Potíže s Arizonou (1987)

Protože u Big Lebowski jsem se regulérně řezal, dal jsem Coenům šanci polechtat mi bránici regulérní komedií. A tady jsme se perfektně minuli. Na mě trošku moc velká šílenost na to, abych ji spolkl. Ale před Coeny musím smeknout. Neviděl jsme zdaleka všechny jejich filmy, ale už teď vidím, že mají neskutečný záběr, za což jim patří můj obdiv. Jen ne za tenhle konkrétní film. Pouze pro strávníky, co milují dokonale ztřeštěné hovadiny s dementními hrdiny.

Čínská čtvrť (1974)

Nejlepší noir? Nevím, neviděl jsem všechny. Ale rozhodně geniální film. Pomalý, ale podmanivý. Koncovka zatraceně drsná. Ani si nemyslím, že by potřeboval být černobílý - kouzlo 30. let je v barvě o to silnější. Scénář je komplikovaný a o fous chytřejší, než v ostatních filmech podobného druhu. A navíc má Polanski k dispozici ďábelského Jacka Nicholsona. Lahůdka.

Detektivní příběh (1951)

jeden den ze života jednoho detektiva, který bere svůj džob trochu moc vážně. Aneb když lovíš příšery, sám se staneš dřív či později taky pěknou vobludou. Má to grády, je to herecky fajn, Kirk Dougles tady opět kope první hereckou ligu. Škoda jen některých vedlejších linií, které jsou místy zbytečné a jen hloupě brzdí děj. Konec je ale působivý.

Mildred Pierceová (1945)

Tohle není vyloženě typický noir. je tu přítomna vražda a patologické chování, které vede k záhubě, ale v popředí je především příběh jedné ženské, která to neměla v životě vůbec lehké. A tady to funguje na jedničku. Dialogy jsou perfektní, herci přesní, parádně to odsýpá. A film si šikovně hraje s divákem a sledovat odhalení vraha stojí za to. Rozhodně pecka.

Labyrint: Útěk (2014)

Prvních dvacet minut super. Atmosférou to trochu připomíná první Gothic - hlavní geroj vhozen do uzavřeného společenství se zvláštními pravidly. S první výpravou do labyrintu to jde rychle do háje. Hlavní hrdina mění zavedené pořádky jedním pohledem, postavy se začnou chovat neskutečně idiotsky a konec je neskutečné wtf. Sice to má docela koule, ale je to tak strašně na palici, že mě to už pak vůbec nezajímalo.

Opilý anděl (1948)

Tady jsme se s Kurosawou úplně nepotkali. To je tak, když se ambiciózně roztočíte o něčem, co shrnete do jedné jednoduché věty. To by asi problém nebyl, ale nechytlo mě to. Přitom z počátku se to tváří film, úvodní lyrické sekvence, hra na kytaru, záběry na bahno... má to něco do sebe. Ale posléze se to začne neuvěřitelně tahnout, příběh se moc neposouvá, respektive za mnoho nestojí a výsledek je bohužel docela matný. Trošku nudný atmosférický kousek.

Správní chlapi (2016)

Je to pecka. Vtipnější a nápaditější věc v kině určitě jen tak neuvidíte. Problém je jen v tom, že jde v podstatě o variaci na Posledního skauta a tady Správní chlapy prohrávají. Ale to není žádná ostuda, prohrát sám se sebou. Tak, jak tenhle biják rozesmál kino jsem naposledy zažil u scény s Ku-Klux klanem v Django Unchained. Neskutečné množství scén je automaticky kultovních a dnes, den po projekci, si je musím neustále přehrávat v hlavě. Menší problémy by se samozřejmě našly. Jako detektivka to vlastně úplně nefunguje. Dva ztroskotanci jezdí po městě a věci se jim spíše dějí, než aby vedli vyšetřování. Snad žádný film poslední doby nebyl tak strašně moc založený na náhodě, jako tenhle. Fakt ale taky je, že žádnému to tak v pohodě nesežerete, už proto, že štěstěna tady nepřeje pouze hlavním gerojům. Kteří jsou mimochodem k sežrání. Především Gosling, který mě v roli imbecilního soukromého očka doslova vyrazil dech. Ten kluk zahraje všechno a tady doslova září. Klobouk dolů. Crowe mi už sedl o poznání méně. Ne že by kazil vtipy, tahle poloha mu taky sedí, jen má v téhle dvojici roli bouchače a to mu s vyzáží kulatého tatíka je nějak obtížné uvěřit. A tempu filmu by potřebovalo trochu kopnout do zadku. Ale ve výsledku jsou to drobnosti, protože tohle je povedená "blackovina", která si rozhodně zaslouží další shlédnutí a sequel k tomu. UpGrade: Po důkladném sebezpytu jedna nahoru. Je to moc fajn film. UpGrade 2: Tak jsem to viděl podruhé a musím říct, že to sedělo ještě o chlup lépe. Crowe je v pohodě, jeho medvítkovitost filmu nikterak neškodí, naopak. Tentokrát jsem si film užil i jako detektivku a za sebe musím říct, že funguje. Vlastně, funguje úplně všechno a i ten Poslední skaut u mě nakonec klesá o stupínek níže. Správní chlapy se mi svou dávkou ujetosti prostě dokonale strefili do noty. Si frajer, Shane!

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

První díl mě dokonale nezaujal. Prostě klasická nemocniční klišé převrácená naruby. A koho ještě dneska může šokovat doktor na drogách, když jsme House viděli fetovat osm sérií? Jenže chyba lávky. Postavy tady nejsou vůbec černobílé. Nenajdete tady jednoho klaďáka, ale ani typického záporáka. I ta nejsympatičtější postava se tady někdy chová jako pěkná svině. Počátky medicíny jsou vykresleny překrásně naturalisticky s důrazem na skutečnost. Je fakt, že někdy je Thackery geniální až moc, ale na konec, pořád je to jen seriál. I tak to tady funguje dost jinak - genialita se tady s klidem prolíná s šílenstvím a za chyby se tady na rozdíl od jiných seriálů platí životem. Svět Knicku je špinavý, hnusný a nemilosrdný. Ale taky neodolatelný a ve vykreslení prostředí bílých plášťů bezprecedentní. A Martinezova hudba z toho dělá hypnotickou, někdy až hororovou záležitost. Pecka.

Eso v rukávu (1951)

Pecka o tom, že novináři jsou tak trochu svině. Všichni víme, že média mají zhoubnou moc a tenhle Wilderův snímek to geniálně ilustruje. Kirk Douglas to tahne nahoru úplně neuvěřitelně a sledovat celou maškarádu je fascinující. Bravurní tragédie v jejímž centru je jediný lidský život.

Zabíjení (1956)

Není to vůbec zlé. Problém je, že ačkoliv sledujeme asi pět postav, pořádné vnitřní drama si prožívá pouze jedna. Její boj je sice pro ostatní zásadní, jinak ale bohužel člověk sleduje partu neznámých ksichtů o kterých vůbec nic neví a tak se o ně nemá proč bát. I tak je to napínavá fajn podívaná, nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že kdyby se více pracovalo s postavami, dalo by se z toho vykřesat podstatně víc.