• Mysteriózní

Černé brýle (2022)

Od kedy Argento natočil jedno z najlepších giall aké poznám ( Profondo Rosso) ubehlo už 47 rokov a práve v tej dobe natočil svoje najväčšie skvosty. No, ale to nemal ani 40 rokov a i keď sa hovorí, že čo sa v mladosti naučíš, to ako by si v starobe aj našiel, tak sa hovorí i to, že Váž si starca i vtedy, keby zo stareckej slabosti zabudol to, čo vedel. A to je prípad aj tohto pána režiséra. Giallom by som to nazval, ale len na začiatku, potom je to už len klasická naháňačka o mačke a myši. Dochádza tu k neskutočným hlúpostiam, či je to správanie postav alebo napredovanie v príbehu. Veľa sa toho tu nedeje a aj keď to ma prijateľnú stopaž, je to dosť rozťahane a aj nezáživne. Mne nikdy v giallu nešlo o gore, ale o atmosféru a tu prakticky ani nie je a to je asi tak najsmutnejšie, lebo giallo bez atmosféry je ako rybník bez vody. Herci sa teda moc nevyznamenali a to hlavne  Ilenia Pastorelli, ako slepá to určite verne nezahrala. Ale ani ostatní neboli nejako schopní. Je tu veľa chyb, ale hlavne vrah, ktorý je nezaujímavý a totálne mimo úrovne, na akú som pri giallach zviknutý a preto toto giallo nemá šancu na úspech, lebo neponúklo nič, čo by bolo aspoň trocha stráviteľne. Slabé 2*.

Exorcismus mé nejlepší kamarádky (2022)

Od tohto filmu som si nesľuboval žiadne extrémne exorcisticke scény, ale len odľahčenú paródiu na filmy z čias minulých. Preto som čakal, že to bude hlavne komédia, ale prakticky som sa pousmial len nad jednou scénou, inak vobec mi to neprišlo vtipne. Ale ako to nie je komédia, nie je to ani horor. Nie je tu vobec žiadne napätie, o krvi sa tu da len snívať a aj koniec skoro nič neukáže. Nečakal som Vyháňača diabla a ani Scary Movie, ale aspoň trocha zábavy som očakával, ale nič také sa tu neudialo. Film ide svojom nezaujímavou linkou, ale zas nenudí a tak celkom v pohode odsýpa. Postavy celkom sympatické a aj keď som čakal viacej vtipu i napätia, tak aspoň za slabé 3* to napokon bolo i keď poväčšine takýmto filmom dávam slabšie hodnotenie, tu spravím výnimku.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Tato séria nejde v duchu predošlých časti, práve naopak. Rúca všetky zaužívané praktiky, na ktoré som bol v tomto seriály zvyknutý. A to, že sa tu príbeh nesústreďuje na jednu linku, ale na viacero. El hľadá svoje schopnosti a tak partia si musí poradiť i bez nej. Takže jedna sa sústreďuje na El a jej začiatky, ďalšia zas nás zavedie do ruskej väznice, potom je tu tá, kde partia pomaly odhaľuje čo je vo veci a nemôžem zabudnúť ani tú, kde sa hľadá El a popritom sa cestuje v dodávke s pizzerie. Je tu niekoľko nových postav, ale ten zahulenec je najlepší, aspoň čo sa týka odľahčenia situácie. Najviac ma bavil príbeh okolo Ruskej väznice, ale inač všetky mali svoju úroveň. Pripadalo mi to, ako keď sa spoja temne svety Freddyho Kruegera, Pinheada a Pennywise  a spolu stvoria veľkolepe temné monštrum a dali mu meno Vecna. Každý si tu niečo môže nájsť, ja som tu skoro našiel Riddicka ci Alice z Resident evilu. Je tu veľkolepý temný a prepracovaný svet a v nom zaujímavé beštie. Ale čo ma hlavne privádzalo do extáze bola vynikajúco mierená hudba, kdekoľvek zaznela, neskutočne splynula s dejom a i keď niektoré tie odrhovačky nepočúvam, tam mi prišli geniálne. Troska sklamanie bolo v tom, že i kej El sa prejavila až v poslednej epizóde, tak na strane dobra neboli skoro žiadne straty, to bolo trocha divne, ale asi praktické. Je to taká dospelacka temna rozprávočka, kde nenápadný princ v hodine dvanástej vyzná lásku umierajúcej princeznej a tá mu tu lásku od srdiečka vráti a jasne, že  prežije. Samozrejme, že tu nebolo len toto, ale spomedzi boja dobra so zlom, sa myslelo i na toto. Škoda toho konca, ale Happy end nemôže byt stále, tak sa teším na ďalšiu sériu. Silne 4*.

Virus:32 (2022)

Na tento film som sa celkom dosť tesil, keďže poslednej dobe o nakazených, moc filmov nevzniklo. Ale nedopadlo to tak, ako som očakával. Prvom rade, je to predvídateľne a hlavne nezaujímavé. Nie je to o zombie, ale len o agresívnych ľuďoch, ale je to zobrané takou nudne obvyklou formou, ktorá človeka ako som ja nemôže prekvapiť a vobec nie šokovať. A ani tá pointa o 32 sekundách ma nejako nezobrala, bol som si istý, že niečím podobným film vyrukuje. Chýbal tu hlavne dôvod, prečo sa to cele deje. Takéto komornejšie filmy o niekoľkých postavách a sú v tom namočení nakazení ma nikdy nejako nebavilo a ani tento to neprelomil. Ale zas nemôžem uprieť filmu sem-tam adrenalínové stavy a tie boli hlavne v šatniach a pri bazéne. Na jedno pozretie je to celkom v pohode, ale do budúcna si na tento film už určite nespomeniem. Slabé 3*.

Barbar (2022)

Je tu pomalší rozbeh, ale hlavne dlhšie spoznávanie postav a prostredia. Ale potom ako náhle sa to presunie do suterénu už žiadna nudná scénka nehrozí, práve naopak. Už to len graduje a atmosféricky to naozaj naberá na urovni. Film čo sa týka obsahu  a ani formy nie je vobec inovatívny, podobných filmov je veľa. Ale zas musim vypichnúť, že režisér sa toho neľakol a stále to zintenzívňoval a tak malo to napätie a chvíľami až nepríjemne pocity. Herci boli dosť dobrí a to hlavne G. Campbell a tento krát by bol dobrý hádam i J. Long, keby zase nehral takého nešikovného idiota. Tohto herca nemam rad, ale tu mi až tak nevadil. Hlavná ceckatá zrudicka bola asi príbuzná rodine z pachu krvi a bola presvedčivá. Je tu i nejaké gore ci zvraty, tak som celkom spokojný, len škoda toho hlúpeho konca, ten už bol riadne prestrelený. Slabé 4*.

Grimm (2011) (seriál)

Prvom rade, dúfam, že tí čo dali tomuto filmu odpad alebo nízke hodnotenie, tak videli aspoň nejaké serie. Lebo dajú sa hodnotiť aj samotne epizódy, ale keď nedopozerám väčšiu časť seriálu, tak by ma ani nenapadlo hodnotiť cely seriál, ale to som ja, nie ostatní. Po prvých častiach má seriál tiež nejako nechytil, ale vydržal som a naozaj sa rozbehol a  žiadnej epizóde som nedal menej ako 4*. Každá séria je iná a preto celkom originálna. Vždy je tu nejaký príbeh a do toho sú tu jednotlivé epizódne záblesky skoro vždy s vynikajúcimi maskami. Najlepšou postavou je Monroe a na začiatku ma ani nenapadlo, že tato postava bude v seriály tak dôležitá. Zaujímavými postavami boli aj Juliette a Adalinde, tie si krásne vymieňali úlohy. A to Adalind som nemal rad, ale v posledných sériách prišla celkom pozitívna zmena. A najlepšou vedľajšou postavou bol Meisner, len škoda, že tam nemal viacej priestoru. Tak lúčim sa s ďalším fajn seriálom, tu som skončil, ale zato inde začnem...

Grimm - Konec (2017) (epizoda)

Je tu koniec a popravde ma to mrzí. Lebo seriál mal ešte čo povedat a napredovať, tak veľká škoda, že sa ho niekto rozhodol ukončiť. V tejto časti som videl niečo celkom nevídane a to, že všetky hlavne postavy okrem jednej tu zomreli aj keď som si myslel ako to cele dopadne, tak som na konci bol aj rad, že som sa nemýlil. Presne, keď ma byť koniec, tak rozhodne takýto, čo by zaň dali takí lovci duchov.

Jaula (2022)

Spanielsko už nie je to, čo kedysi bývalo. A to boli časy, keď som sa na Španielsky horor/thriller veľmi tesil, ale tá doba je nenávratne preč. Po celu dobu stopaze som sa neohol ubrániť dojmu, že niečo veľmi podobne som už niekde videl. Hororove prvky nemá žiadne a aj keď začiatok vyzeral, že sa asi bude jednať o atmosférickú pecku, nestalo sa tak. Lebo ako príbeh napredoval, ukázalo sa, že je hrozne rozťahaný a veľmi predvídateľný. To čo bolo naservírovane na konci si bolo veľmi ľahko domyslieť. Myslím si, že film hlavne padá v slabej prepracovanosti a aj v tom, že herci nehrali nič. A najviac mi vadil hlavný zaporak, ten bol najhorší prvok vo filme, vadilo mi na nom všetko.

Deadstream (2022)

Už som dávnejšie nevidel Haunted Haus, kombinovaný s FF projektom a náhodou som sa do cela bavil. Ide hlavne o to, že sa to nesmie brat vobec vážne a aj keď mi hlavný hrdina s tým neustálim kričaním vadil od začiatku, tak som si uvedomoval, že youtuberi v reále sú v tomto oveľa horší, tí mi vadia ešte viac. Prakticky film neprichádza z ničím novým a podstate si vystačí z dvoma postavami a niekoľkými monštrami. Atmosféra bola niekedy až mrazivá, ale na svedomí to nemal interiér domu, ale parádna kamera . Je tu neskutočne veľa náznakov na ine filmy a hlavne, ktoré mal na svedomí Sam Raimi. Film ma niekoľko vtipných parodických scén, ale čakal som ich tu o niečo viac. Hororovo ma to až tak nezaujalo a to hlavne kvôli tromáckym trikom, ktoré som tu rozhodne nečakal. Už som na konci myslel, že sa zastaví aj toxický pomstiteľ. Finálny rozstrel bol trocha nečakano chaoticky, dialo sa toho tu veľmi veľa na malom priestore a to podľa mna bolo už aj trocha zbytočne. Je to určite jeden s tých lepších FF projektov posledných rokov, aspoň čo sa týka tej formy, ostatne už bolo o niečo slabšie. Silné 3*.

Hellraiser (2022)

Séria Hellraiser sa rozrástla o ďalšieho člena a je to v poradí 14 kúsok do rodiny, keď rátam aj jeden krátkometrážny a jeden amatérsky. A tak s celej serie som nevidel štyri a ani nebanujem. Prvé časti sú vynikajúce, ale potom je to len vata alebo nuda. Od tohto pokračovania som nič nečakal a je zrejme, že som ani nič nedostal. Prvom rade ma po celu dobu otravovala hlavná predstaviteľka, bola mi vrcholne nesympatická a časté jej hlúpe rozhodnutia ukazovali na to, že i ako postava veľa sympatie mať nebude. Príbeh bol slabo rozvinutý, to čo bolo predhodene bolo tak jednoducho podané, že i na Hellraisera to bolo strašne nenáročné. Pinhead tu chýbal a jeho náhradníčka sa u mna teda neosvedčila a celkom cenobiti tu ani nemali veľa priestoru, ale i po trikovej stránke to nemalo také grády, aké si značka Hellraiser zaslúži. Išiel som do toho, ale prekvapenie sa nekoná. Len slabé 3*