Protivný sprostý holky (2024)

Nechápem motiváciu spracovať druhý krát tuctovú tínedžerskú komédiu zo strednej, pričom jedinou pridanou hodnotou sú muzikálované vystúpenia premenlivej kvality. Originál sa mohol oprieť aspoň o kvalitné obsadenie a zopár hlášok čo v určitých kruhoch skultovneli. Toto je ale (odhliadnuc od piesní) bohapustý remake od slova do slova s neporovnateľne slabším kastingom (Angourie Rice je jediná žiarivá výnimka) pre tiktokovú generáciu. Muzikálové vystúpenia ako jediná vec čo tu stojí za zmienku sa mi celkom páčili, hoci žiaden song ma nestrhol a pár som skôr pretrpel. Fungovali ale ako fajn dejové montáže a tvorcovia sa pri nich dokázali pekne kreatívne odviazať. Ako celok ale nechápem zmysel tohto filmu, pôvodná verzia (na ktorú je tu zopár fajn pomrknutí) toto vôbec nepotrebovala a diváci už dupľom nie. 5-/10

Potvora (2016) (seriál)

Dravá, nekorektná sonda do života jednej tridsiatničky ktorá pod maskou sarkazmu a irónie ukrýva svoje bolesti, traumy a pocity zlyhania. Seriál tak divoko mixuje autentický odzbrojujúci (častokrát až vulgárny) humor zo života a psychologickú drámu typu “všetci sú v prdeli”. Väčšinou to funguje prekvapivo dobre, hlavne vďaka životaschopnej hrdinke čo nemá zábrany, no niekedy to drhne. Častokrát vtipné odľahčenie jednoducho nie a nie prísť. Toto nesúrodé miešanie drámy a komédie vnímam ako najväčšie mínus, ale prílišná vulgarita a explicitnosť prvej série mi tiež nesedela. Vedľajšie postavy sú ale skvostné - budete ich milovať aj nenávidieť, súcitiť s nimi alebo ich odsudzovať. Búranie štvrtej steny hrdinkou bolo tiež veľmi osviežujúce a jej pohľady do kamery boli čisté komediálne zlato. Škoda, že zostalo len pre dvanástich epizódach, s touto potvorou by som rád strávil aj viac času. 8+/10

Transformers: Probuzení monster (2023)

Transky boli zrelé do šrotu už pri Poslednom rytierovi a nič na tom nezmenil ani relatívne slušný Bumblebee. Ten na to ale aspoň skúšal ísť inak, zmenšil merítko a sústredil sa osobnejší príbeh sympatickej Hailee Steinfeld. Monštrá sa prebúdzajú sú však opäť len preefektovaná prehliadka CGI deštrukcie, ktorá však tentokrát staršiemu divákovi absolútne nemá čo ponúknuť. V prvých dieloch sme tu mali armádu, Megan Fox a Shiu, ktorý sa jej snažil dostať do nohavičiek. Toto je oproti tomu len sterilný doplnok k biznisu s hračkami cieliaci na rovnakého zákazníka. Mať tak desať rokov a toto byť môj prvý film zo série, tak verím, že by som si tie železné potvory užíval. Ani jedno ani druhé ale neplatí a opozerané trikové pozlátko mi vonkoncom nestačí. Obzvlášť keď je to len prázdna atrakcia ukrývajúca detinsky stupídny príbeh o nejakej svietiacej tyčke, čo jedni roboti ukryli na Zemi pred druhými robotmi aby tí prví neotvorili vesmírny portál pre požierača svetov. Mytológia Transformerov bola s pribúdajúcimi dielmi čoraz väčší blábol. Monštrá pokračujú v nasadenom trende a vŕšia na seba ďalšie do neba volajúce nezmysly. A ja už nemám trpezlivosť byť voči takýmto bezduchým omaľovánkam tolerantný. 3+/10

One Piece (2023) (seriál)

Úvodná epizóda si ma získala svojou rozvernosťou, vysokým tempom, krikľavým vizuálnym spracovaním, nadhľadom, zábavnou odľahčenou akciou a predovšetkým sympatickými sebavedomým postavami. Radosť z naspeedovaného uragánu uletených dobrodružstiev mi dlho nevydržala, od druhého dielu tempo povážlivo spomalilo a dej zvážnel, no sympaťáci ostali. Trochu ma to mrzí, ale z dlhodobého pohľadu to je zrejme rozumná voľba. Ťažisko seriálu totiž netvoria súboje s roztodivnými nepriateľmi alebo hľadanie pokladu, je ním priateľstvo, vernosť svojim ideálom a kamarátom, a túžba ísť za svojimi snami. Funguje to náramne a vďaka tomu som si túto partiu zamiloval. Nie všetko je ideálne - seriál miestami stráca dych a príbeh sa posúva len pomaly, za čo môže až priveľa flashbackov do minulosti, ktoré nie vždy fungujú stopercentne. Na druhej strane je tu ale fantastický soundtrack ktorý sa mi zasekol v hlave na veľmi dlhý čas. Veľmi sa teším na to ako to bude pokračovať ďalej, takýchto pozitívnych feel good seriálov nikdy nie je dosť. 8/10

Spisovatelé (2012)

S ohľadom na našľapané obsadenie som nečakal takú nezávislú festivalovku. Ja ich definujem tým, že vždy majú soundtrack plný skvelých (ale neznámych) melodických songov, sú intelektuálne založené a ich postavy sa vymykajú normálu. Tu sledujeme trable s láskou troch spisovateľov - otca, syna a dcéry. Každý to má hodené inak. Otec sa nevie zmieriť s tým, že ho opustila žena a stále dúfa, že sa vráti, syn je romantik a dcéra realistka (čiže láskou opovrhuje). Žánrovo je to skôr romantická dráma než komédia, v ktorej každý rieši svoje špecifické problémy s láskou, ale úspešne sa jej darí vyhnúť sa gýču. Taký ten typ príjemného filmu čo pohladí na duši, ale trvalejší dojem zas nezanechá. Plusové body za (ako vždy) sympošku Lily Collins, no aj za krehkú krásu Liany Liberato. 7+/10

The Beekeeper (2024)

Esenciálne béčko v ktorom je všetko podriadené tomu spraviť zo Stathama najdrsnejšieho borca na planéte, ktorý si s ľadovým kľudom nakráča do stredu SWAT tímu a potom ho celý pošle do špitálu. Film praská vo švíkoch intenzívnymi akčnými scénami, ktoré sú nekompromisne drsné, parádne natočené a pritom uveriteľne pôsobiace. Úprimne hovorím, že John Wick by si mal robiť poznámky, Včelár mu totiž v akčnej rovine riadne nakopáva zadok. Keď postavy otvoria ústa, tak už je to ale o poznanie horšie. Všetky tie tlachy o úľoch, včelách a včelároch (To bee, or not to bee!) sú hrozný cringe a takého Ironsa mi bolo vyslovene ľúto. Dvojica agentov FBI tu bola tiež tak nejak navyše, v podstate len počítali mŕtvoly po nezastaviteľnom Včelárovi.  Scenár bol skrátka nutné zlo, ale jedna vec sa mu podarila. Za hlavných zloduchov sú tu totiž slizký sebavedomí šmejdi okrádajúci nevinných dôchodcov, ktorým som z duše prial každú zlomenú kosť, odrezaný prst a guľku medzi oči. Takže na konci sa dostavila veľká satisfakcia a na to aká je to celé konina až nečakane dobrý pocit. 6+/10

Leo (2023)

Nenápadná animovaná trefa do čierneho. Netflix si so Sandlerom pre seba ukuchtil najvyváženejší a univerzálne najzábavnejší rodinný film za dlhý čas. Niečo si tu pre seba nájde snáď každá veková kategória. Pre decká sú tu milé zvieratká, dospelých zas pobavia ich sarkastické dialógy. Dokonca je tu aj presah v tom, že titulný jašter pomáha deťom s ich problémami ako sú šikana, vyčlenenosť s kolektívu, snaha sa páčiť, čo je vyslovene super a niečo takéto vo filmoch pre deti dlhodobo chýba. Čo mi ale moc nesadlo boli spievané pasáže. Bolo ich veľa a nikdy neboli podporené poriadnou melódiou, bolo to len také spevavé recitovanie. Taktiež v druhej polovici keď sa film láme z terapeutického do akčného módu to už bola len taká animovaná rutina - i keď so sympatickými postavami. 7+/10

Škola rocku (2003)

Decká sympatické, muzika dobrá, ale dosť veľa vecí mi tu drhlo. Napríklad taký Jack Black. Jasne, bol vo svojom živle a celý film stál práve na ňom a jeho energii, ale užíval si to až príliš. Bol skrátka tak preexponovaný, až ma to rušilo. Takto po rokoch ma tiež prekvapilo ako mi vadila aj samotná premisa filmu. Mal som jednoducho problém fandiť týpkovi, čo na dosiahnutie svojich infantilných snov zneužíva celú triedu detí. Tie kvôli nemu defacto prišli o niekoľko týždňov učiva, ktoré budú potrebovať vedieť na prijímačky na strednú. Asi už naozaj starnem alebo čo. Ale záverečné vystúpenie, akokoľvek pritiahnuté za vlasy, ma opäť spoľahlivo dostalo. 7-/10

Třináct životů (2022)

Howard po rokoch opäť v silnej forme. Neuveriteľne autentický zážitok, kde mi fakt, že sa pozerám na film a nie dokument pripomínali len tváre Mortensena, Farella a Edgertona. Žiadny pátos, len partia chlapov, ktorí si uvedomujú ťarchu zodpovednosti čo na nich leží, postavená pred mimoriadne náročnú úlohu. Hlavne pragmatický Mortensen bol fenomenálny a opäť som si musel povzdychnúť nad tým, že sa pred kamerami objavuje tak sporadicky. Úctyhodná stopáž je využitá na maximum a je nabitá až k prasknutiu napätím, pričom sa skutočných udalostí drží pevne ako kliešť. Scenár sa ani na okamih neuchýli k lacnému žmýkaniu emócii alebo umelému vytváraniu drámy. Klobúk dole, takýto prístup sa už bohužiaľ veľmi nenosí. Po dlhom čase teda film, ktorý ma strhol natoľko aby som mu dal najvyššie hodnotenie. 9-/10

Angličanka (2022) (seriál)

Komorná melodráma z prostredia Divokého západu, ktorá miestami skĺzava k červenej knižnici, inokedy sa zas utápa v siahodlhých dialógoch. Kamera maľuje krásne scenérie, výprava je ale inak chudobná ako kostolná myš a všetko sa odohrá pred minimom kulís. Celkový look na mňa navyše pôsobil až príliš uhladeným dojmom, v duchu som si ho definoval ako “western pre ženy”. Celý čas som to preto videl skôr na tri hviezdy, potom ale prišla záverečná epizóda. V nej sa ukázalo, že celý príbeh bol omnoho komplexnejší a tragickejší než sa javilo na prvý pohľad. Toto je typ seriálu, ktorý si celý čas drží karty blízko pri tele a všetko do seba zapadne až v samom závere. Priam pozýva diváka aby si ho pozrel druhý krát, iba tak sa totiž dá vychutnať naplno. A v tom je tak trochu problém. Na prvé zhliadnutie je to miestami zmätená nuda a opätovne to pozerať nemienim, zas tak skvelé to nie je. 7+/10