• Krátkometrážní

Mezi námi děvčaty (2003)

Miliónkrát omieľaná téma výmeny osobnosti a predsa sa ešte stále nájde dobrý film s takýmto námetom! Výborná hlavná dvojica herečiek, vtipné vedľajšie postavy a hlavne zábava po celý čas. Škoda len toho presladeného konca, ale inak pohoda...

Doktor Hollywood (1991)

Priemerná, ničím zaujímavá komédia, ktorej však dosť škodí, že miestami sa príliš snaží pobaviť nasilu. Nebyť tohoto faktu, hviezdičky by boli štyri. Filmík na jedno pozretie.

Batman se vrací (1992)

Batman sa vracia je ešte o chlp lepší ako diel prvý. Namiesto jedného zloducha ich máme dvoch (ak počítam aj vynikajúceho Christophera Walkena, tak troch), namiesto geniálnej Elfmanovej hudby máme ešte o niečo geniálnejšiu Elfmanovú hudbu a Burton popustil uzdu svojej fantázii ešte o niečo viac, čo filmu len prospelo. A hoci výborný DeVito za extrémne šialene charizmatickým Nicholsonom zaostáva, Tučniak mi pripadá zákernejšie a zvrátenejšie ako Joker. A tam kde jednička trošku zlyhávala (posledná polhodina a konečné zúčtovanie mi pripadali trochu slabé), tak tam dvojka vrcholí a grandiózne finále uspokojí diváka maximálne.

Flynn Carsen 2: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006) (TV film)

Miestami infantilne trápna a miestami nudná vykrádačka mnohých dobrodružných filmov. Do očí bijúce televízne digitálne triky kvalitu filmu ešte o niečo zhoršujú a tupý scenár a nedotiahnutá réžia sú už len zhnitými čerešničkami na torte. Druhú hviezdičku dávam za to, že som vlastne nemal problém tento hlúpy film dopozerať, ale ak sa Noah Wyle chce vymaniť zo škatuľky doktora Cartera, mal by sa nad výberom filmových úloh trochu viac zamyslieť.

Dej si pohov, kámoši 2 (1995)

Komédia, ktorá vám ľahko vyčarí na tvári úsmev a miestami aj nahlas rozosmeje. A na súperiacu dvojku Matthau-Lemmon sa pozerá fakt veľmi dobre.

Krotitelé duchů II (1989)

Približne na rovnakej úrovni ako časť prvá - u mňa to znamená, že film sa mi páčil keď som bol menší, teraz je to len taká priemerná nemastná-neslaná komédia. Našťastie to ako-tak zachraňuje Bill Murray aj tentokrát.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Harry Potter a Fénixov rád je pre mňa najlepší diel série. Yates svoj filmový debut odviedol na jedničku, filmové (resp. knižné) postavy sa konečne dočkali aj nejakého vnútorného prežívania, ale nezabudlo sa ani na vizuálnu stránku, ktorá miestami vyráža dych (finálny súboj čarodejníkov). Čo sa týka osekaných motívov, musím skonštatovať, že preniesť 830-stranovú knižnú predlohu na plátno v prijateľnej forme nie je vôbec jednoduché a tu sa to podarilo viac než dobre. A k slovenskému dabingu dodám len toľko, že hoci spoľahlivo zabíja potenciálne herecké výkony, aspoň je zhodný s knižným prekladom a tak som nemal v hlave anglicko-česko-slovenský mišung (Hogwarts=Bradavice=Rokfort).

Maverick (1994)

Akčná westernová komédia, ktorej nemôžem nič vytknúť. Charizmatického Mela Gibsona a rozkošnú Jodie Foster nemôžete nemilovať, na humornú stránku filmu sa nemôže nikto sťažovať a aj scenár, spolu s dokonale zamotaným koncom, je výborný. A geniálne cameo Dannyho Glovera je potom už len čerešničkou na torte.

Kluci nepláčou (1999)

Boys Don't Cry je dobrým filmom, ktorý vyniká niekoľkými naozaj silnými momentmi, keď som dianie na obrazovka takmer cítil a najmä vynikajúcimi hereckými výkonmi - Hilary Swank si Oscara za svoj výkon stopercentne zaslúžila, výborne jej však sekunduje aj Chloë Sevigny. Škoda len, že moje očakávania boli privysoké a tak ma film trochu sklamal. Ktovie, ako by bol býval skončil, ak by sa ho bol chopil nejaký režisér mužského pohlavia...

Batman (1989)

Geniálny Nicholson, geniálny Elfman a geniálny Burton. Škoda len, že záverečné zúčtovanie so zloduchom je trochu slabé a že práve posledná polhodinka mi pripadala ako najslabšia časť filmu. A záver filmu dokáže zmeniť celkový názor na film (či už dobrý alebo zlý), takže namiesto spočiatku zamýšľaných 5 hviezdičiek sú to tentokrát len 4.