The Hire: Star (2001)

Guy Ritchie si při natáčení dobře uvědomoval, že Madonna (v té době jeho manželka) je celebritou, která vzbuzuje řadu různých reakcí. Tak si řekl, proč toho nevyužít, zavděčíme se i jejím fanouškům (Cliveova úvodní řeč) i těm, kteří ji nemají dvakrát v lásce (scény v autě a lahůdkový závěr :-)). Zřejmě nejvtipnější ze série The Hire hlavně díky Madonně povalující se v autě a hrající (opravdu to byl herecký výkon?) naprostou mrchu. Guyi, jak sis mě (zatím) žádným celovečerním filmem nezískal natolik, abych mu dal plnou palbu, tak zde můžu v klidu prohlásit, že tohle (plus jedna hodně povedená reklama) si plný počet určitě zaslouží. Čtvrtý díl ze série The Hire ke zhlédnutí s českými titulky zde.

The Hire: The Follow (2001)

Třetí ze série The Hire a můj první plný počet pro tuto sérii kratičkých filmečků. Po Leeovi přebral štafetu další orientální režisér. Jenže Angovi sluší spíše doby Tygrů a draků nebo staré Anglie. Kdežto Wong mi potvrdil, že mu bude více vyhovovat naše doba. Protože to, co jsem prožil za pouhých 6 minut při sledování tohoto dílu… To nelze popsat slovy. Dialog o sledování (mimochodem, Clive má opravdu příjemný hlas) a konečné rozuzlení… Jsem zvědavý, jestli tenhle díl v mých očích některý z pěti snímků, které jsou ještě přede mnou, dokáže překonat. Díl s českými titulky ke zhlédnutí zde.

The Hire: Chosen (2001)

Obsah krabičky sice potěšil, ale ta přístavní honička (samozřejmě s auty… :-)) mě moc nebavila. Lee to sice umí zkombinovat s hudbou, ale tohle (plus krabička) je jediné plus, které já vidím. Druhý díl The Hire ke zhlédnutí s českými titulky zde.

The Hire: Ambush (2001)

Důkaz, že když máte BMW a řidiče Vám dělá nějaký Clive Owen, tak se Vaše diamanty nemají čeho bát, ať už jsou ve Vašem těle, nebo ne. První ze série The Hire k vidění s českými titulky zde.

Králové ro(c)ku (2006)

Tak hned předem chci všechny varovat. I když to podle názvu vypadá, že jde o pokračování Školy ro(c)ku, není tomu tak. To jen tak pro pořádek… Prvních zhruba 10 minut je geniálních, pak se to trochu "přibrzdí", poté přijde parodie na Mechanický pomeranč a pak se rozjedou vynikající camea (Stiller, Robbins) a následuje finále v podobě rockové bitvy se samotným ďáblem! To vše je okořeněno chytlavými písněmi, ve kterých se vždy najde místo pro nějaké to "fuck". A za ně, za skvělého Jacka Blacka a neméně skvělé Kylea, za proslov "ďábel je v každém z nás" a hlavně za hoďku a půl naprosté pohody, dávám maximum.

Všichni jsou v pohodě (2009)

… aneb trocha toho sentimentu není občas na škodu. Předně chci všechny varovat, že tohle není komedie. To, že se sem tam trochu pousmějete, neznamená, že je to další rodinná komedie. To ani zdaleka. ____ Jeden by řekl, že si Robert De Niro bude chtít trochu odpočinout, přeci jen už něco dokázal a má na to věk. Ale on ne, ten jde do dalších projektů a to se mi líbí (vidíš, Seane? :-)) Od tohoto filmu jsem čekal takovou rodinou pohodovou komedii, kterou jsem si sehnal více méně jen kvůli obsazení. Ale myslím, že tohle (když už nic) jede svou vlastní cestou a snímek se snaží být originální (scéna, kdy Frank jí s malými dětmi, ale přitom se jich ptá na otázky z jejich momentálního života a oni mu odpovídají). Myslím, že tento snímek oceníte především, pokud už něco máte za sebou, protože se snáze ztotožníte s hlavním hrdinou a jeho otázkami, zda vychoval své děti dobře a pokud by šel vrátit čas, jestli by udělal něco jinak. Je zvláštní, že já do téhle kategorie (zatím) nepatřím, ale i přesto mě to zasáhlo tak, jak mělo. Roberte, si fakt pašák. Vzít na svá bedra celý film a zdárně ho dotáhnout do cíle, je znak toho, že i ve svém věku jsi stále legenda. Tím nechci shazovat ostatní (zvláště Kate a Drew byly skvělé) ale tohle je Robertova one man show. A myslím, že si ji zopakuji a nebudu mít nejmenších námitek. Jak říkám, jednou za čas trocha sentimentu nikoho nezabije.

Záhada Blair Witch (1999)

Po tom všem, co jsem o tomto filmu slyšel, co jsem o tomto filmu četl, se musím přiznat k jedné věci. Bál jsem se na tento film podívat. Jenže jak čas plyne, člověk vidí pár hororů a ony se mu líbí, tak nemůže přece vynechat pecku, která způsobila převrat (nejen) v hororovém žánru. Bohužel, přišla studená sprcha. Prvních 20 minut bylo totálně o ničem (chápu, proč tam musel ten začátek být, ale byla to nuda). Paradoxně nejlepší část byl pro mě prostředek. Strach z neznámého na mě fakt zapůsobil a konečně jsem začal trochu chápat, co na tom všichni vidí. Byl jsem fakt zvědavý na konec, který si každý tak moc chválil, že to je fakt strašidelný a kde si co si… A co tohle mělo být? Může mi někdo říct, jak jsem se měl bát, při takovém divném, blbé a hlavně neatmosferickém konci? Tohle fakt nechápu, protože já jsem typ člověka, kterého není zas tak těžké vylekat, nebo vystrašit, ale tady jsem sledoval co pět minut hodiny a doufal jsem, že už bude konec. A určitě ne proto, že bych měl strach… Nicméně i já musím uznat, že Záhada Blair Witch je kultovní film. Bohužel mě nechytl tak, jak jsem předpokládal. Proto hodnotím jen třemi hvězdami a s lítostí musím říct, že tohle je zklamání o rozloze lesa, ve kterém se ztratili jistí tři studenti…

Nebezpečná posedlost (2008)

Kdyby se mě nějaký kámoš zeptal, jestli má smysl podívat se na tenhle film, tak mu řeknu něco ve smyslu: Hele, nemá. I pětileté děcko bezpečně odhadne, co se stane v příští minutě (!!!) a to nemluvím o té debilním pointě. Navíc ten chlap, co hraje Romana, je jako herec tak prkenný, že by se i Pinokio měl co učit. A to se teď nesnažím být nijak vtipný, ale upřímný. Tohle je totiž nepoctivě odvedená práce. A to první minuty nebyly marné, říkám si fajn, to vypadá dobře. Pak se ale objeví brácha a já v ten moment uhodnu, co se stane za pár minut. Pak se stane nehoda a probuzení z kómatu. Tohle je pro film docela zásadní scéna, protože od této chvíle i mrtvýmu koni bez mozku je jasné, co bude následovat a jak to celé skončí. Jinak řečeno - divák se nudí. A moc. A co na tom, že kamera byla skvělá (co můžu jako normální filmový fanoušek posoudit) a hudba byla taky pěkná. Ale na co to je? K čemu, když se po zbytek filmu (přes hodinu!!!) nudíte, protože ten film je tak hloupý, že vás opravdu nic nepřekvapí? Takhle, dalo by se říct, že pro slabé (hloupé) filmy mám pochopení a beru, že ti herci si musejí nějak vydělávat, když nehrajou v kino hitech, ale co nesnesu, je špatný film, který si hraje na něco, co není. Který předstírá, bůh ví, jak není chytrý. A přitom je hloupý, až to bolí. Mám dva důvody, proč tohle nedám do odpadu. Ten první je Sarah Michelle Gellar, která jako jediná vypadala, že alespoň trochu tuší, oč tam běží (nebo se alespoň snažila hrát, to je druhé plus pro ni). A ten druhý je hodně chabý důvod, který používám, když nechci udělovat odpad. A to, že jsem už viděl i horší filmy. Ale musím říct, že tohle bylo na hraně. Kdyby to mělo (byť o 10 minut) delší stopáž, tak bych si buď hodil mašli, nebo bych film hodil do odpadu a ani bych nemrkl (no, nejspíš to druhé :-)) Pokud bych měl tohle někomu doporučit, tak je to pouze pro skalní příznivce SMG. Bojím se, že pro někoho jiného to bude jen ztráta času, stejně jako pro mě.

Česká miss (2010) (pořad)

I když jsem to nedokoukal celé (na Nově Cinemě běžel přeci Twin Peaks!) tak si myslím, že u pořadu tohoto typu můžu hodnotit i po necelých 2 hodinách… jen pár poznámek. 1: Úvodní rozhovor Bouček - Jean - Claude Van Damme (dále jen JCVD) mě pobavil a já doufal, že tohle bude konečně světlá výjimka a já se při Miss i pobavím. Bohužel, nestalo se. 2: Téměř vždy, když kamera zabírala JCVD, tak vypadal, jako že se hodně nudí. Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale nevypadal moc zúčastněně a řekl bych, že mu bylo opravdu jedno, co se na jevišti děje. Škoda, že jsem neviděl jeho kop s otočky, který předváděl na Boučkovi. 3: Libor Bouček jako moderátor nepřekvapil - nebyl vtipný, neměl říz a celkově na mě působil blbě. Proto i já jsem musel uznat, že co se týče moderování, zatím nemáme nikoho lepšího, než je Mareš (ne, že bych ho nějak miloval, ale ten to vždy alespoň trochu táhne dopředu). 4: Dívky letos byly krásné, s vítězkou jsem celkem spokojený. Závěr: Pokud opravdu nemáte co dělat, nejede vám internet a máte televizi puštěnou na Nově s tím, že ovladač je daleko, tak je Česká miss dobrý pořad. Za tenhle ročník bych dal tak tři *, za minulé sotva jednu *, takže mi vychází slabší dvě hvězdy.

Osvícení (1980)

Jsou filmy, které nestárnou. A The Shining mezi ně rozhodně patří. Je to neskutečné, ale i po 30 letech od natočení, mě dokázal tento horor dost vyděsit. A to hlavně díky panu herci - Jacku Nicholsonovi. Ten maník je opravdu ďábel… Ať přemýšlím sebevíc, momentálně mě nikdo vhodnější na tuto roli nenapadá. Pak tu máme Shelley, která, i když není Miss (teda, nevypadá tak) tak z ní vyzařuje vnitřní krása. Ona je vlastně tak průměrná, až je nadprůměrná (doufám, že to všichni chápou… :-)) A Kubrick, to je fakt machr. Co film, to naprosto jiné téma, které zvládá s přehledem. Kdyby dnes, některý z těch mladých filmařů, kteří tak zoufale chtějí natočit dobrý horor (a přiznejme si to, málokdy se to povede) měl alespoň 1 % citu pro atmosféru, co Kubrick, to by byla hned jiná káva… Ostatně, v tomhle filmu jsem všehovšudy viděl pouze JEDNU lekačku. A to ostatní dělala hudba, kamera… A dnes máme horory, které jsou přímo napěchovány těmito "lekačkama" a i když jsou mnohdy efektivní a splní svůj účel, tak hned poté je atmosféra pryč. Prostě a jednoduše, co se tady snažím napsat je to, že je mnohem lepší budovat napětí a atmosféru jako tady, než do filmu nacpat 150 lekaček. No, trochu jsem odbočil od filmu, ale nemám už, co bych napsal a zároveň se neopakoval. Snad jen, že tohle byl pro mě ještě větší zážitek, než Psycho. Jasných 100 %.