení poklidné indiánské vesnice). Spolu s trilogií o muži zvaném kůň a Tancem s vlky patří tento film k nemnoha povedeným americkým westernům, které líčí indiánské války v USA z pohledu původních obyvatel Ameriky. Literární předloha mě vůbec neoslovila, po přečtení circa 60 stran jsem knihu odložil. Generál Custer zde byl zobrazen jako psychopat. Já si však myslím, že srovnávat ho s Hítlerem je nesmysl. To je laicky řečeno mnohem tvrdší liga než Custer. O genocidě Indiánů bych taky moc nehovořil, alespoň ne v souvislosti s USA. K největším zvěrstvům proti Indiánům došlo v latinské části amerických kontinentů. Dopustili se jich především Španělé a to ještě dávno před vznikem USA. Američané se proti Indiánům dopustili samozřejmě mnoha příkoří, ale genocidou bych to nenazval. A pokud ano, dá se potom třeba Rusům připočíst nesčetně genocid, zejména pak ve stalinistickém období. Howgh!