Poupata (2011)

Já jsem Uschi, a ty jsi až po uši v hovnech, řekl by Jules protagonistům Poupat, a měl by pravdu. Je to snímek český jako knedlo, vepřo, zelo, ale přitom na míle vzdálen všemu, co jsem u nás za poslední roky viděl. Možná připomene „Štěstí“, ale naŠtěstí bez bláznivé šukající Geislerové. A na rozdíl od Lišky a spol. tady nikdo žádné štěstí nenajde. Přestože jsou na tom všichni blbě až příliš předpisově, měl jsem zase po nějaké době u našeho filmu pocit, že koukám na skutečné osudy skutečných lidí. Výborně zahrané, trumfovým esem je samozřejmě Javorský, který se pro role zoufalců snad narodil. 75 %

3-iron (2004)

Co ti Korejci všechno nevymyslí, golfová hůl jako zbraň ničení „at close range“ a symbol pomsty ? Film má svojskou atmosféru, hodně se mi líbí hlavní zápletka a postava němého homeless přespávače po bytech, vůbec charaktery jsou perfektně propracované, milostná zápletka mě ovšem minula. Naladit se tenhle typ snové asijské produkce je (zatím) nad moje síly. 70 %

Zkažená mládež (2007)

Takhle nějak by mohli vypadat Bastardi, kdyby Magnusek tušil, jak se dělá film. Syrový (pseudo) dokumentaristický styl je pro dané téma ideální, herci výteční. Bohužel jsem viděl dabovanou verzi, která je namluvena tak debilně, že to zabíjí 50 % atmosféry. Posoudit realističnost snímku je pro mě těžké, do podobně extrémní situace jsem se v žádném kolektivu nedostal, ale pár věcí mi jednoduše nesedělo; naprostá apatie vůči šikaně ze strany prakticky celé třídy; vznik „přátelství“ mezi Kasperem a Josefem proběhl příliš rychle, bez postupného vývoje vzájemných sympatií, najednou se prostě kamarádili a byli proti všem, šmytec. A ten konec … efektní, ale zase příliš rychle vyeskalovaný, jak ke svému rozhodnutí dospěl Josef chápu, ale u Kaspera mi to znovu přijde velmi nevěrohodné. Zajímalo by mě, jak to celé proběhlo doopravdy. 70 %

Probudím se včera (2012)

Hned na začátku mě zarazila podivná vizuální stránka, filmaři se neprobudili včera, ale asi tak před deseti lety, kdy začaly vznikat všechny ty Pojišťovny v růžové zahradě. Spíš než film na velké plátno mi to připomíná nějaký postarší televizní projekt. Největším pozitivem snímku je Josefíková, jednak je hezká a sympatická, druhak mi svým projevem fakt připomíná holky z českých (filmových) 80.let. S Mádlem jako náctiletým floutkem je to už horší, ale jeho charisma zaplácne i věkové a vzhledové nedostatky. Blažek je už slabší (ty obří hnědé kontakty mu dodávají výraz člověka, co je permanentně na koksu), spíš na hranici karikatury, jako ostatně celá linie ze současnosti. Většina filmu se naštěstí odehrává „včera“, tj.v červnu 1989. Co se týče historické věrnosti kulis, nemůžu sloužit, bylo mi 9 a dobový věci si moc nepamatuju, natož nějakej Tuzex. Jen se mi nezdá, že vynechali pionýra, ten tenkrát docela frčel. Na gymplu to vlastně bylo SSM. A randění mi přišlo poněkud zrychlené do současného stylu, dřív to bylo na delší lokte, zaláskovat čerstvě rozešlou holku a dostat ji do postele, než práce na 14 dnů. Fóry někdy hraničí s kameňákovinami, ale světe div se, tady mě to bavilo (mazání tabule, řekni nám zásadu). Taky mám slabost pro starý herce, kteří už dnes ve filmech skoro nehrají, jako Nárožný a hlavně Preiss. Pokud pominu, že sci-fi premisa s cestováním do vlastní hlavy (možná inspirace Zdrojovým kódem) se na konci úplně rozsype, tak je to příjemnej filmek, pochopitelně bez jakýchkoliv jiných ambicí, než pobavit. I přes ukrutnou stopáž nemám pocit, že by tu bylo něco vysloveně zbytečně nebo navíc. To je jen stupidní happy end. 65 %

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

Syrová realita. Novotnýho respektuju za otevřenost, ukázal asi všechno, co mohl. Rozhodnul se žít podle hesla dávej – ber. Dává masám jejich opium a bere (asi) výbornej plat a pocit moci, který minimálně nad konkrétní nemalou skupinou lidí skutečně má. A ještě se u toho dobře baví. Každá mince má dvě strany a i Pája platí daň, kterou hbitě sesumíruje jeho sestra (je neurotickej, nasírací, už s ním není sranda) a vztah s manželkou taky nevypadal zrovna funkčně. Bezpochyby je v pozici, ve které by chtěla být obrovská spousta lidí, ale většině na to chybí schopnosti nebo koule. Některým samozřejmě i bezskrupulózní morálka, ale takových je podle mě daleko méně, než by se podle množství rozhořčených anti-bulvárníků mohlo zdát. Dokážete se všichni ocenit, kolik svojí duše byste byli ochotni prodat za peníze a moc, jakoukoliv, nejen mediálních mrdek, jako v tomto případě ? Půlku, celou, žádnou ? Přijde mi směšný, když někdo kritizuje nemorálnost Novotnýho a přitom zahejbá svojí manželce nebo leze nadřízeným do prdele kvůli povýšení. Dav hold rád na někoho ukáže prstem a s chutí si zanadává, aby se pak mohl v klidu vrátit ke svým soukromým sviňárnám a sviňárničkám. Ostatně není nutné být nutně nemorální, třeba prohlášení týpka na nočním balkóně mi přijde mnohem mimoňštější, než celý Novotný. Ten svými „příběhy“ jenom uspokojuje poptávku, pro něj je klíčová čtenost vyjádřená počtem kliknutí, kdyby lidé klikali na výstavy obrazů a koncerty vážné hudby, bude psát o těch. On ale jenom, jak praví jedno hezké rčení, „nastavuje zrcadlo,“ viz.výmluvná pasáž o cikánech. Akorát mě překvapilo, že tam někde žbleptnul: „někdo to dělat musí,“ protože to je alibismus, kterému se jinak vyhýbá. Je tu i nějaká vata, celá linie s přemalovanou mrtvolkou s růží ve vlasech mi přišla nudná, tahle holka je o ničem. Možná nechtěně tak ale vynikne kontrast mezi blbou jí a chytrým Novotným. Druhý den po zhlédnutí a doštudování některých dalších informací (Hyde Park, články na netu) jsme z toho měl v hlavě hokej extraligové úrovně. Přestalo mi to připadat úplně autentické. Divná je scéna s Kristelovou (oba přece museli vědět, že je Klusák natáčí/může natáčet, když tam stál s kamerou) a u celé následující Novotného "zpovědi" (imho to nejlepší na celém filmu) jsem začal mít pochybnosti, jestli to není připravené a nahrané. Novotný není úplně špatný herec a Klusák zase není filmař stylu „nezúčastněný pozorovatel“, a svým "dokumentům" je schopen do určité míry pomoci. Celé je to na youtube a pokud si projedete detailně Novotného výstup v baru, všimnete si, že v čase 42:08 dojde ke střihu, před docela zásadním prohlášením. Proč ? Je možné, že Novotnému jen příliš dlouho trvalo, než přišel na tu správnou odpověď, ale proč to tam nenechali, i to samo o sobě by přece mělo výpovědní hodnotu ?!? Přiznám se, že mi to pořád trochu vrtá hlavou, byť v tomto chatu se Klusák dušuje, že nahrané není nic, jen že některé věci byly jeho nápadem (např.onen konkurz na konci). Budu jemu i Spratkovi tedy věřit, zejména proto, že ve vysílání Hyde parku působil stejně přirozeně a nenuceně, jako v Dělnících. Neodpustím si poznámku, že navzdory svým prohlášením o upřímnosti i on občas zalže. Ve zmíněném Hyde Parku se ohání poklonou od Erika Taberyho, který ji ovšem v tomtéž pořadu chvíli poté dementuje, z čehož Novotný sice dokáže poměrně elegantně vyklouznout, ale na tom, že řekl nepravdu, to nic nemění. Stejně jako v případě “on-line reportáže” z kostelního koncertu Bartošové, o kterém na rozdíl od dokumentu v televizi už prohlásí, že lhal. A vlastně tím krásně demonstruje podstatu svojí práce : bulvár píše pravdu, ale mezi všemi vtípky a polovýmysly je dost těžké, ne-li nemožné, ji najít. Suma sumárum, Dělníci mi spolu s pohledem do soukromí jedné bulvární hyeny poskytli i spoustu námětů k zamyšlení a shánění dalších informací. Od dokumentu asi nemůžu chtít víc. 90 %

Ženy v pokušení (2010)

Musím přiznat, že v kině mě to celkem bavilo, nejspíš jsem se nechal okouzlit Kubařovou (echchch) a vlastně i roztomilou Vlasákovou, pobavit Macháčkem (opravdu dobrý hlášky a sympatická postava) a nenasrat Dickem. Jakmile ale vezmu do ruky skalpel a pustím se do pitvání, vyleze mi z toho klasická česká (pseudo)komedie z (nevímčího)života, kde není nouze o fatální dějové přemety, stokrát omleté stereotypy a lehce při ní nabydete dojmu, že s někým se scházet a rozcházet je stejně běžné, jako vynášet odpadky. Tady je to navíc vyšperkováno ještě o něco úchylnějším milostným troj(až čtyř)úhelníkem, než obvykle. V tom našem malém království neohroženě vládne Balzerová jako ukázková vychcandíra (nebo spíš vyšukdíra), která udílí rádoby odvázané rady a životní moudra, která jsou z velké většiny tvořena jen vykalkulovanými fintami zlatokopek. Jestli tenhle způsob prožívání mezilidských vztahů přijde někomu zábavný nebo happy, tak je asi z jiného vesmíru, než já. 65 %

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Muži jako Jan Pivec nebo Tom Cruise nestárnou, hollywoodský nestor se s každým dalším snímkem zdá být v lepší a lepší formě. Každopádně kvalitní akční film, který potěší atraktivními eskapádami na největším baráku světa i křivkami neméně atraktivní Pauly Patton. A jako třešnička na dortu nikoliv Merunka, ale Pavel Kříž! 73 %

Ren a Stimpy (1991) (seriál)

Největší úlet v historii seriálů „pro děti“. Svého potomka bych na podobnou magořinu nenechal dívat ani minutu, bál bych se, že už ta mu přivodí doživotní následky, podobně jako vtip zabiják od Monty Pythonů. Nevěřím, že tvůrci nebyli pod vlivem drog, nejlépe hned několika najednou. Je neskutečné, kolik rozličných grimas, ksichtů a šklebů animátoři vytvořili, tím se musel bavit nějaký šílenec. Umanutý a metodický šílenec. Píšu to poměrně často, ale snad nikde jinde (kromě Pulp Fiction) není k plnému vychutnání si nutný český dabing. V originále znějí oba výtečníci jako nudně průměrné postavičky, zato v češtině je Stimpy už podle hlasu vypatlanec první třídy a Ren zase chodící neuróza. Čímž jsou dokonale zdůrazněny klíčové aspekty jejich charakterů. Upřímně napsáno, neviděl jsem dostatečný počet epizod, asi tak 10-15, možná 20 (z celkových cca 90ti), abych mohl tuhle perlu objektivně posoudit. Ale na objektivitu vám vy-víte-co ! 100 %

Quantum of Solace (2008)

Ti blázni snad chtěli překonat akčnost Casina, a Quantum zahajuje frenetická automobilová honička, která po pár minutách klidu přejde v ještě frenetičtější honičku po střechách a v ulicích Sieny. Pak naštěstí poněkud zvolníme, protože tímhle tempem, a hlavně nepřehledně chaotickým střihem, by ze mě byl za chvíli kandidát na epilepsii. Dál je to v podstatě klasická bondovka, dokonce dost oldschool, narážky na „art“ nechápu a nevidím. Těch pár netradičních záběrů a kochání se přírodními krásami snad nelze brát jako něco extra jiného/nepatřičného. Detaily z Casina bohužel poněkud vybledly, takže neustálé odkazy na Vesper nebo člověk v kufru mi nic moc neříkají. Překvapila Kurylenko, dobře vypadá a celkem obstojně hraje. Craig opět za jedna. Není to zdaleka tak královská pecka, jako předchůdce, ale pořád desetkrát lepší, než nafouklý Skyfall. 70 %

Casino Royale (2006)

Connery je moc strojený, Moorovi nevěřím, že by dokázal sbalit ani uklízečku z veřejných záchodků, Daltona vlastně neznám, a jasným vítězem o zlatého Bonda je pro mě Brosnan. V jeho filmech je nejbláznivější akce, nejlepší hlášky, nejkrásnější kočky. Ale nejlepší bondovkou vůbec je Casino Royale. Jak nabušen akcí i napětím je tenhle Bond třeba proti sterilně okurkovému Skyfallu! Úvodní parkurová megahonička mi poslala bradu kamsi k podlaze. Famózní partička pokeru zase donutila nedýchat napětím. Obě scény jsou strhující ukázkou filmu, jakým Bond nikdy předtím nebyl. Akčňákem, který můžu brát vážně. Aby všechno nebylo zase tak vymazlené jako agentův Aston Martin, milostně-osudová linie s Vesper se moc nepovedla, tohle těm dvěma holt nežeru. Ale budiž to pouze drobným smítkem na dokonale vypulírovaném smokingu. A mimochodem, Craig je super! 80 %