Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Nič, iba lepší thriller, no od Finchera som zvyknutý dostať viac! Oveľa viac. A, Fincher z toho (v mojích očiach) spravil frašku. Komediálne vsuvky, na ktorých sa smeje celé trápne kino - tak tie šli mimo mňa. Nebudem zrovnávať s knihou, keďže som ju zatiaľ nemal čas prečítať (čo sa časom iste napraví). Takže, what the fuck, Fincher? Všetky postavy (okrem Stellana Skarsgårda "ejkejej" Martina Vangera) mi boli protivné. Špeciálne Craig ako Blomkvist (hrozné, uplne chabý Blomkvist) a Mara ako Lisbeth (sa stavím, že si ju Fincher vybral iba preto, lebo sa menom troška ponáša na "spešl" meno Noomi Rapace, chcel sa originálu proste i v tom skúsiť vyrovnať!). Veci, ktoré Niels Arden Oplev v origináli ledva naznačí, musí Fincher doslova POVEDAŤ, ale tak že to musí príjsť ako "päsť na oko", aby to pochopil i "popkornový" návštevník multikina, ktorý sa o filme dozvedel z nejakého trápneho lifestylového časopisu, alebo prípadne to zdieľal jeho rovnako povrchný a prázdny známy na "Fakbúku"...alebo to proste videl ako reklamu v metre, či kdekoľvek. Ak má týmto smerom Fincher točiť i naďalej, tak práve pomaly ale isto prichádza o svojho fanúšika (mňa). Keby som videl iba Fincherovo spracovanie, ani náhodou by som nemienil čítať knihu. Ako už viacerí spomenuli, i ja sa musím pridať - zbytočný film. Vôbec sa neteším na pokračovania. Ak to bude možné, tak sa im vyhnem. Odmietam uveriť, že by sa Fincher "dal dokopy", a ponúkol niečo lepšie, ako to čo som v originálnom spracovaní videl. Musel by totiž začať so zmenou hereckého obsadenia a to by bolo sotva vysvetliteľné na plátne. Keď som v kine videl originál, kino zívalo prázdnotou. Dnes bolo plné. Prekliata komercia, plytkosť, prázdnosť a reklama - stále esenciálnejšie prvky našej spoločnosti. Nepochybujem o tom, že množstvu tunajších členov (ako ich ja volám :-) "blockbusterovských bodyhoniacich, na ČSFD premiery snažiacich sa dostať, multiúčty vlastniacich pseudo-odporníkov a pseudo-intelektuálov, ktorí na ČSFD narazili zrejme hlavne vďaka tej "úžasnej" reklame, ktorá beží v naších SK/CZ kinách ("nezabudnite film ohodnotiť na csfd")....sa bude tento Fincherov POKUS páčiť. Ale iste, nech sa páči. Užite si ho. Pre nás, čo chceme viac, ostane tento film v jeho filmovom suteréne. PS: Milý POMO, tak už tu máš i hviezdičkové hodnotenie, na ktorom Ti tak záležalo, i vulgarizmy som sa snažil obmedziť na minimum, aby si mi zas komentár nezmazal! Dúfam, že budeš spokojný.

Atentát (1964)

Dobré spracovanie jedného z najdôležitejších protinacistických odbojových činov WWII. Oceňujem, že napriek dobe vzniku film nebol pojatý komunisticko-tendečne. Veci, ako napr. prečo Sten gun nevystrelil a pod. síce nebudú z určitosťou nikdy vyriešené, ale i tak tento film dosť povedal. Inu, ešte minimálne jedna dôležitá udalosť z SK/CZ histórie by si zaslúžila dôstojné spracovanie: smrť Jána Masaryka (syna T.G.Masaryka, ktorý údajne počas udalostí v r.1948 "vypadol" z okna).

Kissinger (2011) (TV film)

"Aa, can we stop this for one second?" BBC/NG proste dokumenty vedia. Bez debaty. Tak ako kedysi dávno David Frost ukázal svetu pohľad do duše Richarda Nixona (Duel Frost/Nixon), tak i teraz sme vďaka Naillovi Fergusonovi nahliadli na ten kúsok "duše", ktorú nám Henry ukázal. Samozrejme, Kissinger nie je Nixon, a Kissinger vie čo robí. Dovolím si parafrázovať svojho spolubývajúceho (kamaráta), ktorý povedal, že "Kissinger si vezme všetko, čo vie, do hrobu". Iste, Amerika (ale celá planéta ako taká) zažila i ďalších na podobnej úrovni - Zbigniewa Brzezinskeho, Samuela P.Hautingtona...či "ľudí z druhej vlny" ako Madeleine Albrightovú či Jevgenija Primakova, ALE - Kissinger je Kissinger. A nikto z diplomatov "starý" či "nový" svet neformoval viac, ako práve on. V svete, kde nejde o fazuľky, a kde pohyb na šachovnici z políčka na políčko môže znamenať trebárs presunutie amerických lietadlových lodí v Juhočínskom mori o kúsok bližšie Čínskych hraníc, sa pohybuje iba pár hráčov. A i napriek tomu, že Henry K. už oficiálne tieto šachy nehrá - nepochybujem o tom, že onú "veľkú šachovnicu" (The Grand Chessboard: American Primacy And Its Geostrategic Imperatives - Zbigniew Brzezinski) stále ovláda. A podobne i taký Primakov v Rusku k nej má isto viac čo povedať, ako Putin a Medvedev dokopy. Howgh.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Ethan je späť. Rennera dnes tlačia všade, a "čokoládka" Patton-ka nesiaha Ethanovej brunetke i napriek sršiacem sexappealu ani po päty (a to si Ethanova živá-mŕtva ženská strihla len pár sekúnd!). Síce lepšie ako MI:2-3, inak - 133 minútová reklama firiem Apple, BMW etc., ale...bezducho som sa zabavil. O to pokoj. Soundtrack mi nič nepovedal. No a koniec veští pokračovanie...(takže uvidíme).

Mission: Impossible (1996)

Hlavne späťne, po videní MI:Ghost Protocol, no i predchádzajúcich časti, si dovolím odceniť tento akčný skvôst 90.rokov, ako píšu viacerí celkom trefne vo svojích komentároch. Netreba zabudnúť ani na najlepší soundtrack z pomedzi všetkých 4 MI-dielov.

Salad Fingers (2004) (seriál)

Minimalistické, no predsa hodnotné. I když, svojím spôsobom pre mňa už miestami za tou "tenkou červenou čiarou".

The Siege at Ruby Ridge (1996) (TV film)

Videné hodne dávno, ešte počas puberty. A myslím, že miestami to bolo pre mňa hodne drsné. Možno by som sa od niektorých scén odvrátil i teraz. S paeso-vím komentom súhlasím, štát tu bol hodne neprávom obvinený. Svojím spôsobom, film IMHO jemne "glorifikuje" Weavrovcov. Iste, nikto si neslúži byť zmasakrovaný, ale...i tak dostali príliž veľa "dobrých bodov"!

Půlnoc v Paříži (2011)

Celkom som sa pobavil, milý film ho hľadaní samého seba. Také polnoci v Paríži ako Owen, by sme potrebovali určite viacerí.

Domeček na prérii (1974) (seriál)

Predsa len o kúsok lepšie ako "dochtorka Kvínová". Počas môjho ZŠ slaboduchšieho obdobia, som s týmto seriálom zabil hodne nedeľných popoludní. Určite to má väčšiu hodnotu ako trebárs Pokémoni.

Doktorka Quinnová (1993) (seriál)

Kedysi (na základnej) som tento "skvost westernov" považoval skvelú výplň nedeľného večera. No dnes, s odstupom času a konečne triezvy :-) v tom vidí iba slaboduchý pokus o telenovelu divokého západu. Plus, to že je tento seriál zaradený (k 16.10.2011) na 290.miesto v poradí obľúbenosti seriálov, začína ešte viac poukazovať na to, že - so stúpajúcim počtom užívateľov (ktorí si ako inak, vytvárajú multi-účty, "honia" body - a to nie len pred nejakou očakávanou ČSFD premierou) - úroveň tejto stránky KLESÁ stále viac a viac. FUJ. Nasrať.