poster

Mackennovo zlato

 • CZ název

  Mackenovo zlato

 • USA

  Mackenna's Gold

 • SK název

  Mackennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Komentáře uživatelů k filmu (97)

 • Gemini
  ***

  Western, který na mě víc než jako co jiného působil jako pohádka. Asi to bude tím vypravěčem. Nutno dodat, že to byla pohádka dosti ukecaná a zbytečně přelidněná - to druhé jenom během první hodiny;) Během té druhé hodiny se ale nějak stane, že se western překlopí na dobrodružný film, a to se všemi tehdy asi ještě originálními, dnes ale zoufale klišoidními dějovými "rekvizitami". Co je originální i dnes, je rozhodně práce s postavami a s kamerou. Nevzpomínám si, že by někde jinde byly použity záběry z koňského hřbetu nebo "sekaná" sekvence obrazů zlaté horečky. Bohužel s ohledem na to, kolik těch dobrodružných snímků jsem už viděl, nemůžu strpět to už téměř směšné schéma, pokud se odehrává ve druhé polovině víc než dvouhodinového filmu. Kvalitu si i po všech těch letech drží hudba a především filmová píseň. To mě opravdu bavilo. Výsledek je ale někde na sedmdesáti procentech, a je mi šumák, jestli je to z historického hlediska křivda.(24.8.2011)

 • gouryella
  ***

  Nic vic nez prumerny western jakych se natocily stovky.(30.5.2002)

 • T2
  *

  Rozpočet $7miliónov/25%/(24.4.2006)

 • Superpero
  ****

  Dobrej western, kterej odsejpá a má hodně charismatických postav. Nebýt nelogického chování hrdinů na konci, když všichni strašně dlouho lezli na skálu, poprali se na ní a pak zase lezli dolů, bylo by to ještě lepší.(22.8.2010)

 • Rob Roy
  ***

  Mírně nadprůměrný western. Solidní herci, jen se divím naproto nevyužitému Eli Wallachovi. Ale příběh se příliš táhne a nic moc se neděje. Jenom ten závěr je špičkovej.(16.4.2003)

 • monolog
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Jeden herec vedle druhýho je charizmatickej (Gregory Peck, Lee J. Cobb, Omar Sharif, Telly Savalas, Anthony Quayle atd.), zápletka sice opršalá ale zábavně pojatá a děj spádovatý jak severní stěna K2. Navíc skvělá písnička Old Turkey Buzzard od Jose Feliciana a pěkný exteriéry. Nejzábavnější dobrodružný western své doby. S Leoneho filmy je to nesrovnatelný, protože všude šlo o úplně něco jinýho. Tady spíš o to, aby se divák pobavil a užil si jízdu, tam spíš o uměleckej portrét lidských charakterů.(23.1.2006)

 • CheGuevara
  ****

  Zlato. To zlato je zradilo. Gregory Peck válí ve zcela rutinním westernu, který si mě získal onou podmanivou atmosférou a dokonalým závěrem. Ne, všechny westerny musí být podvratné, novátorské a originální. Mackennovo zlato je zdařilým příspěvkem do almanachu svého žánru.(1.6.2005)

 • canakja
  *

  Bože, tohle vzniklo v dobách špaget? A na co to hvězdný obsazení? Dyť je to rozplizlý a o ničem, technicky úplně nedostatečný a co se hudby týče, katastrofa. Proč se záběr na jezdce v poušti musí točit před modrým plátnem a hned další záběr je branej v přírodě? Některý další záběry připomínají wolfensteina 3D a zrychlený koně jsou přímo k pláči. Všechno ostatní k smíchu. Mysteriózní část a la indiana jones se nepovedla vůbec, finální souboj nemá šťávu a závěrečný kecy "schovej se hodně hluboko" sou jak vystřižený z bravíčka. Naprosto imbecilní záležitost, kdyby to aspoň nebyla taková nuda(16.10.2009)

 • RHK
  ****

  Nádherný dobrodružný western o hledání ztraceného zlatého kaňonu Apačů. Gregory Peck, Omar Sharif a Telly Savalas zdobí tento film svými tvářemi a hereckými výkony. Přestože trikové zemětřesné scény poněkud zestárly, film stále patří ke klasice westernu i dobrodružného filmu. Trailer: http://www.zimbio.com/watch/qTMQmLkVCxs/Mackenna+s+Gold/Omar+Sharif(23.8.2010)

 • sud
  ****

  Musím říct, že za ty roky "Mackennovo zlato" trochu zestárlo. Na svoji dobu (i přes novátorsky působící závěrečnou skalní apokalypsu) je natočen dosti zastarale, chvílemi to působí dost rozvláčně a u některých scén jsem se ptal proč ? (proč lezli na tu skálu a Colorado za nimi ?). Ač se jedná o americký western ze zlatého období žánru, připomíná spíše "Vinnetoua" (to není urážka, ale fakt). V dětství halt některé věci vidíš jinak. Herecké obsazení v čele s výtečnými Gregory Peckem a Omarem Sharifem má ale hodně co do sebe, hudba je skvělá a atmosféra starých dobrodružných filmů dokonalá. Nechci říct, že by se mi "Mackennovo zlato" nelíbilo, ovšem už ne tolik jako dřív. 75%.(13.2.2005)

 • Dan9K
  **

  Ze začátku to vypadá docela nadějně, i když trochu nudně. Jenže postupem času se film stává stále debilnější, zejména kvůli absenci věrohodnosti konání postav a logickým chybám. Na konci se pak zcela pohřbí. Hezky to shrnul canakja. Zadní plátno bylo opravdu tragické, bez něj by to fungovalo daleko líp. Jo a proč není v kolonce žánru uvedeno fantasy? Nekonečný příběh hledal inspiraci na zvláštních místech!(21.8.2010)

 • 3DD!3
  ****

  Tyhle honby za pokladem mám dost rád a skvělé obsazení tomu dodalo punc výjmečnosti. Vůbec bych se nezlobil kdyby něco podobného natočili dneska.(24.8.2011)

 • tahit
  ***

  Tak jsem si z nostalgie po nějakém čase pustil zase tenhle film a nebylo to zas tak špatné. Možná jsem od toho čekal více, ale z dnešního pohledu mě to už tak nebavilo. Přesto chválím líbivou hudbu včetně hlavní písně. A potěšilo mne skvělé herecké obsazení. Myslím si, že ve své době uvedení do kin v bývalém Československu muselo trhat divácké rekordy.(18.2.2011)

 • Xmilden
  ****

  Nezapomenutelný Omar Sharif v roli ničemy Colorada.(6.12.2007)

 • D.Moore
  ****

  Jeden z mých oblíbených westernů. V hlavní roli ovšem není Gregory Peck, ale chamtivost. Tahle vlastnost se v Mackennově zlatě představuje hned v několika podobách. A je jedno, jestli je člověk bandita, voják, novinář, kupec, pastor nebo šerif, podlehnout jí může úplně každý. V tom podle mě tkví síla celého filmu - ačkoliv postavy nejsou bůhvíjak propracované, o lidské povaze nám jejich jednání během 128 minut stihne povědět až dost. A protože nejde jen o tupý příběh plný přestřelek (nejnapínavější - finální - souboj se bez koltů obejde úplně), ale o příjemnou dobrodružnou podívanou plnou zajímavě natočených scén (úvod, rozhoupaný přechod mostu, závěrečná půlhodina), dávám čtyři hvězdy. Jo a ještě něco. Hudba: Quincey Jones = příjemné osvěžení nejen díky úvodní písni.(21.8.2010)

 • Davies182
  ****

  Stylový, poctivý oldschool western. Nechybí zde pekelně rychlí pistolníci, romantické vsuvky, ale i pěkně drsné a brutální scény, ze kterých mrazí. Hlavně začátek se mi s jedním chladnokrevným zabitím vryl do paměti.(29.5.2009)

 • forsberg
  ***

  Pěkný začátek a pěkný konec. Zbytek můžete klidně prospat, pokud ovšem nejste kromobyčejně zvědaví na spoustu řečí o tom, kdo je větší padouch, na nekonečné záběry koňských nohou a na hloupé zadní projekce.(23.8.2010)

 • LiVentura
  *****

  Dobrý film s výborným hereckým obsazením. A brilantní hudba od Quincyho a Feliciana.. Jedna z nejlepších a klasických "žánrovek" .(10.12.2006)

 • pm
  ****

  Trikově překonané, katastrofický závěr s odstupem let komický, ale šerif Gregoryho Pecka je jak má být, píseň José Feliciana je nadčasová a má nefalšovanou energii, stejně jako okouzlující padouch Omara Sharifa, jehož dobrodružné filmy představují kus mého dětství.(15.2.2009)

 • Wacoslav1
  ****

  Stará Westernová klasika a jeden z filmů na kterých jsem spolu s Vinnetouem rostl. Charizmatický Peck, nahláškovaný záporák Sharif i správně prohnaný a slizký Savalas. Navrch perfektní hudba a zručná režie J Lee Thompsona jeho filmy mi prostě sedí. Vytknul bych snad jenom ty některý zbytečný zrychlený záběry se kterými se v té době hodně experimentovalo a měli patrně navodit větší akčnost. No dneska to působí spíš zmateně a nechtěně komicky. Jinak, ale určitě špičkový film ve své kategorii a pořádná dávka nostalgie.80%(25.9.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 5