Dobrodruzi z vesmíru (1986) (seriál)

Kult ! Klasika ! Nádherný seriál, který byl skutečně dobrodružný, se spoustou monster a mega zbraní. Lídr Topy, ubrečenec Gerard, kterej furt zamilovaně blekotal o profesce Anně, a hlavně žabí rebel Rana se skvělým hlasem Michala Pavlaty. Doma jsem po jeho vzoru furt hulákal, že chci „zapékané nudle !!!“ (nebo-li šunkafleky). Nelze zapomenout. Stejně jako na extrémně chytlavou znělku v báječně úchylném francouzském znění ! 90 %

Česká soda (1998)

Sestřih tv scének do filmu. Ale většina těch nejlepších věcí se objevila až později. 80 %

Řím (2005) (seriál)

„Watch closely boy, this is how history is made! (Marcus Antonius před Bitvou u Filipp a Ex Deo – Legio XIII)“ Tvůrci seriálu Řím to mají s divákem jako já vážně lehké. Tahle historická epocha mi totiž přijde nad jiné přitažlivá, ale zároveň ji neznám tak detailně, abych mohl kritizovat případné faktické nepřesnosti. Naopak si ještě chrochtnu blahem, jak se to při tak zábavném seriálu dovzdělám. V základních věcech jako bitvy či závažná politická rozhodnutí se Řím drží historických faktů a postav, ale jejich osobní život již podléhá dramaturgické licenci. Filmařům stačila jedna zmínka o vojácích 13.Legie Luciu Vorenovi a Titu Pullovi v „Zápiscích o válce galské“, aby z nich učinili nerozlučnou dvojku (charakterově samozřejmě totálně odlišnou) a hlavní postavy celé série. Někdy je dějová hutnost a množství zvratů v jejich liniích snad až přehnané, ale ti kluci mě nikdy nepřestali bavit. K tomu dokonalý Caesar, ještě lepší Marcus Antonius, intrikující a poživačná římská smetánka. Octavianus Augustus je v každém historickém filmu líčen jako osvícenec bez poskvrny … tady na něco podobného zapomeňte. Oceňuji, že filmaři věděli, kdy zatroubit konec a odejít na vrcholu; lepší finále, než bitvu u Actia a její „aftermath“, už by stejně nenašli. Viděno se skvělým dabignem (a posledním pro Borise Rösnera). 90 %

Česká soda (1993) (seriál)

Česká soda je spolu s Cimrmanem největším národním pokladem v kategorii televizní humor. Maximální využítí totální tvůrčí volnosti, Čtvrtníček, Šteindler, Vávra a spol. kopou do všeho a do všech, porušují veškerá pravidla slušného chování a dobrého vkusu, tahají na světlo rasismus, nacionalismus, parodují reklamy, celebrity, politiky a mají z toho nehoráznou oslí prdel. Naprostým vrcholem jsou montáže různých politických debat, Plováren s Markem Ebenem a podobně, něco tak brilantně sestříhaného a zaranžovaného jsem nikdy předtím ani potom neviděl. Ta doba se už nikdy nevrátí, protože, jak řekl sám velký Petr: „Takovou svobodu už nám dneska žádná televize nezaručí!“ 100 %

The Crimson Permanent Assurance (1983)

Nejde jen o ten dokonalý nápad s „finančními piráty“, ale i provedení a pointa … naprosto bezchybné. Imho lepší, než celej Brazil. Pochybuju, že by jakýkoliv soudobý filmař dokázal natočit něco podobně legračního a přitom epického. 100 %

Monty Pythonův smysl života (1983)

Přestože je to nejmíň film ze všech tří celovečeráků, mám ho z nich nejradši. Jednotlivé scénky a skeče možná nedrží tolik pohromadě, ale jsou natolik geniální, že překonávají téměř vše, co Pythoni napsali a sehráli kdy předtím. A navrch ty fantastické songy ! Nápad na předfilm, který se v půlce vysílání pokusí zákeřně infiltrovat hlavní pořad, je pro mě esencí pythonovské představivosti a schopnosti bořit hranice (a kromě toho je to skvělý snímek sám o sobě !) 100 %

Život Briana (1979)

Další historická freska, po všech stránkách dotaženější a celkově vtipnější, než Sv.Grál. Je to i lepší film, máme tu skutečné davové scény, velké epické záběry a jednu krásnou písničku na závěr. Příběh a jeho poselství myslím netřeba komentovat, na jeho aktuálnosti se nic nezměnilo, stejně jako na tupotě davů a umanutosti radikálních pánbíčkářů, ať už si říkají jakkoliv. 90 %

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Pořad složený ze skečů je jedna věc, ale utáhnout svým bláznivým humorem celovečerák ? Pythonům se to povedlo vcelku bez problémů, citovat se dá každá druhá scénka a hláška. Kromě toho je vidět, že umí vytvořit i docela pochmurnou středověkou atmosféru, třeba jak morový vůz za pokřiku „Bring out your dead !“ projíždí městem, nebo když se skupina mnichů za zpěvu modlitby buší do hlavy dřevěnou tabulkou. Souboj rytířů prostříhaný s přijíždějícím Artušem za doprovodu heroické hudby taky nemá chybu. Jako první film rozhodně dobré, ale to lepší mělo teprve přijít. 80 %

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Létající cirkus je televizní encyklopedie humoru, najdete tu naprosto všechno, od sofistikovaných narážek na filosofii či umění, přes všelijaké slovní hříčky a parodie, až po nejprimitivnější vtipy na první signální. Jak jsem se někde dočetl (a zalíbilo se mi to): „Jejich skečům chybí nejen konec, ale často i začátek nebo prostředek“. Je to totální dekonstrukce srandy se vším všudy. Včetně toho, že to někdy není vlastně ani moc legrační. Ale geniální bezesporu! 100 %

Želví nindžové III (1993)

Bouchnout trojku do Japonska byl poměrně překvapivý a osvěžující nápad. Ale z děje si už nepamatuju lautr nic. Jen, že tenkrát se mi to líbilo zhruba stejně, jako ostatní díly. 70 %