Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Film pro kluky, kteří viděli všechny akční filmy (copyright imf:) ? Podle zemětřesení a explozí na vedlejších sedačkách ano. A zároveň film pro dívky, které viděly méně akčních filmů, než je stálých členů Rady bezpečnosti:-) Namísto Stepfordských paniček se objevují Sandfordští policajti. Hot tam není nikdo, cool vlastně všichni. Každý jinak. Hlavní hrdina Mikuláš Anděl (pardon, Nicolas Angel) je po čertech chytrý, všetečný jako slečna Marplová a precizní podivínství si vypůjčil od Hercule Poirota /brusinkový juice vede nad rybízovkou 1:0/. S heterosexuálními vztahy skoncoval a za parťáka si pořídil těžkotonážního polosirotka s chudým intelektem a bohatou videotékou. Co se stane, když do obce roku, která se chlubí nejnižší kriminalitou v celém širém britském království, nasadíte agilního londýnského vlčáka , který zatknul o 400% víc pachatelů než kdokoli jiný? A jak udělat z hromady klišé vařící dobrůtku a neopařit přitom diváka ani sebe? Odpověď nabízí a recept britský do morku kostí prozradí pánové Edgar Wright, Simon Pegg a Nick Frost. Na jejich počest si dám Cornetto. Čokoládové:) ................................P.S. Všimli jste si v titulcích, KDO hrál labuť? Král je mrtev,ať žije král:) 70%

Smrtonosná past (1988)

Vánoční akční thriller vykrádající pohádku o zakleté princezně. Princem je John McClane, toho času policejní důstojník, kterému to neklape v manželství. Místo gotického hradu mrakodrap Nakatomi Plaza, místo sedmihlavé saně tucet teroristů, kteří chtějí celé království, místo nablýskaného kordu poloautomatická pistole Beretta M-92. Přesná muška. Přesné hlášky. Amerika objevena. 19 let po premiéře. Merry Christmas. :-)

Úsměv Mony Lisy (2003)

Prestižní dívčí univerzita Wellesley. Babyboom konzervativních 50.let. Ideálem nastrojená ženuška z předměstí-motorová myš domácí, obletující svého manžílka po příchodu z roboty. V akademickém světě i za hranicemi campusu se střetává tradiční schematický svět předurčených rolí s liberálním smýšlením, které by chtělo zatuchlé škatulky provětrat. Svobodomyslná učitelka Katherine brojí proti vládnoucímu světu ženské závislosti v pokusu Mikea Newella o protipól Společnosti mrtvých básníků. Výsledný obraz je jemnější, uhlazenější, ale plošší. Newell maluje svou líbivou krajinku Žena v kruhu dívek za pomocí hvězdné stáje hollywoodských klisen. Julia Roberts je překvapivě nejmatnější, žákyně předčily svou učitelku a vyznamenání by si zasloužily Kirsten Dunst a Maggie Gyllenhaal. Scénář je nenápaditý, režijně Newellovi chybí tah na branku, ale klade silný důraz na dva motivy. Úsměv. Člověčí schopnost, za kterou se skrývá tisíce příčin, tvarů a odstínů. A Mona Lisa? Nejznámější umělecké dílo světa. Tváří v tvář Da Vinciho portrétu překvapuje, jak je za skleněnou ochranou malý, nahý a bezbranný pod blesky zuřivě fotografujících japonských turistů. Jakoby se jeho krása rozplývala pod tíhou očekávání. Snad proto, že před spatřením originálu jsme ho viděli stokrát v reprodukcích?

Mládí (1992)

How to settle down in Seattle? Cameron Crowe zachytil osudy dvacátníků z jednoho bloku a zmrazil zvláštní atmosféru bezstarostných 90.let. Není těžké začít, ale vytrvat. Není těžké hledat, ale najít. Singles zdobí skvělé herecké výkony, scénář i soundtrack. Ale tu rozevlátou náladu vystihuje song jedné kanadské písničkářky: Life’s a dance. We all have to do. What does the music require. People all moving together. Close as the flames in a fire. Feel the beat. Music and rhyme. While there is time.... We all go round and round. Partners are lost and found. Looking for one more chance. All I know is.... WE´RE ALL IN THE DANCE.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

S.O.S. Zachraň se, kdo můžeš. Piráti z Karibiku 3: U KONCE S DECHEM ČAS: bolestná věčnost na ploše 168 minut. MÍSTO: oceán jménem Bezbřehá nuda. Třetí koráb Gora Verbinského se potápí v klidných i bouřlivých, akčních i milostných vodách. U popcornu s instantně lacinou mytologií made in Disneyland neočekávám psychologický ponor, ale hrdinové jednají jako po kompletní lobotomii. Davy Jones má vyříznuté srdce. Ostatní postavy mozek. A po první půlhodince jsem proklínala tvůrce, že nevyřízli pirátskému ansáblu jazyk. Copak nestačí, že mění lodě a bojové strany podle aktuálního tlaku vzduchu? Že se pohybujeme v panoptiku schizofreniků s rozštěpem osobnosti, psychopatů a podrázáckých krys? Inferno míří na vyšší level, charaktery mají nutkavou potřebu vysvětlovat a blábolí ostošest... Nejtěžší zločin proti pirátskému kodexu? Zmizela legrace, vytratila se hravost, nadsázka pozbyla svou nenucenost. V jedničce a dvojce jsem si náramně užila i velmi dětinský humor, ale tady se mihne pár záblesků, jinak se vtípky pohybují v pásmu pokročilé demence. Zatímco Spiderman 3 má pár vrcholů trapnosti, Piráti obsadili celé Himaláje, zvlášť ubohý Johny Depp to schytal přímo na solar. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Už od druhého dílu je pro mne synonymem utrpení TIA DALMA. Čiré zlo, otravný hmyz, ve všech polohách nesnesitelný, neustále žvanící vražedným přízvukem o nesmyslných poselstvích. PŘÍBĚH: Snažila jsem se vyplnit logické díry v ději plném odboček, slepých uliček a tunelů hledáním odkazů (vykrádačky stokrát jinak) a složitých teorií, abych vyžehlila největší průšvihy scénáře, který sesmolili nějací břídilové během plavby. Marně. Romantická linie postrádá smysl i kouzlo, epičnost nutí ke smíchu, děj je košatý jako chapadla Davyho Jonese a bezradně přeplácaný. Uměle naroubovaná náboženská symbolika se snaží o jakýsi rádobypřesah, ale vyšumí. Metafora zmenšující se Země je tam jen na okrasu, válka světů se nekoná. Tradiční záchranný člun-hudba- nezachrání film před ztroskotáním, soundtrack je nevýrazný. OSTRŮVKY POZITIVNÍ DEVIACE : Keira Knightley pojala svou bojovnou Elizabeth jako vystřiženou z Dívčí války se zrádným půvabem, dřevo jménem Orlando Bloom hořelo o poznání lépe než v minulých dílech, Tom Hollander exceloval coby lord Beckett, neztratil se fešácký admirál Norrington ani kapitán Barbossa. Několik vtipných momentů-Larry, klobouk, odzbrojování v Singapuru. Jedna bombastická akční žranice. Hláška jak od Machiavelliho: This is madness.This is politics. Scéna Elizabeth-Will v šermířské variaci na Mr. And Mrs. Smith. Cameo Keithe Richardse. Písková odyssea s poctou Leonemu. NÁVRH NA DIRECTOR´S CUT : Odstranit pár lodí, hodit polovinu postav přes palubu žralokům, stopáž obrousit o hodinu, uříznout pár větví příběhu a přidat monumentální hudbu, mohl by to být slušný film.... Resumé : Jde jen o dobrý obchod, říká lord Beckett. Piráti mi uloupili tři hodiny času, sto korun českých a pár iluzí. A to je prachobyčejná zlodějna, pane Verbinski ! (etymologicky jeho jméno rozkládám na složeninu slov verbež a Babinský. Nothing personal:) 30%

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Výchozí pozice: Bez baterky a bez mapy. Smithův svět je velkou neznámou černou dírou, která pohltila část mého okolí. Dokonce jsem na vlastní oči viděla individua,která jsou schopna hodinu nahazovat hlášky. K vulgarismům mám poněkud viktoriánský měšťácký postoj. Některé z parodovaných filmů jsem neviděla. Marihuanu jsem nikdy nekouřila. Tak proč? Dokonale nudné stvoření se chce podívat do jiného vesmíru. Trasa: Minuta pátá: smíchy se válím po gauči. Minuta padesátá: smíchy se válím po zemi. Minuta poslední: křeče od smíchu paralyzují poslední životní funkce...Cíl: Opice a Bob. Justice a Jay. Affleck a Damon. Hollywood, Hollywood. Vzdávám se, Kevine, omlouvám se, Bene Afflecku:-)

Casanova (2005)

Potřebujete bleskově usnout? Zvolte Casanovu. Unylá režie snaživého Hallstroma, který z rukávu vytáhl falešné castingové eso, účinkuje v kostýmním dramatu jako sedativum. Krasavec Heath Ledger je coby největší milovník své doby nevýrazně nudný a po skrytém sexappealu ze Zkrocené hory ani stopy. Není divu, že ho jeho vyvolená spisovatelka Francesca tak přesvědčivě odmítá, Sienna Miller zjevně nemusela příliš hrát. :) Třetí hvězdička za kouzelně nasnímané Benátky.

Slečna Marplová - Vražda na faře (2004) (epizoda)

Otevřete oči, nastražte uši a hlavně: dávejte si pozor na jazyk, jinak vám ho uřízne slečna Marplová, nejobávanější stará panna všech dob. Její metoda, jak se dostat na kloub malým zahádám i velkým případům, pochází na rozdíl od Poirotových malých šedých buněk ze zkušeností venkovského života. Neproklouzne jí ani myška. Vražda na faře je solidní adaptací prvního románu s touto postavou a představuje bělovlasou dámu v domácím prostředí kouzelného městečka St.Mary Mead. Byl zabit starý nepříjemný plukovník Protheroe. Policie v koncích, stopy zločinu se vzájemně kříží a kdo jiný by měl najít pachatele než viktoriánská čmuchalka? Tradičně překvapivé a logické rozuzlení Agathy Christie a esence toho nejlepšího ze staré dobré Anglie. Herecké výkony jsou ovšem spíše druholigové, i na televizní poměry.

Byt (1960)

Být či nebýt? To není, oč tu běží. Jde o Byt.....Tenhle žánrově amorfní snímek je neodolatelně zábavný a poučný- pánové se dozví, jak užitečné je mít tenisovou raketu v kuchyni nebo kam by dosáhla hlava posledního Newyorčana v řadě od Times Square a dívky zjistí, proč nosit rozbité kapesní zrcátko a nemalovat se řasenkou, pokud jste zamilovaná do ženatého muže. .......V humorné satiře kafkovského rozměru hraje Jack Lemmon pana Baxtera, muže bez tváře a zakotvení, jehož nedůležitost je vyvážena půjčováním bytu pro mimomanželské spády svého šéfa. Vesmír, který zná, má jedinou hvězdu, kolem které obíhá jeho osamělá planetka- Korporaci. A pak potká Ji. Stejně jako Baxter si mladá dáma Fran Kubelik (Shirley MacLaine) vybrala okovy moderního otroctví. Kudy vede cesta z firemního pojišťovacího labyrintu? A jak se cítí jehla v kupce sena? Odpovídá maestro Wilder a volí prostředky existenciální komedie. Oscarový scénář klame tělem. Vyřádí se v břitkých komediálních dialozích, ostrých jako čerstvě nabroušená břitva, ale na jazyku zůstává příchuť hořkých mandlí. Last lines tvoří jedno z nejkouzelnějších filmových rozloučení všech dob