• Krátkometrážní

René (2008)

"René, ty jsi vážně pako!" Pozoruhodný dokument o člověku, kterého obvykle uvidíme jen krátce a zvenčí... a mezi sympaťáky ho nejspíš nezařadíme. René není hlupák, je pouhou černou ovcí, neschopnou zapojit se do jakéhokoliv společenského systému. Neustávající řeči o prohnilosti lidstva a podělaným životě v jeho podání místy vyznívají (spíše) úsměvně. Vězení mu nevadí, se svobodou neumí zacházet. Pointa s kamerou v závěru ho vystihuje nejlépe. René... René je prostě pako. 7/10

Nebeští jezdci (1968)

Celkem jednoduché. Celkem lidské. Celkem přesné. Celkem silné.

Druhá šance (2009) (pořad) odpad!

Děti, vezměte si ponaučení - až vám umře pejsek, možná od maminky dostanete dvě čololády místo jedné. Zvratek, trapnost a v nejednom případě naprosto zcestná materiální satisfakce. Přemýšlel někdo nad tím, jak moc může ranit hmotné bohatství, pokud ho už dotyčný nemůže sdílet s milovanou osobou? Totální faux pas.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Místy jsem se v průběhu vyšetřování lehce ztrácel, ale tahle mírná dezorientace je natolik mistrně vykompenzována dokonalým hereckým obsazením a úžasným extraktem toho nejlepšího z vod staré dobré detektivkařiny, že se bezmála stydím na ni vůbec upozorňovat. A nepochybuji o tom, že při dalším vidění se tohohle neduhu, beztak daného mojí chvilkovou nepozorností, bez problémů zbavím. Briliant.

Motel smrti (2007)

Režisér tu kope první ligu, zatímco scénárista se utápí někde v krajském přeboru. Prohřešky vůči inteligenci jsou filmům, balancujícím na hraně thrilleru a hororu, často vlastní, ale zdejší znásilňování logiky se mi do vkusu netrefilo vůbec. Pokud se při sledování rozptyluji myšlenkami na nepravděpodobnost celého dění, je něco špatně. Pozitivem je slušné napětí v první půli a přesvědčivá titulní dvojka, negativem slaboučký závěr a absence výraznějšího momentu. Antalova režie je ale do budoucna přinejmenším nadějná... což víme už od Revizorů. 5/10

30 dní dlouhá noc (2007)

Úvod výborný, tušení jatek správně mrazivé. Pohled na krvavé řádění upírů v uličkách Barrow z ptačí perspektivy je úžasná delikatesa, škoda, že podobných není víc. I tak je režisérovo studium výtvarných umění na filmu znát. Druhá půle ztrácí na tempu i napětí, oživením je jedině Beauova jízda s rypadlem. Linka s rozbitým manželstvím nebyla nutná, naštěstí není příliš stavěná na odiv. Závěr je stupidní a poslední záběr by mohl mít obrovskou sílu, nacházet se v jiném filmu. Malá role Bena Fostera potěšila.

Lítám v tom (2009)

V roce 2009 byly v kursu tak trochu jiné romantické komedie... stačilo osekat cukr, přidat na negativismu, obstarat nějaký ten svěží trendy prvek a ze všech stran se sypala oslavná slova. Musím říct, že je stejně jako v případě pětisetdenní Summer příliš nechápu. Lítám v tom není originální, jeho příběh o napraveném sobci se od konkurence liší v podstatě jen poněkud nečekaným závěrem a nohy mu s jistotou podráží zbytečná svatební berlička. Ryan má bohatý podnět k úvahám nad skutečnými hodnotami už v hrozbě internetizace svojí práce, tudíž není třeba doslovné a trapné scénky, kterak sobeček v hodinu pravdy přesvědčuje zlomeného muže o hodnotách, jimiž se dosud sám neřídil. Vyznívá to jako laciný tah na branku a plnění si žánrových poviností, kterým se jinak film sympaticky vyhýbá. Mnohem silnější jsou chvíle věnované samotnému obsahu Ryanovi práce. Internet proniká do všech sfér lidské činnosti, jenže ne všem situacím absence skutečného člověka pomáhá. Scéna, v níž Natalie během vyhazovu plačícího starého muže bojuje s nutkáním zvednout se a jít za dotyčným, který ve skutečnosti sedí jen o pár metrů dále, je rozhodně nejupřímnějším a také nejsilnějším momentem. Pokud to všechno sečtu, našel jsem si jeden vrchol, jeden propad a zbytek se veze v rovině dobré, inteligentní, ale nikterak vyjímečné zábavy. Herecké výkony jsou obstojné a deset milionů mil bylo využito tak, jak mělo. ;-)

Aeon Flux (2005)

Blbé. Fest. Charlize je jediná hvězdička, jak jinak.

Podraz (1973)

Groteskovitý a v příjemném retro hávu oděný protipól Kmotrovské éry. Zábavné, ale příliš vytěžené a profláklé. To všechno odnes čas... 7/10