Mackennovo zlato

• SK název

Mackennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Western, který na mě víc než jako co jiného působil jako pohádka. Asi to bude tím vypravěčem. Nutno dodat, že to byla pohádka dosti ukecaná a zbytečně přelidněná - to druhé jenom během první hodiny;) Během té druhé hodiny se ale nějak stane, že se western překlopí na dobrodružný film, a to se všemi tehdy asi ještě originálními, dnes ale zoufale klišoidními dějovými "rekvizitami". Co je originální i dnes, je rozhodně práce s postavami a s kamerou. Nevzpomínám si, že by někde jinde byly použity záběry z koňského hřbetu nebo "sekaná" sekvence obrazů zlaté horečky. Bohužel s ohledem na to, kolik těch dobrodružných snímků jsem už viděl, nemůžu strpět to už téměř směšné schéma, pokud se odehrává ve druhé polovině víc než dvouhodinového filmu. Kvalitu si i po všech těch letech drží hudba a především filmová píseň. To mě opravdu bavilo. Výsledek je ale někde na sedmdesáti procentech, a je mi šumák, jestli je to z historického hlediska křivda.(24.8.2011)

Nic vic nez prumerny western jakych se natocily stovky.(30.5.2002)

Rozpočet $7miliónov/25%/(24.4.2006)

Dobrej western, kterej odsejpá a má hodně charismatických postav. Nebýt nelogického chování hrdinů na konci, když všichni strašně dlouho lezli na skálu, poprali se na ní a pak zase lezli dolů, bylo by to ještě lepší.(22.8.2010)

Mírně nadprůměrný western. Solidní herci, jen se divím naproto nevyužitému Eli Wallachovi. Ale příběh se příliš táhne a nic moc se neděje. Jenom ten závěr je špičkovej.(16.4.2003)

Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Jeden herec vedle druhýho je charizmatickej (Gregory Peck, Lee J. Cobb, Omar Sharif, Telly Savalas, Anthony Quayle atd.), zápletka sice opršalá ale zábavně pojatá a děj spádovatý jak severní stěna K2. Navíc skvělá písnička Old Turkey Buzzard od Jose Feliciana a pěkný exteriéry. Nejzábavnější dobrodružný western své doby. S Leoneho filmy je to nesrovnatelný, protože všude šlo o úplně něco jinýho. Tady spíš o to, aby se divák pobavil a užil si jízdu, tam spíš o uměleckej portrét lidských charakterů.(23.1.2006)

Zlato. To zlato je zradilo. Gregory Peck válí ve zcela rutinním westernu, který si mě získal onou podmanivou atmosférou a dokonalým závěrem. Ne, všechny westerny musí být podvratné, novátorské a originální. Mackennovo zlato je zdařilým příspěvkem do almanachu svého žánru.(1.6.2005)

• canakja

Bože, tohle vzniklo v dobách špaget? A na co to hvězdný obsazení? Dyť je to rozplizlý a o ničem, technicky úplně nedostatečný a co se hudby týče, katastrofa. Proč se záběr na jezdce v poušti musí točit před modrým plátnem a hned další záběr je branej v přírodě? Některý další záběry připomínají wolfensteina 3D a zrychlený koně jsou přímo k pláči. Všechno ostatní k smíchu. Mysteriózní část a la indiana jones se nepovedla vůbec, finální souboj nemá šťávu a závěrečný kecy "schovej se hodně hluboko" sou jak vystřižený z bravíčka. Naprosto imbecilní záležitost, kdyby to aspoň nebyla taková nuda(16.10.2009)

Nádherný dobrodružný western o hledání ztraceného zlatého kaňonu Apačů. Gregory Peck, Omar Sharif a Telly Savalas zdobí tento film svými tvářemi a hereckými výkony. Přestože trikové zemětřesné scény poněkud zestárly, film stále patří ke klasice westernu i dobrodružného filmu. Trailer: http://www.zimbio.com/watch/qTMQmLkVCxs/Mackenna+s+Gold/Omar+Sharif(23.8.2010)

Musím říct, že za ty roky "Mackennovo zlato" trochu zestárlo. Na svoji dobu (i přes novátorsky působící závěrečnou skalní apokalypsu) je natočen dosti zastarale, chvílemi to působí dost rozvláčně a u některých scén jsem se ptal proč ? (proč lezli na tu skálu a Colorado za nimi ?). Ač se jedná o americký western ze zlatého období žánru, připomíná spíše "Vinnetoua" (to není urážka, ale fakt). V dětství halt některé věci vidíš jinak. Herecké obsazení v čele s výtečnými Gregory Peckem a Omarem Sharifem má ale hodně co do sebe, hudba je skvělá a atmosféra starých dobrodružných filmů dokonalá. Nechci říct, že by se mi "Mackennovo zlato" nelíbilo, ovšem už ne tolik jako dřív. 75%.(13.2.2005)

• Dan9K

Ze začátku to vypadá docela nadějně, i když trochu nudně. Jenže postupem času se film stává stále debilnější, zejména kvůli absenci věrohodnosti konání postav a logickým chybám. Na konci se pak zcela pohřbí. Hezky to shrnul canakja. Zadní plátno bylo opravdu tragické, bez něj by to fungovalo daleko líp. Jo a proč není v kolonce žánru uvedeno fantasy? Nekonečný příběh hledal inspiraci na zvláštních místech!(21.8.2010)

Tyhle honby za pokladem mám dost rád a skvělé obsazení tomu dodalo punc výjmečnosti. Vůbec bych se nezlobil kdyby něco podobného natočili dneska.(24.8.2011)

Tak jsem si z nostalgie po nějakém čase pustil zase tenhle film a nebylo to zas tak špatné. Možná jsem od toho čekal více, ale z dnešního pohledu mě to už tak nebavilo. Přesto chválím líbivou hudbu včetně hlavní písně. A potěšilo mne skvělé herecké obsazení. Myslím si, že ve své době uvedení do kin v bývalém Československu muselo trhat divácké rekordy.(18.2.2011)

Nezapomenutelný Omar Sharif v roli ničemy Colorada.(6.12.2007)

Jeden z mých oblíbených westernů. V hlavní roli ovšem není Gregory Peck, ale chamtivost. Tahle vlastnost se v Mackennově zlatě představuje hned v několika podobách. A je jedno, jestli je člověk bandita, voják, novinář, kupec, pastor nebo šerif, podlehnout jí může úplně každý. V tom podle mě tkví síla celého filmu - ačkoliv postavy nejsou bůhvíjak propracované, o lidské povaze nám jejich jednání během 128 minut stihne povědět až dost. A protože nejde jen o tupý příběh plný přestřelek (nejnapínavější - finální - souboj se bez koltů obejde úplně), ale o příjemnou dobrodružnou podívanou plnou zajímavě natočených scén (úvod, rozhoupaný přechod mostu, závěrečná půlhodina), dávám čtyři hvězdy. Jo a ještě něco. Hudba: Quincey Jones = příjemné osvěžení nejen díky úvodní písni.(21.8.2010)

Dobrý film s výborným hereckým obsazením. A brilantní hudba od Quincyho a Feliciana.. Jedna z nejlepších a klasických "žánrovek" .(10.12.2006)

Pěkný začátek a pěkný konec. Zbytek můžete klidně prospat, pokud ovšem nejste kromobyčejně zvědaví na spoustu řečí o tom, kdo je větší padouch, na nekonečné záběry koňských nohou a na hloupé zadní projekce.(23.8.2010)

Stylový, poctivý oldschool western. Nechybí zde pekelně rychlí pistolníci, romantické vsuvky, ale i pěkně drsné a brutální scény, ze kterých mrazí. Hlavně začátek se mi s jedním chladnokrevným zabitím vryl do paměti.(29.5.2009)

Trikově překonané, katastrofický závěr s odstupem let komický, ale šerif Gregoryho Pecka je jak má být, píseň José Feliciana je nadčasová a má nefalšovanou energii, stejně jako okouzlující padouch Omara Sharifa, jehož dobrodružné filmy představují kus mého dětství.(15.2.2009)

MÚMIA+POKLAD NA STRIEBORNOM JAZERE Dobrodružný trikový veľkofilm, ktorý je náhodou westernom. Zaujimavá práca s kamerou a z toho vyplývajúca akčnosť potešia, niektoré scény však dnes nechtiac rozosmejú... Rozhodne netradičná klasika...(28.8.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5