• Mysteriózní

Kočky z internátu (1988)

Rozhodoval som sa medzi vážnejšími filmami a touto blbinkou, ale už bolo dosť neskoro na rozhybanie mysle, tak som siahol po tejto jednoduchej záležitosti. A chcel som vidieť aj zas v akcii dve hviezdičky z Nočnej mory v Elm Street 4: Vládca snov. Reč je o Andrasovi Jonesovi a Linnea Quigley a hlavne bola to Linnea, ktorá ma presvedčila aby som si tento film pustil. Lebo niektoré jej horory s tých rokov mám celkom rád, ale tento medzi ne patriť nebude. Je tu jednoduchá zápletka, ešte jednoduchšie triky a celé je to zabalené v úsmevnej kaši, ktorá už v tej dobe musela vyznieť trápne a čo potom v tejto. Narážam hlavne na stvárnenie akože démonického škriatka, to fakt bolo niečo... Aspoň , že babenky sa nebáli odviazať a tak scény ako v sprchách boli u mna vyhľadávaným artiklom, keď obsahovo aj formou boli ukážkovo zlé. Tak chcel som ľahkú zábavu, kde v tej celej svojej špatnosti bude aspoň film zábavný a to som celkom aj dostal. Režisér niektorých častí série Puppet Master nie je u mna vyhľadávaným režisérom, ale vidieť, že takéto blbinky rád režíroval. Všimol som si, že niektorí herci hrali v Night of the Demon a práve tento film mi ho v niektorých scénach pripomínal. Neviem či bol zámer režiséra pripomenúť aj Frankensteinovu nevestu, ale účes a dá sa povedat, že celková vizáž jednej z postáv vyzerala dosť podobne. Takáto hlúposť a spomenul som si pri nej na toľko vynikajúcich filmov. Slabé 3*.

Megahroznýš (2021)

Mal som obdobie, keď som tieto Asylum Mockbustery pozeral pravidelne, ale teraz už radšej len sporadicky. Nebudem si tu kaziť klávesnicu, aby som napísal, aké všelijaké chyby tento film mal, bolo by to celkom zbytočné. Ja som vedel do čoho idem a tak mna tento film nemal čim prekvapiť a hlavne šokovať. Hádam iba jedna postava, ktorá zožrala encyklopédiu mi tam dosť vadila, ju počúvať bola väčšia tragédia, ako sa pozerať na tu vypasenú digitálnu užovku. A Eric Roberts sa chce  asi dostáť do guinessovej knihy rekordov za najviac natočených filmov za herecký kariéru. Lebo v jednom roku má na konte aj 35 filmov, čo si myslím je mega veľa i keď väčšina sa k nám ani nedostane. No tento sa sem dostal, ale ako skoro všetko, čo poslednej dobe natočil je čistý brak. Slabé 2*.

Creepshow III (2006)

Toto vážne s pôvodným Creepsow má spoločné len to, že je to je antológia, inak ide celkom mimo. Zle herecké prejavy a aj príbehy boli totálne trápne. Toto režisérske duo nemalo moc príležitosti sa ukázať, ale už tu ukázali smer svojej neschopnosti. Každý s príbehov má silnú dávku trápnosti a čo je najhoršie, príbehy totálne postradajú nejaký smer či ciel. Vedel som, že idem do  čistého braku, ale ktorý nebude až tak lacný a hlúpy, no mýlil som sa. V konečnom dôsledku zostala len značka, všetko ostatné už bolo mimo tejto serie. Slabé 2*.

Calling Dr. Death (1943)

Je to prvý diel zo šesťdielnej série. Zatial som videl len ten posledný a teraz už aj prvý a okrem  Lon Chaney Jr nemali nič spoločné. Tento ide prijemnou detektívnou linkou, kde ani tak nezaujme zápletka a ani celkový príbeh, ale neodbytnosť vyšetrovateľa. A o to ide, že je tu niekoľko postav a táto je z nich najzaujímavejšia a aj  J. Carrol Naish ju zahral ukážkovo. Je to prijemná, komorne ladená detektívka, ktorá pointou neprekvapí, ale zas rýchlo ubieha a dĺžka filmu je tak celkom vyhovujúca. To je asi najstarší film , ktorý som videl,  kde bola použitá hypnóza k odhaleniu vinníka. Ale zaujímalo by ma, kto tomuto filmu dal prívlastok horror . Prvý diel série to má u mna za silné 3*.

Den díkůvzdání (2023)

Ja osobne som už slasherom presýtený a aj keď tento film riadne kopíruje svojich kolegov, ako je napríklad krvavý Valentín či Scream a vôbec sa tým netají, aj tak v konečnom dôsledku sa film nikde ďalej neposunul. Ale nebol by to Eli Roth, ktorý by do toho nedal ešte niečo navyše a tak prišla aj scéna, ako s Final Destination, konkrétne dvojky. Rozhodne film ponúka užasne gore a príde naozaj na šťavnaté scény, ale ktoré ma mohli baviť v 2005, ale teraz, keď je filmový priemysel presýtený takýmito filmami už nie. U Eli Rotha som videl  šesť filmov a priemerné hodnotenie je len 2* na film, čo nie je veľa, ale nečakal som, že tento režisér, ktorý najprv zabíja ľudí vírusom, potom zosmiešni Slovensko, aby sa zas ocitol medzi kanibalmi a napokon sa vybral na vražednú misiu s Keanom Reevesom a aby toho nebolo málo, tak zosnoval " slušný" plán s  Jack Blackom. A teraz prišiel s týmto slasherom, ktorý je úžasný po technickej stránke, ale inak je celkom prázdny. Lebo všetko je to jedno veľké klišé a uhádnuť killera, nie je vobec problém a ten kto prežije, je jasný už od začiatku. Určite sa tu nájdu fanúšikovia tohto sľubného slasheru, ale ja medzi nich patriť nebudem. Pre mna navždy zostane len bežnou vybíjanou, ktorá vyzerá solídne, ale v podstate je to len jedna veľká vata, ktorá do tohto subžánru neprináša nič nové a len sa priživuje na starých záležitostiach. Slabé 3*.

Ze záhrobí (1974)

Ťažko hodnotiteľný film z mojej strany. Dôvodov je niekoľko, ale hlavný je ten, že je tu niekoľko úžasných hereckých osobností, ako napríklad Cushing, Pleasence či David Warner a kvoli nim, nechcem ísť z hodnotením prinízko. Druhý a tiež zásadný dôvod je ten, že jednotlivé poviedky ma nejako nezaujali. Prvý o Jackovi rozparovačovi a jeho obetiach bol celkom temný, ale na druhú stranu nebol vobec rozvinutý. Ďalší o woodoo praktikách mal slušné grády, ale koncovka nejako zlyhala. Potom tu je príbeh o pomstychtivom duchovi, ktorý ma nejaké to tajomno, ale zas tej atmosféry až toľko nemá. Potom je tu posledný príbeh o temných dverách do inej reality a tam konečne sa skĺbila originalita so zaujímavosťou. Každý s príbehov nie je dostatočne rozvinutých a ani dôrazných. Ale na druhu stranu i  keď sa  nejedna o niečo prevratné, herecké osobnosti sú tento krát zárukou kvality. Slabé, ale 4*.

Vánoční příběh (2022)

Bol som ukecaný, lepšie povedané prehlasovaný, keď sa blížia najkrajšie sviatky roku aby sme si mohli pozrieť tuto vianočnú baladu o tom, že ani herecké hviezdy nezaručia filmu patričný úspech. Hneď od začiatku ma iritovala dvojica  Kaiser- Labus a aj celkove príbehy nezáživných postav išli mimo mna. Postavy nezáživne a dianie vo filme strašne pomalé a fádne. Silne herecké osadenstvo, ale aj tak som sa celu dobu tesil len na kontakt Pierre Richarda s týmto nezáživným filmom. Roden hral to, čo nikdy nerobil, totálneho debila a aj keď Bohdalová to tým svojim šarmom poháňala dopredu, nebolo to nič platné, lebo celé to bolo utopene v trápnosti a v gýči. Nevidel som nič od tejto režisérky, ale po tomto filme už po tom vážne netúžim Slabé 2*.

Krvavá lázeň v domě smrti (1984)

Celkom ľahká paródia na známe horory a už viem, kde tvorcovia Scary movie 2 čerpali inspiráciu. Traste sa vy, na ktorých ukážem a ten prst teda nezaháľal.  Bola tu zmienka od Star Wars cez E.T. - Mimozemšťana až po votrelca. No hudobný doprovod mi pripadal ako z Freddyho serie a aj scéna v kúpeľni mi jeho štýl dosť pripomenula. A aj jeden herec sa dosť podobal na Englunda, ale tento film vznikol v tom istom roku ako Freddyho prvotina, tak asi o kopírovanie nešlo, len o náhodu. Film ma zaujal hlavne v dvoch scénach. Jedna bola nepodarená operácia a vzápätí ohadzovanie sa s vnútornosťami a tá druha bola keď sa nikto v pohostinstve nevedel dohodnúť na tom, koľko to tých ľudí vlastne bolo zabitých v tom dome. Prijemná dialógová prestrelka. Tesil som sa na Vincenata Price a aj keď tam nemal toľko priestoru, ako by si zaslúžil i tak to stačilo na to, aby bol rozhodne najsilnejším článkom v hereckom osadenstve. A musim aj uznať, že niektoré tie mordy boli originálne, zaujala hlavne tá s otváračom na konzervy. Je to za silne 3*, ale nielenže som sa nenudil, ale som aj rad, že takúto neurážajúcu komédiu som videl s Vincentom Priceom a tak tu 1* ešte prihodím.

Znovuzrození Dr. Phibese (1972)

Hrôzostrašný Dr. Phibes bol u mna pozretý cca deväť rokov dozadu, ale na toto pokračovanie som nejako zabudol a pozrel som si ho až teraz a bola to asi chyba. Lebo toto pokračovanie ma vobec neoslovilo.  Vincent Price bol ako vždy úžasný, ale to jeho moralizovanie a totálne hlúpe dialógy ma utvrdili v tom, že toto už s originálom nemá veľa spoločného. Tento diel mi už viac pripadal ako do rodiny Jamesa Bonda a nie do rodiny Dr. Phibsa. Nudil som sa a tú 3* dám len kvoli starým hereckým legendám, ktoré nezachránili úroveň filmu, ale aspoň kvoli nim sa dalo na film pozerať.

Nahá kořist (2007)

Keď som tento film videl naposledy, nestal za veľa a teraz , keď som sa k nemu vrátil môžem potvrdiť, že je to slabý odvar toho, čo by to mohlo byť, keby za týmto filmom stal lepší producent aj režisér. Vidieť to hlavne na slabých hereckých prejavoch a aj na slabo dramatickom príbehu. Naozaj z toho mohlo byť ovela záživnejšie dielko, keby sa režisér nebál viac pritvrdiť, ale nič také sa nestalo a film nielen nestratil televízny look, ale aj mal neskutočne uspávacie tempo. Chcel som dať slabé 3*, ale keď som sa nad tým zamyslel, tak nemôžem dať viac ako silné 2*.