Čarodějův učeň (2010)

Skoro si začínám myslet, že platí přímá úměra "čím víc triků a speciálních digi efektů, tím nudnější film." Tohle bylo triky narvané až po střechu, přitom to byla nuda, která by sice před čtvrt stoletím zaujala, ale neměla nic, čím by upoutala dnes. Scénář byl plný klišé a nepochopitelných reakcí typu Baruchel má šanci zachránit svět a naučit se něco tak neskutečného jako je opravdová fungující magie gigantických rozměrů, ale jemu se nechce, protože musí na rande s holkou, kterou deset let neviděl. Drhnout to začalo hned jak děj po slibném začátku doskákal z roku sedmistéhočtyřicátého do "současnosti" a scénáristovi došla inspirace. Jelikož žádnou další nenašel, neměli herci moc co hrát a jediný, kdo mě bavil, byl Alfred Molina, který byl jako padouch úsměvným způsobem v klidu a nad věcí.

Pyšná princezna (1952)

Klasika všech klasik. Svižná, pohádkově naivní a kouzelná, zábavná, se sympatickou dvojicí správňáckého krále a krásné princezny, "které se přece sluší zavázat střevíc", ale především nezapomenutelnou čtverkou Neumann - Kopecký - Effa - Dědek coby krále a jeho tří vykutaláných rádců, kteří jdou z jedné skvělé scény do druhé a chrlí přitom jednu nezapomenutelnou hlášku za druhou, v čemž jim občas zdatně sekunduje také Josef Hlinomaz jako výběrčí daní. Stále pohádkově kouzelná i pro dnešní děti a v rovině politické navíc stále hořce aktuální. ("Ať naříkají, ale ať platí!! - "Chceme jen jeho (jejich) dobro".)

Flashdance (1983)

Finálový tanec před zkušební komisí má své kouzlo, svým způsobem se zapsal do dějin žánru a ovlivnil jeho budoucí podobu, ale film jako takový mě ani s odstupem let nijak zvlášť za srdce nevzal. Nepomohly ani osmdesátkové disco hity ani natřásající se hýždě Jennifer Bealsové. Možná kdyby tančila s tou svářečkou..

Zatímco jsi spal (1995)

Klasická romantická komedie postavená na drobném omylu, který se stane oním pověstným kamínkem co uvolní lavinu omylů, nedorozumění a nečekaných komplikací. Svižná, vtipná, občas i dojemná pohodovka, plná hbitých dialogů, romantiky i humoru. A k tomu všemu okouzlující Sandra Bullock ve své zřejmě nejsympatičtější roli. Zábavná, milá i dojemná, třeba ve scéně, kdy sleduje vánoční pohodu u Callaghanových. Jedna z romantický komedií, na které nedám dopustit.

Životní zkouška (2000)

Měl to být thriller nabitý emocemi. Zajatý manžel, chrabrý vyjednávač, zoufalá manželka, zrada, složité vyjednávání, osvobozování, teď do toho komplikace s nečekaným citovým vzplanutím. Jenže ve výsledku to všechno, s výjimkou skvělého Davida Morse, působilo tak nějak chladně, odtažitě a bez elánu. Jakoby se nikdo moc nesnažil zaujmout, což se opravdu povedlo. Morseho Peterovi jsem sice držel palce, i když poněkud vlažně, ale Terry i Alice mi zůstali zcela lhostejní a jejich vztah jakbysmet. A to asi záměrem tvůrců nebylo.

Hop - a je tu lidoop (1977)

Mnohem slabší než jsem si to pamatoval. Laciné, bez šťávy, bez humoru, a nezachránila to ani elitní herecká skvadra.

Ecce homo Homolka (1969)

Znovu, dokonce reprízu od reprízy více, mě baví tenhle hořký, ovšem stejně tak zábavný důkaz, že průměrná česká rodina a vztahy se za téměř půl století ve své podstatě nijak převratně nezměnily. Zahuštěné řadou nesmrtelných hlášek padají z filmu jedna za druhou situace nejen zábavné, ale tak typicky české, až z toho tuhne úsměv. Jejich účinek přitom posiluje nejen Papouškova režie a excelentně vykreslené charaktery, ale také herecké výkony, zejména pak Šebánka s Motlovou, kteří vytvořili vskutku nezapomenutelnou a ve své věrohodnosti úžasnou dvojku. "Ježišmarjá mámo, já bych kouřil, až bych brečel." - "Tak breč."

Osudová přitažlivost (1987)

Na počet oscarových nomicací a pověst, která film provází, spíš zklamání. Slušný, ale nijak extra výjimečný psychothriller, s dobře budovanou atmosférou a velkým plusem v podobě Glenn Close. Sledovat její Alex je téměř dokonalý lék na něvěru.

Utopenec na útěku (1998)

Natočit dobrou parodii není snadné a těch, které by opravdu vyvolávaly salvy smíchu a působily namožené bránice, těch je jako šafránu. Utopenec, který je možná nejlepší parodií od dob Airplane! mezi takový šafrán bezpochyby patří. Ad Anakondy, přes Star Wars až po Uprchlíka, bere si na mušku jeden filmový hit za druhým a vždy je to trefa do černého. Leslie se řítí filmem jako neřízená střela a snad každý druhý záběr je vtípkem, narážkou nebo dokonale deformovanou citací, která pobaví a některé, jako třeba odkaz na Titanik, se zatne do paměti tak hluboko, že už tam zůstane navždy a vyskočí pokaždé, když zahlédnu Cameronův originál, čímž je vážnost scény definitivně ztracena. A Titanic není jediný film, který už po Utopenci nikdy nebude stejný jako dřív.

Mstitelé (1998)

Tragicky nevydařený pokus o trochu jinou akční.. komedii. Katastrofálně nefunkční a téměř k nevydržení nudná, což je s podivem protože originální pojetí, slušný rozpočet a ve své ujetosti výborná trojka hlavních postav v podaní takových hvězd jako je Fiennes, Connery a Uma Thurman, slibovaly podívanou přinejmenším zajímavou.