Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Na tomto filmu se mi velice líbí výprava a kostýmy, tím pro mě ovšem výčet kladů končí (snad kromě Keiry Knightley). Trapný humor, nudný děj, přehrávání herců, obrovská nadsázka atd. Kvalitní dobrodružné filmy si představuji zcela jinak. Pokračování tohoto snímku mě vůbec nezajímají.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Nádherný film, spolu s Adélou je to pro mě vrchol české kinematografie a tak to asi pro mě zůstane navždy. Nebudu se tady rozepisovat o kladech a záporech filmu, poněvadž psát o kladech, tak tady napíši román na pokračování a o negativech taky psát nebudu a vlastně ani nemůžu, protože film je bezvadný (když jsem byl malý, tak mi vadila absence indiánů). Snad se jen zmíním o Květě Fialové - někde jsem četl, že jedinou skutečnou českou hereckou sexbombou byla Olga Schoberová - no to prrrrrrrrrrr! Květa se mi ve srovnání s ní zdá alespoň v tomto filmu (v přímé konfrontaci)mnohem hezčí. Apropos roli Joea měl hrát původně mladičký Jiří Kodet!

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Druhý skvělý snímek vzniklý za spolupráce režiséra Oldřicha Lipského a scénáristy Jiřího Brdečky. Stejně jako Joe je Adéla pěknou a vkusnou parodií. Vynikající herecké výkony všech herců, krásná hudba, výprava, vtipné dialogy atd. atd. atd. Snad úplně nejradši mám komisaře Ledvinu v podání R. Hrušínského, i když Kopeckého zahradník je taktéž famózní. I tento film stejně jako limonádník v Americe uspěl. Já osobně bych komedií století (nejen českou) označil právě buď limonádníka nebo Adélu. Nebylo by co řešit. Apropos číslem tři by byly Čtyři vraždy...

Dr. No (1962)

Průměrná bondovka, která má jisté specifické kouzlo. Snad je to tím, že je vůbec první filmovou bondovkou. Snad je to na bondovky nezvyklou romantičností. Jisté je, že Ursula Andress patří k nejhezčím bondgirls.

Malý velký muž (1970)

Jedná se o atypický western. Film je velice dobře natočen, Dustin Hoffman předvádí jako snad vždy výborný herecký výkon. Film zdařile přepíná z humorných poloh přes vážnější až po ty zcela tragické (pobíjení poklidné indiánské vesnice). Spolu s trilogií o muži zvaném kůň a Tancem s vlky patří tento film k nemnoha povedeným americkým westernům, které líčí indiánské války v USA z pohledu původních obyvatel Ameriky. Literární předloha mě vůbec neoslovila, po přečtení circa 60 stran jsem knihu odložil. Generál Custer zde byl zobrazen jako psychopat. Já si však myslím, že srovnávat ho s Hítlerem je nesmysl. To je laicky řečeno mnohem tvrdší liga než Custer. O genocidě Indiánů bych taky moc nehovořil, alespoň ne v souvislosti s USA. K největším zvěrstvům proti Indiánům došlo v latinské části amerických kontinentů. Dopustili se jich především Španělé a to ještě dávno před vznikem USA. Američané se proti Indiánům dopustili samozřejmě mnoha příkoří, ale genocidou bych to nenazval. A pokud ano, dá se potom třeba Rusům připočíst nesčetně genocid, zejména pak ve stalinistickém období. Howgh!

Mackenovo zlato (1969)

Jeden z nejzábavnějších a pro mě i nejlepších amerických westernů vůbec. Příběh je spíše pohádkový, odehrává se v autentickém a nádherném prostředí amerického západu. Herecké výkony jsou na dobré úrovni, hudba i napětí ucházející, Camilla Sparv velice pohledná. Zloba mrtvého indiána v závěru filmu je tím neskutečným pohádkovým prvkem. Dost mně vadilo časté používání kulis v pozadí, tehdy to bylo již dost zbytečné a taky laciné. 80 %

Fantomas se zlobí (1965)

Kandidátů na poslední místo v mé top desítce bylo poměrně dost, mj. Profesionál s Belmondem, nejlepší bondovka Goldfinger nebo česká parodie na gangsterky Čtyři vraždy... Nakonec jsem dal přednost prostřednímu dílu z trilogie o Fantomasovi. Jako komedie splnil film maximálně svůj účel, je podstatně lepší než první díl a o trochu zábavnější než poslední díl. Na filmu hodnotím také to, že jenom v tomto díle se komisař Juve prezentuje jako něco jiného než karikatura kriminálního komisaře viz. vychytávka s doutníky či třetí rukou. Louis de Funes hrál v desítkách filmů, já jich viděl circa 15 a líbilo se mně jich jen pár, vyjma Fantomasů pár dílů o četníkovi a taky Hibernatus. Fantomas se zlobí je nejlepší Funesův film vůbec. Howgh!

Sběratel polibků (1997)

Na štěstí jsem nerozpoznal kiks zapříčiněný dabingem a tak jsem si film užil v napětí. I po opakovaných shlédnutích řadím tento film k nejlepším thrillerům, co jsem kdy viděl. Od doby shlédnutí tohoto filmu patří Morgan Freeman k mým nejoblíbenějším hercům.

8 MM (1999)

Tento film si zaslouží vyšší hodnocení. Thriller, jak má být tedy drsný, syrový, napínavý, dramatický... Viděl jsem ho asi 15x a vůbec mě neomrzel. Super výkon Nicolase Cage. Taky jsem si myslel, že zápletka okolo zrůdných snuff filmů je inovací tohoto filmu. Mýlil jsem se, čtyři roky před tím byl natočen španělský film "Diplomová práce" s podobnou zápletkou. "Milimetry" i přesto hodnotím výš, než španělský originál. Prostředí filmařů perverzních pornofilmů ve špinavých a temných koutech, postava Maxe i zloduchů či jejich zasloužená likvidace soukromým očkem Tomem, všudypřítomná atmosféra tušeného a později personifikovaného zla. Životní film režiséra Joela Schumachera. Dle mého názoru překonal i svůj dřívěji natočený a rovněž skvělý film "Volný pád."

Přání smrti 3 (1985)

Tento film jsem poprvé viděl v necelých deseti letech a měl jsem z toho velký šok. Takto násilný film není přece určen dětem na pionýrském táboře (ano, tam nám tento film v létě 1989 pustili "vychovatelky" a "učitelky"). To ale neznamená, že se mně film nelíbil. Naopak! Zřejmě vzhledem k této nostalgické vzpomínce a prvnímu dojmu z filmu dávám plný počet hvězdiček, byť se určitě nejedná o kinematografické veledílo. Bronsonovi a jeho přátelům v jejich boji proti pouličním a všeho schopným grázlům však přeji dodnes. Tvrdit, že jde v případě chování Paula Kerseyho ve filmu o silně nepřirozenou reakci, považuji za dost podivné. Pokud policie není schopná nic udělat a pomoci takřka bezbranným civilistům proti zfetovaným zabijákům a násilníkům, nelze jinak než se přece jen postavit zlu na odpor. Tak to vidím já a minimálně to tak vidí určitě lidé, kteří se stali oběťmi podobného násilí a přežili to. Howgh!